Öröklés


reker # 2012.08.23. 10:05

Én csak a másik örököst szeretném kifizetni, hogy onnantól kezdve ne legyen joga ott lakni. Ezért volt a kérdésem az, hogy a haszonélvező jogán, ha ki van fizetve és nincs tulajdonrésze, odaköltözhet-e.

ObudaFan # 2012.08.23. 09:31

Viszont a haszonélvezőt meg nem lehet kötelezni arra, hogy - bármekkora összegért is - a jogáról lemondjon, így vele meg kell egyezni.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.23. 08:29

Ahhoz nem csak a tulajdonostársat kellene kifizetni, hanem elsősorban a haszonélvezőt.

reker # 2012.08.23. 08:26

Tisztelt Segítők!

Férjhez mentem a nyáron és anyósomnál lakunk. Após már nem él 3 éve. Kérdésem az lenne, hogy a két gyermek örökölte a házat 50-50 %-ban és az özvegy a haszonélvező?

Olyat tehet a haszonélvező, hogy nem engedi a másik testvér kifizetését? Mert mi szerenénk itt maradni, de biztosítani is magunka, hogy a testvér nem akar ide visszaköltözni.

Vagy anyai ágon, ha kifizetem akkor is visszaköltözhet ide?

ObudaFan # 2012.08.22. 11:43

Ahogy írtam is: "Az örökös eladhatja a lakást, de ha a haszonélvezővel nem sikerül megállapodni, csak haszonélvezettel terhelten."

csabesz07 # 2012.08.22. 11:25

Mindenkit Üdvözlök!

A szüleim elváltak amikor 3 éves voltam, édesapámmal nem tartottam a kapcsolatot, mert nem érdekeltem, nem kellettem neki, gyerektartást sem fizetett. Neki lett új családja, két gyereke.
Három hete volt a temetése, de én nem kaptam még semmilyen értesítést az örökséggel kapcsolatban, hogy fog zajlani. Állítólag írt végrendeletet, amelyben két felnőttkorú gyerekét jelölte meg örökösnek. Én mit tudok tenni ilyen esetben, hogy részesülhetek az örökségből? Meg kell-e támadni ilyenkor a végrendeletet, mekkora esélyem lehet az örökségből részesülni?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.22. 10:13

Élvezi a hasznot tovább.

picurka0514 # 2012.08.22. 10:08

" Az örökös eladhatja a lakást,"
Akkor mi lesz a haszon élvezővel?
Üdv:Picurka

ObudaFan # 2012.08.21. 13:22

De, ellenőrizni éppen ellenőrizheti. Ezen túl nem köteles beengedni.

Dr.Attika # 2012.08.21. 13:10

Miért nem köteles? Haszonélvező vonatkozásában is megilleti a tulajdonost az ingatlan állagának ellenőrzési joga. Vagy nem?

ObudaFan # 2012.08.21. 12:17

1.Az örökös nem követelheti hogy a lakást eladja a haszonélvező?

A lakást a haszonélvező nem is adhatja el. Az örökös eladhatja a lakást, de ha a haszonélvezővel nem sikerül megállapodni, csak haszonélvezettel terhelten.

2.Az örökös nem rakhatja ki a lakásból a haszonélvezőt?

Nem. Azt viszont nem árt tudni, hogy a haszonélvező nem köteles a lakásba az örököst beengedni.

Dr.Attika # 2012.08.21. 11:47

Tisztelt Picurka!
Az örökös mindent követelhet, mert joga van megtámadni a végrendeletet, de nem jár sikerrel. Nem rakhatja ki a lakásból jogszerűen, mert a haszonélvezet a használati jogot jelenti tulajdonosi jogosítványtól függetlenül.

picurka0514 # 2012.08.21. 11:38

Tisztelt ügyvéd urak hölgyek!
Végrendelkezni szeretnék.
Egy örökösöm lenne és egy haszonélvező.
Két kérdéssel fordulok önökhöz.
1.Az örökös nem követelheti hogy a lakást eladja a haszonélvező?
2.Az örökös nem rakhatja ki a lakásból a haszonélvezőt?
Előre is köszönöm válaszukat.
Tisztelettel:
Picurka

ObudaFan # 2012.08.20. 15:43

pötyőke

Teljes joggal követeli. A közös tulajdon megszüntetését bármikor kérheted, de az ő részét ki is kell fizetni. Te viszont a szükséges költségek felének megtérítését bármikor kérheted tőle. Be lehet rajta hajtani, minimum egy 50%-os ingatlanhányada van, ugye.

oandras # 2012.08.20. 14:27

KBS : Köszönöm a választ.

