Öröklés


Goodwitch # 2012.04.04. 12:15

Obudafan

Na, most elgondolkoztattál!

Az nem úgy van, hogy a házassági életközösség megszűnik az egyik házastárs halálával, amikor is a közös vagyon megosztására kerül sor? Ebben az esetben a vagyonmérleg negatív, és a fennálló közös tartozások, mint vagyonelemek 1/2 - 1/2 arányban osztódnak? Amiről meg te írsz, az a házasság fennállása alatt a behajtás/végrehajtás tűrésének a szabálya tkp?

Mondjuk esetünkben ha nincs közös vagyon, akkor hiába felel a házastárs akár a feléért, akár az egészért, a te verziód szerint a bank az egészet bukja.

Meggyőzhető vagyok, és tényleg érdekel, hogy erről ki mit gondol.


Goodwitch

meszimo # 2012.04.04. 12:03

Köszönöm szépen a választ.
Akkor sajnos édesanyámnak a továbbiakban törleszteni kell a férje adósságát.

ObudaFan # 2012.04.04. 11:52

Az öröklést lehet visszautasítani, függetlenül attól, van-e örökség. Jelen esetben egyébként van hagyaték, csak az negatív.
Viszont ha a férj az együttélés alatt vette fel a kölcsönöket, akkor a visszautasítástól függetlenül a közös vagyon ráeső részével a feleség az egész tartozásért felel.

meszimo # 2012.04.04. 11:46

A férj után nincs örökös /nem volt gyereke, tesvére és szülei már meghaltak. Édesanyám semmit nem örököl utána csak az adósságot. Ha nincs örökség, nem tud mit visszautasítani. Vagy azért a hagyatékin utasítsa vissza a "semmit" és akkor a kölcsönt lenyeli bank?

Goodwitch # 2012.04.04. 11:37

Nem egészen.
A kölcsön 1/2-e eleve édesanyádat terheli a házasságuk miatt. Ha a férje hagyatékában kizárólag a tartozás (másik fele) van, akkor érdemes visszautasítani az örökséget, és akkor azt lenyeli a bank, ha más biztosítéka nem volt. De ez utóbbi csak az elhunyt tartozására igaz.

Mondjuk arról eddig nem volt szó, hogy a férj után ki örököl...


Goodwitch

meszimo # 2012.04.04. 10:50

Kedves Goodwitch !

Köszönöm választod.
Érthetem úgy, hogy a fennálló személyi kölcsön tartozás felét örökli édesanyám?

Köszönöm .

Goodwitch # 2012.04.04. 10:43

Sajnos vélelem van arra, hogy a házasság fennállása alatt kötött visszterhes ügylet a házastárs hozzájárulásával köttetett. Így a kölcsönök a házastársi közös vagyon részévé váltak, és 1/2 részben édesanyádat terhelik. Ha a bank megtalálja édesanyádat, és érvényesíti a követelést.


Goodwitch

meszimo # 2012.04.04. 10:32

Tisztelt Tanácsadó !

Édesanyám 29 évet élt együtt második férjével.
A házasságkötésük után édesanyám nevén lévő ingatlanba költözött a férje. / A házasság kötés előtt is édesanyám nevén volt az ingatlan/.
Férje egy hete meghalt. Két személyi kölcsönt és egy hitelkártya tartozást hagyott maga után. Ezeknél a kölcsönöknél édesanyám semmit nem írt alá. A férje nevén semmi nincs és ingo vagyontárggyal sem rendelkezett. Tulajdonképpen az ingatlanon sem történt semmi beruházás. Kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben is ökörlődik-e a személyi kölcsön.
Férjének gyermeke sincs, szülei sem élnek már.

