Ingatlan Adás - vétel


lajcsó # 2020.05.21. 20:38

Az eladói jognyilatkozat (ajánlat elfogadása) külön okiratban is megtehető, igaz ahhoz is ügyvéd vagy közjegyző közreműködése szükséges.

drbjozsef # 2020.05.21. 05:15

Ba-du,

Egyáltalán nem kell, hogy együtt jelenjetek meg. Az a szokásos, de nem szükséges, a lényeg, hogy minden fél az ügyvéd előtt írja alá a szerződést. Az, hogy egymás előtt írja alá, az nem előírás. Akármikor mehetsz aláírni.

Ba-du # 2020.05.20. 20:20

Kovács_Béla_Sándor köszönöm az információt.

Tehát ugyanmindegy, ha megjelenek. ???? Kötelező egy időpontban ( egyszerre) megjelenni az ügyvédnél vagy csak az a fontos, hogy minden tulajdonos aláírjon egy adott időintervallumon belül?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.20. 17:02

Adhatsz meghatalmazást valakinek, de annak ugyanolyan alaki előírásai vannak, mint magának a szerződésnek. Vagyis közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba kell foglalni.

Ba-du # 2020.05.20. 16:59

Sziasztok, érdeklődnék van-e információtok arról, hogy abban az esetben ha résztulajdonom van egy ingatlanban, amit úgy néz ki, hogy megvásárolnak, nekem kötelező megjelenni az ügyvédnél vagy képviselhet ő is az ügyben vagy akár egy általam meghatalmazott személy? Nagyon távol élek az adott ingatlantól és ha lehet szeretném távolról megoldani a helyzetet. Hiszen az aláírásomon kívűl nekem több teendőm nem lesz az ügy intézésében. Köszi.

thtunde # 2020.05.19. 18:15

drbjozsef, nagyon köszönöm!

drbjozsef # 2020.05.19. 15:57

thtunde,

Nem.

A "cserét pótló vétel" illetékkedvezménye kizárólag lakóingatlanok esetén (ha mindkettő az) vehető igénybe.

thtunde # 2020.05.19. 14:43

Kedves Fórumozók!

Az alábbiakban szeretnék segítséget kérni: tavaly eladtunk egy lakóingatlant melynek 1/4 része volt a nevemen, így 2,5 millió Ft-ot kaptam. Idén szeretnénk megvenni egy mezőgazdasági területként nyilvántartott telket (NEm lakóingatlan). Kérdés, hogy a vagyonszerzési illetéket (ha így hívják?) befolyásolja-e a tavalyi adásvétel?
Nagyon köszönöm!

drbjozsef # 2020.05.14. 06:36

javítás :

" ha szóltál az ügyvédnek az eladáskor"

helyett

" ha szóltál az ügyvédnek most, a 2019-es vásárláskor"

drbjozsef # 2020.05.14. 04:40

Nora101,

A másik lakás vásárlása kedvezmény az SZJA fizetés estén már vagy tíz éve megszűnt.

Kell adóznod.

A 15millióból levonod a 9,75milliót, és még azokat a szerzéssel vagy eladással összefüggő költségeket, amelyekről van számlád vagy határozatod (ügyvéd díja, ingatlanközvetítő díja, hirdetési díj, és, ha fizettél 2016-ban illetéket, akkor azt is)

A maradék 60%-ának a 15%-a lesz az SZJA (az eltelt 3 év miatt). Ezt be kell fizetni, és az adóbevallásba is beírni, de gyorsan, mert már csak 6 napod van erre. Lényegében egy sort kell kitölteni pluszban, az "ingatlanértékesítésből származó jövedelem és adója". Csatolni nem kell semmit, csak a szerződéseket eltenni.

Másik lakás vásárlás kedvezménye illeték fizetésnél van már csak : ha szóltál az ügyvédnek az eladáskor és jól töltöttétek ki a B400 nyomtatványt, akkor csak 1millió forint után kell vagyonszerzési illetéket fizetned. De ha nem jól, még akkor is lehet utólag kérni a kedvezményt.

