Elbirtoklás menete, bizonyíthatósága?


Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.08.25. 18:58

:) Limmácska, jó lenne, ha csak ikszelni kellene.

Sherlock # 2014.08.25. 15:35

Igen.

Nincs, panasznapon jegyzőkönyvbe is mondhatod.

limma # 2014.08.25. 15:14

Sziasztok!

Ingatlan elbirtoklása iránti kérelmet az ingatlan fekvése szerinti bírósághoz kell benyújtani?

Van erre valamilyen formanyomtatvány?

MajorDomus # 2014.06.23. 20:40

Nem lesz könnyű, de elég lenne egy levél is erről, vagy tanuk.

piros48 # 2014.06.23. 18:54

Köszönöm - ezt hogyan lehet bizonyítani?

Két évvel ezelőtt a kórházban a szobatársam , aki együtt dolgozott Vele,- azt mesélte, hogy beszélgettek,- és Ő rákérdezett, hogy mi lesz a házzal, ha meghalnak,- mivel nincs gyerekük?
Mami azt válaszolta, hogy a "Jancsi gyerekeié lesz,- és erről már gondoskodtam."

Nem hivatkozhatok arra, hogy emiatt nem tettem semmit,- mivel abban a tudatban voltam, hogy Ő maga elrendezte az ingatlan sorsát,- a mi javunkra.??

Sajnos tudomásunk szerint nincs végrendelet,- ki tudja,volt-e egyáltalán,-?

ObudaFan # 2014.06.23. 11:35

A 15 év birtoklás megvan. Itt az a kérdés, hogy az özvegy sajátként birtokolt-e. Ha tudod igazolni, hogy az özvegy is tudta, hogy nem mondtál le az igényedről, csak nem kívánod egyelőre érvényesíteni, akkor nincs elbirtoklás.

piros48 # 2014.06.22. 19:05

Az esetem a következő: Édesapám 1997.-ben meghalt.- a nevén nem volt ingatlan vagyon,-ÍGY örökség sem,- bár a közjegyző mondta, hogy polgári pert indíthatok, -mert ha nincs is a nevén ,/- mivel a házat a 2.feleségével,- és annak hugával építették,/- megállapíthatő a közös vagyon ténye.
Mivel jó kapcsolatban voltam a feleséggel,- és Apám halála után a hugával laktak ott,- nem akartam pereskedni.
Tavaly gyorsan egymás után mindketten meghaltak,- ekkor jelentettem be tulajdonjogi igényemet,- /ami nem évül el./
Kértem a Bíróságot, hogy mondja ki a közös vagyon tényét,- és állapítsa meg, hogy annak alapján az ingatlan 1/8-ad részben engem illet. !/ A fele a feleségé,- fele a hugáé/,- így az Apué lenne az 1/4-ed,- de mivel volt egy testvérem, aki után a 2 lánya a törvényes örökös,- így az én részem 1/8-ad lenne./

A hagyatéki tárgyaláson az örökösök /távolabbi rokonok/ nem ismerték el a tulajdonjogi igényemet,- így perre került sor.
Az örökösök most az "elbirtoklásra "hivatkozva szeretnék az egész vagyont / 8 Milliós érték/ megszerezni.
A kérdésem: valóban fennáll ennek az esélye??

piros48 # 2014.06.20. 18:59

Az esetem a következő: Édesapám 1997.-ben meghalt.- a nevén nem volt ingatlan vagyon,-ÍGY örökség sem,- bár a közjegyző mondta, hogy polgári pert indíthatok, -mert ha nincs is a nevén ,/- mivel a házat a 2.feleségével,- és annak hugával építették,/- megállapíthatő a közös vagyon ténye.
Mivel jó kapcsolatban voltam a feleséggel,- és Apám halála után a hugával laktak ott,- nem akartam pereskedni.
Tavaly gyorsan egymás után mindketten meghaltak,- ekkor jelentettem be tulajdonjogi igényemet,- /ami nem évül el./
Kértem a Bíróságot, hogy mondja ki a közös vagyon tényét,- és állapítsa meg, hogy annak alapján az ingatlan 1/8-ad részben engem illet. !/ A fele a feleségé,- fele a hugáé/,- így az Apué lenne az 1/4-ed,- de mivel volt egy testvérem, aki után a 2 lánya a törvényes örökös,- így az én részem 1/8-ad lenne./

A hagyatéki tárgyaláson az örökösök /távolabbi rokonok/ nem ismerték el a tulajdonjogi igényemet,- így perre került sor.
Az örökösök most az "elbirtoklásra "hivatkozva szeretnék az egész vagyont / 8 Milliós érték/ megszerezni.
A kérdésem: valóban fennáll ennek az esélye??

