Öröklés


monalisa1 # 2011.02.08. 15:46

Jobb lenne megegyezni a közös eladáson mert a peres eljárás nincs ingyen és elhuzódó.

monalisa1 # 2011.02.08. 15:42

Senki sem kötelezhető hogy az ingatlanát ill. ingatlanrészét eladja, ugyanakkor senki nem ülhet végtelen időkig a másik vagyoni értékén.

Tessék bírósághoz fordulni és kérni a közös tulajdon megszüntetését. (A bíróság elrendeli az ingatlan értékbecslését, és annak 80-85%-án árverezést fog tartani - a másik két tulajdonos egyike-másika licitálhat is ha tud, lefelé...)

almostsaint # 2011.02.08. 13:50

Köszönöm a válaszokat!

Még egy kérdésem lenne:
Ha egy ingatlant 3 örökös örököl, abból ketten el szeretnék adni, de a 3. nem, akkor mit lehet tenni? Lehet-e kötelezni valamilyen módon a 3. személyt az ingatlan eladására?

Köszönöm

ObudaFan # 2011.02.08. 13:19

Nincs mit.

sos301 # 2011.02.08. 13:19

Köszönöm a figyelmet , köszönöm a választ ! Minden jót kívánok !

ObudaFan # 2011.02.08. 12:40

A területileg illetékes közjegyzőnél kell érdeklődni, hogy hogy áll a hagyatéki eljárás.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.08. 12:38

Sos, ha tartanak hagyatéki tárgyalást, akkor a törvényes örököst természetesen idézni kell. Hogy volt-e (lesz-e) tárgyalás, azt az illetékes közjegyzőtől kell megkérdezni. Hogy ki az illetékes közjegyző, azt a Közjegyzői Kamara honlapján található keresővel lehet kideríteni.

sos301 # 2011.02.08. 12:24

Tisztelt ObudaFan , tisztelt Kovacs_Bela_Sandor ! Tudom , oltári türelem ,szakértelem kell az itt felvázolt kérések megválaszolására .Nem is türelmetlenkedem , várok bármilyen tanácsra febr.06.-án írt kétségbeesett soraimra . Itt követem figyelemmel a fórumot rég , milliós dolgokkal lazán dobálóznak . El tudják képzelni Ők, hogy pár ezer forint mekkora érték másnak ? Köszönettel , sos301 vagy Gyimesiné - Komárom

ObudaFan # 2011.02.08. 10:51

Ha kifejezetten fellebbezésként volt értékelhető, ahogy megtámadtad a fiz. meghagyást - és jó eséllyel ez a helyzet -, akkor nyertél.

zigazaga # 2011.02.08. 09:24

Tisztelt szakértő!

Édesanyám elhunyt 2008 októberében. Megörököltem utána az élettársával 1/2 arányban közös tulajdonukat képező családi ház felét.
Mivel az értékbizonyítvány alapján megállapított ingatlan értéket megkifogásoltam, így a mai napig húzódik az ügy és még mindig nem kaptam meg az új fizetési határozatot.
Az Apeh honlapján a napokban ezt olvastam:

„A módosító törvény 30. §-a kiegészítette az Itv. 98. §-át azzal, hogy az új rendelkezéseket nemcsak a törvény hatálybalépését követően illetékkiszabásra bejelentett ügyekben kell alkalmazni, hanem a 2010. július 1. napján az állami adóhatóság által jogerősen még el nem bírált illetékügyekben is. Mindez azt jelenti, hogy azokra az egyenes ági rokoni kapcsolatban lévő adózókra is vonatkozik az új mentesség, akik az örökléssel, ajándékozással kapcsolatban már kézhez vették az illetékkötele­zettség megállapításáról szóló fizetési meghagyást, de az 2010. július 1. napján még nem vált jogerőssé.“

http://apeh.hu/…_100827.html

A kérdésem az lenne, hogy ez vonatkoztatható-e rám?
Egy fizetési meghagyás mikortól és mitől válik jogerőssé?

Köszönettel várom válaszukat.
zigazaga

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.08. 08:46

Még tanú se kell. De nem lemondás, hanem az örökség visszautasítása. Csak egy a baj: akkor a gyereked lép a helyedbe, és az ő nevében már csak a gyámhatóság hozzájárulásával utasíthatnál vissza. Ők meg nem szoktak hozzájárulni.
De nyugi: az örökös legfeljebb az öröksége erejéig felel az örökhagyó tartozásaiért.

Andanya # 2011.02.08. 08:23

Tisztelt Szakértők, Fórumozók!

Egy soha nem látott nagybácsitól örököltem egy (pár százezret érő) ház 1/24-ét. Én még nem kaptam erről hivatalos iratot csak a testvéreim. 21-én lesz a hagyatéki tárgyalás, de 300 km-re nem tudok elmenni a 1,5 éves babómmal az oldalamon. Nekem nem kell onnan semmi főleg, hogy inkább fizetnem kellene (közjegyzői díj, temetési költség, a házban lakó nevelt gyerek az OTP hátralék kifizetését követeli vissza plusz valami csatornázási költséget), ha igényt tartok az örökrészemre. Hogyan mondhatnék le erről a lehető leggyorsabban és legegyszerűbben? Elég lenne egy tanúk által aláírt papír?

Köszönöm szépen!

ObudaFan # 2011.02.07. 13:50

30 napon belül pert indítani az ideiglenes hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedése után lehet, így még megtehetik.

csokis1 # 2011.02.07. 13:25

Azt írtad:

"Kedves Csokis1!

A kettő független egymástól, az ideiglenes hagyatékátadó végzés elleni bírósághoz fordulás a lényeges, azt kell határidőben megtenni."

