Földmérés - telekhatár - vita


Majordomus # 2023.05.01. 19:34

Még a héten lépjetek..

beva75 # 2023.05.01. 17:07

Nagyon köszönöm a hasznos tanácsokat! 2022. május 26-án mérettük ki a telket, akkor még épp benne vagyunk az egy évben.

Majordomus # 2023.04.28. 19:46

Sok pénzt lehet veszíteni a a pár m2 miatt nem beépithető a telek.
Először forduljatok ügyvédhez de gyorsan, majd ő kezeli a szomszédot meg a pert is..

osztap # 2023.04.28. 14:59

beva75,

Amennyiben a szomszéd már több mint 20 éve birtokolja a vitatott területet, úgy el tudja-e birtokolni?
Ha a helyes telekhatár kimérésétől számítva egy évig nem csináltok semmit, akkor igen. Szerintem itt nyugodott az elbirtoklás, mert senki nem tudta, hogy rossz helyen van a kerítés. Akkor pedig:
Ptk. 5:48. § [Az elbirtoklási idő nyugvása]
Ha a tulajdonos menthető okból nincs abban a helyzetben, hogy tulajdonosi jogait gyakorolhassa, az akadály megszűnésétől számított egy évig az elbirtoklás akkor sem következik be, ha egyébként az elbirtoklási idő már eltelt vagy abból egy évnél kevesebb volna hátra.

Sokat ne várjatok. Esetleg egy utolsó felszólítás a szomszédnak tértis levélben, ha arra sem egyezik bele az áthelyezésbe, a helyetekben indítanám a pert, nehogy kifussak az egy évből.

beva75 # 2023.04.28. 13:41

Üdvözlöm!
Segítséget szeretnék kérni az alábbiakban.
Másfél éve vásároltunk egy 800 m2-es zártkerti telket (művelés alól nincs kivonva).
Megvásárlás után derült ki, hogy a tényleges telekméret csak 700 m2.
Emiatt megbíztunk egy földmérőt, aki kitűzte a telket és kiderült, hogy három oldalon nem jó helyen van a kerítés.
A hátsó szomszéd felé jeleztük, hogy a kerítés nem a telekhatáron van, azt szeretnénk áthelyezni.
Ehhez ő nem járult hozzá. Most eladásra kerülne a telek és szeretnénk rendezni ezt a vitás kérdést.
A jegyző levele alapján az igényünket csak bírósági úton tudjuk érvényesíteni.
Amennyiben a szomszéd már több mint 20 éve birtokolja a vitatott területet, úgy el tudja-e birtokolni?
Ebben az esetben hogyan érvényesíthetjük a saját jogainkat azzal kapcsolatosan, hogy mi 800 nm-t vásároltunk meg?
Sajnos épp 800 nm a beépíthetőség alsó határa, így fontos lenne, hogy a kérdéses kb 25-30 nm kihez kerül.
Köszönöm a segítséget!

Majordomus # 2022.10.05. 19:23

A földhivatali térképrajz stimmel?

nanemaaa # 2022.10.05. 09:46

Ivee
43, vagy 50 cm tök mindegy.Az alap kérdés ottvan, hogy egyébként építési helyen belül van-e az épület, illetve hogy nem nagyobb-e az engedély nélkül építhető méretkövetelményeknél?

Majordomus # 2022.10.04. 21:30

Nem fog feljelenteni.

Ivee # 2022.10.04. 15:36

Üdv, sziasztok!
Garázst építettünk a szomszédos telekhatártól 50 centiméterre. Mindez a szomszéd írásos beleegyezésével történt. Fél évvel később a szomszéd kérésére földmérést végeztek, ennek eredményképpen az új telekhatár 7 centiméterrel beljebb került a mi irányunkban. Így a garázs telekhatártól való távolsága az 50 helyett 43 centiméterre csökkent. A szomszéd kedvesen feljelentéssel fenyetőzik. Van a fenyegetésnek jogalapja ekkora eltérés esetén? Hozzáteszem, az előző birtokhatárt egy általa felépített 20 centiméter magas kőkerítés jelölte. Ha feljelenthet minket, miben áll az általunk megbízott garázst építő cég felelőssége?
Előre is köszönöm!

Majordomus # 2022.06.27. 21:08

Még csak 30 éve?

recece # 2022.06.27. 21:06

Az 5/6 tulajdonos én vagyok a szomszédé az 1/6 ha nem hajlandó végre összevonatni,kérni fogom a közös tulajdon megszüntetését. Bár hozzáteszem 30 éve azért egyeztem bele,hogy megvehesse mert kellet neki,hogy meglegyen a telke 3000m2 .Azóta se sikerült elintézze az összevonást :(

Majordomus # 2022.06.20. 19:45

Minden érintett bele fog egyezni?

recece # 2022.06.20. 14:28

KBS Köszönöm!
Tadegi! olvasd át még egyszer,összevonni !

