Ingatlan Adás - vétel


Sherlock # 2019.12.06. 11:01

Ajvé...

Jogcímes elbirtoklás iránti pert kell indítani (pont erre találták ki), de ehhez is meg kell keresni vagy az akkori eladót vagy az örököseit, mert ellenük kell megindítani.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.12.06. 12:57

Földingatlanról van, kicsit mások a szabályok, mint általában.

MajorDomus # 2019.12.06. 19:25

Az lesz érdekes,ha az örökösök tudomást szereznek róla.

J.Gy # 2019.12.11. 21:57

Köszönöm szépen a válaszokat mindenkinek!
Elnézést, hogy későn reagálok!

csypy # 2019.12.14. 11:22

Kedves Fórumozók!
Egy lakást szeretnénk vásárolni, amire már előszerződést is kötöttünk az eladóval, viszont úgy tűnik a vétel, mivel a lakás még nem képezi az eladó tulajdonát (eszközkezelős) jobban el fog húzódni, mint előzetesen gondoltuk. Határidőként a szerződésben a végleges adásvételi megkötésére december 31. van feltüntetve, a következő szöveggel, idézem: " Felek megállapodnak abban, hogy az Ingatlanra legkésőbb 2019. december 31. napjáig végleges ingatlan adásvételi szerződést kötnek egymással a jelen előszerződésben foglalt feltételekkel és azzal az előfeltétellel, hogy eladó tulajdonjoga bejegyzésre kerül az ingatlan tulajdoni lapján" Ezek szerint elállni sem tudok az előfeltétel miatt a szerződéstől? Várnom kell az idők végezetéig is akár? Nem azért szeretnék egyébként elállni, mert tovább tart,hanem úgy érzem, hogy az adásvétel során nem úgy járnak el, hogy az aktus minél gyorsabban, gördülékenyebben lezajlódhasson .......Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.12.14. 12:00

Több, mint két hét van odáig.

csypy # 2019.12.14. 12:16

Sajnos biztos nem fog történni semmi, a legjobb esetben is két hónapra vagyunk attól, hogy egyáltalán a szerződés, amit ő megköt az eszközkezelővel hatályba lépjen.( nem hogy még a nevére kerüljön) De még a szerződés napjáról sincs semmi hír, gyanítom, hogy idén már az sem fog megtörténni.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.12.14. 12:34

Tudod, a késedelem jogkövetkezményeit nemigen lehet úgy érvényesíteni, hogy nincs is még késedelem.

csypy # 2019.12.15. 12:10

Oké, akkor felteszem a kérdést január elsején, addig hagy övezte titok a választ, legalább izgalmas lesz a karácsony is ???? Köszönöm!

drbjozsef # 2019.12.15. 14:10

csypy,

Elég fura megfogalmazás ez az "előfeltétel", de nyilván, ennek elmaradása neked semmiképpen sem felróható ok, de az eladónak sem biztosan.

Ha nem tudok szerződést kötni idén, és belátható (itt szerintem pár hét, de ez nincs kőbe vésve) időn belül nem is várható a feltétel teljesülése, akkor elállhatsz a szerződéstől.

Ha az eladó ezt elfogadja, akkor nincs gond. Kérdés, esetleg, adtál-e előleget, vagy foglalót.

Ha nem fogadja el, az előszerződés alapján kérheti a bíróságot, hogy hozza létre a szerződést. Nyilván erre csak akkor van lehetősége, ha a késedelem neki nem felróható okból történt. Hivatkozhat erre, kérdés, hogy a bíróság elfogadná-e az indokait. Azt nem ismerjük, nem írtad, de szerintem ez az ő érdekkörében felmerülő késedelem, hiába adott be minden papírt időben, ha alábecsülte az ügyintézéshez szükséges időt.

Az idők végezetéig nem kell várnod. Szerintem januárban jogszerűen elállhatsz érdekmúlásra hivatkozva, ha várhatóan nem írható alá a végleges szerződés kb. egy hónapon belül.

csypy # 2019.12.16. 10:39

Kedves drbjozsef!

Köszönöm szépen!

hamiki (törölt felhasználó) # 2019.12.26. 08:06

Kedves hozzáértők!
Kellemes ünnepeket!

Egy problémára kérnék segítséget.
Adott egy megkötött, érvényes ingatlan adásvételi szerződés, melyben van két határidő.
Egyik egy banki utalási határidő, a másik a birtokbavétel, a kettő kötödik egymáshoz.
A vevő nevére akkor kerül az ingatlan, ha a vételár különbözetet az adott határidőig a bank átutalja, és megtörténik a birtokba adás
A vevő és a bank is rosszul mérte fel a csokos banki utalás lehetséges időpontját, főleg itt az évvégi ünnepek miatt.
Az már most látszik, hogy a banki utalás vagy fél hónapot csúszik, a határidő le fog járni.
Hogyan lehet utólag ezt az adásvételi szerződésben korrigálni, ki kell egészíteni, vagy??
Milyen jogszerű megoldással lehet ezt a helyzetet feloldani, megoldani?
Köszönöm a segítséget.

Tib8186 # 2020.01.06. 18:42

Tisztelt hozzáértők!