Ez azt jelenti, hogy ha a hagyatékátadó végzést megtámadták 15 napon belül, de a végrendeletet 30 napon belül nem akkor azt már nem tehetik meg a hagyatéki eljárás folyamán?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.06. 12:22

Pont erről van szó, hogy akkor sehogy. (Pontosabban csak a tilalom jogosultjának a hozzájárulásával.)

emmerich0520 # 2011.02.06. 04:57

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor!
Köszönöm a válaszát,bár azt nem értem,hogy ha lett volna rajta korábban elidegenítési és terhelési tilalom,akkor hogy tehetett volna rá jelzálogot.
Tisztelettel:
Emmerich

sos301 # 2011.02.06. 04:44

Tisztelettel érdeklődnék . Túl hosszú , másoknak érdektelen ,a szerencsétlenségem , hát megpróbálom röviden. Ősszel mindkét szülőm meghalt. Ők '65-ben elváltak, ugyanekkor új házasságot kötöttek. Vitték bele mindenüket ,csak minket nem , a két nagyszülő közt ingázva telt az életünk. A '90-es években Anyám is, Apám is megözvegyült. Ezután előtérbe kerültem , mivel egyre jobban segítségre , ellátásra szorultak. Öcsém időközben elhunyt. Így tettem a dolgom , mint a gép , unokák mellett,munkahely mellett. Két különböző településen. Nem foglalkoztatott engem az anyagi vonzata a dolgoknak amíg Anyám szeptemberben meghalt , a házon élvezeti joga volt,továbbá tehát minden a mostohaapám előző házasságaiból a két lányáé .Tudomásul vettem .De a temetésre kölcsönöket kellett kérnem , az utolsó havi nyugdíj + munkahelyi segélyből még vissza sem fizettem ,mire október elején Apám is meghalt.Az ő második házasságából született lánya az örökös a házon,de még Apám életében sikerült neki úgy lenullázni mindent, hogy az utóbbi években Keresztanyám (apám testvére)kezelte Apám nyugdíját. Éveken át mondta , milyen hálás nekem, hogy ilyen szépen gondoskodok Apámról...Hát nem tudom ,miben is reménykedtem , reménykedek ? A temetést keresztanyám állta ,megemlítettem neki, ha belevennék a nevem a temetési számlába , kapnák némi segélyt a munkahelyemen . Esélyem sem volt, megsértődött. Újabb kölcsönkérésem a koszorúra munkatársaimtól. Időközben megtudtam , hogy Apámnak földje, ingatlanai is voltak , de nekem az a gyanúm itt már volt hagyatéki tárgyalás ,keresztanyám menye az ottani önkormányzatnál dolgozik,el tudja rendezni , hogy engem nem is értesítenek ? Bocsánat hogy ilyen hosszúra sikerült , köszönöm a türelmet , figyelmet . Megérthetik keserűségem, nekem az is gond kitart e a tüzelőm tavaszig , míg keresztanyám felhívom időnként illendőségből , az ő gondja hogy Thaiföldön van fia ,menye ,unoka egy hónapig (kicsit pihennek). ...Tehát értesítenek , vagy nem kötelesek tudomást venni rólam ? Bármilyen tanácsot , javaslatot szívesen fogadok . Minden jót kívánok !

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.05. 20:12

A kolléga úgy értette, hogy ha nem lett volna rajta már korábban a jelzálog. A tilalomnak visszamenőleges hatálya nincs.

emmerich0520 # 2011.02.05. 17:44

Tisztelt ObudaFan!
Köszönöm a gyors választ!
Elidegenítési és terhelési tilalom van a tulajdoni lapon a számunkra,valamint az öröklési szerződésen is szerepel,amit visszaküldtek a földhivataltól.
E szerint akkor van rá esély,hogy ne kelljen fizetnünk?
Tisztelettel:
Emmerich

ObudaFan # 2011.02.05. 15:35

Nem is, csakhogy a jelzálogjog az meg terheli az ingatlant, és akkor is végrehajtanak az ingatlanból, ha az ingatlan tulajdonosa nem felel a tartozásért. Elidegenítési és terhelési tilalmat kellett volna bejegyeztetni az ingatlanra, vagy tartási szerződést kötni öröklési szerződés helyett.

emmerich0520 # 2011.02.05. 15:26

Tisztelt Fórumozók!
A tavaly elhunyt apósommal kötöttünk a feleségemmel együtt egy öröklési szerződést.Megörököltünk egy családi házat,amin jelzálog van.A napokban volt a hagyatéki tárgyalás és a közjegyző szerint nem kell visszafizetnünk a tartozást,mivel a szerződéses örökös az örökhagyó tartozásaiért nem felelős.Ez valóban így lenne?
A segítő válaszokat előre is köszönöm !
Emmerich

Grád András # 2011.02.05. 14:59

Kedves Csokis1!

A kettő független egymástól, az ideiglenes hagyatékátadó végzés elleni bírósághoz fordulás a lényeges, azt kell határidőben megtenni. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Grád András # 2011.02.05. 14:48

Ps: Nem feltétlenül kell odautaznia, elegendő ha teljes bizonyító erejű magánokiratban teszi meg a lemondását (számítógépes szöveg, aláírás, két tanú), és ezt elküldi a közjegyzőnek. Minél előbb lépjen!


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Grád András # 2011.02.05. 14:45

Kedves NZsolt!

Úgy látom, senki se válaszolt elseje óta. Bárki, így Ön is visszautasíthatja az örökséget a Ptk. 674.§ alapján (a lemondás más, az szerződés alapkján történik). Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

ObudaFan # 2011.02.05. 14:28

A házassági szerződés még nem zárja ki az özvegyi jogot. Végrendelettel viszont pl. kötelesrészre lehet redukálni.