elővásárlási jog


Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.11. 12:30

Nem kell felbontani a szerződést. (Sőt, nem is lehet, hiszen az, aki vevőként aláírta, az elővásárlási jog gyakorlása miatt már nem jogosult rá.)
Az elővásárlásra jogosult a jogával úgy élhet, hogy a szerződést teljes egészében, változtatások és feltételek nélkül elfogadja. Ha benne van a szerződésben - és benne szokott lenni -, hogy "a szerződés szövegezésével, ellenjegyzésével stb. dr. X. ügyvédet bízzák meg", akkor az is kötelező rá nézve. (Más ügyvéd szigorúan véve még tanácsot se adhat neki. Mondjuk, neked se.)
Majd a megbízott ügyvéd tudja. Ha pedig mégsem, és elrontja, akkor felel érte.

Ber8er # 2019.09.11. 11:11

Kedves fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni. Adásvételi szerződést kötöttünk, mint eladók egy osztatlan közös tulajdonban lévő házra (használati szerződés van). A társtulajdonos (szomszéd) bejelentette, hogy élni kíván az elővásárlási jogával. Erős a gyanú, hogy csak időt akar húzni, mert eddig 2 vevőt sikerült időhúzással elriasztania (nem vette át a papírokat, amiben az elővásárlási jogáról értesítettük, kijelentette, hogy nem ad engedélyt építkezésre, közmű átvezetésre a mi telekrészünkön stb...) Most ennél a vevőnél végigment az eljárás, és az utolsó napon átvette a papírokat és jelezte, hogy élni kíván az elővásárlási jogával. Ha minden igaz ekkor a vevő helyébe lép. Most azt szeretné, hogy bontsuk fel az előző vevővel kötött szerződést (mivel a földhivatalnál bejegyezték őket a széljegyre...remélem jól írom), és írjunk újat, amelyben már ő szerepel, mert az ő ügyvédje szerint ezt csak így lehet. Szerintem ez is csapda, mert ha a régi szerződést felbontjuk az eredeti vevővel, akkor már az elővásárlási jog is törlődik arra a szerződésre, és ezzel az indokkal kitáncolhatna az ügyletből úgy, hogy nem kell a foglalót kifizetnie nekünk, és ezzel ezt a vevőt is bukjuk. A kérdésem, hogy pontosan ebben az esetben nekem mi a dolgom, mit kell újra írni, vagy nem írni? Független ügyvéd szerint, aki az előző vevőnek intézte az ügyletet, nem szabad újat írni, csak a végén egy beleegyező nyilatkozatot kell írnom, hogy ő lép a vevő helyébe. Ez igaz lehet? Előre is köszönöm a választ.

drbjozsef # 2019.09.09. 05:06

Végülis igen.

Bár ezt nem szokás használati szerződésben, mert az mégiscsak a használatról szól.

De szerződéssel elővásárlási jogot alapítani minden további nélkül lehet, ingatlannyilvántartásba bejegyezhető, több elővásárló közötti sorrendet meghatározni a szerződésben a Ptk. előírásaitól eltérve is lehet.

hobbyhippy # 2019.09.09. 04:56

Osztatlan közös ingatlanon több tulajdonos osztozik.

Összesen 8 darab 1/ 8 illetőségen.

Az ingatlan használatát részletesen szabályozza a köztük megkötésre került egyezség.

KÉRDÉS: lehetséges-e valamelyik illetőség tulajdonosa részére az egyezségben lefektetni olyan kedvezményt, hogy minden a jövőben esetlegesen eladásra kerülő illetőség tekintetében neki a többi tulajdonost megelőző elővásárlási joga legyen. Amivel ha nem él, következik a többi tulajdonos elővásárlási joga.

Sherlock # 2019.09.02. 12:13

Szerintem google translate bot.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.02. 12:03

Van ennek jogi relevanciája. :D Alighanem jogosulatlan pénzügyi tevékenységet hirdet.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.02. 08:47

Nincs.

Tottomi # 2019.09.02. 08:39

Üdv!

Szeretnék érdeklődni, hogy egy, a közvetlen szomszédságomban lévő, kert besorolású földterületre van-e elővásárlási jogom, ha a földforgalmi törvény szerint nem minősülök földművesnek, de helyben lakó szomszéd vagyok?

