osztatlan közös tulajdon vs elővételi jog


tothpeter2 # 2008.01.24. 19:13

Köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.24. 17:44

Hmm. A garázs adásvételével az új tulajdonostárs széljegyre vételét meg kellene várni. Szerintem.

tothpeter2 # 2008.01.24. 17:39

Köszönöm a gyors választ! Lenne még egy kérdésem: Ugyanezen a helyrajzi számon hrsz/C "néven" fut egy garázs is, amit szintén elakarok adni. A tulajdonos társ igényt tartana rá, de mondtam neki, hogy külön nem akarom eladni. Tehát: ha az én házrészemet megveszi valaki utána már az új tulajnak is eladhatom a garázst? Az adásvétel lehet ugyanazon a napon? Garázs nélkül nem venné meg. Melyik törvényben vagy rendeletben vannak ezek rögzítve?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.24. 13:01

Az valószínűleg nem szomszéd, hanem tulajdonostárs. S akkor elővásárlási joga is van. Nem kell lemondania róla. Ismerteted vele a vételi ajánlatot, és megfelelő határidővel felhívod, hogy nyilatkozzon, él-e a jogával. Ha nemlegesen nyilatkozik, vagy a határidőig nem nyilatkozik, akkor megkötheted a szerződést.

tothpeter2 # 2008.01.24. 12:44

Segítséget szeretnék kérni a következőben: Adott egy ikerház ami egy helyrajzi számon van. A házrészemet elszeretném adni. A telek osztatlan, de a házrészek külön helyrajzi számon vannak. Valahogy így: (szomszéd hrsz/A)(enyém hrsz/B). A szomszédnak elővételi joga van ilyenkor? Ha igen, hogy kell lemondani róla? Nyilatkozattal?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.16. 13:16

Mégis, mi másban lehetne kifejezni az értéknövekedést, ha nem pénzben?

virágrózsa # 2008.01.16. 12:04

Segítséget kérnék, ha valaki tudja a kérdésemre a választ.
Tulajdoni hányadokat megállapító perben állok. Az ingatlanon ráépítés történt (ez a ráépítés egy az egyben az én javamra történt) és ezzel az ingatlan pénzbeli értéke és területi aránya is nőt. A pénzbeli értéknövekedésből számított tulajdoni értéknövekedéssel, vagy a négyzetméterből számított tulajdoni növekedéssel számol a bíróság, mikor az új tulajdoni hányadokat állapítja meg?

neoviki # 2007.11.29. 14:17

Köszönöm a tanácsot mostmár csak vevőt kell rá találnom.
Mégegyszer köszönöm. Sziasztok!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.28. 20:39

Alaposan félreérteted ObudaFant. Éppenséggel azt mondta, hogy a tulajdonrészek eladhatók az ismeretlen helyen tartózkodó tulajdonostárs megkínálása nélkül is, ha az értesítése jelentős nehézségekkel járna.

neoviki # 2007.11.28. 20:32

Igen nem kellene, ha nem lenne szükséges. De sajnos vagy tönkremegy az ingatlan, vagy eladjuk, mivel hitelt nem tudunk felvenni a tulajdonostárs magatartása miatt, pénzünk nincs rá. Nem igazán értem, hogy a törvény eddig nem adott eligazítást. és egy ilyen kicsi tulajdonrészes a rosszakarata miatt mindent meg tud akadályozni.
Az én elképzelésem eredetileg az volt, hogy a három tulajdonos akik értékesíteni szeretnék a házat a tulajdonrészüket adják el és amennyíben nem tudunk zöldágra vergődni az 1.számú tulajjal, mint végső esetet hírdetmény útján tesszük közzé a felszólítását arra, hogy élhet az elővételi jogával. Ha ezután sem reagál, akkor már szerintem mindent megtettünk annak elérésére, hogy értesüljön az ajánlatról.
Köszönöm: Sziasztok.

ObudaFan # 2007.11.28. 18:57

Tudják. Ha különös nehézségbe ütközik a tulajdonostárs értesítése, akkor nem kell értesíteni.

neoviki # 2007.11.28. 11:10

Sziasztok!
Kérlek Titeket ha valakinek van tanács az segítsen!
Gödöllőn kétszintes két különálló lakásos családi ház, osztatlan közös tulajdonban. 4 tulajdonos van. 1:7.5% 2:35% 3:28,75% 4:28,75% tulajdonrészekkel. Az 1. számú tulajdonos külföldön él és semmilyen felszólításra, értesítésre nem reagál már 2000. óta. Él mert a telefonja működik, interneten visszajelez ha megkapja a leveleket, a címe nem változott. Tértiveény nem jön vissza tőle ha úgy küldünk levelet. Kérdésem a következő: a 2,3,4 számú tulajdonosok értékesíteni akarják a tulajdonrészüket, hogy tudják megtenni (akár még nyomott áron is)? Köszönöm a válaszokat.

zsuzso76 # 2007.11.27. 15:59

Köszönöm az eddigi válaszokat. Hát nem valami rózsás a helyzet, úgy látszik.