MajorDomus # 2014.02.25. 22:22

ha megtalálod őket!

limma # 2014.02.25. 12:44

Pussz :-)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.02.25. 12:20

Nem lesz költséged, te csak megindítod. Az örökösök fizetnek, ott a hagyatéki eljáráson.

Pussz.

limma # 2014.02.25. 12:00

Bocsánat, látom már, utánanéztem a neten.
Ha a tulajdonostárs indítja, a költségeit bevasalhatja a lusta örökösökön?

limma # 2014.02.25. 11:38

Köszönöm szépen. Kb. milyen költségekre lehet számítani?

ObudaFan # 2014.02.25. 11:03

A póthagyatéki eljárást azt mindenképpen le kell folytatni, anélkül nem lehet semerre sem tovább lépni, de ezt kezdeményezheti a tulajdonostárs is. Utána nyilván a megállapodás a leggyorsabb mód, ha erre nincs lehetőség, akkor meg kell indítani a pert az elbirtoklás megállapítása iránt.

limma # 2014.02.25. 10:49

Tisztelt Uraim/Hölgyeim!

Egy ház 2/3-a egy személy nevén van, az 1/3-a egy 1989-ben elhunyt személy nevén, akinek van négy gyereke, de annak idején ezt az ingatlanrészt nem tüntették fel a hagyatéki leltárban, ergo azóta sem került a nevükre. A többségi tulajdonos el szeretné adni. Szólt a négy embernek, hogy csináljanak valamit, de már másfél éve semmi sem történt. Nem kívánják megvenni. Úgy látszik, a póthagyatéki lefolytatására se kedvük, se pénzük, se idejük nincsen. Mi lehetne a leggyorsabb mód a tulajdoni lap tisztázására?
  • Elbirtoklás? A többségi tulajdonos sajátjaként használja az ingatlant, közművesített, fizeti a rezsit stb.
  • Vagy meg lehet állapodni velük, hogy valamilyen összegért cserébe lemondanak az öröklésről ( a kvázi tulajdonrészükről)?
ObudaFan # 2014.02.24. 10:22

menkecs

Valószínűleg igen. Ha a leszármazókkal nem lehet megegyezni, polgári perben a bíróság állapítja meg. És természetesen a tulajdonosok után közben a póthagyatéki eljárásokat le kell folytatni.

ObudaFan # 2014.02.24. 10:21

Pontosan annak lehet elbirtoklás iránt pert indítani aki abban a tudatban van 15 évig, hogy az ingatlan az övé, majd valamilyen oknál fogva kiderül, hogy mégsem.

Egyszerű példa: kötöttél egy adásvételi szerződést az ingatlanra, kifizetted a vételárat, majd 15 év után kiderül, hogy a földhivatalba nem került beadásra az adásvételi szerződés, így még mindig az eladó szerepel tulajdonosként vagy pl.: rosszul van kitűzve a telked határa és 15 évig 2 méteres sávban a szomszéd telkét használod.

Ezekre az esetekre megoldás lehet az elbirtoklás viszont a te esetedben pont nem, hiszen pontosan tudod, hogy az ingatlan édesapádé és semmilyen körülmény nem utal arra, hogy a sajátodként birtokolhatnád.

Ez a tévedés. Amit te írsz, az az úgynevezett jogcímes elbirtoklás, ami az elbirtoklásnak csak egy formája. Az új Ptk. majd egyébként erre lényegesen rövidebb elbirtoklási időt ír elő, mint a "rendes" elbirtoklásra, így majd az új szabályokból jobban fog látszani, hogy az elbirtoklás alapesete nem ez.

