Elbirtoklás menete, bizonyíthatósága?


drbjozsef # 2021.03.10. 11:18

Amonre,

Egyébként, ha már bíróságon van az ügy, akkor sajnos lekéstél a könnyű kijátszásáról.

Bár a vevőd szerezheti jóhiszeműen, legfőképpen, ha elhallgatod előle, hogy nem per- teher- és illetékmentesen szerez. Ha közlöd vele, akkor nem jóhiszemű, és a per kockázatának ismeretében vásárol, ha nem közlöd vele, akkor ő lehet jóhiszemű, de te pedig nem, tehát az elbirtoklóval szemben fennállhat a kárfelelősséged.

(megjegyzem, a családon belüli adásvételeknél eleve törvényi vélelem, hogy ismerik az állapotot a felek, tehát jóhiszeműségről nem is igen lehet beszélni.)

Korábban kellett volna ezt. Sokkal.

drbjozsef # 2021.03.10. 10:45

Amonre,

Az elbirtoklás nem lopás.

Aki 30 évig a sajátja felé sem néz, annak az nem annyira kell...

Amonre # 2021.03.10. 10:41

Persze, hogy nem, de akkor vegye meg, ha használni szeretné, vagy bérelje ki, ne ellopja!

Amonre # 2021.03.09. 22:19

Bíróságon van az úgy. Egy kétkiflisnek milyen árat lehet mondani? 3 kifli? Egyszerűen nem akarom elpotyázni, főleh ingyen. Bérbeadásról lehet szó 2 kifliért is, de eladásról nem. Ha a 2 kiflis meg akarná venni tudja a címemet, és ajánlhatott volna nagyker árat azaz piac ár 70%. de eszébe sem jutott, ingyen akarja. Én meg most már nyilván nem akarok inkorrekt emberekkel bizniszelni. Ez gondolom érthető.

Amonre # 2021.03.09. 19:38

Van egy kis szántöldem amit örököltem 30 éve. Akkoriban megkeresett egy ürge, hogy övé a környező földek, és adjam el neki kb 2 kifli áráért. Akkor nemet mondtam. Azóta a föld felé sem néztem. Most az egyik rokonomnak jött a bíróságtól egy levél, hogy el szeretnék birtokolni a földjét. Valószínűleg nekem is jött, de a 30 év alatt kétszer költöztem és nem írattam át a földhivatalban az értesítési címet. Az elbirtokló minden valószínűség szerint az aki 30 éve meg szerette volna venni, de nem adtam el. Hogyan tudom megoldani, hogy ne birtokolják el Olvastam olyat, ha most eladom -mert a telekkönyv szerint az 1/1-es tulajdonom, akkor a jóhiszemű vevő lesz a tulajdonos ha ellenértékért veszi meg és nem tud az elbirtoklásról. Ezért ha pl a sógoromnak eladom 1000 Ft-ért és nem szólok neki, hogy elbirtoklás alatt akkor ő lesz az új tulaj. És hát inkább neki adnám el minthogy a 2 kiflis megszerezze ingyen.

MajorDomus # 2020.07.15. 18:22

Dehogy lesz!
.
Közös tulajdont(társasházban) nem lehet elbirtokolni!

Zoltanuss # 2020.07.14. 20:17

Ja tényleg rosszul fogalmaztam.
Helyesen így lett volna :

Egy társasházban, ahol van egy lakásom, elbirtokoltam /elfoglaltam és lezártam / egy kamrát 13 éve. Ha eltellík még az a 2 év az enyém lesz.

drbjozsef # 2020.07.14. 17:41

Zoltanuss,

Hidd el, a saját lakásodban lévő kamrát nem kell lezárnod, nem kell elbirtokolnod, az minden bizonnyal most is a te tulajdonod. Mint a konyha vagy a wc.

Zoltanuss # 2020.07.14. 13:16

Az egyik társasházi lakásomban elbírtokoltam /elfoglatam és lezártam / egy kamrát 13 éve. Ha eltellík még az a 2 év az enyém lesz.

Eddig senki sem szólt mivel nem is tudnak róla !
Jól, hogy tudom még kettő év ?

Amúgy kell ezt bizonyítani ?
Amikor vettem a lakást bele volt írva a szerződésbe , hogy " és a hozzá tartozó mellék helyiségek "

Nos ezen sok mindent lehet érteni.