Ezek szerint - minden gyanúm ellenére - optimális megoldás született, csak eszméletlen bürokratikus. Személy szerint semmi értelmét nem látom, hogy velünk is számlát nyittatnak, ha úgyis azonnal transzferáltatunk mindent az egyezségnek megfelelően. Az is fura, hogy ajándékozás nélküli öröklés esetén - ha jól tudom - fele részben édesanyánk kapta volna az értékpapírokat, és csak negyedét-negyedét a két testvér, így viszont az egészet átvezetik rajtunk.

Természetesen nem veled vitatkozom, csak puffogok.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.20. 13:12

Oandras: ha ajándékoztátokk, akkor először megörököltétek (tehát tiétek lett), aztán ruháztátok át (a megajándékozotté lett). Ezt a banki adminisztrációban le kell követni. Ahogyan az ingatlan-nyilvántartásban is le kellene.

Ami a másik kérdést illeti, szerintem lehetett volna ezt osztályos egyezségnek is tekinteni (esetleg örökség visszautasításának). Akkor közvetlenül édesanyátok örököl. Az is igaz, hogy akkor neki illetéket kellene fizetnie - így meg senkinek nem kellett.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.20. 13:07

ha eladásra kerülne a sor, kijelentette, hogy a felét követeli.
Ha egyszer az övé. De akkor már lesz miből megadnia a tartozását. Nem lenne baj, ha addigra lenne róla végrehajtható okiratot.

oandras # 2012.08.20. 11:48

"Ez nekem nem ilyen egyértelmű,de ha már így történt, akkor a banknak igaza van az eljárást illetően."

Köszönöm a választ.

Azt meg lehet tudni, hogy miért van igazuk, mi írja ezt elő? És miért csak az értékpapírszámlánál kell átfuttatni rajtunk is az ügyletet? Nem részletes magyarázatra vágyom csak valami utalásra: adójogszabály, alkotmány vagy a magyarok úristene miatt kell így ügyintézni?

Ha az első felét jól értem, a közjegyző máshogy is végzésbe foglalhatta volna. Úgy egyszerűbb lett volna az ügyintézés? Mert így bürokratice teljesen értelmetlen az egész ajándékozási aktus.

pötyőke # 2012.08.20. 11:36

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Köszönöm válaszát! Az ajándékozáson kívül más lehetőség nincs? Van arra valami megoldás, hogy "megszabaduljak tőle"? Mert fizetni nem akar, de ha eladásra kerülne a sor, kijelentette, hogy a felét követeli.

matyi75 # 2012.08.20. 11:22

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Ha valaki örököl bankbetétet azután mennyi illetéket vonnak le belőle?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.20. 11:17

Úgy érted, neked ajándékozhatja-e? Persze - ha akarja.

pötyőke # 2012.08.20. 11:12

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A következő lenne a problémám: 2008-ban a testvéremmel 1/2-1/2 arányban örököltünk egy ingatlant édesapánk után. Azóta az ingatlannal kapcsolatos összes költséget én viselem. Behajtani rajta nem lehet, csak ígérget, hogy fizet. A kérdésem az lenne, hogy lemondhat-e az örökségéről a javamra, ha már egyszer azt elfogadta?

Előre is köszönöm válaszát!

cerbere # 2012.08.20. 08:37

értékpapírszámla. ettől tartottam én is, hogy ez egy újboli eljárás tárgyát képezi, nem jár automatice...sajna... na mindegy, azért köszi mindenkinek!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.20. 07:34

alapján jóváhagyott egyezségnek nyilvánította, ajándékozás jogcímén.
Ez nekem nem ilyen egyértelmű, de ha már így történt, akkor a banknak igaza van az eljárást illetően.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.20. 07:33

kiderült, hogy van egy újabb számla
Ja, hogy bankszámla? Akkor ahhoz valószínűleg tényleg kell egy póthagyatéki eljárás a bank miatt. Aztán vagy ezt is neked ajándékozza apád, vagy nem.