Ingatlan Adás - vétel


MajorDomus # 2019.06.02. 22:18

Minél hamarabb fogadj ügyvédet.

szotyika77 # 2019.06.02. 20:56

Tisztelt lajcsó!

Holnap beszélek egy ügyvéd ismerősömmel és kiagyalunk valamit ;)

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor!

És milyen határidőt szoktak szabni? 4 évet? Mert ha elkezdjük idén, decemberre tető alá szeretnénk hozni és májusban szeretnénk beköltözni, és a használatbavételit is intéznénk :)

lajcsó # 2019.06.02. 20:42

Én azt javaslom, hogy keressél föl egy kollégát és vele agyaljatok ki valami értelmes megoldást!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.02. 20:05

Szotyika, nem elkezdeni kell az építkezést, hanem befejezni. Olyannyira, hogy a határidőn belül a használatba vételi engedélyt is be kell mutatni.

szotyika77 # 2019.06.02. 19:59

Tisztelt lajcsó!

Akkor ha az én általam javasolt út nem járható, milyen megoldást ajánlana nekem a problémámra? :)

szotyika77 # 2019.06.02. 19:55

Tisztelt Bori Bori!

A neten úgy olvastam, hogy telek vásárlásnál nincs ingatlanszerzési illeték, abban az esetben, ha az építkezés 4 éven belül elkezdődik. Ez így van, vagy rosszul írták?

szotyika77 # 2019.06.02. 19:53

Tisztelt drbjozsef!

Még nincs benne a pénzem, és nem is lesz. Vagy úgy fog menni a dolog, ahogy szeretnénk, hogy mi kifizetjük a telket, és a mi nevünkön lesz, és ha megtudja venni a másik felét akkor kifizeti, vagy sehogy.

Holnap este találkozok vele, és minden kiderül.

drbjozsef # 2019.06.02. 12:40

szotyika77,

Pénzed? Nem az van, hogy még nincs benne a pénzed?
Ne is nagyon legyen...

Bori Bori # 2019.06.02. 11:42

Jó sok ingatlanszerzési illeték is pocsékba megy, ha nem 50-50%-ra szerződtök.

lajcsó # 2019.06.02. 10:45

"Azt sem lehet megtenni, hogy az ő szerződésüket semmissé tesszük, leveszik a széljegyről a foglalót fizető nevét, és velem intézi az eladó a további ügymenetet?"
Nem! Egyébként mire hivatkozva akarnád semmissé nyilvánítani úgy, hogy semmi közöd a szerződéshez?

szotyika77 # 2019.06.02. 05:42

Tisztelt drbjozsef!

Azt sem lehet megtenni, hogy az ő szerződésüket semmissé tesszük, leveszik a széljegyről a foglalót fizető nevét, és velem intézi az eladó a további ügymenetet?
Inkább kifizetném a széljegy levételért a díjat, meg az eljárási díjat, minthogy bukjam a pénzem, plusz nekünk sürgős lenne a telek és az építkezés, idén tető alá szeretnénk hozni a házat, és a kivitelező is most ér rá, és a hitel intézéséhez a telekre is szükségünk van.

Amúgy a szerződést nem láttam, nem ismerem, és csak a pénzem kellene :)

szotyika77 # 2019.06.02. 05:38

Tisztelt lajcsó!

Sajnos azért nem lehet ismerőssel közösen megvásárolni a telket, mert neki elmondása szerint annyi készpénze volt, hogy lefoglalózza a telket. Van egy társasházi lakása, azt árulja, és ha azt eladta, akkor tudná kifizetni a telek árát, és akkor tudna építkezni.

lajcsó # 2019.06.01. 21:58

Miért nem lehet a telket az ismerőssel közösen megvásárolni, utána szétméretni?

drbjozsef # 2019.06.01. 10:45

szotyika77,

Ha be is van nyújtva, akkor abban te nem tehetsz semmit. Két fél kötött egy szerződést, elindították a bejegyzést. Mondjuk, ha a vevő nem tudja szerződés szerint megfizetni (mellesleg : ismered Te azt a szerződést? Láttad? Vagy csak a pénzed kellene?) a vételárat, akkor úgyis elállás lesz belőle, és akkor utána újra megnyílik a lehetőség szerződni.

Persze, belefizetheted a pénzedet ebbe is, csak akkor az ügyvéddel gondoskodj valami védelemről. Mondjuk kölcsönt adsz a vevőnek. Biztosítékkal.

szotyika77 # 2019.06.01. 10:10

Igen, én is úgy gondolom, hétfőn beszélek az ügyvéd ismerősömmel, és ő is segít majd :)

Köszönöm a segítséget! ;)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.01. 09:51

Gondolom, milliós értékről van szó. Az már talán csak megérné azt a néhány tízezer forintot, amibe egy ügyvédi konzultáció kerül.

szotyika77 # 2019.06.01. 08:39

Igen, a másik vásárló fél elmondása szerint a földhivatalba be lett nyújtva, és széljegyezték. Ilyenkor mit lehet tenni?
Gondolom megoldható, hogy a földhivatalban levegyék a széljegyről a másik fél nevét, és ha kifizetem a telket az én nevem kerüljön rá.