A kérdező jó eséllyel elbirtokolta az adott ingatlant, de egyszerűbb, gyorsabb és biztosabbnak is tűnik a holttá nyilvánítás.

menkecs # 2014.02.24. 09:12

Kedves fórumozók!
Szüleim 20 éve használják a saját földterületük melletti földeket, mivel a tulajdonosok azóta oda sem mentek, lehet, hogy már csak a leszármazottaik élnek valahol. Ilyen esetben van-e lehetőség az elbirtoklásra és hogyan?
Válaszotokat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.24. 08:43

Ez a tévedés.

stepte # 2014.02.24. 08:07

Tehát annak ellenére kellene tulajdonosi tudattal kezelniük az ingatlant, hogy tudják, hogy más a tulajdonosa? Mert ugye 11 éve laknak ott, sajátjukként tekintenek a házra, de nyílván aki elbirtoklást akar indítani az tudja hogy nem az övé a ház, hiszen emiatt akarja elbirtokolni. Ha úgy tudná, hogy az övé, akkor nem akarna indítani elbirtokolást. Szóval szerintem nem lehet teljesen tulajdonosi tudattal egy olyan házban lakni, amiról tudjuk hogy nem a miénk.

Tévedés!
Pontosan annak lehet elbirtoklás iránt pert indítani aki abban a tudatban van 15 évig, hogy az ingatlan az övé, majd valamilyen oknál fogva kiderül, hogy mégsem.

Egyszerű példa: kötöttél egy adásvételi szerződést az ingatlanra, kifizetted a vételárat, majd 15 év után kiderül, hogy a földhivatalba nem került beadásra az adásvételi szerződés, így még mindig az eladó szerepel tulajdonosként vagy pl.: rosszul van kitűzve a telked határa és 15 évig 2 méteres sávban a szomszéd telkét használod.

Ezekre az esetekre megoldás lehet az elbirtoklás viszont a te esetedben pont nem, hiszen pontosan tudod, hogy az ingatlan édesapádé és semmilyen körülmény nem utal arra, hogy a sajátodként birtokolhatnád.

A holttá nyolvánítás feltételei azonban fennállnak, ezért írtam, hogy legegyszerűbb volna ezt megtenni és akkor megnyílna az örökség. Az eredmény ugyan az: tulajdonszerzés.

MajorDomus # 2014.02.23. 18:22

és szerintem gyorsabban is !

ObudaFan # 2014.02.23. 16:39

Tehát annak ellenére kellene tulajdonosi tudattal kezelniük az ingatlant, hogy tudják, hogy más a tulajdonosa? Mert ugye 11 éve laknak ott, sajátjukként tekintenek a házra, de nyílván aki elbirtoklást akar indítani az tudja hogy nem az övé a ház, hiszen emiatt akarja elbirtokolni. Ha úgy tudná, hogy az övé, akkor nem akarna indítani elbirtokolást.

Tudom, hogy furcsának hangzik, de pontosan ebben az esetben könnyen lehet, hogy megvalósult a sajátkénti birtoklás.
Ezzel együtt könnyen lehet, hogy egy holttá nyilvánítással könnyebben célt értek.

KLajos # 2014.02.23. 11:27

Anno amikor a bíroság kerestette az apámat a gyaraktartás miatt, és nem találták már többedszeri próbálkozásra sem, azt javasolták szóban, hogy akkor költözzünk be a házába, ami addig üresen állt.

Tehát annak ellenére kellene tulajdonosi tudattal kezelniük az ingatlant, hogy tudják, hogy más a tulajdonosa? Mert ugye 11 éve laknak ott, sajátjukként tekintenek a házra, de nyílván aki elbirtoklást akar indítani az tudja hogy nem az övé a ház, hiszen emiatt akarja elbirtokolni. Ha úgy tudná, hogy az övé, akkor nem akarna indítani elbirtokolást. Szóval szerintem nem lehet teljesen tulajdonosi tudattal egy olyan házban lakni, amiról tudjuk hogy nem a miénk.

ObudaFan # 2014.02.22. 12:20

Sajátként kell birtokolni 15 évig. Vagyis tulajdonosi tudattal, kifelé is tulajdonosként megnyilvánulva.

KLajos # 2014.02.22. 12:06

Akkor mit kell tenni ahhoz, hogy a birtoklás konjuktív feltétele teljesüljön?