Elbirtoklás menete, bizonyíthatósága?


nonolet # 2018.05.22. 14:56

A tulajdonjog és a tényleges!!!! birtoklás két dolog.

Olvass ennek utána...

Érdekes téma a tényleges!!!! birtokos birtok(ban tartási) védelme.

nonolet # 2018.05.22. 14:54

"Egyénként számlákkal kellene igazolniuk, hogy mikor mennyit költött a területre?"

Az elszámolással egyelőre NE foglalkozz... mint már írtam.
HA akarnak valamit majd lépnek jogi úton.

Ráérsz akkor gondolkodnia a dolgon.

De első körben, akkor is lehajtod őket a búsba!
(ellentmondás a fizetési meghagyásnak, ha netán érkezik)

- -

Alap, hogy az ingatlan a tiéd!!!!
(mindegy, hogy csak részben)
Közük hozzá semmi....

HA mégis akarnak valamit tőled, majd ők lépnek.
Neked nyugi van.

Amíg szóban akarnak valamit, ne törődj vele.
Amíg írásban akarnak valamit, ne törődj vele.
Amíg ügyvédi levélben akarnak valamit, ne törődj vele.
Amikor netán "Fizetési meghagyás" érkezik, mond ellent!

Mindezek után majd eldöntik, hogy perre mennek-e...
HA netán igen, akkor lesz ítélet, ami majd megmondja a tutit :-)

Egyedül az erőszakos fellépéstől kell tartózkodnod.
Akkor, ha tényleges birtokosként lépnek fel.

(ekkor határeset a lakat leverése, ezért légy vele gyors és nyomtalan valamint semmiről és semmit nem tudó)

nonolet # 2018.05.22. 14:45

1.
Igen, indítsd el.

2.
A FRISS tulajdoni lapon kéne látszania a perindításnak.
(ügyfélkapuval, földhivatal on-line)
Az jó, ha még nem indult per, mert akkor biztosan időben vagy még.

Mivel,
ha
MÉG a per indításuk előtt lépsz fel (rész)tulajdonosként,
akkor
nem marad esélyük sem elbirtokolni az ingatlant.

- -

"Megtehetem-e, hogy levágom a gazt?"

Amíg MÁS birtokolja éppen és te MÉG NEM kerültél jogszerűen birtokba addig elvileg nem.
(mert ők vannak birtokban és őket illeti a birtokvédelem)

Ugyanakkor
NEM KELL MINDENÁRON TUDNOD,
hogy
ők birtokolják éppenséggel...
Azt a lakatot rátehette akár a nagyi is még :-)
Vagy rajta sincs éppen?!

Így aztán első körben fogod magad, gyorsan bemész.
A lakatot eltünteted onnan...
Aztán elvégzed amit akarsz.

HA jönnek és akarnak valamit.
Akkor nyugisan közlöd, hogy:

  • akármi volt is eddig mindegy, mert
  • innentől vége a jó világnak, van gazda

Ha akarnak valamit ne keveredj vitába.
Csak add át az előre megírt irományod.

Hozzátéve, hogy: nyugodtan tessék perelni, ha nem tetszik valami.

- -
"(Vagy feljelenthet rongálásért?)"

Birtokvédelmet kérhet a jegyzőtől, ha kekeckedik.
Mivel jelenleg ő birtokos...
(épp ezért kell tudatni, hogy a tulajdonos
immár igényt tart a birtoka kiadására)

A tulajdonos ellenében ez a "más birtokolja" állapot persze nem védhető tartósan, de éppenséggel perré is fajulhat, ha önként nem adják át a tulajdonosnak birtoklást.

A kivétel csak az, ha: megnyeri az elbirtoklási pert a tulajdonos ellen.

Ildy68 # 2018.05.22. 13:11

ObudaFan

Pont ezek fogalmazódott meg bennem is!

  • "az elbirtoklás nem nyugodott-e"

Hiszen senki sem tudott a családunkban arról semmit, hogy ez a telek létezik!

  • "Ők viszont esetleg jöhetnek azzal, hogy térítsd meg, amivel nőtt az ingatlan értéke a beruházásai miatt."

Igen, pont ezt mondták egyből, hogy ezzel a követelésükkel fognak élni...

De ezt nem értem!
Én nem kértem, hogy ott bármit is tegyenek azon a helyen, hogy annak az értéke nőljön?!

Egyénként eddig meg a hasznát is élvezték évekig, hiszen saját bevallásuk szerint: terményt termeltek rajta.

Egyénként számlákkal kellene igazolniuk, hogy mikor mennyit költött a területre? Vagy elég lesz majd nekik amit a szomszédok igazolnak?

Ildy68 # 2018.05.22. 12:59

nonolet

Köszönöm a gyors válaszokat!