Nora101 # 2020.05.13. 19:34

Kedves Forumozok!

Az alabbi problemam van, remelem tudtok segiteni. Mar tobbfele verziot is mondtak nekem az ismeroseim.
2016-ban vettem egy lakast 9 750 00 Ft-ert
2019-ben eladtam 15 000 000 Ft-ert.
2019-ben vettem egy masik lakast 16 000 000 Ft-ert
Meg kell-e Ilyenkor fizetni a 2016-ban vasarolt es 2019-ben eladott lakas utan a szja-t? Vagy mivel a lakast amit eladtam annak az arabol egy dragabbat vettem es igy nem kell fizetni semmit?
Valaszolat elore is koszonom!

drbjozsef # 2020.05.08. 20:29

Persze hogy meg lehet úszni.
Erről szól körülöttünk minden átverés, csalás, kemtrél, jósda, ékszertv, budacsash, meg maga a politika is.
Irigylem, ha még nem halott ilyenekről.

Édesapád naiv volt, semmilyen probléma nem lett volna abból, ha ő 12,5 milliót kér a részéért, a másik tulajdonos meg annyit amennyit akar. Nem szükségszerű, hogy ugyanannyi legyen a két fél rész vételára. Úgy kellett volna kötni a szerződést és kész.

Sose okos dolog a valóságtól eltérő okiratot aláírni. Most ebbe belelépett.

gazdálkodó # 2020.05.08. 20:07

drbjózsef,

köszönöm a gyors választ, igazából erre számítottam. Csak édesapámat sajnálom, lelkileg nagyon megviseli hogy szimplán a szemébe hazudtak és megvezették és mindezt büntetlenül meg is lehet úszni.

drbjozsef # 2020.05.08. 19:50

gazdálkodó,

Nincs értelme. Ennyi.

gazdálkodó # 2020.05.08. 19:44

Tisztelt fórumozók!

Tanácsot szeretnék kérni ingatlan adás-vétel ügyben.
Édesapám 50%-os tulajdonos volt egy ingatlanban, amit tavaly nyár óta eladásra hirdettek, de nem az ő hanem a másik, szintén 50%-os résztulajdonos kérésére.
Az édesapám által kikötött minimális eladási ár 25 millió forint volt, de a vásárló-jelölt csak 24.5 millióról volt hajlandó tárgyalni.
Egy különalku született édesapám és a másik résztulajdonos között, mi szerint eladják az ingatlant 24.5 millió forintért, amely összeget egyenlő arányban kétfelé osztva kapnak meg a vásárlótól, de a másik résztulajdonos utólag átad édesapámnak 250ezer forintot, így édesapám 12.5 milliót, a másik eladó 12 milliót kap összesen.
Erről csak szóbeli megállapodás született, a vevő nem is tudott róla, így egyenlő arányban utalta a vételárat. Miután az adásvétel létrejött, a másik eladó fél kijelentette édesapámnak, hogy a részéről fennálló 250ezer forintos tartozástól tekintsenek el, ő azt nem hajlandó kifizetni sem most sem később.
Mivel írásos formában nincs nyoma ennek az alkunak, mert az alku létrejöttekor édesapám megbízott a másik résztulajdonos adott szavában, felmerül a kérdés hogy lehet-e, érdemes-e ilyen esetben jogi útra vinni a kérdést.

Bármilyen segítséget, tanácsot előre is nagyon köszönöm.

Kitti1032 # 2020.05.08. 15:09

Kedves Fórumozók!

