Elbirtoklás menete, bizonyíthatósága?


Ojsa # 2017.09.08. 11:53

Póthagyatéki eljárás csak akkor indítható, ha a polgári per véget ér. ???
Két eljárás egyidejűleg ugyanabban az ügyben nem folyhat.
Legalábbis az ügyvéd így tájékoztatott.
???

Az elbirtokláshoz, mint írtam, elég volt pár tanú, egy közjegyzői okirat, és egy történet arról, hogy a halála előtt a nagyapámtól megvásárolták ezt a telket. Szerződés nincs, mivel a föld akkor még a dédanyám nevén volt.

nonolet # 2017.09.08. 11:13

Alighanem... az általános elvek alapján...

Előbb tulajdonba kéne kerülnöd!
Azaz örökösként fellépni.

Tehát indíts egy póthagyatéki eljárást.
Mondván most derült ki, hogy
anno KIMARADT a hagyatékból a dolog.

A tulajdoni igények ugyanis nem évülnek el...

Az öröklés okán pedig neked lett egy tulajdonod.
Csak annak a nyilvántartásba bejegyzése maradt el.

-

Ezen okból pedig számomra kétséges,
hogy
tudott-e érvényesen elbirtokolni...

Hisz elbirtokolni a tulajdonostól lehet.

Ha tulajdonossá válsz hivatalosan is,
akkor jöhet szóba az elbirtoklás megtámadása.

Szerintem.

Ojsa # 2017.09.08. 06:05

Tisztelt Ügyvéd Úr, kedves fórumozók!
Előre is elnézést kérek, ha hosszúra nyúlik, igyekszem a lényeget összefoglalni.

2016-ban egy ismeretlen hölgy megkeresett telefonon és közölte, hogy szeretné, ha lemondanék az ő javára egy számomra (akkor még) ismeretlen telekről, mondván, hogy azt ő évek/évtizedek óta gondozza és különben is, ezt neki ígérte a néhai nagyapám édesanyja.

2006-ban már volt egy hagyatéki eljárás nagyapám után, és a megörökölt földeket akkor értékesítettem is, erről a telekről azonban nem volt tudomásom.

Kértem, hogy valamilyen okiratot, adatot juttasson el hozzám, hívjon fel az ügyvédje, vagy bárki, aki hivatalosan is megerősíti azt, amiről beszél, mert elég zavaros. Ez nem történt meg, én pedig (utólag bánom), lassan el is feledkeztem erről.

Idén, az év elején ismét jelentkezett, ugyanezzel a kéréssel. Nem sokkal később, április tájékán megkeresett egy úr, hogy megvásárolná a telket. Akkor már komolyan vettem és személyes találkozásunk alkalmával kiderült, hogy az úr a telekszomszéd és hogy a telek több mint valószínűleg szintén a nagyapámé volt, kimaradhatott a hagyatékból. Majd nem sokkal ezután a hölgy hirtelen bejegyeztette a tulajdonjogát, elbirtoklás címen, a szlovák földhivatalnál.

Feljelentést tettem az ügyészségen, a rendőrség kivizsgálta, majd lezárta az ügyet – semmiben nem talált kivetnivalót. Az én kihallgatásomra nem került sor. A hölgy története, a közjegyzői okirat, a tanuk (akik közül három közvetlen családtag) elegendő volt.

Polgári peren gondolkodom.
Az ügyvéd szerint három pontot tudnánk megtámadni:

  • a szakadatlan birtoklást – tanúkkal bizonyítva, hogy nem ő használta folyamatosan
  • a jóhiszeműséget – tudott a létezésemről és meg is keresett (kérdés, hogy ha én nem léptem erre, ez „felróható”-e, ront-e a helyzete(me)n)
  • az öröklés tényének jogi megalapozottsága – korábbi örökléseim

A történet Szlovákiában játszódik. Nem elhanyagolható tény.
Nem tudom, mire számíthatok.