Kovács_Béla_Sándor # 2022.06.20. 10:05

(Zártkertben általában nincs kötelező legkisebb telekméret, de ha van, a kb. 2500 m2 bizonyára elég lesz.)

A telekalakítási tervet a feleknek kell elkészítettni. Csak olyan telekalakítás fog átmenni, amelyhez mindenki hozzájárul. Az pedig nyilvánvaló, hogy az átcsatolás kizárólag a közös telekhatármentén lehetséges. (Az átcsatolt terület hosszával, szélességével lehet variálni.)

Tadegi # 2022.06.20. 09:42

Nulladik kérdés: Kijelölhető a telkek fekvési helyén olyan kicsi telek, amekkora lesz, miután lehasítanak belőle egy darabot?

recece # 2022.06.20. 07:56

Üdv! A szomszéd ingatlannal határos 1/6-os osztatlan tulajdoni részt kellene összevonatni a saját 1/1 tulajdonú telekkel. A 1/6 tulajdon 2800m2 zártkerti területből lenne kimérve ami az apa nevén a másik a telek a fia nevén van, ez gondolom ajándékozással megoldható.A kérdés az,hogy honnan fogja a földmérő kimérni az 1/6 részt? Megegyezés kérdése vagy mivel a szomszédos 1/1 telek bejárata a közterületre a másik telekről van, szolgalmi jog nélkül, azt a részt fogja hozzá mérni? A telekméret bőven az előírt 1500 m2 felett marad.

nanemaaa # 2022.04.12. 09:44

Eddig azt hittem, neked van problémád az e-on-os mérő elhelyezése kapcsán. De ha csak az e-on-nak, akkor nincs teendőd. Csak akkor nem világos, hogy kinek milyen kérelmére indult a birtokvédelmi eljárás? De tény, ha ott nem valós adatokra alapozva hoznak döntést, akkor jogorvoslatra mindig van lehetőség. Ha más nem, hát a bíróság.
Azt hiszem, hogy kissé eltértél az eredeti tényállástól a mostani hozzászólásodban. Szerintem neked van problémád, és akkor neked kellene bizonyítanod, de te tudod. A végén kiderül, hogy senkinek semmi panasza, csak beszélgetni akartál. ;) :D

gedy322 # 2022.04.12. 07:14

nanemaa - ha ő vitatja, ha jól tudom, neki kell bíróságtól kérnie és földmérőt megbíznia.
Jelen esetben neki van egy eonos helyszínrajza, nekem meg egy földhivatali térképmásolatom és e-közműtérképem, meg egy helyi építési szabályzatom, és az övé nem fedi az enyémet. A jegyző meg az ő eonos helyszínrajza alapján tett megállapítást a birtokvédelmi eljárás kérésében, ráadásul olyat, ami még arról az eonos térképről se olvasható le. Mert azt állította az út tulajdonosa, hogy 60-70 cm-rel van kintebb a kerítésem. A jegyző ezt határozatban tényként leírta, hogy az eonos helyszínrajz alapján ez megállapítható, csakhogy az alapján még ez sem állapítható meg, mert az alapján legfeljebb 33 cm eltérés lenne megállapítható, csak hát az meg ugye nem hiteles bizonyíték telekhatár kijelölésben - mondta ezt egy igazságügyi földmérő szakértő egy másik csoportban.

nanemaaa # 2022.04.12. 06:59

A közhiteles ingatlan-nyilvántartást a földhivatal vezeti. Neki ez a dolga.
Ha telekhatár, vagy egyéb problémád van, akkor ne bárki által rajzolgatott terveket vegyél alapul, hanem bízz meg egy földmérésügyi szakértőt. A többi mellébeszélés.
Ki kellene valahogy derítenem, hogy jogosan hivaktozik-e erre a rajzra, egy peres eljárásban pl. ez bizonyító erejű e vagy sem.
Minden bizonyíték, amit akként nyújtanak be a bíróságra. Az más kérdés, hogy azt a bíró milyen mértékben veszi, vagy veheti figyelembe.

efi99 # 2022.04.11. 20:30

Arra akartam kilyukadni, hogy másból sem leszel okosabb. Akármikor kijönnek méregetni, mindig más jön ki, mint a "hivatalos" térképeken. Időnként még olyan is, hogy mindenkinek 5 méterrel arrébb kéne tennie a házát... Talán ezért sem akarják soha rendbe tenni teljesen.

