osztatlan közös tulajdon vs elővételi jog


Szomorú örökös # 2022.01.02. 17:03

Gaben81

Én szeretném megvásárolni, ez miatt érdeklődtem van e valami jogi előnyöm esetleg más vevővelszemben.

Az a jogi előnyöd megvan, hogy ott laksz mellette. Átmégy hozzá és megpróbálsz vele megegyezni.
De nem feltétlen jelenti azt, hogy sikerülni is fog. Amikor én vettem a házam, akkor is így jártam.
Az egyik közeli szomszéd átjött a nagy érdeklődést látva és ajánlatot tett, amit aztán felüllicitáltam.
Nos ez így lett az enyém, nem az övé. Szóval csak az esélyed van meg, de az nem tuti.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.02. 11:51

Ha be szeretnéd biztosítani magad, akkor létesíthettek szerződéssel elővéteéi jogot. Ilyen egyszerű. Már ha a szomszéd is akarja.

Gaben81 # 2022.01.02. 09:40

Drbjozsef. Igen megértetem és köszönöm a választ. Remélem sikerül megeggyezni ha oda jut a dolog, bízom a jó kapcsolatunkban a szomszéddal.

drbjozsef # 2022.01.02. 09:23

Gaben81,

A nyitókérdésben ezt írtad :
Tudtommal nincs sem örököse sem testvére aki igényt formálhatna az ingatlan ház részére. Én szeretném megvásárolni.

Erre írtam is, hogy a két mondat egymástól teljesen független. Ha lenne örököse (mindenkinek van : végső esetben a magyar állam, de semmi esetre sem a szomszéd), ha lenne testvére, akkor az öröklésre nem lenne semmilyen elővételi jogod, az csak az adásvételre lenne - ha lenne. De nincs.

Ha el akarja adni, az a jogi előnyöd van, hogy többet ajánlasz mint más, akkor nyilván neked adja el.

Gaben81 # 2022.01.02. 09:08

Tiszteletem mindenkinek. Ahogy lentebb olvasták már a kert a mi tulajdonunk egy éve és hozzánk van csatolva igy a szomszédomnak csak az a telekrésze van amin a háza áll. Ami eladó lesz hamarosan mivel hajlik rá az illető. Én szeretném megvásárolni, ez miatt érdeklődtem van e valami jogi előnyöm esetleg más vevővelszemben.
A példa amit irtam az egy kérdés is egyben, hogy milyen esetben lesz elővásárlási joga valakinek mondjuk (egy kert bérletből) vagy mi szükséges hozzá. Én is csak egy laikus vagyok. Köszönöm mégegyszer a válaszokat!

Szomorú örökös # 2022.01.02. 05:27

Gaben81

Ha viszont tartós bérleti szerzödést köt a két tulajdonos a kertre pl.

Arról a kertről beszélsz, amit már a te telkedhez csatoltak? Elviekben akkor semmilyen kertje nincs már a másik tulajnak.
Egyébként ha arról a telekről beszélsz, amin a szomszéd háza még áll, akkor az a gyanúm, hogy a te tartósbérleti szerződésed abban a pillanatban megszűnne, ha gazdát cserélne a telek a házzal. Semmilyen elővásárlási jogod nem lenne rá.Csakis akkor lehetne ilyen, ha a másik telekrésszel együtt a te telked osztatlan közös tulajdon lenne mondjuk használati megosztással. De ez csak az én laikus véleményem.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.01. 22:41

Nem.

De mi lenne, ha nem ötletelnél, hanem elmondanád, hogy mit szeretnél te, mit szeretne a szomszéd. Mi meg megmondjuk, mit kell tennetek a cél érdekében.

Gaben81 # 2022.01.01. 21:12

Köszönöm válaszod! Ha viszont tartós bérleti szerzödést köt a két tulajdonos a kertre pl. Akkor lessz elövàsàrlàsi joga ezálltal?
Az egész yyy.hrsz.-ú ingatlanra?