Válaszát köszönöm.

lajcsó # 2012.04.02. 19:16

Az édesanyád hagyatéka az örökös(ök) tulajdonát képezi. Azokkal édesapád nem rendelkezhet. Tehát joggal követelheted azok kiadását, vagy értékük megtérítését.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.02. 15:54

Van. Mindenekelőtt talán kérni kellene őket. Hátha.

frangelico # 2012.04.02. 15:30

Tisztelt Fórumozók, Szakértők, Tanácsadók!
A számomra oly szomorú eseménnyel, édesanyám halálának tényével és annak hagyatéki kérdésével 2011.10.10.-i /17h41’/ bejegyzésemben találkozhattak.
A hagyatéki eljárás lezajlott, melynek tárgya kizárólag a folyószámlán lévő megtakarítás volt. Megözvegyült nevelőapám haszonélvezeti jogán továbbra is az általa korábban is lakott /de nem a tulajdonát képező/ lakásban maradt.
Korára való tekintettel /86/ felmerült idősek otthonában való elhelyezése, melynek árát a lakás eladásából fedeztük volna.
Házbéli „tanácsadói” azonban erről határozottan lebeszélték, helyben maradásra bíztatták olyan sikerrel, hogy bizalmába férkőzve rábírták egy /valamilyen/ szerződés megkötésére,
és nem csekély, jelentős mennyiségű készpénz átadására.
A nyilvánvalóan megromlott viszony miatt sem a szerződés tartalmát, sem az egyéb körülményeket a továbbiakban nem ismerjük. A lakásba való bejutást meghiúsították /zárcsere/, kijelentve, hogy ezek után onnan semmit sem hozhatunk el.
Tudnivaló, hogy édesanyám halála után semmilyen személyes holmit /ú.n. családi kötődésű emléket, hagyatéki leltározás tárgyát nem igénylő holmit/ nem hoztunk el a lakásból, hiszen fel sem merült annak a gondolata, hogy valaha is ilyen fordulat be fog következni.
Kérdezem: bele kell-e nyugodnom a kialakult helyzetbe, van-e reményem arra nézvést, hogy a családi emlékek ne kerülhessenek egy korábban sosem látott személy birtokába, aki tanúk szerint gyakorlatilag semmiféle ellenszolgáltatást sem nyújt.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.02. 07:41

Marja: a köteles rész alapjához hozzá kell számítani azt, amit az örökhagyó a halálát megelőző 15 évben bárkinek ingyenesen juttatott. A köteles részbe be kell számítani azt, amit a jogosult egyébként örököl.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.02. 07:39

Ketlin: a dologi kötelezett (a jelzáloggal terhelt ingatlan tulajdonosa) tűrni köteles, hogy a hitelezőt a dolog értékesítéséért befolyó bevételből elégítsék ki. Egyszerűbben: ha az adós nem fizeti a részleteket, a bank felmondja a kölcsönt, és elárverezik az ingatlant.

Marja # 2012.04.02. 06:19

Sziasztok, megint én. Eddig is sok segítséget kaptam már itt, de lennének további kérdéseim. Két ingatlanról van szó, mindkettő a mamám nevén, az egyikben ő lakik a másikban az elhunyt édesapám élettársa. Az utóbbitól szeretnék "megszabadulni" egy esetleges öröklés esetén. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy van két testvérem. Több örökös nincs, mert a nagybátyám is meghalt. A mamám most rám szeretné íratni azt a házat, amiben lakik. Ilyen esetben mi a van a köteles résszel? A válaszokat előre is köszönöm.