  • Akkor, ha jól értem, mindenképpen én indítsam el a nagyapai résznek a hagyatéki eljárását is, hogy az is átkerüljön a nevünkre?
  • Tudtommal az "elbirtokolni vágyó család" által jelenleg még nincs elbirtoklási per elindítva. Vagy legalábbis a mai napig én még semmiféle hivatalos iratot nem kaptam ennek tényéről.

Ennek utána lehet valahol nézni?

  • Ahogy láttam semmiféle idegen eszköz nincs a területen, így hát elcuccolniuk most nem kell semmit. Ez jó!
  • A területen jelenleg most nem termelnek semmit, csak nagyon gazos. A gazt kb. 2 héten belül vágni kell, mert már olyan nagy. (Szerintem idén el akarták kezdeni az építkezést, ezért már nem ültettek semmit bele.)

A kétségeim pl.:

Megtehetem-e, hogy levágom a gazt?

Én úgy gondolom, hogy jelenleg a kezemben van egy hivatalos, jogerős közjegyzői végzés arról, hogy a terület x része az enyém.
Én szeretném a területet rendbe tenni...
Ergo: megtehetem...

DE! Ehhez be kellene jutnom a területre, de a lakat kulcsa náluk van...
Levághatom a lakatot? (Vagy feljelenthet rongálásért?)

ObudaFan # 2018.05.22. 12:40

Egyrészt lehet vitatni, hogy sajátként birtokoltak-e, másrészt lehet azt is vitatni, hogy az elbirtoklás nem nyugodott-e, hiszen nem voltál abban a helyzetben, hogy megszakítsd az elbirtoklást.
Ők viszont esetleg jöhetnek azzal, hogy térítsd meg, amivel nőtt az ingatlan értéke a beruházásai miatt.

nonolet # 2018.05.22. 12:12

1.
Végig kell vinni a hagyatéki eljárásokat!
Mindet, ami ahhoz kell, hogy CSAK ÉLŐ tulajdonosok legyenek.

2.
Utána lehet tudni, hogy ki/kik a tulajdonosok!!!

3.
Utána lehet foglalkozni az elbirtoklással.

- -

Az elbirtoklást megszakítja,
ha
a tulajdonos fellép a tulajdona érdeklébe!!!

Tehát amint tulajdonos vagy LÉPHETSZ,
de
amíg nem vagy az addig nem tehetsz semmit.

Mivel e szerin MÁR tulajdonos vagy! legalább részben.
"A közjegyző a törvénynek megfelelően átadta a hagyatékot."

Így felléphetsz...
DE nem rakhatod ki őket onnan őket erővel,
mivel jelenleg ők vannak BIRTOKON belül.

Ezért

írásban közöld, hogy az ingatlan (rész)tulajdonosaként
az eddigi használatukat AZONNAL MEGSZÜNTETED!!!
Vigyék a cuccaikat és távozzanak békében.
(az esetleges növényre+terményre elszámolás kell majd köztetek)

Vigyél két tanút is magaddal és az írást vetesd át!!!! a te példányodon.
HA nem veszik át az írást, akkor jegyzőkönyvet írsz erről és a két tanú aláírja.

Ha ezzel az ügy lezárol OKÉ! nyertél.

HA ezzel nem zárul le békésen
(a növény+termény elszámolással),
akkor viszont AZONNAL indítsd meg
a birtok igény pert ellenük!!!!
mint (rész)tulajdonos.

- -

A több évi műveléssel szemben említsd meg a többévi bérleti díjat .... ha elszámolást emlegetnek.
De addig ne foglalkozz velük komolyan amíg csak szájuk jár!
Még akkor sem, ha írásban követelőznek, az se érdekes ha ügyvédi levél... kukába vele.

Akkor fordul komolyra a követelésük,
HA

1.
Netán kapsz róla egy levelet a MOKK közjegyzőjétől
amiben egy "Fizetési meghagyás " lapul majd.
HA kapsz ilyet, akkor annak

  • 15 napon belül
  • közjegyzőnél
  • írásban

mondj majd ellent, ez fontos!!!!

vagy

2.
Beperelnek helyből az 1. lépés nélkül.
Ez esetben majd kiderül valami...

- - - -

Fontos kérdés, hogy: VAN-E MÁR folyamatban elbirtoklási per is?!

Vagy csak úgy hivatkoznak ez elbirtoklásra?

Ildy68 # 2018.05.22. 11:48

Üdvözletem!
Egy telek elbirtoklása ügyében kérném a segítségüket:

A múlt hónapban a helyi közjegyző hagyatéki tárgyalásra idézett meg. Ott elhangzott, hogy egy közeli településen az apai nagymamámnak (aki meghalt 1989-ben) volt egy ½ ingatlanrész tulajdona.
A fél ingatlan részre, az egyik ágon unokaként: én, míg egy másik ágon, dédunokaként 3 testvér az örökösök.
A hagyatéki tárgyaláson a 3 testvér egyike sem jelent meg, a közjegyző elmondta, hogy egyik sem vette át a közjegyzői idézést.