Gaben81 # 2022.01.01. 21:10

Drbjozsef. Köszönöm válaszod! Ha viszont tartós bérleti szerzödést köt a két tulajdonos a kertre pl. Akkor lessz elövàsàrlàsi joga ezálltal?

drbjozsef # 2022.01.01. 21:05

Röviden : ha két külön helyrajzi számról beszélünk, akkor ott nincs egyiknek a másikra elővételi joga.

drbjozsef # 2022.01.01. 21:05

Röviden : ha két külön helyrajzi számról beszélünk, akkor ott nincs egyiknek a másikra elővételi joga.

Gaben81 # 2022.01.01. 21:02

Drbjozsef. Ha jól sejtem telek-határrendezéssel, az XXX helyrajzi számról egy bizonyos rész átkerült az YYY helyrajzi számú ingatlanhoz, és ez vázlatrajzzal és adásvételivel együtt bekerült a földhivatalhoz, akkor ez esetben a kérdésedre a válasz : NEM. Igen így történt. Hivatalos okiratból idéztem azokkal a szavakkal csak én helyettesítettem xxx el... Tehát a kert az a miénk és a ház maradt az övé a saját hrsz. alatt csak a kert került beolvasztásba a mi hrsz.-unkba. Ez nem ad akkor elövételi jogot ha eladja a házat ezekszerint. Köszönöm, hogy próbálod kibogozni és elnézést a pontatlan fogalmazásért.

drbjozsef # 2022.01.01. 20:48

(mondjuk ez esetben a szomszéd "házrésze" nem kerülhet önállóan eladásra, hanem csak a megmaradt telkével együtt, legalábbis ha jól értettelek, de már nem vagyok abban sem biztos.)

drbjozsef # 2022.01.01. 20:47

Gaben81,

Kezdem feladni.
Jogilag nincs olyan, hogy "beolvasztás". Olyan a kohászatban van.
(megjegyzem, ha xxx helyrajzi számból leveszel valamit, és azt xxx helyrajzi számhoz csatolod, akkor nem csináltál semmit. Legfeljebb ha yyy helyrajzi számhoz csatolod)

Ha jól sejtem telek-határrendezéssel, az XXX helyrajzi számról egy bizonyos rész átkerült az YYY helyrajzi számú ingatlanhoz, és ez vázlatrajzzal és adásvételivel együtt bekerült a földhivatalhoz, akkor ez esetben a kérdésedre a válasz : NEM.

Ha két önálló, különböző helyrajzi számú ingatlana van neked és szomszédodnak is, akkor nincs elővételi jogod. Sima szomszéd vagy, nem tulajdonostárs.

Gaben81 # 2022.01.01. 19:50

Szia drbjozsef! A szomszédom tulajdonában van minden a ház ès kert, amiből a kertrészt egy évvel ezelőt megvásároltam szerződéssel. Telekhatárrendezés xxx helyrajzi számú ingatlan területéből xxxm2 terület adásvétel útján beolvasztva az xxxhrsz ingatlan területébe. A kérdésem továbra is ha eladó sorba kerül az ingatlan házrésze van rá elővételi jogom az adásvételiszerződés miatt?

drbjozsef # 2022.01.01. 19:39

Gaben81,

Ez jogilag továbbra is értelmezhetetlen.

Elsőre ezt írtad : „A szomszedom kertje szerzödéssel a tulajdonomba került
Most : „Az ő tulajdonában van a ház és a kert is
Ez a kettő egyszerre nem lehet.
Mi az a rögzítés, és mi az az illetékes hatóság? Földhivatalhoz benyújtott adásvételi szerződés?

Akkor most egy helyrajzi számon vagytok mindketten osztatlan közös tulajdonban, vagy sem?

Gaben81 # 2022.01.01. 18:24

Szia drbjozsef! Az ő tulajdonában van a ház és a kert is. A jelen állás szerint hivatalosan a mi házunkhoz lett ugymond beolvasztva a kert rész adásvétel útján és rögzítve az illetékes hatóságoknál is.

drbjozsef # 2022.01.01. 17:45

Gaben81,

Mivel az osztatlan közös tulajdon topikban tetted fel a kérdést, feltételezem, hogy a kert és a ház nem különálló helyrajzi számon van, nem önálló, 1/1 tulajdonosa vagy a kertingatlannak.
Vagyis akkor mi a helyzet? Ha nem a fenti, akkor osztatlan közös tulajdonba vásároltad be magadat, és valamilyen használati megosztási szerződés született, miszerint a te kizárólagos használatodban van a kert, az övében meg a ház?

