Ingatlan Adás - vétel


drbjozsef # 2019.05.11. 20:03

@isti,

Aki az elhunyta előtt 10 éven belül ingyenesen juttat bárki másnak, abból a törvényes örököse köteles részre tarthat igényt. Ez a mostani Ptk. szerint a harmada annak, amit egyébként örököltél volna, ha nem ajándékozta volna el. (vagyis a köteles rész alapja a hagyaték és az ajándékok összesen).

Ha örököltél legalább annyit, mint amennyi köteles részként járna, akkor már nem jár. Ha kevesebbet örököltél, akkor csak a különbözete.

Az a baj, hogy ha igényed van, neked kell megkeresned a testvéredet, és ha nem tudtok megegyezni, akkor neked kell perelned.

Ha az ingatlant ajándékozta volna el, akkor arra ott az okirat a földhivatalba, bizonyítható, számolható - legfeljebb az értékén lehet vitatkozni, de ezt majd eldönti a bíróság, ha nincs egyetértés.

De ha a pénzt adta oda, akkor az sokkal nehezebb ügy lesz. Hogyan bizonyítod, hogy neki adta? Ha sikerül, hogyan bizonyítod, hogy ez a lakáseladásból származik? Ha sikerül, hogyan bizonyítod, hogy ajándékba kapta, és nem adott érte valamit, vagyis máris nem ajándék, hanem adásvétel, és akkor máris nincs köteles rész? Hogyan bizonyítasz bármit is, ha nem volt kapcsolat, és egyetlen ellenérdekű fél áll szemben veled?

A részletek ismerete nélkül ez elég nehéz ügynek néz ki.

@isti # 2019.05.11. 17:37

Köszönöm szépen a válaszát,egyúttal elnézést kérek, nem írtam, hogy apám tavaly májusban meghalt!

drbjozsef # 2019.05.11. 16:32

@isti,

Nem. Milyen alapon? Már, ha jól értem, hogy édesapád él még.

Életében mindenki azt és úgy csinál a saját vagyonával, amit csak akar. Ha akarja eladja. Ha akarja a lányának adja. Ha akarja elkaszinózza, vagy befűti a bankókkal a sparhertet. Bármit.

(Ha elhunyna, esetleg köteles részre jogosult lehetsz a testvérednek - vagy bárki másnak - juttatot ajándék után. Ha ez például egy ingatlan lenne, az könnyen bizonyítható, de ha az annak eladásából származó pénzt adja valakinek, az már problémás lehet, ugye, a fentiek miatt.)

@isti # 2019.05.11. 15:57

Tisztelt Fórumozók!
Apám kb. 3 éve eladta a családi házát, úgy, hogy nem is tudtam róla! ketten vagyunk testvérek a hugommal, de már- nem a mi hibánkból- nem tartjuk a kapcsolatot!
A családi ház eladásáról, az eladás összegéről a hugom tudott, de rákérdezésünkre mélyen hallgat!
Kérdésem az lenne, jogosan követelhetem-e az eladás értékének bármekkora részét?
Köszönöm szépen előre is!!

lajcsó # 2019.05.11. 09:34

"mi a legegyszerűbb módja annak, hogy egy közös tulajdonú lakásból kivásároljam a tulajdonostársat? Ajándékozás?"
Ha ki akarod "vásárolni" akkor az ajándékozás fogalmilag kizárt!
Meg miért akarnál magasabb (ajándékozási) illetéket fizetni?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.11. 07:21

Nem. De nehogy már az határozza meg az ügyleti akaratot! Tudod, színlelt szerződést kötni csak első tűnik jó ötletnek, aztán többnyire valaki nagyon megbánja.

Balatonon # 2019.05.10. 19:13

Tisztelt Forumozok, a testverek kozotti ingatlan ajandekozas illetekmentes?
Koszonom

drbjozsef # 2019.05.10. 06:13

Bandika81,

Kelleni nem kell.

Eladhatod a haszonélvezeti joggal terhelten, édesanyád engedélye nélkül is, viszont elővételi joga van. Így, terhelten, annyiért adod el, amennyiért akarod.