Más ! Anno úgy 15 éve egy vállalkozó megvette a ház kb. felét. Az addig egyéni pincerekeszekből kiebrudálta a a lakástulajokat és biztosított nekik közös pince részeket. Ezután átszabta a házat, de rosszul. A még hozzá tartozó földszinti és 1 . emeleti hátsó kint WC - ket lefalazta úgy hogy ő nem tud mos hozzáférni. Csak kb. 4 zárt ajtón keresztül, de a lényeg nem is tud róla.
Főleg nem az új tulaj, mert azóta 2 x volt tulajváltás.
Akkor elvileg vehetem, hogy már 15 éve vagyok birtokban ?
Amúgy 4 nm -ról szól a mese.

drbjozsef # 2020.07.13. 17:42

A jószomszédi viszony és a felek kölcsönös megoldási készsége adott.

Akkor mi a kérdés? Megegyezéssel bármit lehet. Estedben "szinte", hiszen az övezetet, a helyi építési szabályzatot nem ismerjük, de ha a megfelelő telekméret a megfelelő távolságokkal megmarad, akkor annyit ajándékoz belőle, amennyit akar. Egy kis illeték csak nem gond, ha évtizedekig ingyen használhattad.
Érdeklődhetsz az önkormányzatnál, vagy kereshetsz építészt a környéken, aki megnézi neked. Mondjuk geodéta úgyis kelleni fog a telekrendezéshez.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.13. 15:58

Elbirtolás?! Amikor szívességből birtokolt?

Pelsoo # 2020.07.13. 13:01

Tisztelt Szakértő!
1986-ban adott volt egy 1604 m2 belterületi telek, amelyen lakóház melléképületekkel és szőlő(kert) volt. A telekből az 1/2-1/2 tulajdonos hp. 576 m2-t eladott, amely telken az új tulajdonos lakóházat szándékozott építeni. Rövid időn belül az eredeti tulajdonos hp. újabb 226 m2-t eladott az új tulajdonosnak.
Később írásban megállapodtak, hogy az új tulajdonos ezt a 226 m2-t ingyenes, örökös használatba adja (hagyja) a régi tulajdonosoknak. Mivel a régi tulajdonosok egyike elhunyt, özvegye és örökösei értékesíteni szeretnék az ingatlant rendezett tulajdonviszonyokkal. A jószomszédi viszony és a felek kölcsönös megoldási készsége adott.
Kérdésem, hogy ügyvéd, vagy közjegyző közreműködésével peren kívüli megegyezéses elbirtoklás lehetséges e a 226 m2-t illetően?
És mekkora távot kell hagyni az új tulajdonos háza
mögött? Köszönöm a segítséget!

Asdfghjkl10 # 2020.06.21. 18:19

Sziasztok!
Adott egy 3 helyrajzi számos telek szorgalmi úttal ellátva. Az xxxx/3-as huszonéve lezárta a telkét, hogy őt az nem érdekli, mert másik utcából közelíti meg az ingatlanát. Ez a része igazából lényegtelen. Vagyunk mi az xxxx/2-es helyrajzi számon és van előttünk az xxxx/1-es telek. Ezt a kettőt együtt használjuk,mert apósom elvileg megvette az xxxx/1-est vagy 30 éve. Természetesen ez nem szerepel sehol, tehát jogilag nem ő a tulajdona. Kérdésem a következő: Párommal szeretnék azt a telket elbirtokolni. Szomszédok által igazolható, hogy sose jött senki oda és mindig mi foglalkoztunk vele és tartottuk karban. Jelenleg párom 14 éve lakik itt kint és ennyit tudunk hivatalosan(?) bizonyítani belőle,mert annyi ideje van lakcíme itt. 2 éve tulajdonos is az xxxx/2-n. Ez a 14 év beleszámít a kérvénybe vagy a kérvény benyújtásától számolható a 15 év?
Kiegészítő érdeklődés:
Most néztem meg az adott telek tulajdoni lapját.3 éve volt mozgás rajta öröklés címen. Gondolom az egyik ős meghalt és örökölt a 2 utód és az özvegy.
Ez befolyásolja a dolgot? Továbbra se jelentkezett onnan senki.

MajorDomus # 2020.06.15. 17:13

De rejtvénynek szép az írás....

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.15. 15:22

az elbirtoklási jogot honnan kell számítani?
Azt sehonnan, mert jogot nem lehet számítani. Ha az elbirtoklási idő kezdetére gondolsz, akkor - talán el se hiszed - azt a sajátjaként birtoklás kezdetétől kell számítani. (Illetve az utolsó megszakítás időpontjától.)

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.15. 15:20

Világos...