Megjegyzem, az, hogy "szeretnéd megvásárolni" nem kapcsolódik közvetlenül az elővételi joghoz. Van másik érdeklődő is?

Gaben81 # 2022.01.01. 17:16

Tiszteletem mindenkinek! Szeretném kérdezni. A szomszedom kertje szerzödéssel a tulajdonomba került egy évvel ezelőtt. Tudtommal nincs sem örököse sem testvére aki igényt formálhatna az ingatlan ház részére. Én szeretném megvásárolni. A létező szerzödés alapján lehet elővásárlási jogom a házrészre is? Köszönöm válaszukat!

Viduci # 2021.09.23. 06:11

Osztatlan földben vagyok 5. tulajdonos. haszonbérleti szerződés lejár nov 1-én, régi bérlőkkel teremőszöv. nem sikerült megegyezn a keveset adnának. Megvárom mig lejár. Nagybátyám kivenné egy távolabbi faluból bérlésre.
Felajánlotta, hogy csináljunk kft-t ,melybe 25%kal bemegyek tagnak. Be kell -e vinnen a földet is?
Ez a kft bérelné ki tőlem és a többi tulajtól ,ahol tag vagyok. Igy a haszonbérleti szerződést nem kell kifüggeszteni, és bérelheti, mert közeli hozzátartozó és25%kal tag vok , és ki is léphetek a kftből. A kftbe be kell-e vinnem a földet, v lehet igy hogy a kft csak bérli?
Jogilag rendben van ez igy? Lesz-e igy hátrányom belőle?
van-e más megoldás kiadnom ? Ha kiképek majd a kftből hátránnyal jár-e?

/előző hozzászólásom nem tudom hogyan kell törölni/

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.22. 16:39

Határeset. :)

Majordomus # 2021.09.22. 16:16

"Major, azért, mert egy cca 10 m2-es folt a padlón nem ingatlan. Semmiben nem felel meg az "ingatlan" fogalmának"

Igazad is van.
De akkor miért kér érte az épittető
2,4 millió ft-ot,amit azután lehetetlen lesz kivenni belőle.

Ugye el nem adhatom, mert nem az enyém kizárolag.
Átadhatom másnak miután 178 tulajtársat végigkérdeztem.

Teljesen jogos drb..
véleménye. Döntse el a közgyűlés a közös beállók használatát.

De a beruházó még erről is lehúz
egy ujabb bőrt. Jó vastagon.

A XIII.kerületben vettünk egy "garázst".
Úgy néz ki: autoslift;két szintes két autónak. A felső a miénk. Ráállok,távozom. Hazajön a szomszéd,a lifttel felemeli az autonkat,beáll az alsó helyre,távozik. Reggel ugyanez. Leengedjük az autót,kihajtunk,jön a szomszéd,ő felemeli a liftet kihajt.
12 m2, bagatell 8 millio ft a 2 beálló,nekünk és a szomszédnak.
Per darab 4 milla. És! A liftnek mint garázshely önálló hrsz van!

Na,ez megfelel ingatlannak?

drbjozsef # 2021.09.22. 05:17

kbs,
(Nem, nincs olyan jó, csak ezt a témát (is) már átrágtuk a múltban párszor...) :)

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.22. 05:01

K.Anna. közepes összegbe mernék fogadni, hogy benne van abban a szerződésben, hogy "a felek jelen szerződés megszövegezésével, ellenjegyzésével X.Y. ügyvédet bízzák meg..."

Szomorú örökös # 2021.09.22. 04:12

fizessen neki az, aki vevőként a helyedbe lépett a szerződésben

Én is így gondolnám a logika szerint. Nehogy már ügyvédi díj nélkül jusson hozzá egy beállóhoz úgy, hogy ő gyakorlatilag téged túrt ki a lehetőségből. :-O