Bt kültag kiválás


ObudaFan # 2010.04.23. 16:33

Ez tisztességtelen piaci magatartás, polgári perben kártérítést lehet kérni.

assa # 2010.04.23. 17:37

A pert szeretném elkerülni, bízom benne hogy peren kívül is meg tudunk egyezni. Amennyiben nem megy, úgy a cég perelheti a kiváló tagot?

ObudaFan # 2010.04.24. 10:29

Is. Meg az új cégét is.

assa # 2010.04.26. 08:02

Köszönöm a válaszokat.

x csaba1975 # 2010.05.06. 07:57

a

x csaba1975 # 2010.05.06. 08:12

A történet a következő:alapítottunk Németországban egy Bt-t melynek kültagja vagyok 100 euró befizetésével.A társaságunk tevékenysége víz gáz fűtés szerelés lett volna. Munkavégzés nem történt külföldön.A beltag kitalálta emeljük meg a törzstőkét fejenként 1000 euróra amit két kültag a tízből nem fog aláírni ,de nyolcan igen!Ilyenkor mi történik?Mi ketten már szeretnénk kilépni de az első cégalapításról nem kaptunk semmilyen papírt.A kilépési szándéknak Német nyelvűnek kell lennie? Köszönöm válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.06. 08:40

Attól tartok, viszonylag kevesen ismerik itt a német társasági jogot.

vjvj # 2010.05.12. 09:46

Kérdésem a következő:
Mi a helyzet akkor, ha a kültag kilépésekor a felmondási határidő lejártáig a beltag "kiüríti a kasszát"? Vagy nem teheti meg? Mert a bázis a felmondás beadásának napja?
Milyen dokumentumokkal kell, hogy igazolja a részesedés alapját képező aktuális vagyoni állást?

Köszönöm.

ObudaFan # 2010.05.12. 16:58

A tagsági jogviszony megszűnése napján fennálló állapotot kell figyelembe venni, de nyilván a szándékos károkozásért felel, sőt, at bűncselekmény is lehet.

leventekovacs1 # 2010.05.26. 09:34

Sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy van egy Bt, aminek a kültagja meghalt és két éve kültag nélkül létezik. Ez önmagában egy probléma. Nem tudom ilyen esetben mi van. Semmilyen bevételszerző tevékenységet nem végez.
Viszont sajnos veszteséges a vállalkozás, ezért szeretnék eladni, átadni.
Eladást követően a bt. beltagjának felelőssége meddig érvényes? Az eladást követően még 5 évig felelős a teljes vagyonával? Behajtható-e a veszteség rajta valamilyen formában?
Köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.26. 11:00

Rosszul tudod. Az a bt nem "létezik két éve kültag nélkül". A törvény erejénél fogva megszűnt - legfeljebb nem tudja.
A beltag azonban majd észreveszi. Legkésőbb akkor, amikor bírságolják.

ObudaFan # 2010.05.26. 11:26

Ettől függetlenül a beltag meg még felelős.

leventekovacs1 # 2010.05.26. 13:50

Köszönöm a gyors válaszokat. Sokat segítettetek. Egy kis pontosítást ha tudnátok adni még a következőekben nagyon megköszönném.
A törvény erejénél fogva történő megszűnés az cégbírósági törlést is jelent esetleg? Vagy erről van valamilyen határozat, akármi? És miért, milyen jogcímen bírságolhatnak?
A beltag felelőssége akkor 5 évig terjed még? Jól tudom?
Köszönöm szépen!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.26. 16:06

Gondolom, a cégbíróságnak elfelejtették bejelenteni a kültag halálát. Így aztán nem értesültek róla, hogy törölniük kellett volna a céget. No, ezért fogják bírságolni a beltagot.

leventekovacs1 # 2010.05.27. 14:22

Valóban a cégbíróságra nem lett bejelentve a kültag halála, de eddig még nem volt baj belőle.
Úgy esetleg nem veszik el a beltag felelőssége, ha valakik átvennék a Bt-t adósságokkal együtt és onnantól kezdve ők a beltag, kültag.
Vagy esetleg, ha a Bt átalakulna Kft-vé? És akkor a tulajdonos felelőssége csak bizonyos mértékig terjed.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.27. 14:24

Próbáld megérteni: ez a bt már megszűnt. Miért venne valaki megszűnt - ergo nem létező - társaságban részesedést; és hogyan lehetne egy megszűnt társaságot átalakítani?

ObudaFan # 2010.05.27. 19:40

Ha a beltag végre bejelenti a megszűnést, és megcsinálja a végelszámolást tisztességesen, akkor egy lágyabb szívű cégbírónál meg lehet úszni a bírságot.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.28. 07:17

Te ismersz lágyabb szívű cégbírót?
Legutóbb egy tag halálának a nem bejelentése miatt 300K bírságot láttam kiszabni. Pedig az kft. volt, és az örökös jogutód volt; tehát csak adatváltozásról volt szó, nem pedig a társaság működését érdemben lehetetlenné tévő változásról, mint itt.

