Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


Rumfo # 2016.08.11. 08:43

Bocs Gerbera, már nem tudlak követni, de ez az én hibám. A kapott válasz számomra megfelelő, köszönöm mindenkinek, hogy foglalkoztatok vele!

gerbera317 # 2016.08.11. 08:22

Ja, Lewho felhajtott neked egy BH-t. De a BH is csak az alkalmazandó jogszabályt magyarázza, nagyon újat nem mond. A Vht. saját magából is magyarázható, nem kell hozzá se kommentár, se BH.

Rumfo # 2016.08.11. 08:18

Végre Lewho! Köszönöm, ez sokat segített! És még értem is.

gerbera317 # 2016.08.11. 08:11

Már megint hogy kerül ide a 181. meg a 172-177. §§???
Ha a 181. § számítana, akkor igenis kellene végzés. Csakhogy a 154/A. § (12) szerint a 182-182/A-t kell alkalmazni, ezekben pedig egy betű sincs végzésről.
Igen, Rumfo, tévedsz, és az előzményben ki is fejtettem miért, de amíg nem kattansz le a 181-ről meg az ott hivatkozott többi szakaszról, addig nem fogod ezt a dolgot megérteni.

lewho # 2016.08.11. 08:08

Hátha ez segít.

BH2015. 12.
Ha a pénzkövetelés behajtására irányuló ún. kielégítési végrehajtás során ingatlan árverésére kerül sor, az ingatlan birtokba adása az árverési vevő részére a kielégítési végrehajtás olyan utócselekménye, amely realizálja az ingatlanárverést, de ez az utócselekmény nem maga a kielégítési végrehajtás [1994. évi LIII. törvény 141. § (1) és (2) bekezdése, 154/A. § (1) bekezdése].

[27] A Vht. 141. § (1) és (2) bekezdései szerint az ingatlant - ha a törvény másképpen nem rendelkezik - rendszerint árverésen kell értékesíteni, mégpedig a (3) bekezdésben felsorolt kivételektől eltekintve beköltözhető állapotban, az árverési vevő által birtokba vehető módon. E főszabály annak a tényleges jogi helyzetnek az elismerése és megerősítése, amely szerint a tulajdonjog megszűnésével az adósnak nincsen érvényes jogcíme az ingatlan használatára, azt el kell hagynia (természetesen az új tulajdonossal megegyezhet az ingatlan további használatában).
[28] Beköltözhető állapotban történő értékesítés esetén az adós a vele lakó személyekkel együtt köteles az ingatlant elhagyni, ha ezt nem teszi meg, a kiköltözés ugyanazon végrehajtási eljárás keretében kikényszeríthető. Erre vonatkozó előírást a Vht. 154/A. § (1) bekezdése tartalmaz.
[29] A Vht. 154/A. §-ának (1) bekezdéséből következik, hogy az árverési vevő birtokba helyezése és ennek érdekében az adósnak, valamint az adós jogán az ingatlanban lakó személyeknek a kiköltöztetése az ingatlan-végrehajtás foganatosításához tartozó olyan cselekmény, amely a végrehajtási eljárás befejezéséhez szükséges. Ha tehát a pénzkövetelés behajtására irányuló kielégítési végrehajtás során ingatlan árverésére kerül sor, az ingatlan birtokba adása az árverési vevő részére a kielégítési végrehajtás olyan utócselekménye, amely az ingatlanárverés realizálódásához szükséges, azonban ez az utócselekmény nem maga a kielégítési végrehajtás.

Ezért nem kell külön bírósági végzés.