Ketlin53 # 2012.03.31. 17:15

Tisztelt jogi Tanácsadó !
Kérdésem a következő: Testvérem ( egyetlen testvér volt) két hete tragikus hirtelenséggel elhunyt. Feleségével együtt, akitől időközben elvált,s aki ( adóstársa)2006-ban 3000 000 Ft hitelt vettek fel, mely hitellel az Édesanyám lakását terhelték meg. Testvérem a haláláig pontosan fizette a hitelt, ami 6 év után is a mai napig 3 500 000 Ft, pedig minden részlet befizetésre került.
Most halála után kiskorú fia az örökös, aki, az elvált feleség, Édesanyja háztartásában él.
Milyen törvény adta lehetőség van arra, hogy a jelzálog hitel, kizárólag a Testvérem volt felesége és fia örökrésze maradjon, illetve, az ne veszélyeztesse további értékben az Édesanyám lakását? Vagy hogyan vehető le róla a készpénz kifizetése nélkül? Az elvált feleség lakásán is van jelz.hitel , az tovább nem terhelhető.
Amennyiben bármilyen oknál fogva, az általuk felvett hitelt a későbbiekben nem fizetik, úgy az Édesanyám lakása teljes értékére felróható e, illetve az én testvéri esetleges örökrészem is elveszíthetem e, ha Édesanyámmal történik valami. Egy esetleges végrendelettel kizárható lenne e a lakás további megterhelése, vagy biztosítható lenne e számomra, annak hitel nélküli
(jelzálog nélküli) öröklése?
Válaszukat várva köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.30. 09:06

Melyik honlapon keresztül?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.30. 09:05

Tegnap óta nem jönnek meg a leveleim. A szolgáltató szerint minden rendben van. :/

tobar # 2012.03.30. 09:01

Kedves Kbs!
Tegnap a honlapon keresztül elküldtem.... :)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.29. 17:28

OF
Tobar, kérdezned sem kell, csak küldd.
ON

sönike63 # 2012.03.29. 16:32

Goodwitch,köszi!
Sem aki írta,sem a tanúk nem rokonok.Nagyon bánt a dolog,ne értsetek félre.Nem vagyok rászorulva a házára,de nagyon bánt hogy csak anyu és én látogatjuk ,akikre meg előzőleg ráhagyta mindenét feléje sem néznek.Ezt egyébként már a mama is nagyon bánta azért is változtatott a végrendeletén.Sajnálom hogy nem került hivatalos formába mert akkor nyugodtabbak lennénk mindnyájan. Még egyszer köszi!

Goodwitch # 2012.03.29. 16:26

Elég az új végrendelet, ha a tanúk is rendben aláírták, nem javít rajta az ügyvédi ellenjegyzés.

A lényeg, hogy az alábbi ne álljon fenn, azaz a tanúk és aki írta, az ne legyen a hozzátartozód:

632. § (1) Az írásbeli magánvégrendelet tanúja vagy más közreműködő személy, illetőleg ezek hozzátartozója javára szóló juttatás érvénytelen, kivéve ha a végrendeletnek ezt a részét az örökhagyó sajátkezűleg írta és aláírta.


Goodwitch

sönike63 # 2012.03.29. 16:18

Sziasztok!
Megpróbálom röviden.Anyu testvére ,az én keresztanyám,csináltatott egy végrendeletet a fia halála után.Az elhunyt testvére 3 gyermekére hagyta a vagyonát,a végrendeletet ügyvéd készítette.Decemberben megbetegedett,mivel a 3 gyermek feléje sem nézett, íratott egy végrendeletet kézzel(nem ő írta)hogy rám hagyja mindenét és a régi végrendeletet érvénytelenítsék.Aláírta 2 tanú jelenlétében.Mire közjegyzőhöz került volna az ügy,hogy hivatalos formában legyen lefektetve és hitelesítve a végrendelet,addigra a mama kapott egy agyvérzést és hát sajnos kevés az esély a felépülésre.Kérdésem a következő.Lehetek nyugodt a kézzel írott végakarat ügyében vagy semmit sem ér,csak az első amit az ügyvéd készített.
Köszönöm a választ!

tobar # 2012.03.29. 07:50

Tisztelt Kbs!

Lenne még egy "adott lakás"..... :) Írhatnám privibe a kérdéseimet? Mert ez kicsit bonyolultabb (lehet neked nem ...:) ).
Üdv Tobar

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.28. 06:40

Ugyan már. Nem történt semmi.

tobar # 2012.03.28. 06:37

Tisztelt Kbs! Elnézést ha megsértettelek.

Tisztelt ObudaFan! Erre a kerek egész válaszra vártam. Nagyon köszönöm a segítséget mindenkinek.
Üdv: Tobar