Valószínűleg csalás áldozata lettem. 2019.08.15-én kötöttünk a házam vevőjével egy előszerződést, miszerint 4,4 m foglalót ad a 35 m Ft-ért értékesíteni kívánt ingatlanomra, ezzel egyidőben birtokba is veszi. Az előszerződésen 1/2-1/2 arányban kívánta megvenni férj és feleség, az első kitűzött végleges adásvétel időpontja 2020.01.15. lett volna. Decemberben kaptam újabb 4 m Ft-ot előlegként. Amint eljött a végleges adásvétel dátuma, 2020.01.09-én tájékoztatott, hogy 2019 novemberben vásárolt egy céget, amely tulajdonára szeretné megvenni hitellel kombinálva az ingatlant, úgy írtuk meg a végleges adásvételt, hogy 2020.04.30-án lesz legkésőbb kifizetve maradék 24,9 m Ft, az adásvétel aláírásakor pedig utal újabb 1,7 m Ft-ot. Időközben kiderült, hogy a céget, amit vásárolt kényszertörölték, ezért érthető okokból hitelt sem tudott rá felvenni. Ezek után szólt, hogy ő továbbra is megvenné az ingatlant, de már csak 1/1 tulajdonban, ezért az ügyvéddel kooperálva kitaláltuk, hogy újabb előszerződést írunk arról, hogy 01.15-ről módosítjuk az új végleges adásvétel időpontját 04.30-ra, plusz lefektettük, hogy az 1,7 m Ft-ot így is-úgy is kifizeti, hogy tényleg csak 24,9 m Ft hátralék maradjon. Az ügyvéd elkészült a dokumentumokkal, az emberünk pedig eltűnt 2 hétre, sehogy sem lehetett elérni, mindeközben pedig vígan élt az ingatlanomban, ahova nem engedett be. Nagy nehezen az ügyvéd elérte, így a vevő is aláírta az új előszerződést. A végleges adásvétel időközben lezajlott 2020.04.28-án, ahol lefektettük, hogy 5 munkanapja van utalni. Ez a határidő is lejárt, pénz sehol, ő továbbra sem enged be az ingatlanomba és a telefont sem veszi fel, de közben üzenget, hogy ki akarja fizetni a házat. A rendőrség szerint, mivel szándéka van fizetni, így nem tehetek ellene feljelentést, nem megalapozott a csalás vádja.
A végleges adásvételiben nincs kikötve kötbér és plusz kamat sem arra az esetre, ha nem fizet, csak a PTKra hivatkozás.

Tulajdonjog bejegyzés a foldhivatalnal csak akkor lesz, ha kifizette a teljes összeget, ez talán szerencse.

Időközben kiderült, hogy a kényszer törlés alatt álló cége az én házamba van székhelyként bejegyezve, amihez nem adtam a hozzájárulasom.

Ilyen esetben mit tudok tenni? Mire számíthatok? Mi a következő lépés? Teljesen tanácstalan vagyok. Tudtommal 5,7 m Ft-ot vissza kellene neki utalnom, viszont mivel augusztus óta bent lakik, jó lenne, ha visszamenőleg legalább albérleti díjat tudnék vele fizettetni.

Kérem segítsenek!

Nagyon köszönöm előre is!

Békéséva # 2020.05.08. 13:24

drbjozsef...

Köszönöm a válaszod

matthiasi # 2020.05.08. 13:21

Adam30 !
Jól megszívattak !
Viszont ha be lett jegyezva anno a tulajdonrészed akkor eladás nélküled csak simlisen lehetett.
Még ha a papa pl. haszonélvező is volt az eladást csak a tulajdonosk valósíthatják meg.
Tehát neked is alá kellett volna írni azt a szerződést.

Arra hivatkozott hogy mivel él az apánk, addig neki van joga eladni a házát, addig senkit nem érdekel hogy én mit örököltem.
A papa is csak a sajátját adhatja el !

Mondjuk lehet olyan szitú, hogy a hagyatéki tárgyalás után nem jegyezték be a tulajdonjogot és ezért hagytak ki. de akkor meg a halott mama lenne az eladó… az is lehetetlen.

drbjozsef # 2020.05.08. 13:18

Békéséva,

Biztosan igénybe tudod venni, mert a vásárlást megelőző három, és az azt követő egy évben eladott lakások esetén jár a kedvezmény.

Jelezd az okiratot készítő ügyvédnek, hogy eladtál egy lakást (nem számít, hogy bejegyezték-e a tulajdonjogát a vevőnek, feltéve, ha nem tulajdonjog fenntartással "adtad el", mert az más), ennek megfelelően töltse ki a B400 nyomtatványt.

drbjozsef # 2020.05.08. 13:15

Adam30,

Kizárt.

