Öröklés


wers # 2012.04.17. 12:06

Ingyen használni más tulajdomában is lévő ingatlant kényelmes dolog, ne csodáld, ha morcos az öcsike.
Én a helydben megpendíteném, akkor a te lakásodat adjátok el, ő meg szedje a motyókáját, mert mostantól te fogsz ott lakni.

Szebievi # 2012.04.17. 11:54

Nagyon szépen köszönöm!

ObudaFan # 2012.04.17. 11:47

A perköltséget a bíróság felosztja a tulajdonosok között.

Szebievi # 2012.04.17. 09:45

Köszönöm szépen a válaszod! A perköltséget nekem egyedül kell vállalnom? Az a baj, hogy ha már most is folyamatosan ilyen elutasítóak, attól félek ha letelne a bizonyos 5 év, akkor is azok lennének...Vagy van más lehetőségem? A lakásba nem engednek be...

ObudaFan # 2012.04.17. 09:40

Nagyon jó okot kell hogy mondjon a másik tulajdonostárs ahhoz, hogy a bíróság ne rendelje el a közös tulajdon megszüntetését. A főszabály a megszüntetés.
Ha perelsz, az sem rövid, sem olcsó nem lesz.

Szebievi # 2012.04.17. 08:05

Köszönöm a válaszod! Sajnos a családi kapcsolatunk eléggé megromlott, így engem hibáztatnak, hogy ki akarok ebből a közösködésből kerülni és szintén engem okolnak, hogy miattam nem lesz lakásuk. Ez visszaélés-e? Vagy akár az számít-e visszaélésnek, hogy gátolnak abban, hogy a részemet megkapjam? A visszaélés számomra itt a közös tulajdon megszüntetésénél nem teljesen érthető... Még csak annyit, ha perelek, az több év?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.17. 07:38

Nem igaz.

Szebievi # 2012.04.17. 06:12

Tisztelt Fórumozók!

2008-ban elhunyt nagyszüleink után megörököltük a lakásukat, az édesanyám (aki a lányuk), az öcsém és én. Mindenkinek 1/3- ad tuajdonrésze van. Ezen lakáson jelzálog jog is van, ami az én saját lakásom után mint masik ingatlanfedezetkent kert a bank. Szóbeli megállapodással az öcsém és a menyasszonya költöztek a közös lakasunkba, azzal a kikötéssel, hogy 5 évig laknak ott és ez idö alatt tesznek félre pénzt maguknak, hogy mire az 5 ev letellik legyen kezdőtőkéjük. Ők nem tettek félre azóta sem pénzt, viszont hallani sem akarnak arrol hogy a lakast adjuk el. Az anyum pénzügyileg nagyon nehéz helyzetben van, nekem a hitelem fizetésénél vannak problémáim, mert gyesen vagyok. Kérésem volt feléjük hogy adjuk el és mindenki hozzájuthat a saját orökrészéhez, erre ők sértegettek, elhordtak mindennek, hogy ne zaklassam őket ezzel, mert még az 5 év nem telt le és nekik nincs lakásuk ahova mennének! Anyu nem foglal állást ez ügyben csak mindig azt hajtogatja hogy marakodunk a pénzen. Holott én neki is csak segíteni szeretnék ezzel hogy legyen pénze és ne kelljen nyomorognia, mert nem bírom már ezt nézni! Nyilván ha lenne más pénzem mint ez a tulajdonresz, nem kérnem én sem az öcséméktol a lakas eladasat, bár ahogy viselkednek, nem erdemelnék meg!
Milyen lehetőségem van a sajaát tulajdonrészem megszerzésére? Azt hallottam ha jogi úton kérem a bíróságot a közös tulajdon megszüntetésére, azt nem kapnám meg mert ha ketten nem akarják a lakást eladni akkor a bíroság el fog engem utasítani, ez igaz?
Bocsi, kicsit hosszura sikerült... :)