Külterület (zártkert), melyen én művelés alól kivont telken épült házban életvitelszerűen élek, a közvetlen szomszéd telek viszont nincs kivonva művelés alól (kert).
Nem vagyok őstermelő, nincs semmiféle olyan kötődésem, mely alapján földművesnek minősülnék.

Van ebben a konkrét esetben elővásárlási jogom a szomszéd telekre?

Előre is köszönöm!

lajcsó # 2019.08.22. 21:02

Még nem!

imi6355 # 2019.08.22. 14:13

Ha 2017 tavaszán bejegyeztettem földhasználatomat a földhivatalban egy adott földterületre, akkor a megfelelek az elsô bekezdés b pontjának (földet használó földmûves)?

lajcsó # 2019.08.22. 06:23

Mivel a fölhasználatot be kell jelenteni a fölhivatalhoz, úgy értelemszerű, hogy csak ezen alapulhat elővásárlási jog.

imi6355 # 2019.08.21. 10:46

Köszönöm a választ, az igen a 3 évre visszamenő földhasználatra, vagy csak a bejegyzett földhasznàlatra vonatkozik?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.21. 05:35

Igen.

imi6355 # 2019.08.20. 19:02

Tisztelt forumozók!

Érdeklődnék, hogy a földtörvényben, az elővásárlásra jogosultak sorrendjénél, az első bekezdés b pontjának (földet használó olyan földműves) mikor felelelek meg? Ha rendelkezek bejegyzett földhasználattal? Ha igen itt is 3-évre visszamenőleg kell rendelkeznem vele, vagy nincs ilyen kitétel? Elôre is köszönöm a segítséget!

lajcsó # 2019.06.14. 13:00

"(Akár ne is nyilatkozzon a jogosult.)"
Igen így van, de az elővásárlási jogról lemondó nyilatkozat garanciát jelenthet a kérdező számára.
A tuti alakiság: ügyvéd vagy közjegyző által készített okirat.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.14. 09:26

Se. (Akár ne is nyilatkozzon a jogosult.) De miért nem az eljáró ügyvédet kérdezed?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.31. 20:10

Nem, a vevő az eladónak tartozik a vételárral. Neked az eladó fizeti vissza, amit adtál neki. Persze, ha mindenki egyetért, akkor le lehet egyszerűsíteni.

Leadóztad? Mit? Eladod? Mit?

kisskutya # 2019.05.31. 18:11

És ez technikailag akkor úgy néz ki, hogy nekem fizeti ki?

Én meg szepen megvettem, leadoztam, most meg eladom... szép

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.31. 16:56

Már válaszoltál is.

kisskutya # 2019.05.31. 16:13

Tisztelt forumozok,

Teremgarazst vettem, szerződés megvolt, kifizetes megtortent. De a foldhivatal nem akarja bejegyezni, mondvan nem kertunk minden tulajdonostol lemondo nyilatkozatot.

A garazs ara azota kb. 30%-al emelkedett. Ha most kuldjuk ki a tavalyi aron, akkor tuti valaki jelentkezni fog.

Arra hivatkoutunk h sok tulajdonostars van es nehez lett volna mindenkinek kikuldeni. Foldhivatal ezt nem fogadta el.

Mi varhato most?

Koszi

drbjozsef # 2019.03.27. 18:53

Hát ja.
De ezt nem hinném, hogy mindenki tudja...
Semmivel sem lennének hátrébb.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.27. 18:45

Előtte hatálytalan.

lajcsó # 2019.03.27. 16:51

"Azt a lemondó nyilatkozatot a szerződés aláírása előtt kellett volna beszerezni tőle."
Szerintem utána.

Veronikaa # 2019.03.27. 12:47

Köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2019.03.27. 12:33

Nem.

Ha veled megkötötte a szerződést az kötelezi az elővételi jog jogosultjával szemben.

Átvertek. Megszívtátok. Nem kellett volna trükközni (vagy okosabban kellett volna, mert lehet azt).

Azt a lemondó nyilatkozatot a szerződés aláírása előtt kellett volna beszerezni tőle. Nem is csoda, hogy nem akarta előre aláírni...