Ha csak tehermentesség esetén lenne vevő, akkor meg kell állapodnod, vagy állapodnotok édesanyáddal. Fontos részlet, hogy az, amit te kiszámoltál érték, az nem számít. Nem kötelező. Az csak az illeték meghatározásához formula, de édesanyád annyit kérhet a haszonélvezeti joga megváltásáért, amennyit csak akar. Ingyen is lemondhat róla, 2 forintért is, és ha ragaszkodik hozzá, akkor 10millióért sem kell lemondania róla.
Hogy Te fizeted ki, és tehermentesen szerez a vevő, vagy a vevő fizeti ki őt, az legfeljebb az adózás szempontjából nem mindegy.

Ha pedig nem tudtok megállapodni, kérheted a közös tulajdon megszüntetését a bíróságtól.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.09. 21:05

Az ajándékozás nyilván olcsóbb lenne. Csakhogy akarja-e ingyen neked adni?

Balatonon # 2019.05.09. 18:46

Tisztelt Fórumozók,

mi a legegyszerűbb módja annak, hogy egy közös tulajdonú lakásból kivásároljam a tulajdonostársat? Ajándékozás? Egyszerű adás-vétel? Örökségként jutottunk a lakáshoz valamivel több mint egy éve. Köszönöm.

Bandika81 # 2019.05.09. 18:26

Tisztelt fórumozók!
Kérdésem a következő: van egy panellakás, amiben egynegyedrész tulajdonom van, a többi 3/4 Édesanyámé. Az én negyedemen neki özvegyi haszonélvezeti joga van. Úgy néz ki lenne vevő az én részemre.
Innentől nem vágom annyira a dolgokat, ha megveszik, akkor nekem ki kell fizetnem a haszonélvezeti jog értékét anyunak, vagy nem? Vagy egyáltalán hogy van ez? Árat kér tőlem a vevő, de amíg ezt nem tudom, nem merek rá mondani semmit.
Konkrétan 3.5 millio a negyed értéke, 1 millio 50 ezer a haszonélvezeti jog. Ezt már kiszámoltam netes kalkulátoron, csak a fenti dilemma tágítja a fejemet.
Aki tudna erre választ adni, szívesen venném.

Dzsudit55 # 2019.05.09. 11:35

Tisztelt Fórumozók!
Problémám a kővethető.
2019 évben örököltem egy 1/2 ingatlant édesanyám után, a másik fele 2009-től már a tulajdonomban volt. Én ezt az ingatlant a hagyatéki tárgyalás elòtt eladtam családon belül a lányomnak és vejemnek. Az ügyvéd 2 részletben készítette el az adásvételi szerződést, mivel a fele már a tulajdonomban volt azt megcsinálta az aznapi dátummal 2019.07.07. A másik felét a hagyatéki tárgyalás utáni napra dátumozta. Én megkaptam a lányoméktól az ingatlan értékének a teljes ősszegét és én ebből az ősszegből tudtam venni egy kisebb értékű lakást. Rá következő hónapban a NAV erre vásárolt lakásra vagyonszerzési illetéket rót ki rám, amit én befizettem. Az eladott ingatlan a hagyatéki végzés után ez év decemberében került az el a fiatalok nevére. Én levélben fordultam a NAV felé, hogy visszaigényelhessem a vagyonszerzési illetékre befizetett összegét. A válasz a következő volt: - az eladott ingatlan felére megkapom a kedvezményt, de a a másik felére nem, mivel az december 6-ra lett keltezve. Tehát olyan mintha a másik felét a vásárolt lakás után adtam volna el. 6 millió ft-ért adtam el az ingatlant a másikat 5.5 millióért vettem. Ebből csak 3 milliót írnak jóvá pedig a szerződésben másik részében benne van, a 2019.07.07. Kialkudott összeg.
Hogyan tudnám bizonyítani, hogy az ingatlan 2 fel egyszerre lett eladva? Várom mielőbbi válaszát! Nagyon sürgős!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.09. 11:30

Ez már helyrehozhatatlanul el lett szúrva.