ObudaFan # 2012.04.16. 21:36

Ha az örökség értéke nem éri el a hagyatéki terheket, nem érdemes felvállalni annak a kockázatát, hogy hibáztok a kielégítési sorrenddel.

rob1226 # 2012.04.16. 20:22

És ha sikerül eladnunk??
Akkor először kifizetjük a lakásra bejegyzett dolgokat, apám egyéb adósságai meg törlődnek??, mert ha jól tudom úgy van h az örökös csak a pozitív dolgok értékéig felel az örökségért...tehát a pozítív már "elköltődött" a lakáson lévő bejegyzések kifizetésére...

ObudaFan # 2012.04.16. 19:22

flitter

Nem olyan nagy az a támadási felület. Azt próbálhatják meg igazolni, hogy eleve színlelt szerződés volt. De ez sem a közjegyző dolga, hanem a bíróságé, ha arra kerül sor.

ObudaFan # 2012.04.16. 19:16

Ez majd a végrehajtó dolga lesz, de ha jelzálog van a házon, akkor először az azzal biztosított követeléseket fogja kielégíteni.

rob1226 # 2012.04.16. 17:51

Tisztelt fórumozók!!

Segítségét kérném bárkinek aki tud információval szolgáni nekem...
Történetünk a következő: édesapám tavaly áprilisban meghalt... a hagyatéki tárgyaláson édesanyám fogadta el az örökséget...
A lakás(értéke kb 25M) kettejük nevén volt amire be volt jegyezve a lakáshitel (svájci frankos: jelenleg 27M), szocpol 2M, egyéb hitel 4M.
Édesanyám így megörökölte a lakás másik fél tulajdonjogát , természetesen a lakáson lévő bejegyzésekkel együtt.
Édesapámnak volt még kb 20M egyéb tartozása is, ami ekkor derült ki.
Kérdésem hogyha eladjuk, vagy elárverezik a lakást melyik hiteleket milyen arányban vagy milyen sorrendben kell kielégíteni??
Főleg itt édesapám tulajdonrésze az érdekes, hogy 1.először a lakáshitel felét kell kifizetni belőle, és utána ha marad akkor az egyéb tartozásokat, vagy 2. a lakáshitel felét és az egyéb adóssággokat arányosan a lakáseladás/árverezés értékének feléből...

flitter # 2012.04.13. 19:58

Üdvözletem!
Annyi lenne a "sztorim", hogy másfél éve az özvegy, gyermektelen nagynéném öröklési szerződéssel reám testálta a lakását. Ezzel semmi gond, most lesz a hagyatéki április végén, mert dec. közepén elhunyt.
DE!
A közjegyző a tárgyalási idézésre küldött levelében azt írja, hogy:
"Kérem, szíveskedjék a tárgyalásra magával hozni az életjáradék teljesítésének dokumentumait!"
A szerződéseben az szerepelt, hogy havi 20.000-et fizetek neki, ami teljesült is, de erről papír, kvázi kézzel fogható bizonyíték nincsen, nem írogattunk pénztári bizonylatokat (habár könyvelő volt aktív korában...).
Kérdésem: gond-e ez, és ha igen, mekkora?
A temetés adminisztratív részét az egyik testvérem intézte, az ő aláírásai szerepelnek a számlákon, ám az anyagi (tehát lényegi és szerződésben vállalt) részét én álltam. Ezt le is papíroztunk, hogy bár ő járt el, de a költségviselő én voltam. Erről van írás.
Mit tesz a jegyző, mit tehet egy-egy esetlegesen megvadult rokon?
Mekkora a támadási felület, ha van?
Köszönöm előre is a válaszokat!