Előre is köszönök minden hozzászólást!

Üdv.
Ojsa

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.15. 14:27

(Nem alaprajzot kell keresni, hanem alapító okiratot.)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.15. 14:27

de az biztos, hogy kell legyen a lakáshoz tartozó kémény.
Mert úgy érzed?

drbjozsef # 2017.08.15. 11:57

A tisztítónyílás lehet nem perdöntő, de az biztos, hogy kell legyen a lakáshoz tartozó kémény. Ha nincs másik az ő lakásuk mentén, akkor az kell legyen az.

Nyuszibogár, keressetek alaprajzot a társasházról.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.15. 10:11

Közös tulajdonú épületrész lesz az a kémény.

alfateam # 2017.08.15. 09:34

Mivel mi nem tehetjük összkomfortossá a lakásunkat a kémény elbitorlés miatt

Elbirtoklás vagy birtoklás miatt ?

Nyuszibogár # 2017.08.15. 09:27

2004-ben párommal közösen vásároltunk egy 37 m2-es garzont. Eddig nem nyúltunk hozzá, de egy beázás miatt úgy döntöttünk, hogy felújítjuk. A lakáshoz tartozó kéménybe a szomszéd lakás tulajdonosa a megkérdezésünk nélkül beleköttetett egy kombicirkót, így mi már azt nem használhatjuk. Onnan tudjuk, hogy a kémény a mi lakásunkhoz tartozik, hogy a tisztító nyílása a mi területünkön van, és erre a kéményseprő cég képviselője hívta fel a figyelmünket.
Mivel mi nem tehetjük összkomfortossá a lakásunkat a kémény elbitorlés miatt, az ingatlanunk értéke is jelentősen csökkent.
Hova fordulhatunk megoldásért?

lajcsó # 2017.08.13. 19:17

"ha végigjárod a jogorvoslati utat, a végén a bíróság megállapíthatja az elbirtoklást, és kötelezheti a földhivatalt a tulajdonjog bejegyzésére."
Ez így aligha fog menni. Közigazgatási perben nem fogja megállapítani a bíróság ez elbirtoklást. Egyrész ezért nem, mert nem ez per tárgya, másrészt azért mert a közigazgatási per alperese nem a tulajdonos hanem a közigazgatási szerv. Az elbirtoklás megállapítása polgári perben lehetséges.
Az elbirtoklás megállapítása iránti polgári perben a felperes a birtokos, alperes pedig a tulajdonos.

gerbera317 # 2017.08.13. 12:54

A Ptk. XII. fejezete írja le, mi az elbirtoklás, mik a feltételei, és mik a joghatások. Hogy ezt hogyan tudod érvényesíteni, eljárásjogi kérdés. Az Inytv. egy szóval sem említi, hogyan kerül egy ingatlan az elbirtokló tulajdonába. Ebből következik, ha kéred a földhivatalt, jegyezze be az elbirtokolt ingatlant a nevedre, el fog utasítani. Viszont, ha végigjárod a jogorvoslati utat, a végén a bíróság megállapíthatja az elbirtoklást, és kötelezheti a földhivatalt a tulajdonjog bejegyzésére.
KBS szerint fogadj ehhez ügyvédet. Szerintem is.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.13. 12:49

Akkor holtpontra jutottunk. Szerinted elég konkrét, szerintem meg nem. (Azért ajánlom figyelmedbe, hogy kettőnk közül én vagyok a gyakorló jogász.)

Dinacska86 # 2017.08.13. 12:30

Elég konkrét kérdést tettem fel, azt hittem itt kaphatok valami segítséget, mi az elbirtoklás menete? Ennyi.....

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.12. 16:10

Keress fel egy ügyvédet! (Vagy tegyél fel egy röviden megválaszolható, konkrét kérdést!)

Dinacska86 # 2017.08.12. 13:23

Tisztelt Hölgyeim/Uraim!