A közjegyző a törvénynek megfelelően átadta a hagyatékot.

A hagyatéki végzés jogerőre emelkedett, így tegnap elmentünk a férjemmel megnézni, hogy mi is ez az ingatlanrész.

Kiderült, hogy egy üres telek.

A telek szomszédságában lévő másik, szintén üres telken, egy család (4 fő) dolgozott, a területet takarította éppen.
Szóba elegyedtünk, amikor is a következők derültek ki:

Az egész ügyet ők indították egy ügyvéd közbenjárásával, mert azon a szomszédos telken, amit éppen akkor takarítottak, és azon, amit megörököltünk, ők egy házat kívánnak építeni.
Az általam és a 3 testvér által megörökölt telket is eddig ők gondozták, gazolták, és takarították ki és abban terményt is termeltek. Kaput is ők állítottak az utcafrontra.

Annak mindvégig tudatában voltak, hogy a telek NEM az övék.

A telek általuk használt idejére időszakot nem mondtak, de gyanítom, hogy megvárták a 15 évet, ami után azt el lehet birtokolni.

Elmondták, hogy annak a fejében, amit ők a telekre költöttek, szeretnék, ha az ő birtokukba kerülne, hogy lakóházat tudjanak rá építeni.

Azt is elmondták, hogy ha ebbe nem egyezem bele, akkor követelni fogják az eltelt idő alatt az összes költségüket, amit a telekre fordítottak. Ennek igazolására ott vannak nekik a szomszédok.

Én ott érzem az egészben a „csavart”, hogy nem is tudtam a telek létezéséről, így addig sem gondozni, sem törődni nem tudtam vele. Ha tudtam volna, természetesen nem hagytam volna azt, hogy helyettem másnak kelljen azt elvégeznie. Nem azért nem volt a telek gondozva, mert hanyag és nemtörődöm vagyok, hanem azért mert nem tudtam róla, hogy létezik.

A beszélgetés során még az is kiderült, hogy nagy valószínűség szerint a nagyszüleim egykor valakinek eladták az ingatlant, azonban az új tulajdonos nem íratta át azt az ő nevére, így maradt az a nagyszülők nevén. Erről senki sem tudott, így az ő halálukkor nem lett az ingatlan hagyatéki eljárása lefolytatva.

Az ügy további pikantériája, hogy a telek másik fele, még jelenleg is nagypapám tulajdonában van, aki még 1975-ben meghalt.
Tehát erre a felére is le kellene folytatni a hagyatéki eljárást? Nem tudom…

Mit tehetek ebben a helyzetben?

A szomszédok valóban elbirtokolták tőlem a tulajdonomat (amennyiben az derül ki, hogy már 15 éve kezeli azt)?

Még úgyis, ha nem is tudtam annak a létezéséről?

Bemehetek-e az általam megörökölt telekre? Levághatom-e a lakatot a kapuról, amit a szomszéd rakott fel?
A helyzet rendezéséig, abban a tudatban, hogy az még mindig az enyém: folytathatok-e fűnyírást, vagy esetleg kötelezően is kell a területen ilyen jellegű munkákat folytatnom?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.17. 18:01

Úgy hogy ő maga is birtokol?!

nonolet # 2018.05.17. 15:13

Aligha... lásd alább.

Zolee91 # 2018.05.17. 13:29

Tisztelt Szakértők! Apósom nemrég elhunyt és van egy ingatlana amiben jelenleg is élünk párommal és anyosommal, aki csak élettársi viszonyban volt az elhunyttal. A probléma az hogy, apósomnak van egy exfelesége, aki 50%-ba birtokolja az ingatlant, viszont semmit nem fizetett utána már legalább 25 éve.Az lenne a kérdésem, hogy el lehet e ilyen esetben az exfeleség tulajdonrészét birtokolni?

drbjozsef # 2018.05.14. 19:33

Le professionnel,

Egymagából abból a tényből, hogy a tulajdonos a jogával nem él, még nem következik, hogy a birtokos sajátjaként birtokol. Ez csak akkor állapítható meg, ha abban a hiszemben birtokol, hogy a dolog a sajátja vagy tudja ugyan, hogy az másé, de véglegesnek tekinti a maga birtoklását.

nonolet # 2018.05.14. 19:24

Az elbirtoklás egyik feltétele, hogy SAJÁTNAK gondold!

"Megkerestem levélben, de "ismeretlen címen" visszajött."