Dzsudit55 # 2019.05.09. 11:13

Tisztelt Fórumozók!
Problémám a kővethető.
2019 évben örököltem egy 1/2 ingatlant édesanyám után, a másik fele 2009-től már a tulajdonomban volt. Én ezt az ingatlant a hagyatéki tárgyalás elòtt eladtam családon belül a lányomnak és vejemnek. Az ügyvéd 2 részletben készítette el az adásvételi szerződést, mivel a fele már a tulajdonomban volt azt megcsinálta az aznapi dátummal 2019.07.07. A másik felét a hagyatéki tárgyalás utáni napra dátumozta. Én megkaptam a lányoméktól az ingatlan értékének a teljes ősszegét és én ebből az ősszegből tudtam venni egy kisebb értékű lakást. Rá következő hónapban a NAV erre vásárolt lakásra vagyonszerzési illetéket rót ki rám, amit én befizettem. Az eladott ingatlan a hagyatéki végzés után ez év decemberében került az el a fiatalok nevére. Én levélben fordultam a NAV felé, hogy visszaigényelhessem a vagyonszerzési illetékre befizetett összegét. A válasz a következő volt: - az eladott ingatlan felére megkapom a kedvezményt, de a a másik felére nem, mivel az december 6-ra lett keltezve. Tehát olyan mintha a másik felét a vásárolt lakás után adtam volna el. 6 millió ft-ért adtam el az ingatlant a másikat 5.5 millióért vettem. Ebből csak 3 milliót írnak jóvá pedig a szerződésben másik részében benne van, a 2019.07.07. Kialkudott összeg.
Hogyan tudnám bizonyítani, hogy az ingatlan 2 fel egyszerre lett eladva? Várom mielőbbi válaszát! Nagyon sürgős!

MajorDomus # 2019.05.01. 21:08

Igen
Igen

Panka67 # 2019.05.01. 20:03

Tisztelt Fórumozók!
Kinéztünk egy házat, amit szeretnénk megvásárolni, hitelre. Lekértük a térképmásolatot. Maga a ház szerepel rajta,de kisebb a mérete, mint a valóságban. Van a ház mellett egy nagyobb (kb 30nm) melléképület a valóságban, ami viszont nem szerepel a térképmásolaton. Kérdésem a következő: mennyire méretarányos a térképmásolat? A térképen nagyjából olyan a ház alakja és elhelyezkedése, mint a valóságban, de ha lemérjük, akkor mégsem akkora, mint amekkorának lennie kellene. A kisebb méret és a nem szereplő melléképület vajon problémát okozhat a hitelfelvételnél? Ha az értékbecslő felméri a melléképületet, de mivel nem szerepel a térképmásolaton, emiatt kekeckedhetnek velünk a hitelfelvételnél? Köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2019.05.01. 13:13

Intézkedős,

Ugyanis az elővásárlási jog úgy tudom, hogy a lehetséges vevőt előzi be a az általa felkínált árral.

Pontosabban : megkötöd a vevővel a szerződést, benne azzal, hogy van elővételre jogosult, és ezt megkülditek az elővételre jogosultnak. Az egész szerződést (legfeljebb személyes adatok kitakarásával). Ez fontos, mert az elővételi jog azt jelenti, hogy vagy elfogadja a megkötött szerződést, és a vevő helyébe lép, vagy nem. Vagyis be kell tartania az összes abban kikötött feltételt és határidőt. Olyan nincs, hogy ő szeretné, de csak két héttel/hónappal később fizet. Belép, vagy nem, nincs más opció.

Ez már csak azért is jó, mert ha jó vevőt (jó feltételekkel, jó határidőkkel) találsz, akkor nehezebb abba belépni. Mondjuk személy szerint neked mindegy ki lesz a vevő.