gedy322 # 2022.04.11. 19:15

efi99 ebből nem lettem okosabb... azt szeretném elérni, hogy a földkábelelosztó szekrényt ne az én kerítésem elé tegyék 10 cm-re, mert így nem férek hozzá a saját kerítésemhez. Az út tulaja erre a rajzra hivatkozik, ami szerint max 33,3 cm az eltérés, ha az a rajz egyáltalán jó, mert minden más alapján nem jó. Egy olyan eon dobozt raktak elém, amihez semmi közöm, mert a mellettem lévő építkezéshez tartozik, viszont engem korlátoz a kerítésem karbantartásában, átépítésében, stb. Ki kellene valahogy derítenem, hogy jogosan hivaktozik-e erre a rajzra, egy peres eljárásban pl. ez bizonyító erejű e vagy sem.

efi99 # 2022.04.11. 18:37

gedy322
Én térképezéshez (Openstreetmap) használom a foldhivatal.hu-t. Ahhoz képest, hogy az hivatalos, rengeteg hiba van benne.
Az ortofotós épületek gyakorlatilag sosem fedik a berajzolt épületeket, 1-5 méteres elcsúszások vannak.
Az ortofotó eleve 3-4 éves. Hát hol kéne lennie mindenképp a legfrissebből, ha nem egy Földhivatalnál?
A helyrajzi számok jók, bár néhány nyomdahiba még azoknál is előfordul, ami azért már nagyon gáz.
A házszámok teljes csőd. Kb 1-2 %-a hibás, ami ugye országos szinten több tíz-ezer. Még egyforma házszámok is vannak. (Mikor a jegyzőt szembesítettem ezzel, képes volt több éves térképrészletet küldeni, ami még rosszabb volt. Van, amelyik meg a hallgatás művészetét választotta). Eleve a honlapokon lévő rendezési tervek 5-10 évesek, így nyilván a benne lévő "aktuális" szabályozási tervek is, és szarnak rá, hogy aktuális állapotban tartsák.
Ezek után el lehet azon gondolkodni, hogy van-e értelme 10 centikre hivatkozni bármi alapján, bárhol is.

gedy322 # 2022.04.11. 18:23

Már csak azért is lenne fontos nekem, hogy ez így hiteles-e, mert az eon minősített tervezője helyszínrajzán az épületünk és a jelzett telekhatár közti távolság a rajzon 14 mm, 33,3 cm-re felszorozva csa 4,67 m-re jön ki. A földhivatali térképmásolat szerint 5 m van a telekhatár az épülettől, lemértem centiméterre, a valóságban az épület szélétől a kerítés külső széléig 5 m, a helyi építési szabályzat szerint "Az előkert legkisebb mérete 5,0 m". Az eon minősített tervezője rajza alapján a kerítésünk 15 mm-re van rajzolva, ami pont 5 m. Szóval tud valaki segíteni, hogy egy ilyen e.onos nyomvonalkijelölési helyszínrajz pontos-e vajh és bizonyítóerejű-e, ha a kivett út tulajdonosa erre hivatkozik az eljárásban, hogy a mi kerítésünk van kintebb, mint a telekhatár és ezt nyújtotta be igazolásként?

gedy322 # 2022.04.11. 17:37

Sziasztok!

Az önkormányzattól kaptam egy e.on nyomvonalrajzot helyszínrajzzal, amit az E.on minősített tervezője készített. Az ő rajzán a telkünk határa a rajzon 1 mm-rel van bentebb, mint a kerítés (1 m-t 3mm-ben jelölnek itt, tehát ha jól számolom, 1 mm a rajzon 33,3 cm eltérést jelent max). A kérdésem, hogy ez a E.on minősített tervező rajza hitelesnek minősíthető-e abból a szempontból, hogy ha az ő helyszínrajzán kintebb van a kerítés, mint a rajzon szereplő telekhatár, akkor az úgy is van? Ez bizonyító erejű így, hivatkozhatnak erre? Másrészt a rajz méretaránya 1:250. Lemérve 1 m-t 3mm-rel jelölnek, 1 mm akkor ha jól számlom 33,3 cm-nek felel meg - ez hibahatáron belülinek tekinthető így, ha ebből ügy lesz?

drbjozsef # 2022.04.08. 15:22

A közműtérképek szoktak teljesen homályban lenni, ilyenkor akad bele a markoló az internetszolgáltató gerincvezetékébe, hogy a fél megyében nincsen internet.
De neked ez mindegy is : bármilyen vita alapja arról, hogy a kerítésed a helyén van-e, csakis a földhivatali alaptérkép szerint ellenőrizendő. Ha aszerint jó vagy, akkor a többi tök nem számít. Ha.