Segítséget szeretnék kérni az alábbiakban:

3 éve megörököltük apukánktól a házunkat, a nagymamánk volt a haszonélvező, sajnos 2016. 12.31-én Ő is itt hagyott minket. Ez a ház egy osztatlan közös tulajdon, melynek a háromnegyed része a testvéremé és az enyém, a negyed része pedig több tulajdonosé. Szeretnénk elbirtokolni a negyed részt, mivel azzal a tulajdonnal több mint 30 éve senki nem foglalkozott csak a mi családunk. A többi tulajt nem ismerjük, nagyon régi tulajdonosok akik még a tulajdoni lapon rajta vannak, de az örököseik nincsenek.
Mi az elbirtoklás menete? Mit tegyünk?
Várom a szíves tájékoztatást!
Köszönöm

MajorDomus # 2017.03.28. 21:50

És ha pert inditana az állam ellen?

Szerintem az örökös a halál pillanatában azonnal tulajdonos lesz,függetlenül attól,hogy nem tud róla!

ObudaFan # 2017.03.28. 09:19

Gianni.hu

Kérni kell az elhalálozás helye szerint illetékes közjegyzőtől, hogy (pót)hagyatéki eljárást folytasson le az ingatlanra, és ha az eljárás végigmegy, már lesz bejegyzett tulajdonos, aki ellen elindíthatod.
Megjegyzem, még egy-két évvel ezelőtt láttam olyan ellenkérelmét a Magyar Államnak, hogy mivel nem tudott az öröklésről, az elbirtoklás nyugvásával védekeztek, de az utóbbi időben mintha megenyhültek volna és kisebb ellenállást fejtenek ki. Legalábbis én így láttam.

Gianni.hu # 2017.03.28. 09:00

Jelenleg az elbirtokló van birtokban, 1981 óta folyamatosan.

A tulaj halála óta senki nem jelentkezett aki igényt tartana az ingatlanra.

Az elbirtokló most szeretné a tulajdonjogát bejegyeztetni elbirtoklás jogcímen.

Ha valóban nincs örököse a tulajnak, akkor feltételezem, hogy az állami tulajdon törvényes örökléssel létrejött, csak nem került bejegyzésre.

Ebben az esetben az államot lehet perbe vonni alperesként ?

Mivel lehet bizonyítani hogy nincs örököse a tulajnak?

MajorDomus # 2017.03.27. 21:25

Ki van birtokban?
Ki akarja elvenni tőle?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.27. 14:08

Vagy örökbefogadott. Vagy rendelt. Vagy szerződéses. Vagy szükségszerű. De mi köze ennek az elbirtokláshoz?

Immaculata # 2017.03.27. 13:15

Vérszerinti.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.27. 13:11

Azt nehéz lenne - mert mindig, mindenkinek van örököse.

Immaculata # 2017.03.27. 12:12

Gianni.hu

Az elbirtoklási eljáráshoz megindításához nem elég a tudomás, bizonyítani kell, hogy az eladónak nem voltak örökösei.

lajcsó # 2017.03.27. 09:57

"Érdemes-e elbirtoklási pert indítani?
Ha igen, akkor ki ellen?"
Igen, a bíróság által kirendelt ügygondnok ellen.

Gianni.hu # 2017.03.27. 09:47

Tisztelt Fórumozók,

Van e esély az elbirtoklás megállapítására az alábbi esetben:

A vevő 1981-ben megvásárolt és ki is fizetett egy fél hektáros szántót az akkori tulajdonosnak. A tulajdonos azonban még abban az éveben meg is halt, anélkül hogy a szerződést írásban is megkötötték volna.
A vevő azóta is folyamatosan használja a földet, amit tanúkkal tud igazolni.
Az elhunyt tulajdonosnak a vevő tudomása szerint nem voltak örökösei, így még jelenleg is ő szerepel bejegyzett tulajdonosként.
Érdemes-e elbirtoklási pert indítani?
Ha igen, akkor ki ellen?