A te tulajdonrészedet (jogszerűen) nem adhatja el senki. Édesanyád részét ha megörökölted, akkor azt nem adhatja el a testvéred. De édesapád sem. A te részeden haszonélvezeti jogot kapott feltehetőleg édesanyád halála után. Bérbe adhatja, de azt is elvileg meg kellene kérdeznie, mert jogod van élni a használattal ugyanazon az áron, mint egy harmadik fél.
De eladni nincs joga.

Kérj le egy tulajdoni lapot. A hagyatéki végzésben benne vannak az ingatlan adatai, ügyfélkapuval ingyenesen lekérhető.

Békéséva # 2020.05.08. 12:55

Lakásvásárlási illeték fizetéssel kapcsolatban kérdezek:

A napokban csináltattuk meg az Adásvételi szerződést egy lakás vásárlásra.

Előtte eladtam a régi lakásomat, de még sajnos a Földhivatalnál nem írták át a tulajdoni lapon, csak be van adva az előző eladási szerződés.
Most attól félek,hogy a kedvezményt a vagyonszerzési illetékre nem vehetem igénybe, mert még a földhivatal nem írta át.
Mit gondoltok???

Adam30 # 2020.05.08. 12:37

Üdv,

Van egy ingatlan, a szüleinké. Anyánk meghalt 4 éve, mi örököltük az 50% részét 25-25%-ban. Apánk lakott a házban, de nemrég tudtam meg hogy a nővérem átköltözette egy öregotthonba a tudtom nélkül. Tegnap hívott fel a testvérem, hogy el lett adva a ház, de nekem nem jut rész mert ki kellett fizetni a az otthont meg a tartozásokat.

Létezik ilyen hogy a 25% örökölt részemmel a tudtom nélkül eladásra került a ház? Lehet hogy hazugság az egész, csak tudni szeretném hogy van e ilyen? Arra hivatkozott hogy mivel él az apánk, addig neki van joga eladni a házát, addig senkit nem érdekel hogy én mit örököltem.

marinkopisti # 2020.05.03. 19:13

Köszönöm a válaszokat !

drbjozsef # 2020.05.03. 18:43

dánielmárk,

Szerintem ha az egy külön helyrajzi számú, külön tulajdon, akkor annak funkció változtatásához nem kell a tulajdonostársak beleegyezése. Talán. De nem vagyok biztos benne. Ha érintene közös tulajdont is, vagy valami változás lenne a tulajdoni hányadokban, akkor valszeg a 100% egyetértés kellene.

Én a helyedben felkeresném a 3 már átalakított helyiség tulajdonosát, és megkérdezném, hogy esetükben hogyan ment ez. Kellett-e hozzá közgyűlés, ha igen, milyen határozat kellett, milyen hányad egyetértésével, etc.

drbjozsef # 2020.05.03. 18:40

marinkopisti,

Az örökösök a hagyatékot az örökhagyó halálnak napjával megszerzik. Maga a hagyatéki eljárás csak egy deklaratív eljárás, ahol megnevezik az örököst.

Ennek lezárulta előtt is rendelkezhetnek az örökösök az örökségükkel.

Ilyenkor az a menet általában, hogy megkötik ügyvéd előtt a szerződést, az összes meglévő tulajdonos meg az örökösök is, akik még nincsenek bejegyezve, a vevő pedig ügyvédi letétbe fizet. Amint lezajlik a hagyatéki tárgyalás, megnevezik az örökösöket, és az tényleg az lesz, aki neked eladta az ingaltan, akkor téged bejegyeznek tulajdonosnak, ők meg megkapják a pénzüket.
Ha közbejön valami gikszer, valaki perli a hagyatékot, előkerül egy végrendelet, vagy bármi ilyesmi, és valami okból mégse ők lesznek az örökösök, akkor a szerződés ugrik, te pedig visszakapod a pénzedet.

Ne fizess senkinek addig, amíg be nem jegyeznek tulajdonosnak.

Az ügylethez úgyis kell ügyvéd, konzultáld meg vele a részleteket.