Elbirtoklás menete, bizonyíthatósága?


Majordomus # 2023.02.07. 20:24

Hát ezért kellene ügyvédet váltani....

drbjozsef # 2023.02.07. 09:11

Túl sok a pénzed? Küldök számlaszámot, ha nem tudod hova rakni...

Torpillacska # 2023.02.07. 08:53

Hát nem... és ahogy látom, otthon sincs a témában..

Majordomus # 2023.02.06. 20:18

Úgy látszik nem túl lelkes!

Kovács_Béla_Sándor # 2023.02.06. 16:16

Van ügyvéded. Azért adod neki a nehezen megkeresett pénzedet, hogy ő dolgozzon.

Torpillacska # 2023.02.06. 12:00

Beszerzett, a bíróág által kért külföldi halotti anyakönyvi kivonatot szükséges fordíttatni a bíróságra történő beküldés előtt? Elegendő a szakfordítás?

Majordomus # 2023.01.30. 20:10

A "kereteket" ott majd megtöltheted tartalommal ha a bíró engedélyezi.

drbjozsef # 2023.01.30. 10:47

Torpillacska,

Van ügyvéded, ezt vele kell megbeszélned.

Szerintem nincs helye módosításnak a perfelvételi szakasz után, legfeljebb, ha valamilyen új tény vagy ok merül fel, és ezt igazolni tudod, lásd Pp.215- 216.§.
De ha a kereseten egyébként nem akarsz módosítani, csak "elnagyolt", akkor a részleteket, amelyek a fenti alapján nem mondhatnak ellent az eredeti kereseti kérelemnek, előadhatod a tárgyaláson, aztán majd a bíró eldönti, hogyan értékeli azt.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Torpillacska # 2023.01.30. 09:27

Úgy érzem nincs benne minden tény, nem litániát szeretnék írni. Ha van valami jogi út a kiegészítésre, szeretném megtenni. Ebben kérném segítségüket.

Majordomus # 2023.01.29. 20:15

Hát még a jegyzőkönyvvezetők
(leírók).

drbjozsef # 2023.01.29. 14:06

Torpillacska,

Csak egy megjegyzés. Ha abban a keresetben benne vannak a tények, a döntéshez szükséges mértékben, akkor nem nagyon érdemes azt kiegészíteni. Azt a tényállást, amit 8 mondatban is meg lehet fogalmazni, de a fél azt 180 mondatban fogalmazza meg, na azt nagyon utálják a bírók...

Torpillacska # 2023.01.28. 22:56

Ügyvéd által képviselve került benyújtásra a kereset. Már a perfelvételi tárgyalást követően kaptam meg a beadott keresetlevelet. Enyhén szólva elnagyolt. Van-e lehetőség kereset kiegészítésre? Úgy érzem bővebben megfogalmazva érthetőbb és átláthatóbb lenne a bíróság számára, ha leírnám a történteket. Ügyvédet nem szeretnék váltani. Csak valahogy szeretném bővebben kifejteni a dolgokat.

Majordomus # 2023.01.26. 21:07

Nem lesz egyszerű de olcsó sem.

gerbera317 # 2023.01.26. 07:28

a területileg illetékes közjegyzőtől
Az elhalálozás helye szerint illetékes jegyzőtől. Ha az külföldön van, külföldi ügyvédet kell megbízni ezek ottani beszerzésére.

Torpillacska # 2023.01.26. 07:21

Igen, csakhogy mind a tulajok, mind az örököseik külföldiek. Onnan meg nem nagyon kapok adatokat. (volt olyan önkormányzat, aki megírta, hogy csak közvetlen hozzátartozónak szolgáltat adatot....) Van erre egyszerűbb mód?

Majordomus # 2023.01.25. 20:21

Az alperes is kikérheti a területileg illetékes közjegyzőtől.

Torpillacska # 2023.01.25. 09:12

Elbirtoklási per van folyamatban. A tulajdonosok külföldiek, valószínűleg már nem élnek. A bíróság a halotti anyakönyvi kivonatok beszerzését kérte a perfelvételin. Ez nehezen megy, mert a tulajdonostárs (felperes) nem hozzátartozó, így nem nagyon akarnak kiadni adatot. Lehet-e kérni a bíróságtól, hogy ő kérje meg az adatokat? Mi van, ha sikerül beszerezni a halottikat, fel kell göngyölíteni az örökösöket is? Az elbirtoklás ténye már kb. 2007-ben beállt.

MP44 # 2022.03.12. 18:43

Szerintem nem kötelező a kerítés, mert a másik oldalon nincs.
Nem a kerítést érintő ügyben beszéltem vele, de teljesen elutasító, arogáns volt. Feleslegesen nem akartam tovább élezni a helyzetet, gondoltam előbb inkább tájékozódom és megpróbálok tisztán látni az ügyben és a következőket találtam.