ObudaFan # 2012.04.10. 20:56

Ennek az elkésettséghez megint nem sok köze van. Az, hogy valamit nem lehet igazolni, vagy hogy kifejezetten bebizonyosodott egy tényállítás hamis volta, nem határidő kérdése.

nzuzza # 2012.04.10. 13:20

T.Óbudafan! Még a végrendelettel kapcsolatban írnék. Igaza van abban,hogy h.per bármikor indítható, csakhogy a végrend.örökösök "elpuskázták" az újabb lehetőségüket, mivel az "aggálytalannak" kikiáltott,"előkerült" 10.(!) végrendelet hamissága miatt már a közjegyző általi feljelentés nyomán nyomozás folyik. Így ezt már nem tudják új bizonyítéknak beállitva, új perben érvényesíteni. Csak egy lehetőség maradt számukra, kizárólag időhúzás céljából, hogy ilyen képtelen ötlettel álljanak elő fellebbezés gyanánt. Így próbálják "visszaállítani"a telj.hatályú jogerő előtti állapotot, különben az előírt 30 napon belüli perindítás az ideigl.hatályú jogerőre emelkedése uán - nem tudják tartani. Utólag próbálnak mindent "korrigálni", de elkésettségük nyílvánvaló! Ja, és ehhez állitólagos szakértő assisztált. Szóval vannak még elszánt, mindenre képes örökösök.... Üdv. köszönettel: Nagy István

ObudaFan # 2012.04.10. 08:31

Egyrészt kérdés, hogy az a végrendelet érvényes-e. Másrészt a szülőt kötelesrész illeti meg, ha van végrendelet. Az egy más kérdés, hogy jelen esetben az is kérdés lesz, hogy a ház mekkora arányban az elhunyt tulajdona, hiszen lehet, hogy eleve élettársi közös tulajdon.

szilvia1 # 2012.04.09. 15:48

Szép Napot!

Sajnos nem rég hunyt el édesanyám testvére. Neki van egy háza, és élettársi kapcsolatban élt. Nos, az a probléma, hogy ez az élettárs kapja valószínűleg a házat. (a viselkedése ezt mutatja és tavaly a felújítás során pénzbeli hozzájárulást is szolgáltatott). A nagymamám közel 20 évet élt ott bejelentve, de nem volt haszonélvezeti joga, családi problémák miatt elköltözött és elképzelhető, hogy ki is jelentette onnan a gyermeke. Ha van a bácsikámnak végrendelete és mindent az élettársára hagy, ezt meglehet valahogyan fellebbezni? Sajnos nincs szinte semmi papír vagy bizonyíték arról, hogy a nagymamám rengeteg pénzt költött és hitelt is felvett azért, hogy a ház meglegyen, minden az elhunyt nevén van, édesanyám is adott nagyon régen kölcsönt szintén bizonyíték nélkül. Mit lehet tenni abban az esetben, ha ezeket a tényeket nem említi meg az esetleges végrendelet? és ha nincs végrendelet mire lehet hagyatkozni? (úgy tudom arról van papír, hogy az élettárs hozzájárult a felújításhoz).
Köszönöm segítségét!!!

ObudaFan # 2012.04.09. 13:54

A fellebbezés itt mindenképp elkésett, hacsak valami nyomós igazolási ok nem szerepel benne, de ilyet nem írtál. Viszont a keresetlevél maga ettől aligha késett el, tulajdoni per megindításának ugyanis nincs határideje.