Intézkedős # 2019.05.01. 01:54

"hozzáállások" helyett hozzászólások
"tejes" helyett teljes
Elnézést az elírásokért :-)

Intézkedős # 2019.04.30. 21:34

Tisztelt Fórumozók! Nagyon hasznosak voltak számomra az eddigi hozzáállások.Különösen az elővásárlási szándék jogi tisztázódásával kapcsolatosan.Köszönöm. Közben olvastam egy cikkben,hogy : "a hagyaték tárgyát képező ingatlanokkal kapcsolatban csak kevesen (17 százalék) tudják azt, akár már az eljárás ideje alatt el lehet kezdeni azok értékesítését - például az adásvételi szerződés is elkészülhet -, azzal, hogy a szerződés hatálybalépése a hagyaték átadásától függ." Egyébként az elővásárlási jog miatt pont fontos szerintem, hogy meg tudjam mutatni, mennyiért lehet a tejes lakást eladni.Ugyanis az elővásárlási jog úgy tudom, hogy a lehetséges vevőt előzi be a az általa felkínált árral.Persze, hogy csak a saját részemet adhatom el. Azonban ,ha senki nem ad el semmit, az patthelyzet, hosszú távon senkinek nem érdeke. Bízom benne,hogy nem efelé fogunk haladni.Ezért úgy gondolom, hogy érdemes már most tárgyalni a lehetséges vevőkkel.

MajorDomus # 2019.04.30. 20:30

Vagy ő is visszalép...

drbjozsef # 2019.04.30. 07:28

kiegészítés : a "tárgyaláson" vagyis vevőjelölttel beszélgetéshez nem kell meghatalmazás a testvéredtől. Ha szerződésre kerül a dolog, akkor viszont vagy megjelenik, vagy ügyvédi ellenjegyzett meghatalmazás kell.

drbjozsef # 2019.04.30. 07:26

Intézkedős,

Miről tárgyalhatok egyedül az érdeklődő vevőjelöltekkel?
Tárgyalni bármiről tárgyalhatsz, a Budai Vár eladásáról is. Érdemben persze csak a saját várható örökrészed eladásáról.

Foglalót fogadhatok-e el, esetleg valamilyen kikötéssel?
A saját részedre kikötés nélkül is.

Hogyan képviselhetem a tárgyaláskor az együttműködő testvéremet?
Az írásos meghatalmazásával.

Mit tegyek, hogy a vonakodó testvérem elővásárlási szándéka jogilag tisztázódjon? Mennyi ideig kell várni a tisztázódásra?
Megegyezel a vevővel (a saját részedre!), abba belefoglaljátok az elővásárlási jog meglétét, 15 napos nyilatkozási határidővel (kézhezvételtől), és igazolható módon megküldöd a szerződést a testvérednek. Ha akar, majd nyilatkozik. Ha nem, akkor nem él a jogával.

Küldhetek neki a teljes ingatlan megvételére vonatkozó írásos vételi szándékot?
Persze. Bármit köldhetsz, ez egy szabad ország.

...és addig fizessük a rezsit.
Jól teszitek. Ne legyen tartozás, azzal nehezebb eladni. Ha eladtad a részed, és többet fizettél a tulajdonjoghoz kapcsolódó költségekből, mint a részed alapján kellett volna, követelheted a többiektől. Végső soron fizetési meghagyással, és perben.

Tényleg van vevő, aki megvenné a Te részedet úgy, hogy nem lesz az övé az egész?

MajorDomus # 2019.04.29. 20:48

Csak azt adhatod el,ami már a tied.
.
amig a közjegyző nem adja át a hagyatékot,addig nincs miről beszélni. a testvérednek van igaza.
.
a saját tulajdonrészeteket eladhatjátok,arra kérhetsz fglalót is,ha biztos hogy csak ti örököltök..