Én is úgy gondolom, hogy annak a nevére kellene kerülnie a telek jogának, aki fizet.

És igen, beszéltünk az építési osztállyal, és építhető olyan ház a telekre amilyet szeretnénk, és lehet is úgy osztani a telket, ahogy szeretnénk.

Köszönöm a segítséget!

drbjozsef # 2019.06.01. 08:17

szotyika77,

Azt írtad, van már adásvételi. Ez be lett nyújtva bárhova is, legfőképpen a földhivatalba?

Ha nem, akkor lehet újat csinálni, el kell tépni a meglévőt és kész, ha egyetért benne az összes fél. Ha az ismerős fizette a foglalót, akkor írjatok róla valami papírt, mondjuk, kölcsön adta nektek az adásvételhez.

Minden lehetséges, csak egyetértés kell. Mindhárom féltől.

Én egészen biztos, hogy nem fizetném ki a másik nevére kerülő telekért. Kizárt.

Megnéztétek a helyi építési szabályzatot, megérdeklődtétek az önkormányzatnál, menni fog a megosztás gond nélkül? Lehet rá építeni úgy és olyat, amilyet szeretnétek?

Ne utólag derüljön ki, amikor már nem tudtok mit csinálni a telekkel....

szotyika77 # 2019.06.01. 07:18

Tisztelt Cím!

Telekvásárlás előtt állok, és kinéztem a feleségemmel egy telket, mely 1500m2, és úgy tervezzük, hogy megvesszük az egyik ismerősünkkel, majd megvétel után lefeleztetjük. Az ismerősünk idő közben lefoglalózta a telket, írtak egy adás vételi szerződést, nehogy elvigye más a szemünk elől. Viszont további pénze nincsen, hogy kifizesse a maradék összeget, és azt tanácsolta, hogy mi fizessük ki, az ő nevére írják a telket, majd ő lefelezteti, és az egyik felét megkapjuk, a másik az övé.
Na mármost, nekünk ez a felállás nem tetszik, mivel ha mi fizetjük ki a telket, akkor szeretnénk ha a mi nevünkre kerülne, nehogy úgy járjunk, hogy se pénzünk, se telkünk.
Ezért arra gondoltunk, fizetés után írják az adásvételit a mi nevünkre, mi lefeleztetjük, és ha a másik fél szeretné megvenni a másik telket, akkor már nekünk kell fizetnie.

A kérdésem az lenne, hogy ha ő fizette a foglalót, és mi vesszük meg a telket, akkor írhatják-e az adásvételit a mi nevünkre, vagy az, hogy a másik fél fizette a foglalót az bekavarhat-e a történetbe? Mit tudnátok tanácsolni, van-e más lehetőség?

Előre is köszönöm a segítséget!

Üdv!

drbjozsef # 2019.06.01. 06:22

Azért a szolgáltatónak fel fog tűnni, hogy az adásvételiben az eladó nem ugyanaz, aki a szolgáltatónál az igénybevevő.
Én bejelenteném. Az a kisebb macera.
Sőt : ha a vevő lennék, így nem venném meg.

Bruminé # 2019.06.01. 05:26

Mert megbántam hogy ott vettem meg,annyira nem tetszik, jobban kellett volna átgondolni ez tény.

MajorDomus # 2019.05.30. 19:36

Majd az uj tulaj átiratja.
De miért ilyen sürgős eladni?

Bruminé # 2019.05.30. 15:49

Jónapot!
Én vettem egy házat 2 hónapja, még nem lakok benne,a címem sem így átírva. A víz,villany,gáz a nevemre lett írva.A kommunális adó még nem. De eladnám a házat már most. Ez probléma hogy nincs a nevemen a kommunális díj? Vagy eladás előtt még ha nem is lakok benne mindenképp írjam át?
Köszönöm válaszát!

brasil0 # 2019.05.30. 15:34

Köszönöm szépen a választ. A tulajdoni lapon az a két személy szerepel, akik időközben elhunytak. Vagyis nem az örökösök.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.30. 12:36

Nemigen maradhatott halott személy tulajdonosként bejegyezve. Régebben, a számítógépek előtt előfordult, de mostanában már nagyon nem valószínű.

Egyébként igen, valószínűleg a jogcímes elbirtoklás lehet a legcélszerűbb. (Feltéve, hogy az az egykori adásvételi nem alkalmas a bejegyzésre. Mert ha mégis, akkor egyszerűen azt kellene benyújtani. Egészen más eset, ha az a szerződés nem is érvényes.)