Rumfo # 2016.08.11. 07:48

Szerintem meg elég gáz, hogy megint nem tudok érdemi választ kapni. Én megkérdezem mennyi az idő, mire a válasz: te hülye, hát nem látod, hogy esni fog! Én is láttam a videókat, amiben bírói végzést kérnek, vagy ahol azt tanácsolják adósnak, hogy a jegyzőkönyvbe írja bele, hogy a vht 174. § alapján bírói végzés hiányában jogtalan a kilakoltatás, csak én el is gondolkodtam azon, vajon miért mondják. És én – a nem jogász agyammal - most nem tudnám a jogszabály alapján megindokolni, hogy biztosan miért nem kell végzés. Ehhez az kellene, hogy valaki jogász gondolkodással elmondja, hogy a 181.§ –t, vagy a 174.§-t azért nem kell alkalmazni az árveréses ingatlan-kiürítésénél, mert: - pl. más esetre vonatkozik, olyanra amikor…, -vagy pl. a bírósági határozat, illetve a bírósági végrehajtási záradékkal ellátott okirat az árveréses ingatlan végrehajtásban nem értelmezhető, -vagy más elfogadható jogi magyarázat.
Igen, kedves Kovács Béla! Pontosan azt szeretném! Igazolást a tévedésemre: Rumfo tévedsz, egyértelmű a törvényből, hogy azért nem kell bírói végzés az árveréses kilakoltatáshoz, mert:….
Hivatkozások: 181. § A lakás és más - nem lakás céljára szolgáló - helyiség (a továbbiakban: lakás) kiürítésére, átadására vagy használatára irányuló, illetőleg a felmondás érvényességét megállapító bírósági határozatban, a bíróság által jóváhagyott egyezségben vagy bírósági végrehajtási záradékkal ellátott okiratban megállapított kötelezettség végrehajtására a 172-177. §-ban foglalt rendelkezéseken felül a 182. §-ban foglalt rendelkezéseket is alkalmazni kell.
174. § A bíróság végzéssel határoz a végrehajtás módjáról, így:

  1. a kötelezettet a meghatározott cselekmény pénzegyenértékének megfizetésére kötelezheti,
  2. feljogosíthatja a végrehajtást kérőt, hogy a meghatározott cselekményt a kötelezett költségére és veszélyére elvégezze, vagy mással elvégeztesse; egyúttal a kötelezettet az előreláthatólag felmerülő költség előlegezésére kötelezheti,

c)530 a kötelezettel szemben 500 000 Ft-ig terjedő pénzbírságot szabhat ki,

  1. a rendőrség közreműködésével kényszerítheti ki a meghatározott cselekményt.
Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.11. 06:36

Szerintem hagyjátok. Megint egy kérdező, aki nem választ szeretne, hanem csak igazolást a tévedésére.

gerbera317 # 2016.08.11. 06:28

A kérdés ez volt: „A kiürítéshez nem kell bírósági végzés?”. A válasz: Igen, a kiürítéshez nem kell bírósági végzés. Miért is? Ezért: 154/A. § (12) A végrehajtó az árverési vevő kérelmére - szükség esetén rendőrség közreműködésével - akkor intézkedik az ingatlan kiürítése iránt a 182. § és a 182/A. § megfelelő alkalmazásával, ha a (11) bekezdés szerint a jegyző részére megküldött tájékoztatástól 60 nap eltelt.
Az elárverezett ingatlan kiürítésének a feltételei tehát: 1) a vevőnek időben kérelmeznie kell, 2) a jegyzői igazolástól eltelt legyen 60 nap. Akárhogyan is nézem, nem szerepel a feltételek között, hogy "ha a bíróság elrendelte". Az áll ott, hogy ha kérték, akkor a végrehajtó intézkedik.
Miért ilyen nehéz felfogni, hogy kiürítésre irányuló meghatározott cselekménynél, amit kétségtelenül a bíróság rendel el, valóban a 182/A-t kell alkalmazni, de semmi nem tiltja meg, hogy a 182/A. § csak kiürítésre irányuló meghatározott cselekménynél alkalmazható. Sőt, a törvény eleve előírja, hogy árverés utáni kényszerkiürítéskor is a 182/A-t kell alkalmazni. Csakhogy ilyenkor azt nem a bíróság rendeli el, hanem a feltételek fennállása esetén a végrehajtó saját hatáskörben tűzi ki és végzi el a cselekményt.
Bár, még mindig nem tudom, miért akarom megmagyarázni...