A második felét az idézett szövegnek hogyan kell akkor értelmeznii? Én úgy gondolom esetünkben éppen ez áll fenn.

"Az új Ptk. szabályai szerint amennyiben valaki 15 éven át sajátjaként és szakadatlanul birtokol egy ingatlant, elbirtoklás útján automatikusan megszerzi annak tulajdonjogát, és még arra sincs szükség, hogy a tulajdonjoga az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kerüljön.

Az elbirtokló tehát – a törvény erejénél fogva – bár tulajdonos lesz, de csak az ingatlan-nyilvántartáson kívül, éppen ezért külön kérnie kell az illetékes földhivataltól a tulajdonjogának az ingatlan- nyilvántartásba való bejegyzését, ugyanis ha az elbirtokló a tulajdonjogát nem jegyeztette be a telekkönyvbe, akkor az ingatlan-nyilvántartásban bízó, jóhiszemű és ellenérték fejében tulajdonjogot szerző féllel szemben nem hivatkozhat az elbirtokláson alapuló tulajdonszerzésére."

drbjozsef # 2022.03.12. 17:15

MP44,

Főszabályként nem kötelező kerítést építeni.
Ahol nem kell, ott aki akar építhet, de azt teljes egészében a saját területére kell.
Ahol kell, ott megegyezhetnek a szomszédok, hogy a telekhatáron lehet. Ha nincs megegyezés, akkor a törvényi előírás alapján kell megépítenie annak akinek ez elő van írva (szemből a jobb oldali, etc, etc).

Igen, lehetséges az elbirtoklás. Beszéltél már a szomszéddal?

MP44 # 2022.03.12. 13:42

Pár hónapja vásároltunk egy telket, melyet most felmérettünk. Ezek alapján a szomszéd drótkerítése bizonyos részeken 1m-t belóg a mi területünkre és nem követi a telekhatár vonalát. Egyenesen indul, majd van benne egy látható kitüremkedés a mi irányunkba. Az a kérdésem, hogy ilyen esetben lehetséges elbirtoklás amennyiben a telek egy részéről van szó és hivatalosan nem történt meg az elbirtoklási eljárás? Ha jól tudom kerítést úgy kelleme elhelyezni, hogy az a saját telken belül legyen. Nem egy masszív épített kerítésről van szó, hanem levert fémcsövekre kihúzott drótkerítés. Mit lehet tenni ebben az esetben?

Majordomus # 2022.02.19. 16:47

Ebben Kbs a szakember,csak a magam véleményét tudom leírni.

Ha az elbirtoklás érdekében a szomszéd pert indított, arról édesapádnak is tudnia kellett. Ha a Végzéssel megtalálták,akkor valószinüleg a keresetlevéllel is.

Ennek nézz utána.
A határozatban van jogorvoslati lehetőség és határídők is. Valószinüleg ezekről már lekéstetek.

Olvasd már el az ítéletet,és ird meg mi van benne.

drbjozsef # 2022.02.19. 16:43

Tamás2016

Lehet bármit kezdeni ezzel még?
Mit mond az a határozat a fellebbezésről, jogerőről?
Valszeg már nem.

Tamás2016 # 2022.02.19. 14:53

Üdvözlet a Hölgyeknek/Uraknak,

Apámnak van egy zártkerti ingatlanja Pest megyében, kb. 10 éve nem volt kint, nem is foglalkozott vele. Most kapott egy bírósági határozatot hogy elbirtokolták tőle. Én emlékszem hogy 10évvel ezelőtt voltam kint vele a telken, szóval a 15éves határidő biztosan nem volt meg. Apám 70éves elmúlt, állítása szerint kb. 3hónapja kapta meg a határozatot, csak egészségügyileg nem volt jól, ezért nem foglalkozott az egésszel. ( Valószinüleg nem fizetett telekadót soha, de szerintem a szomszédja sem fizette helyette, aki elbirtokolta, szóval nem hiszem hogy jogszerűen tudta volna bizonyítani az elmúlt 15évben hogy sajátjaként járt el vele)
Lehet bármit kezdeni ezzel még?

Majordomus # 2022.02.17. 15:05

Az egész nem ér annyit amennyi pénzt és energiát belefeccölsz.

Gondolom a következő 50 évben nem kivánod eladni. Addigra mindenki kihal aki tud róla.

Irodakukac20 # 2022.02.17. 12:35

Ez igaz.
Viszont szeretném eladni, vagy pályázni rá...
Már most sem emlékeznek, az örökösök unokái meg végképp nem tudnak róla. Szeretném becsületesen elintézni, de falakba ütközök...
Ha megtalálom az örökösöket, akkor írjak nekik levelet?