Az alábbi problémában kérném a tanácsukat. 2018 áprilisában előszerződést kötöttünk egy lakásra, az előszerződésben rögzítettük, hogy a végszerződést 2018. december 31-ig megkötjük. A lakás sajnos azóta nincs a nevünkön a kivitelező hibájából, de szó volt róla, hogy januárban végszerződünk. Pár napja viszont a kivitelező bejelentette, hogy a házban két lakó is élne az elővásárlási jogával, így nem tudja nekünk eladni a lakást, mert az elővásárlási jog erősebb, tehát gyakorlatilag az előszerződésunk semmis. Az a gond, hogy a lakás értéke 2018-hoz képest jelentősen megnőtt, a kivitelező így próbál hasznot húzni, hogy eladja másnak magasabb áron.Ki lehet kényszeríteni az előszerződés alapján a névre írást? Megteheti a kivitelező, hogy noha kifizettük a lakás 80 %-át az előszerződés megkötésekor, erről számlánk is van, ennek ellenére eladja másnak a lakást? Köszönöm a választ!

oligaliga # 2020.01.06. 19:20

Röviden: igen, megteheti, sőt meg kell tennie. Az elővásárlási jogbl ugyanis erősebb, mint az előszerződés. De ez neki semmivel sem jobb, mert az elővásárlási jog jogosultja azokkal a feltételekkel veheti meg a lakást, amit nektek szabott: vételár, stb. változatlan. Ha nem így tesz, akkor veletek szemben szerződésszegést követ el.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.06. 20:48

Az elővásárlási jog gyakorlása nem így működik. És mitől lenne elővásárlási joga bárkinek is? Át akarnak verni.

lajcsó # 2020.01.06. 22:05

"Ki lehet kényszeríteni az előszerződés alapján a névre írást?"
Azt éppen nem, de a végleges szerződést igen.
Az elővásárlási jogosult a végleges szerződés létrejötte után, annak ismeretében élhet az elővásárlási jogával.

drbjozsef # 2020.01.07. 06:50

Tib8186,

Mindenhol ezt csinálják a nagy ingatlanfejlesztők, akik több évvel ezelőtt tervezőasztalról adtak el még nem létező lakásokat, tele vele a net, meg a média is (pl. panaszkönyv).

Ha van hol laknod, és van elég időd, pénzed, és idegeid pereskedni, akkor pár év alatt akár hozzá is juthatsz az ingatlanhoz...

wers # 2020.01.07. 07:07

több évvel ezelőtt tervezőasztalról adtak el még nem létező lakásokat

Konkrétan nem bankkal finanszíroztatják a beruházást, hanem beetetett potenciális vevőkkel, akik nem is sejtik, mibe szálltak be a pénzükkel.

tele vele a net, meg a média is” ügy látszik nem eléggé

Azt nem értem, ha valaki több tizmillát kiad egy lakásért, miért spórol egy jó ügyvéden? Megbízik a beruházóban (nagy dumájuk tud lenni Oskar-díjas alakítással) és aláírják minden ellenőrzés, minden oldalról megvilágított felvilágosítás nélkül.

Kedves Tibi, 2018-ban is tudható lett volna, hogy ezzel (is) számolnod kell.

E.Peti83 # 2020.01.08. 00:38

Üdvözlet!

Ház adásvételi problémába ütköztünk:
A házat amiben 10 éve lakunk (testvéremmel és édesanyánkkal) szóbeli megállasodás alapján a tulaj (édesanyánk bátyja) eladja nekünk az akkori (10 évvel ezelőtti) felbecsült értékben. Adásvétel ügyében voltunk ügyvédnél, ott lefektettük a leendő szerződés részletiet, majd az elkészült tervezetet meg is kaptuk. Közben a megbeszéltek alapján az összeget én és testvérem (mint leendő talajok) felvettük hitel formájában. DE! az eladó közben meggondolta magát, számunkra előnytelen feltételekkel adná csak el, vagy el sem adná a házat... Jelenleg a hitel már él, az első törlesztés esedékes, az adásvétel meg nem történt meg... Ilyenkor mi a teendő? Mire lehet számítani?

Szomorú örökös # 2020.01.08. 02:43

E.Peti83

Már megbocsáss, de milyen adásvételi szerződés alapján adtak az ingatlanra hitelt? :-O

drbjozsef # 2020.01.08. 05:58

E.Peti83,

Ha nem írtatok alá szerződést, akkor nemigen tudod ezt érvényesíteni. Ingatlan adásvételi szerződés érvényesen írásban köthető.

Ha megállapodtatok egyébként szóban mindenben, akkor az ún. biztatási kár jöhet szóba esetleg:

Ptk.6:587.§ A bíróság a kárnak egészben vagy részben való megtérítésére kötelezheti azt, akinek szándékos magatartása más jóhiszemű személyt alapos okkal olyan magatartásra indított, amelyből őt önhibáján kívül károsodás érte.

De a kötelező írásbeliségből akár az is levezethető, hogy előbb meg kellett volna kötni azt a szerződést, és csak utána hitelt felvenni hozzá, vagyis az esetlegesen felmerülő kár kellő gondosság mellett nem keletkezett volna.

drbjozsef # 2020.01.08. 06:02

Sz.ö.,

A kérdező is írja, hogy 10 évvel ezelőtti értékről van szó, egy legfeljebb közepesen frekventált helyen lévő ilyen ingatlanra akár személyi kölcsönben is felvehető ennyi pénz, vagy bármilyen nem jelzálog alapú hitel is. Vagy másik ingatlanfedezettel akár jelzálogalapú is.

wers # 2020.01.08. 06:03

Már megbocsáss, de milyen adásvételi szerződés alapján adtak az ingatlanra hitelt? :-O

Igen, ez bennem is felmerül, de van nem ingatlanfedezetes hitel is, akkor nem szükséges adás-vételi szerződés.

(persze ennek ára is van, ezek jóval drágábbak, kedvezőtlenebbek)

wers # 2020.01.08. 06:04

:) drb beelőzött

Szomorú örökös # 2020.01.08. 06:42

wers

van nem ingatlanfedezetes hitel is, akkor nem szükséges adás-vételi szerződés.

Viszont aki hitelt vesz fel ingatlanra úgy, hogy nincs egy végleges szerződés a kezében, az szó szerint a saját kardjába dől bele.