Abban viszont tökéletesen igazad van, hogy sürgősen lépni kellene, mert ahogy múlik az idő, úgy csökken az esélye, hogy a bíró eltekintsen a bírságtól.

ObudaFan # 2010.05.28. 10:25

Láttam már lágyszívű elbírálást. :)

okoska48 # 2010.06.01. 19:10

Sziasztok!
Kérem segítsen, aki tud. 1997-ben alapítottunk egy kétszemélyes bt-t a barátommal. Én vagyok a beltag, Ő a kültag. Az utóbbi 3 évben a tevékenységünk a kültag tulajdonában lévő - de a bt. pénzén felújított- üzlethelyiség bérbeadásából állt. Az üzlethelyiséget (mint szerződéssel a bt. részére hasznosításra ingyenesen átengedett -de nem a bt. tulajdonát képező- ingatlant)a bt. adta ki természetesen számlára, szerződéssel.A cégben van még kb. 700 ezer tagi hitel ( 1 milliót tettem be) amit az üzlethelyiség felújítására adtam (idegen ingatlanon végzett felújítás) és a bérleti díjból "törlesztette" felém a társaság. Én vagyok a beltag, tehát a "saját magamnak" tartozom. (Én vagyok felelős a cég tartozásaiért..) Viszonyunk megromlott a "baráttal", és lehetetlen vele az együttműködés. A cég székhely, iratőrzési helye ott van az üzlethelyiségben. Nekem elegem van az egészből...Kilépni nem akar, végelszámolni nem akar..semmit sem akar..szóba sem állunk.. Én azonnali hatállyal rendkívüli felmondással- mert lehetetlen az együttműködés- meg akarom szüntetni a tagsági viszonyomat. Én vagyok a cégvezetésre jogosult tag..Megtehetem a rendkívüli felmondást? ( Ha igen Kinek, hogyan?) a kültag a tagok gyűlésére nem akar eljönni,mint mondtam minden kapcsolat megszakadt. Ha felmondom a tagsági viszonyomat és nincs követelésem a társasággal szemben ( magamtól mit követeljek..??) ,elengedem a tagi hitelt.., a kötelezettségeimet a felmondás napjáig vállalom, akkor mi a helyzet? Az új tag beléptetését 3 hónapon belül-ha akarja a kültag - vagy a végelszámolást , ha nem akarja tovább működtetni a céget .. Kinek kell elvégeznie, hiszen én kiléptem...a felszámolás (végelszámolás) elmulasztásáért , a cégbíróságnál való eljárásért Ki a felelős ebben az esetben?
Előre is köszönöm a választ

ObudaFan # 2010.06.01. 19:19

Felmondhatsz, a kültagnak címezve. Ebben az esetben a kültag lesz köteles a cégbíróság felé eljárni.

okoska48 # 2010.06.01. 19:26

Köszönöm Óbuda..
Még egy kérdés: az iratokat (könyvelés) cégiratok hogyan juttassam el ( már ami nálam van, vagy a könyvelőnél) ha nem hajlandó szóba állni velem..semmit nem ír alá, akkor hogyan adjam át úgy, hogy rajtam ne lehessen számonkérni? (Vagy pont azért ne adjam át, hogy a felmondásom napjáig igazolni tudjam a dolgokat?)..Ja..és mikortól hatályos az azonnali felmondás, amikor leírom, vagy amikor kézbesítik neki ( és mi van, ha nem veszi át a postai küldeményt..akkor mikortól hatályos?) A cégnek egyébként semmi vagyona nincs, annyi kp. van, hogy az esedékes adókat rendezni tudjuk... mi van a bankszámla feletti rendelkezési joggal..és ilyenek.. Bocs a sok kérdésért, de gőzöm sincs..

ObudaFan # 2010.06.02. 16:50

Ha gőzöd sincs, nem árt hozzáértőhöz fordulni.
A legbiztosabb az iratok átadására, ha közjegyzővel küldeted el tértivevényes küldeményben.
A felmondás akkor hatályosul, amikor átveszi.

bazsairozsa # 2010.06.10. 14:23

sziasztok,
olyan kérdésem volna, hogy ha beltagként 2010. május 31. előtt felmondom a tagságomat (rendes felmondás, lejárt a felmondási idő május 31 előtt), akkor a 2009es beszámoló beküldéséért felelős vagyok-e még?
Ha nem, akkor ki a felelős?
köszönöm a választ előre is

Dr.Attika # 2010.06.10. 16:55

Igen felelős. Ahogy hírlik 500 ezer forintos bírságot szabják is kifelé. Plussz adószám felfüggesztés, stb. Nem tudom mennyire nyugtatja meg, de a BKV sem adta le a beszámolóját, mert a könyvvizsgáló nem adott záradékot.