Intézkedős # 2019.04.29. 04:21

Tisztelt Fórumozók! Egy társasházi lakásban 4-en vagyunk tulajdonostársak édesanyámmal és két testvéremmel. Édesanyánk meghalt március közepén. Más jelentősebb dolgot nem öröklünk, csak egy szőlőbirtokot, ami egyikünknek sem kell és némi banki és NAV-os tartozást a műveletlen szőlőbirtok miatt, amit Anyukánk nem akart eladni. Édesanyánk kisnyugdíjas volt, évtizedekig én segítettem anyagilag, ahogy tudtam. A hagyatéki ügyintézőnek minden rendelkezésére áll tudomásom szerint, de a hagyatéki tárgyalás hónapok múlva lesz. Ketten biztos hogy mindenképpen minél gyorsabban és jó áron szeretnénk eladni a lakást, a harmadik testvér viszont húzná halasztaná a dogot. Nem tettszik neki, hogy mindent megteszek a gyors eladás érekében: takarítás, fotók, hirdetés az interneten és a környező házakban. Ő nem csinál semmit, mert nem ér rá...Ajánlatot nem tett a vásárlásra, pénze valószínűleg nincs rá. Vagy valamennyi igen, csak talán kölcsönt is fel kellene venni. Gyermeke örökölt lakásában él, nem az eladni kívánt lakásban. Van lakástakarékja neki és a gyermekének is, van jó állása, nyaralni járnak, tehát nem egy hajléktalan, hanem egy rendesen dolgozó, normális életet élő emberről van szó. Nem nyilatkozik arról, hogy megkívánja-e venni a lakást. Tudom, hogy elővásárlási joga van a tulajdonostársaknak. A lakást meghirdettem. Vonakodó testvérem szerint várni kell a hagyatéki végzésre. A postaládakulcsot eltette. Nem tudom, mit fizet be, mit nem a rezsiből. Nem jutok hozzá a fizetnivaló csekkekhez. Még szerencse, hogy Anyukánk mindegyikünknek adott kulcsot a lakáshoz. Félek, hogy tartozásunk lesz és a végén elárverezik majd a közös lakást. Fizetem a közös költséget és megrendeltem az Energetikai Tanúsítványt. Szerintem viszont vehetnénk át foglalót és köthetnénk előszerződést az eladásra, elvégre 1/4 része már most is van mindegyikünknek. Miről tárgyalhatok egyedül az érdeklődő vevőjelöltekkel? Foglalót fogadhatok-e el, esetleg valamilyen kikötéssel? Hogyan képviselhetem a tárgyaláskor az együttműködő testvéremet? Mit tegyek, hogy a vonakodó testvérem elővásárlási szándéka jogilag tisztázódjon? Mennyi ideig kell várni a tisztázódásra? Küldhetek neki a teljes ingatlan megvételére vonatkozó írásos vételi szándékot ? Telefonon már lenne jelentkező. Szerinte őszig kell várni az 1/4 hagyatéki miatt, és addig fizessük a rezsit. Nem tudom mire készül. Viszont úgy tűnik eddig csak ketten fizetünk az együttműködő testvéremmel. Az együttműködő testvéremmel más településen élünk, utaznunk kell intézkedéskor. Vonakodó testvérem helyben él. Nem szeretném húzni a dolgot idő-és a lehetséges pénzveszteség miatt.

Előre is köszönöm a segítséget

drbjozsef # 2019.04.28. 17:54

Az ingóság átruházásáról szóló megállapodás szóban is érvényes.

Természetesen. De vita esetén bizonyításnak van helye. Ennek szerintem a leírás alapján csekély az esélye. Az okiratot szerkesztő ügyvéd tanúskodna?

petyus_

Megmondom én mit csinálnék a helyedben : felhívnám az eladót, és elbeszélgetnék vele az ajánlatáról, valahogy úgy alakítva a beszélgetést, hogy elismerje hogy miben állapodtatok meg szóban, és hogy ő akar eltérni tőle. Aztán kérjél valami mondvacsinált okkal gondolkodási időt. Aztán tedd meg ezt még kétszer, valamivel húzva az időt, néha elejtve, hogy de hát ugye eredetileg nem erről volt szó, de majd meggondolod, satöbbi.

Mondanom se kell, minden beszélgetést rögzíts.

Az már egészen használható lehet vita esetén bizonyítéknak.