Öröklés


sönike63 # 2012.03.29. 16:32

Goodwitch,köszi!
Sem aki írta,sem a tanúk nem rokonok.Nagyon bánt a dolog,ne értsetek félre.Nem vagyok rászorulva a házára,de nagyon bánt hogy csak anyu és én látogatjuk ,akikre meg előzőleg ráhagyta mindenét feléje sem néznek.Ezt egyébként már a mama is nagyon bánta azért is változtatott a végrendeletén.Sajnálom hogy nem került hivatalos formába mert akkor nyugodtabbak lennénk mindnyájan. Még egyszer köszi!

Goodwitch # 2012.03.29. 16:26

Elég az új végrendelet, ha a tanúk is rendben aláírták, nem javít rajta az ügyvédi ellenjegyzés.

A lényeg, hogy az alábbi ne álljon fenn, azaz a tanúk és aki írta, az ne legyen a hozzátartozód:

632. § (1) Az írásbeli magánvégrendelet tanúja vagy más közreműködő személy, illetőleg ezek hozzátartozója javára szóló juttatás érvénytelen, kivéve ha a végrendeletnek ezt a részét az örökhagyó sajátkezűleg írta és aláírta.


Goodwitch

sönike63 # 2012.03.29. 16:18

Sziasztok!
Megpróbálom röviden.Anyu testvére ,az én keresztanyám,csináltatott egy végrendeletet a fia halála után.Az elhunyt testvére 3 gyermekére hagyta a vagyonát,a végrendeletet ügyvéd készítette.Decemberben megbetegedett,mivel a 3 gyermek feléje sem nézett, íratott egy végrendeletet kézzel(nem ő írta)hogy rám hagyja mindenét és a régi végrendeletet érvénytelenítsék.Aláírta 2 tanú jelenlétében.Mire közjegyzőhöz került volna az ügy,hogy hivatalos formában legyen lefektetve és hitelesítve a végrendelet,addigra a mama kapott egy agyvérzést és hát sajnos kevés az esély a felépülésre.Kérdésem a következő.Lehetek nyugodt a kézzel írott végakarat ügyében vagy semmit sem ér,csak az első amit az ügyvéd készített.
Köszönöm a választ!

tobar # 2012.03.29. 07:50

Tisztelt Kbs!

Lenne még egy "adott lakás"..... :) Írhatnám privibe a kérdéseimet? Mert ez kicsit bonyolultabb (lehet neked nem ...:) ).
Üdv Tobar

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.28. 06:40

Ugyan már. Nem történt semmi.

tobar # 2012.03.28. 06:37

Tisztelt Kbs! Elnézést ha megsértettelek.

Tisztelt ObudaFan! Erre a kerek egész válaszra vártam. Nagyon köszönöm a segítséget mindenkinek.
Üdv: Tobar

ObudaFan # 2012.03.28. 05:56

Kezdődhet egy akár évekig tartó pereskedés. Hogy tudom érvényesíteni a jogaimat?

Szintén be kell költözni. Többlethasználati díj követelésére ugyanis csak akkor lenne mód, ha ő ezt kifejezetten megakadályozná.
Ha a használat mértékében, módjában vita van, a bíróság dönt.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.27. 20:50

Nem értem a háborgást, teljes körű, helyes választ kapott kérdéseire már elsőre is.
OFF
A világhálón a tegeződés a főszabály, annyira, hogy valakit nem visszategezni már-már sértés.
ON

tobar # 2012.03.27. 20:36

Kedves kbs, beszélhetünk rébuszokban, ha gondolja (maradnék a magázódásnál). Lehet hogy Ön szerint nekem nem fontos, de pont azért kérek itt segítséget mert nem értek a joghoz és nem mindennel vagyok tisztában. Lehet nekem azért mégis csak fontos. Azt én értem hogy két ügyvéd akik hosszú évekig tanulták ezt a szakmát értik egymást nagyjából szavak nélkül is, de akik itt kérdeznek nem biztos hogy ilyen egyszerű válaszokat várnak a kérdéseikre. Az a gond hogy nem mindenkinek van pénze hogy felkeressen egy ügyvédet. Én speciel nem engedhetem meg magamnak, hogy ügyvédet fogadjak, így ezért fordulok kérdéseimmel Önökhöz.
Üdv. Tobar

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.27. 18:17

Azt a részét tartom túlzott leegyszerűsítésnek, hogy "a tulajdoni hányadod arányában". ObudaFan úgyis érti, neked meg nem fontos.

B.Imi # 2012.03.27. 17:53

Tisztelt KBS.Azt szeretném megtudni,hogy 1985-ben elhunyt nagymamám után felvett póthagyatéki eljárásban lévő kis területü zártkerti ingatlant a kislányom nevére szertném iratni.Nagymamámnak volt két fia,akik szintén elhaláloztak,így négy élő unoka maradt az örökös.Nem tartanak igényt az örökségre,nem akarnak vele foglalkozni.Az után érdeklődnék,hogy az örökösöknek hogy kell nyilatkozni,(lemondás,visszautasítás)van e estleg valami nyomtatvány ehhez?.Várom válaszát.üdv.B.Imi

tobar # 2012.03.27. 16:57

„A tulajdoni hányadod arányában használhatod az ingatlant.”
Minden tiszteletem mellett ezt a mondatot túlzott leegyszerűsítésnek tartom.