Rumfo # 2016.08.10. 22:18

??? 12)487 A végrehajtó az árverési vevő kérelmére - szükség esetén rendőrség közreműködésével - akkor intézkedik az ingatlan kiürítése iránt a 182. § és a 182/A. § megfelelő alkalmazásával, ha a (11) bekezdés szerint a jegyző részére megküldött tájékoztatástól 60 nap eltelt.

Grave7 # 2016.08.10. 21:47

@Rumfo: Kérlek olvasd el (pl. net.jogtar.hu-n) a Vht. 154/A. § (12) bekezdést és idézd is be ide, hogy lássuk miről szól.

Rumfo # 2016.08.10. 21:04

Hát én sem tudom miért magyaráz valaki jogszabályt, ha még a kérdést sem érti. Nem látja a problémát, nem érzi a logikátlanságot, ennek az elb. szott törvénynek az ellentmondásait, csak saját szája íze szerint próbál értelmezni, mindezt akkora mellénnyel.. Sértegetjük még egymást? Látom, szükséged van rá.

gerbera317 # 2016.08.10. 20:42

Nem, én a jogszabályt magyarázom. Olyannak, aki hiába olvassa, nem érti. Hogy mi a f@szé' magyarázom, nem tudom, mert így sem érti.
Ha találsz precedenst, szóljál. Meglepnél. Nagyon.

Rumfo # 2016.08.10. 20:00

Mert ezt jogszabályból idézted?: "..a bíróság végzését ilyenkor az árverési vevő 154/A. § (10) szerint előterjesztett kérelme pótolja, és a végrehajtó a cselekményt a (12) bekezdésben foglalt feltételek fennállása esetén saját hatáskörben elvégzi".
Ezek a youtubosok, akik követelik a bírói végzést soha nem támadták még meg a kilakoltatást? Nincs erre vonatkozóan bírói döntés?

gerbera317 # 2016.08.10. 16:04

Ja, hogy a jogszabály az semnmi, csakis a te véleményed a tuti? Akkor oldd meg magad...

Rumfo # 2016.08.10. 12:50

Hát ez az érvelés egy nagy baromság és szerintem ezt te is tudod. Nyilván alkalmazol még néhány paragrafust a vht-ból a kiürítés során pedig nincs felsorolva a 154-be.
Nem is azt mondja a 154, hogy csak azokat kell, szabad alkalmazni, hanem azt, hogy a kiürítést a 182., 182A megfelelő alkalmazásával kell lebonyolítani. Egyébként legyen igazad! Ha ez miatt hiúsul meg a birtokbavétel, hát.....!!

gerbera317 # 2016.08.10. 12:21

Árverésen értékesített ingatlan készerkiürítésekor a 154/A. § (12) szerinti utaló szabály szerint a 182. és 182/A. § alkalmazandó. Nehéz megérteni, hogy ha a 182. és 182/A-t kell alkalmazni, akkor az azt (is) jelenti, hogy a 181-et meg a 172-174-et nem kell?
Magyarul: Úgy van, a kiürítéshez nem kell bírósági végzés!
A jutyúbon vannak fenn videók, ahol az agyatlan firkász (mintha bármilyen köze is volna a dologhoz) számon kéri a végrehajtót, hogy "hol a bírói végzés", a végrehajtó erre azt mondja, hogy nem adhat felvilágosítást, mire a firkász fölényesen kiáltozza, hogy "ugye-ugye, hát nem is tud mutatni végzést". Pedig ha tudná a barom, hogy itt a végrehajtó teljesen jogszerűen jár el, amikor nem ad felvilágosítást a firkásznak, de ha adhatna is, akkor is csak azt mondaná neki, hogy "nincs végzés, köcsög, de a Vht. 154/A. § szerint alkalmazandó szabályok szerint nem is kell, mert a bíróság végzését ilyenkor az árverési vevő 154/A. § (10) szerint előterjesztett kérelme pótolja, és a végrehajtó a cselekményt a (12) bekezdésben foglalt feltételek fennállása esetén saját hatáskörben elvégzi".