Ez alapján tudod, hogy VAN tulajdonosa nem a tiéd.
Azaz Nem tartod a sajátodnak!
Tehát: az elbirtoklás megtörténte kizárt.

- -

A körülmények alapján
talán kérheted ügygondnok kijelölését
a közös tulajdon megszüntetésére
indított perben.

Így egy ítélettel talán megveheted a részét
és a vételár letétbe kerül a kanadai javára,
amíg elő nem kerül.

Klári1952 # 2018.05.14. 15:03

Tisztelt Szakértők!

Édesanyám 1987-ben 1/4 részben megörökölt egy ingatlant (parasztház kerttel).A testvére szintén 1/4 részben, az unokatestvére , aki kanadai állampolgár 2/4 részben lett tulajdonosa az ingatlannak.
Édesanyám 2009-ben meghalt, én örököltem meg a tulajdonrészét. Az idén nyáron megvásároltam a testvér 1/4 részét, így fele részben tulajdonos lettem.
1987 óta (31 éve) én fizetem a felmerült költségeket ( adó, rezsi, állagmegóvás), vágom a füvet, söpröm a havat, művelem a kertet.
A kanadai társtulajdonosról semmit sem tudunk a kezdetektől fogva.
Megkerestem levélben, de "ismeretlen címen" visszajött.
Szeretném megtudni, élhetek-e az elbirtoklás jogával és van-e esélye az elbirtoklás sikerének.
Várom szíves válaszukat!
Köszönettel: Klári1952

ObudaFan # 2017.10.04. 04:54

A leírtak szerint maga az elbirtoklás már bekövetkezett. Az más kérdés, hogy ezt rendezni kell a tulajdoni lapon is, azt pedig célszerűen majd az átírás után lehet.

ha nem tesz érte semmit mi a sorrend??

Ha nem tesz érte semmit, akkor is tulajdonos, de úgy nem lesz feltüntetve a tulajdoni lapon.

ObudaFan # 2017.10.04. 04:54

A leírtak szerint maga az elbirtoklás már bekövetkezett. Az más kérdés, hogy ezt rendezni kell a tulajdoni lapon is, azt pedig célszerűen majd az átírás után lehet.

ha nem tesz érte semmit mi a sorrend??

Ha nem tesz érte semmit, akkor is tulajdonos, de úgy nem lesz feltüntetve a tulajdoni lapon.

ObudaFan # 2017.10.04. 04:54

A leírtak szerint maga az elbirtoklás már bekövetkezett. Az más kérdés, hogy ezt rendezni kell a tulajdoni lapon is, azt pedig célszerűen majd az átírás után lehet.

ha nem tesz érte semmit mi a sorrend??

Ha nem tesz érte semmit, akkor is tulajdonos, de úgy nem lesz feltüntetve a tulajdoni lapon.

Szomorú örökös # 2017.10.04. 04:33

És elég lenne ezt bőségesen egy topikban kitárgyalni, nem?

nonolet # 2017.10.03. 20:24

" adásvételi papirja róla hogy megvette,"

Akkor az övé!

Mi a kérdés ezek után?

Ojsa # 2017.09.08. 14:02

Az elbirtoklás és az öröklés egyenlő értékű, Szlovákiában - szintén az ügyvédet idézem. Gondolom, említette volna, hogy egyszerűbb, gyorsabb és költséghatékonyabb egy póthagyatéki, de nem tette.

A szlovák jog és gyakorlat valóban más...?

Ojsa # 2017.09.08. 13:50

A pereskedést nyilván szívesen kihagynám.
A kérdés az, hogy indíthatok-e póthagyatékit most, hogy most már az új tulajdonos nevén szerepel a nyilvántartásban.
Előzményekben nyilván ott szerepel a dédanyám neve.

Ojsa # 2017.09.08. 13:36

A nagyapám után én vagyok az egyedüli élő örökös, azaz a szóban forgó telek tulajdonosa.
A jogtalan elbirtoklást csak polgári perben tudom megtámadni.
Az ügyvéd tényként közölte, hogy póthagyatéki csak a per lezártával indítható.
Amúgy, én (is) azt tartom ésszerűnek, hogy előbb póthagyatéki, utána pereskedés.

paxia # 2017.09.08. 13:26

Azt öröklés lenullázza az elbirtoklásórát.

nonolet # 2017.09.08. 12:41

"egy történet arról, hogy a halála előtt a nagyapámtól megvásárolták ezt a telket. Szerződés nincs, mivel a föld akkor még a dédanyám nevén volt."

Nos, épp ezért előbb legyél örökös! >> tulajdonos.
A többi szerintem ráér azután...

alfateam # 2017.09.08. 12:34

ha a polgári per véget ér.

Milyen polgári per? Beakarsz perelni valakit, adja vissza azt amiről fogalmad sincs, hogy a tiéd-e .?!