Akkor kedves kbs kifejtené bővebben? Ugyanis testvérem beköltözik az egész családjával és közli, hogy engem nem tud kifizetni mert nincs pénze. Kezdődhet egy akár évekig tartó pereskedés. Hogy tudom érvényesíteni a jogaimat?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.27. 14:57

A tulajdoni hányadod arányában használhatod az ingatlant.
Minden tiszteletem mellett ezt a mondatot túlzott leegyszerűsítésnek tartom.

ObudaFan # 2012.03.27. 13:17

Nincs mit.

tobar # 2012.03.27. 12:52

Igen én is így gondoltam...mondjuk az egyik kisszobába??? :) Köszönöm a felvilágosítást! Üdv. Tobar

ObudaFan # 2012.03.27. 11:16

A tulajdoni hányadod arányában használhatod az ingatlant.

tobar # 2012.03.27. 11:15

Köszönöm Kbs. Még egy kérdés. Akkor elvileg én is beköltözhetek nem? Hiszen van negyed rész tulajdonjogom....????

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.27. 09:40

Igen; nem.

tobar # 2012.03.27. 09:29

Tisztelt fórumozók!
Kérdésem az lenne, hogy édesapám után örököltem a lakásból egy negyed részt.A lakás fele eredetileg az ő és a testvérem tulajdonát képezte fele fele arányban, egészen édesapám haláláig. Hagyatéki tárgyalás még nem volt. A lakás másik 3/4-része a testvéremé, de ő nem lakik benne. Most hirtelen át akar költözni a családjával. Joga van-e a hagyatéki tárgyalás lefolytatása előtt beköltözni a lakásba? Kell-e ehhez az én engedélyem?
Válaszukat előre is köszönöm: Tobar

pazs # 2012.03.23. 09:54

Zazie: az örökösök a hagyaték tárgyaival felelnek a hagyatéki tartozásokért, ha azok már nincsenek meg, akkor a hagyaték tárgyainak értékének erejéig a saját vagyonukkal. Mínuszba nem lehet menni.

pazs # 2012.03.23. 09:54

Marja: persze hogy lehet ilyet csinálni, ahogy megállapodtok. Átszállhat a tulajdonjog az első részlet kifizetésekor vagy csak a teljes fizetéskor, esetleg a kettő közt is. Haszonélvezete nem lehet senkinek a saját tulajdonjogán és az nem oldja meg, ha nem fizeti a részleteket (ugyanúgy fel kell szólítani a lakás elhagyására ugyanis). A mamád halála nem szünteti meg az adásvételi szerződést (amiben a részletfizetés van), az örökösöknek fizet tovább.

Marja # 2012.03.23. 09:49

Köszönöm nektek, nagyon sokat segítetek!

Részletfizetésről már volt szó, de itt is merülnek fel kérdések: lehet ilyet csinálni? Tegyük fel, hogy két év alatt tudja csak kifizetni a házat, egyenlő részletekben. Hogyan zajlik a fizetés? Egyből tulajdonos lesz, vagy csak akkor, ha kifizette a teljes árat? Mamámnak lehet haszonélvezeti joga a házon? Mi történik a halála esetén?

Zazie # 2012.03.23. 09:25

Keves Fórumozók!

Lenne egy kérdésem, hátha tud nekem segíteni valaki:

Arról lenne szó, hogy az NAV elkészítette néhai édesapám e.vállalkozói adóbevallását a 2008. évre (ekkor hunyt el) és megállapított 800.000 Ft tartozást, ami szja-ból és kölönböző járulékokból tevődik össze.
A hagyatéki végzés szerint örököltünk egy házat, autót, de ezeket már eladtuk, tehát nincs a nevünkön.
Az adósságot a hagyatéki teher értékében lehet behajtani, de kérdés, hogy így is, amikor már gyakorlatilag nincs belőle semmi? (Illetve a pénz megvan, de arra ráteheti a nav a kezét? Vagy gyorsan vegyek belőle valamit? Nem nagy összegről van szó, de sajnos több, mit a tartozás.)
Van valamilyen esélyem arra, hogy ezt a pénzt ne kelljen kifizetni? Létezik valamiféle kérelem? Egyáltalán jogos, hogy immár több, mint három év után szeretné rendezni velünk ezt a nav?

Ha valaki megtisztelne a segítségével, azt nagyon megköszönném, eléggé neki vagyok keseredve...
(Ja, végzés még nem született, egyelőre csak a jegyzőkönyvet kaptam meg, de beszéltem az ügyintézővel, aki szerint rendezni kell a tartozást, bár azt hogy hogyan, ő sem tudta előre megmondani).
Nagyon köszönöm!

pazs # 2012.03.23. 09:15

Köszi a kijavítást.

ObudaFan # 2012.03.23. 09:07

Az ajándékozási szerződés megkötésétől viszont még 15 év, mire az ajándékot nem kell hozzászámítani a hagyaték értékéhez

Illetve a kötelesrész alapjához.