Öröklés


ObudaFan # 2012.06.15. 19:57

Létrejöhet.

kuszimo87 # 2012.06.14. 14:29

Köszönöm.

ObudaFan # 2012.06.14. 13:26

Öröklési bizonyítványt kell kérni a közjegyzőtől, hogy tudd igazolni, hogy te vagy az örökös.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.14. 10:02

A biztosítási összeg - bár kedvezményezett híján az örökös kapja - nem hagyatéki vagyon.

kuszimo87 # 2012.06.14. 09:42

Tisztelt Fórum!

Édesapám pár hónapja halt meg.Volt neki egy bankszámlája.amihez tartozott egy normál életbiztosítás.Aminek összege 2 millió forint.A mai nap folyamán kaptam levelet a közjegyzőtől,hogy hagyatéki vagyon nem maradt utána.Ez most azt jelenti,hogy nem jár semmi?
Még egy mondatban hozzátette,hogy az illetékes banknál örökösi minőség tanúsítása szükséges.Most ilyenkor mi a teendő?Várom válaszát!

MajorDomus # 2012.06.13. 20:57

Kérdezd meg.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.13. 10:15

hanem milyen jogi úton lehet hivatalosan megtudni, hogy ki az örökös.

Pontosan arra válaszoltam. (valóban mondhattam volna közérthetőbben is, de félek, megsértődnél.)

MajorDomus # 2012.06.12. 21:19

Ennyi ingatlan árából már egy adoszakértöt is meg lehetne fizetni.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.12. 20:48

Így van az, ha henteshez telefonál az ember jogi tanácsért. (Miután már a Jogi Fórumon megkapta.)

Gabek78 # 2012.06.12. 18:57

„megmondtam, hogy kit jelöltem meg örökösnek, de ő nekem nem"

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Nem a biztosítót kérdeztem, hogy megmondhatja-e, hanem milyen jogi úton lehet hivatalosan megtudni, hogy ki az örökös. Van erre egy hivatalos procedura, olyasmire gondolok, mint pl a kényszer-kijelentés állandó lakcímről, csak nem találom sehol. Ebben kérném a segítségét, hogy milyen jogi anyagban keresgéljek. Nekem ez mindenképpen hivatalos úton kell, ha nem így lenne akkor lakcímkártyával az ügyfélszolgálaton megmondanák törvény ide vagy oda nem számít semmi,ismerősnek is megmondták. MO-n nincs adatvédelem,csak beszélnek róla.

Segítségét előre is köszönöm.

ObudaFan # 2012.06.12. 13:17

Öröklés esetén nem egészen ez a helyzet. Öröklés esetén a vételár és a hagyatéki eljárásban megállapított érték különbségének a 16%-a az adó. Már ha idén vagy tavaly örökölted meg. Ha régebben, akkor kevesebb.

ticzi # 2012.06.12. 11:32

Pár telefonálás után a következőre jutottam.
Az eladott nyaraló után 2013-as adóbevallásban kell adózni méghozzá az eladott nyaraló értékének 25%-ának a 16% vagyis a teljes értékének a 4% korrekt....

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.12. 11:27

az örökölt nyaraló után ha eladásra került kell fizetnem adót.
Feltéve, hogy drágábban adod el, mint a szerzési érték.

ticzi # 2012.06.12. 11:21

igazán azért vagyok tanácstalan, mert a céges ügyvéd váltig állítja, hogy az örökölt nyaraló után ha eladásra került kell fizetnem adót.
Öröklődési illeték nincsen mivel egyenes ágú rokon vagyok ,de viszont ha eladásra kerül és még nicns 15éve a nevemen akkor keményen kell fizetni.
Most mi a tényleges helyezet?

Köszönöm türelmét!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.12. 11:07

De ha az a kérdés, akkor a személyi jövedelemadó szempontjából ezek elkülönült ügyletek, nincs közük egymáshoz.
(Amúgy sincs értelme van annak a kérdésnek, hogy ha több ügyletből több adófizetési kötelezettség keletkezik, akkor azok csökkentik-e egymást. Két pozitív szám összege hogyan lehetne negatív?)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.12. 11:04

Én nem értem. Se a tényállást, se a kérdést, Majd csak jön valaki okosabb.

ticzi # 2012.06.12. 10:46

Lenne még egy komplexebb adóügyi kérdésem is.
Idén vásároltam egy építési telekt amire egy kis családi házat szeretnék készíteni./ki van fizetve/
Még édesapám halála előtt vásároltam egy telket amit idén fizetnek ki. A foglalózás megtörtént, az előszerződés szintúgy elkészítésre került. Ezen telket 1MFT-tal drágábban adom el mint vettem, vagyis adóznom kellene utánna. A teljesítési határideje a vevőnek ez év dec 31. Ezután elvileg kellene adóznom, kérdésem, hogy ezt bele lehet számítani adojog szerint az építési telek árába? Lenne még egy lakás amit szintén 1Mft-vel drágábban tudok eladni, de ebből fedezném az ingatlan felépítését melyet számlákkal is igazolni tudnék.

Köszönöm válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.12. 10:34

Jól. (Meg kell jegyezzem, hogy erre azért sok helyen található egyértelmű válasz. Pl. itt a Fórumon több rovatban is.)

ticzi # 2012.06.12. 10:33

Tisztelt ügyvéd Úr!

Sokat keresgéltem a fórumon és az Interneten, de egyértelmű választ ezidáig nem leltem.
Edesapám sajnos 2011-ben elhalálozott és utánna én örököltem egy nyaralót. Ez a ynaraló idén értékesítésre került azon az áron amin a hegyatéki eljárásban szerepelt. Jól gondolom, hogy eztután nem kell adót fizetnem?

Segítségét előre is köszönöm!

Tisztelettel

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.12. 06:32

megmondtam, hogy kit jelöltem meg örökösnek, de ő nekem nem.
Pontosabban kedvezményezettnek. Ez olyan titok, amelyet a biztosító nem fedhet fel előtted.

Gabek78 # 2012.06.11. 20:50

Tisztel Ügyvéd Úr!

Nekem egy olyan jellegű gondom lenne, hogy a feleségemmel kötöttünk külön-külön egy-egy életbiztosítást. Én jóhiszemüleg megmondtam, hogy kit jelöltem meg örökösnek, de ő nekem nem. Nekem fontos lenne, mert a házasságunkon kívül is vannak gyerekek és hallottam, hogy van erre egy törvényes jogi vagy természetes út, ami alapján ezt ki lehet deríteni. Abban kérném segítségét, hogy ezt hogyan tehetem meg.

Segítségét előre is köszönöm

ObudaFan # 2012.06.11. 07:32

Ez így erősen színleltnek tűnő szerződés lenne.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.11. 06:59

Mert a házasságból született gyermek bezzeg hogy megdolgozott érte...

ObudaFan # 2012.06.06. 16:54

Mármint a földhivatali díjat.

ObudaFan # 2012.06.06. 16:52

Igen, azt szerintem nekik kell viselniük.