„Ezt azért nem értem, mert akkor mi értelme az ügygondnoknak”
Helyes az álláspontod. A joghatás az ügygondnok részére történő kézbesítéshez fűződik, az pedig már bizonyára megtörtént. Támadd meg kifogással a végrehajtó mulasztását!
A kilakoltatási moratórium alaptalan betartása helytelen jogértelmezésből fakad, mivel itt a végrehajtó nem tesz különbséget birtokba adás (= átadás) és ingatlan-kiürítés között.
Akkor beszélünk birtokba adásról, ha az ingatlan eleve üres, vagy az adós (és/vagy valakije) az ingatlanban lakik, de onnan a törvényes határidőig ingóságaival együtt önként kiköltözik:
A 154. § (1) szerint, ha az árverési vevő a teljes vételárat kifizette, és az árveréstől számított 30 nap eltelt, a végrehajtó az árverésen megvett ingatlant átadja az árverési vevőnek.
154/A. § (1) szerint az adós és az adós jogán az ingatlanban lakó személyek - a (3) és (4) bekezdésben foglalt kivétellel - az árveréstől számított 30. napig, ha a végrehajtó ennél hosszabb határidőt adott a vételár megfizetésére, eddig az időpontig, jogorvoslat előterjesztése esetén pedig az erről szóló határozat rendelkezése szerint a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15. napig kötelesek az ingatlant ingóságaiktól kiürítve elhagyni, és biztosítani, hogy a végrehajtó átadja azt az árverési vevőnek.
Ezzel szemben a kiürítésre akkor kerül sor, ha az adós (és/vagy valakije) az ingatlanban lakik, és onnan nem költözik ki önként, ezért - kérelemre - szükségessé válik a kiköltözés kikényszerítése:
154/A. § (10) Ha a kiköltözésre a kiköltözési határidő lejártáig nem került sor, a végrehajtó az árverési vevőnek a kiköltözési határidő lejártát követő 15. napig előterjesztett kérelmére - szükség esetén rendőrség közreműködésével - haladéktalanul intézkedik az ingatlan kiürítése iránt a 182-182/A. § (és a 174. § d) pontja) megfelelő alkalmazásával. Az ingatlan kiürítése során a végrehajtást kérő jogai és kötelezettségei az árverési vevőt illetik meg, illetve terhelik.
A kiköltöztetést a téli moratórium késleltetheti:
182/A. § (1) szerint a végrehajtó a lakóingatlan kiürítésének foganatosítását (174. § d) pont) (tehát nem a birtokba adást!) a december 1-jétől március 1-jéig terjedő időszakot követő időszakra halasztja el, ha a kötelezett magánszemély.
174. § d) szerint (a bíróság végzéssel határoz a végrehajtás módjáról, így) a rendőrség közreműködésével kényszerítheti ki a kiköltözést.
Ezt a moratórium szokás mostanság meghosszabbítani, (nem törődve azzal, hogy ez az egyébként jogkövető hiteladósokat is esetleg nemfizetésre késztetheti):
303. § (1) szerint a végrehajtó a lakóingatlan kiürítésének foganatosítását (tehát nem a birtokba adást!) a 182/A. §-ban foglalt rendelkezések szerint, 2013. évben és a 2014. január 1-jétől a 2014. április 30-áig terjedő időszakban a lakóingatlan kiürítésének a rendőrség közreműködésével történő kikényszerítését elrendelő végzés vagy az árverési vevő (ingatlant átvevő) 154/A. § (10) bekezdése alapján előterjesztett kérelme kézhezvételét követő naptól a 2014. április 30-áig terjedő időszakot követő időszakra halasztja el.
154. § (1) szerint, ha az árverési vevő a teljes vételárat kifizette, és az árveréstől számított 30 nap eltelt, a végrehajtó az árverésen megvett ingatlant átadja az árverési vevőnek.
154/A. § (1) szerint az adós és az adós jogán az ingatlanban lakó személyek az árveréstől számított 30. napig, ha a végrehajtó ennél hosszabb határidőt adott a vételár megfizetésére, eddig az időpontig, jogorvoslat előterjesztése esetén pedig az erről szóló határozat rendelkezése szerint a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15. napig kötelesek az ingatlant ingóságaiktól kiürítve elhagyni, és biztosítani, hogy a végrehajtó átadja azt az árverési vevőnek.
154/A. § (10) szerint, ha a kiköltözésre a kiköltözési határidő lejártáig nem került sor, a végrehajtó az árverési vevőnek a kiköltözési határidő lejártát követő 15. napig előterjesztett kérelmére - szükség esetén rendőrség közreműködésével - haladéktalanul intézkedik az ingatlan kiürítése iránt a 182-182/A. § (és a 174. § d) pontja) megfelelő alkalmazásával. Az ingatlan kiürítése során a végrehajtást kérő jogai és kötelezettségei az árverési vevőt illetik meg, illetve terhelik.
174. § d) szerint a bíróság végzéssel határoz a végrehajtás módjáról, így a rendőrség közreműködésével kényszerítheti ki a meghatározott cselekményt.
182/A. § (1) szerint végrehajtó a lakóingatlan kiürítésének foganatosítását (174. § d) pont) a december 1-jétől március 1-jéig terjedő időszakot követő időszakra halasztja el, ha a kötelezett magánszemély.
303. § (1) szerint a végrehajtó a lakóingatlan kiürítésének foganatosítását a 182/A. §-ban foglalt rendelkezések szerint, 2013. évben és a 2014. január 1-jétől a 2014. április 30-áig terjedő időszakban a lakóingatlan kiürítésének a rendőrség közreműködésével történő kikényszerítését elrendelő végzés vagy az árverési vevő (ingatlant átvevő) 154/A. § (10) bekezdése alapján előterjesztett kérelme kézhezvételét követő naptól a 2014. április 30-áig terjedő időszakot követő időszakra halasztja el.
Röviden összefoglalva:
- A végrehajtó törvényt sért azzal, hogy a külföldi tértivevényre vár.
- Ha az ingatlant nem lakja senki és üres, akkor nem lehet kényszerkiürítésről beszélni, hanem birtokba adásról (átadásról). Márpedig a birtokba adásra nem terjed ki a moratórium, csakis a kényszerkiürítésre.
Ha a végrehajtó ezeket nem látja be, sikerrel lehet támadni a mulasztását, és ha a bíróság helyt ad a kifogásnak, azt követően még kártérítésre is perelhető.