nzuzza # 2012.04.09. 12:26

Tisztelt Fórum! Még jan.23-án teljeshatályúvá vált a hagyatéki átadásom,ezt végzésben közölte is a Közjegyző. Ezután keresetlevelet nyújtott be a megyei bíróságon az ellenérdekelt fél, állapítsák meg az Ő igazát egy alakilag hibás végrendelet kapcsán. A teljeshatályúvá válás ellen a febr.7-i fellebbezési határidő lejártáig nem nyujtottak be fellebbezést. Ellenben, nagy meglepetésemre, ápr.5-én (!), tehát közel két hónappal a fellebb.h.i. lejárta után arra kérik a közjegyzőt, hogy a jan.31-én indított keresetlevelüket fogadja el fellebbezésnek is egyben, különben elkésettnek nyílvánítja keresetüket a megyei bíróság.... No comment! Ez akkor is képtelenség szerintem,ha a fellebb. h.i.-n belül kérik, de 2 hónappal a h.i. lejárta után visszamenőlegesen minősítsen át valamit a közjegyző?! Lehet ilyen otromba módon keresztbetenni egy jogerőssé vált telj.hatályú átadásnak, plusszként
el nem késetté tenni egy keresetlevelet? Borzalomnak hiszem, igaz,a közjegyző adott 8 napot, hogy véleményezzem. Mit kérjek elsősorban? Köszönöm segitségüket!

Goodwitch # 2012.04.09. 04:52

Az ingatlanadó közteher. Szívesen :-)


Goodwitch

bjános8 # 2012.04.08. 19:34

Köszönöm a kimerítő választ. Konkrétan az ingatlanadó az minek számít, köztehernek?
Köszönöm még egyszer Tisztelt Goodwitch!
üdv. János

Goodwitch # 2012.04.08. 19:14

Kedves Bjános8!

Igen, az özvegyi jog jelenti azt, hogy édesanyádnak holtig tartó haszonélvezete van, ami azt jelenti, hogy használhatja az ingatlant, szedheti a hasznait, és viseli annak költségeit is.

Ptk. 159. § (1) A haszonélvező jogának gyakorlásában a rendes gazdálkodás szabályai szerint köteles eljárni. Viseli a dolog fenntartásával járó terheket a rendkívüli javítások és helyreállítások kivételével; terhelik azok a kötelezettségek, amelyek a dolog használatával kapcsolatosak, és köteles viselni a dologhoz fűződő közterheket.

Tehát a rendkívüli javítások és helyreállítások terhelik csak a tulajdonost a haszonélvezet fennállása alatt, minden más a haszonélvező költsége.

A kommentár szerint: „Rendkívüli fenntartási költséget igényel az a hiba, amely a haszonélvezőtől függetlenül, rajta kívül álló okból következett be és olyan súlyosan károsítja a dolgot, hogy a helyreállítása a használathoz, illetve a haszonhoz képest aránytalan terhet jelent. Nem háríthatóak a haszonélvezőre azok a költségek sem, amelyek a dolog lassú elhasználódása miatt váltak szükségessé és a haszonélvezőre a hasznokhoz, a használatból eredő előnyökhöz képest aránytalan megterhelést jelentenének.


Goodwitch

bjános8 # 2012.04.08. 18:27

Elnézést, hogy visszajöttem egy kérdés erejéig.
Elolvastam az összes iratot az örökléssel kapcsolatban és csak azt látom mindenhol, hogy a tulajdonrészek a nevünkre kerültek a testvéremmel, de az özvegyi joggal terhelve, azaz az édesanyánknak bejegyezték az özvegyi jogot. Akkor most ez azt jelentené, hogy ő a haszonélvező? Azaz minket nem terhel az ő ingatlanadója és egyéb házfelújítási kiadások részarányos költsége?
Megköszönném, ha valaki megvilágosítana e témában!
Nagyon köszönöm előre is!
üdvözlettel: János

neo87 # 2012.04.08. 17:06

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Aziránt érdeklődöm, hogy édesszüleim bankbetétje,értékpapírja illetve lakásingatlanja után milyen illetékekkel, örökösödési adóval vagy egyéb levonással tartozhatok? Érdeklődésem oka, hogy férjem édesanyja - halála után - folyószámláján lévő összegének csak a felét kapta kézhez, mindenféle értelmezhető magyarázat és indoklás nélkül. Szüleim még élnek, de szeretnék megnyugtatóan elrendezni az öröklést. Mihamarabbi válaszát várva köszönettel: Orsolya
U.i.: ha lehetséges végrehajtási rendelet számát is szíveskedjék közölni.