ObudaFan # 2007.11.22. 20:44

Fenyegesd meg egy kártérítési perrel.

zsuzso76 # 2007.11.22. 13:25

Köszi a választ.
De akkor én most mit tudok tenni?
Már igy is szinte ingyen adom, pont a OKT miatt, de belekényszerithet a tul.társ, hogy neki adjam még olcsóbban? Szabadulni szeretnék a háztól, de amit a tul. társ csinál,az nekem kissé zsarolás szagú, ezért nem szeretném neki eladni. Nem tudtok valamit javasolni?

ObudaFan # 2007.11.20. 18:05

Ez így van, de a per mintegy 2 évét nem biztos, hogy kivárja a vevő. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.20. 14:38

Ha nagyon ragaszkodtok hozzá, bíróság is társasházzá alakíthatja az ingatlant.

zsuzso76 # 2007.11.20. 13:37

Sziasztok!
Segitséget szeretnék kérni. Van egy osztatlan közös tulajdonú ingatlanban 1/2 tulajdonrészem. Ez egy családi ház, amiben 2 lakás van, ebből az enyém az udvarban lévő, nincs utcai kapcsolata. El szeretnénk adni, van is egy vevő, aki 3M Ft-ért megvenné. A tulajdonostársam érdeklődésemre azt mondta, hogy ő 2,5M Ft-ért venné meg, mert ennyi bankhitelt kap rá. A 3 M-es vevőnk szintén hitelből venné meg a 1/2 tulajdonrészt, de a bank 1/2 tulajdonra nem ad ennyi hitelt. Megoldás lenne, ha társasházzá alakulnánk, akkor kapnának a vevőink hitelt, de ebbe a tulajdonostársam nem egyezett bele. Én nem szeretném 2,5M-ért eladni neki a részem, (60m2) ő viszont szeretné ellehetetleniteni, hogy másnak adjuk el. Mit tehetnénk? Ha tudtok bármilyen megoldást javasolni, nagyon nagy segitség lenne. Köszi: Zsuzsa

Bündér # 2007.11.20. 09:42

Kedves Sándor, köszönöm a választ.
Mindez jól hangzik. Csak nem tudom, hogyan álljak neki!!! Ötlet, tanács?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.20. 05:55

Az engedélye nélkül is lehet kötni olyan szerződést, amely messziről, hunyorítva bérletnek látszik, de a bérlő azt kockáztatja, hogy a hozzájárulását nem adó tulajdonostárs bármikor megjelenhet, és maga is igényt tarthat a lakás használatára, hazsnosítására. Értsd: beköltözhet mellé, vagy beköltöztethet valakit mellé.

Bündér # 2007.11.19. 20:22

Sziasztok, jó estét!

Továbbra is a közös tulajdonú lakás - gondom lenne.
Anyósom és férjem nem igazán tudott megállapodni a közös lakásuk további sorsáról. Férjem megpróbálta megbeszélni anyjával, hogy szeretné ezt a lakást albérletbe kiadni, és a fizetett bérleti díjat kétfelé osztani. Sajnos sikertelen volt a próbálkozás, mert az anyja feltétlenül az eladáshoz ragaszkodik. Férjem viszont nem szívesen adná el, végső megoldásként gondolta kiadni bérlőnek.
Van-e erre lehetősége az anyja beleegyezése nélkül, vagy mindenképp "engedély" kéne hozzá részéről?
Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.17. 20:52

Hát ha olyan sokat akarsz fizetni, miközben ő tartozik neked...

frita # 2007.11.17. 20:16

Az sem megoldás (legalábbis nekem), ha veszek az építettőnek egy telket, vagy egy kisebb értékű, még be nem fejezett másik lakást, és arra kerülne át a szocpol ?
Találkoztam már települési jegyző által írt felfüggesztéses határozattal, amelyben (ha jól emlékszem) 3 évre felfüggesztették szocpolos lakás eladásakor a visszafizetés idejét.

... aki a savanyú habos tortát eszi- frita

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.17. 19:24

A terhelési tilalom jogosultjának hozzájárulás nélkül így utólag már nem lehet jelzálogot bejegyeztetni. A "kölcsönszerződés" megkötésekor kellett volna.
Azért nincs rajta a tulajdoni lapon, hogy mit vett meg, mert jogilag nem is azt a félksész épületet vette meg, hanem az egésznek - a lakásodat is beleértve - a 320/720-ad részét. De ez már csak a savanyú hab ezen az elszúrt tortán.

frita # 2007.11.17. 16:55

Köszönöm a választ !
Nem csak elidegenítési hanem terhelési tilalom is van az ingatlanon , függetlenül attól, hogy hitelt a "vevőm" nem nem vett. Ebben az esetben is lehet jelzálogot a tartozás fejében bejegyeztetni ?
A jelzálog bejegyzést egyébként hogyan kell intézni, hová kell először fordulni és milyen költsége van ?
Ha árverezésig eljutunk, akkor csak a vevőm 320/720-ad részét érinti az ügy, az én 400/720-ad részemhez nem lesz semmi köze - ugye ? Egy közös tulajdoni lapunk van, csak a szerződésből tűnik ki, mit vett meg a vevő, a tulajdoni lapról ez nem derül ki.
frita