Rumfo # 2016.08.10. 12:03

Köszi, ez még logikailag nem tiszta:
Ha kiürítés során a 154/A/12 szerint a végrehajtást kérő jogai és kötelezettségei az árverési vevőt illetik meg, illetve terhelik és a 181.§ szerint a kiürítésnél a 172-177 §-t alkalmazni kell, akkor a
174. § szerint a bíróságnak kellene végzéssel határoznia a végrehajtás módjáról, így a kiürítésről és a d) szerint a rendőrség közreműködésével kényszerített meghatározott cselekményről is. Magyarul: A kiürítéshez nem kell bírósági végzés?

"181. § A lakás és más - nem lakás céljára szolgáló - helyiség (a továbbiakban: lakás) kiürítésére, átadására vagy használatára irányuló, illetőleg a felmondás érvényességét megállapító bírósági határozatban, a bíróság által jóváhagyott egyezségben vagy bírósági végrehajtási záradékkal ellátott okiratban megállapított kötelezettség végrehajtására a 172-177. §-ban foglalt rendelkezéseken felül a 182. §-ban foglalt rendelkezéseket is alkalmazni kell."

gerbera317 # 2016.08.10. 10:58

A 172-177. § nem alkalmazható arra, amit kérdezel. Ha ingatlan árverés utáni kényszerkiürítéséről van szó, arra a a 154/A. § (12) szerinti utaló szabály szerint a 182. és 182/A. § alkalmazandó. A 154/A. §(13) szerint az ingatlan kiürítése során a végrehajtást kérő jogai és kötelezettségei az árverési vevőt illetik meg, illetve terhelik.

Rumfo # 2016.08.10. 10:00

Meg tudnátok mondani, hogy a Vht 172. - 177 § -ai mire vonatkoznak? Illetve, hogy azok vonatkoznak-e az ingatlanárveréses végrehajtási eljárásokra? Lehet ezeknél a pontoknál a végrehajtást kérő alatt az árverési vevőt érteni?

gerbera317 # 2016.08.08. 11:38

Ahhoz, hogy kérdésed legyen, el kell jutnod oda, hogy vételi ajánlatot tegyél az ingatlanra. Ahhoz pedig előbb regisztrálni kell az árverési rendszerben. Ez csak személyesen tehető meg bármelyik végrehajtónál, ha pedig már ott vagy, felteheted neki az összes kérdésedet is.

varady73 # 2016.08.08. 08:54

Jó napot, egy folyamatos árverésre kiírt ingatlant néztem ki megvételi szándékkal. A kérdés a következő, van-e az árverésnek lejárati ideje,mikor vetem birtokba az ingatlant, az ajánlattétel után közvetlen. Mi az árverés menete, ideje?
köszönettel Várady Tamás

Vh-ügyes # 2016.08.06. 17:55

Szamos

van megoldás a problémádra...

Grave7 # 2016.08.06. 17:01

@szamos: Igen, ez azt jelenti, hogy "nem lehet majd kitenni az adóst".
Ennek okáért nézd meg az árverési hirdetményt (pdf-ben letölthető), hátha abban van bővebb tájékoztatás ezzel kapcsolatban (pl. végrehajtást kérő hozzájárult a lakottan történő értékesítéshez - adós bennmaradásához).
Ha ott sincs több információ, akkor az árverést lefolytató végrehajtót kell megkérdezned, mert itt a fórumon csak találgatni tudunk (ami meg felesleges).

szamos # 2016.08.06. 13:19

Tisztelt Szakértők!

Bemásolnék pár sort a Árverési adatokból, ami számomra nem egyértelmű.
Licitálni szeretnék egy lakásra, de az alábbi pár sor miatt elbizonytalanodtam. Ha megnyerem a licitet akkor nem lehet majd kitenni az adóst?
Tulajdoni hányad: 1/1 (1/2+1/2)
Sikeres árverés esetén sem törölhető jogok: minden jog törölhető (tehermentes)

Beköltözhető : nem
Sikeres árverés esetén sem köteles kiköltözni: adós

Előre is köszönöm megtisztelő válaszukat.

ius latratus # 2016.08.06. 13:11

A vízszolgáltató a lakóknak a saját almérűjük alapján számláz”...

Kell szerződést kötnöd.