Cronos85 # 2020.06.15. 15:17

Jó napot! segítségért forulnék Önökhöz.Esetünk elég bonyolult, de nagyon szeretném kibogozni végre.Apósom nemrég elhunyt,és 2 örököse maradt fele-fele arányban.Eddig minden szép és jó.Amit örököltek az egy külterületi kivett tanya.A probléma ott kezdődik,hogy a szomszéddal vitás a teleki,mivel.. apósom örökségében szerepel egy házrész ami 50 nm2 lenne a hivatalos adatok szerint.De abból a házrészből a szomszéd elvett kb. 30 nm2-t,és a telket is keresztben foglalta el,holott az övé hosszára lenne,legalábbis hivatalos földhivatali hiteles térképen így látható.Viszont a szomszéd azt állítja,hogy 2012 óta,mikor a férje meghalt,és megörökölte a jelzett részt,azóta benne él,és többszöri kérésünkre sem hajlandó a házrészt átadni.Kérdésem a következő: az elbirtoklási jogot honnan kell számítani? Mivel bejegyezve ugyan be van a szomszéd, de nem arra a területre,hanem sokkal odébb, és az ő részéhez nem tartozik ház,csak egy puszta telek lenne...Kérésre szívesen küldök emailben képet,hogy érthetőbb legyen,,,

MajorDomus # 2020.01.19. 18:37

Nem.
Először a tulajdonjogot kell rendbetenni utána lehet örökölni.

Közjegyző hagyatékátadó végzés kell a földhivatalbak de még nincs meg a hagyaték.
.
Fogadj ügyvédet de minél előbb.

band-i # 2020.01.19. 15:04

1993.1.tulajdonos megvette a lakást,önk.támogatást kapott jelzálogot jegyeztek fel.Tulajdonjogát bejegyezték.
1995.2.tulajdonos kp-ért megvette a lakást,úgy hogy a jelzálog nem lett törölve.A jelzálog miatt a tulajdonjog bejegyzési kérelmét elutasították.
1997. 3.tulajdonos megvette kp-ért a lakást,a rendezetlen tulajdonjog miatt a szerződését be sem nyújtotta.
2019 3.tulajdonos elhunyt.
A hagyatékban nem szerepelhet a lakás mivel nincs az elhunyt nevén.
A jelzálog törlési igazolást az önko. kiadta.
Hatályon kivül helyezték az Inytv. Rendezetlen tulajdoni állású ingatlanokkal kapcsolatos eljárására vonatkozó szabályait. (85-88§) ami alapján az ügyet rendezni lehetett volna.
Az 1. a 2. tulajdonos nyilatkozata alapján a földhivatal bejegyzi-e tulajdonosnak a 3. tulajdonos örököseit?Elbirtoklás szóbajöhet-e,ebben az esetben megállapodással per nélkül?

MajorDomus # 2020.01.18. 20:53

Vagy amig él az eladó!

MajorDomus # 2020.01.18. 20:50

Hát az nmár 1997 óta eltelt!
.
Fogadd neg amit Kbs javasolt. Minél gyorsabban fogadj ügyvédet mig az örökösök meg nem gondolják magukat.

drbjozsef # 2020.01.18. 16:38

Peren kívül, megállapodással rendezhető-e az ügy ha minden korábbi tulajdonos ill a két igazolt örökös együttmüködő?

Megállapodással szinte mindent lehet.
Az "igazolt örökösök" alatt a hivatalosan bejegyzett tulajdonos örököseit érted?

Örökösök lehetnek elbirtoklók?

Persze, 15 év múlva.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.18. 16:08

De van egy másik kérdésem is: szerinted ügyvéd nélkül menni fog?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.18. 16:07

Az második tulaj tulajdonjoga ekkor még nem volt bejegyezve,de a bejegyzés elutasítása széljegyként szerepelt a tulajdonlapon

Jaj! Te érted, amit írsz?

band-i # 2020.01.18. 11:46

Édesapám tavaly elhunyt.A lakásáról kiderült hogy nincs a nevén,hanem jelzáloggal terhelve még az első tulajdonos nevén van.Apám 1997-ben vette a második tulajdonostól szabályos adásvételivel.Az második tulaj tulajdonjoga ekkor még nem volt bejegyezve,de a bejegyzés elutasítása széljegyként szerepelt a tulajdonlapon.Édesapám adásvételi szerződése nem lett benyújtva a Földhivatalba. Peren kívül, megállapodással rendezhető-e az ügy ha minden korábbi tulajdonos ill a két igazolt örökös együttmüködő? Örökösök lehetnek elbirtoklók?