adózás, illeték és pénzügyek


Tibor 65 # 2011.10.17. 16:56

Üdvözletem!

Érdeklődni szeretnék, hogy mi igaz azon kósza hírekből, mi szerint a házilagos lakásépítés (kaláka munka) vagy nevezzük barter ügyletnek - én is visszasegítem - után valamiféle TB járulékot, vagy ÁFA-t kellene megfizetni?

Igaz-e ezen hír, ha igen:

  • mi alapján (és ki állapítja meg) és mit kéne fizetni?
  • mikori, és mely törvényben van megfogalmazva
  • a kapott munka 20 éve történt, a visszasegítése pedig most kerülne sor, - és most már netán valamiféle kötelezettség terhelné - kivédhető-e azzal, hogy a megállapodás a viszont segítségről 20 éve köttetett, és akkor még tudomásom szerint nem volt ilyen kötelezettség.

Köszönöm előre is a segítséget!

letov # 2011.10.14. 16:33

Üdvözletem!

Érdeklődni szeretnék, hogy üzletszerzési jutalék után magányszemélyként mennyit kell adózni?

Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.10. 15:08

De. Ez nem a jövedelem forrásától függ, hanem a jövedelem összegétől. Ha egyszer alacsony, akkor alacsony. (Más kérdés, hogy bizonyos szociális juttatásban részesülők eleve megkapják a költségmentességet, a vagyon vizsgálata nélkül.)

Szandi 03 # 2011.10.10. 14:58

Tisztelt Ügyvédúr!
Köszönöm a válaszát.
Azért kérdeztem, mert azt hallottam hogy csak az önkormányzat által részesitő segélyekre érvényes az én kérdésem. Egy kicsit elis gondolkodtam ezen, mivel az önkormányzati segély 28500Ft,/hó tehát több mint az én jaradékom. Mi a különbség a bíróságnál ha valaki a nyugdíjfolyósitó által kapja a segélyt, vagy az önkormányzatnál? Szerintem mind a kettöre lehet kérni személyes költségmentességet, vagy nem?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.10. 14:47

Nagyon valószínű.

Szandi 03 # 2011.10.10. 14:26

Tisztelt Ügyvédúr!
Rehabilitációs járadékban részesülök a nyugdíjfolyósitó Igazgatóságtól, kérdésem az lenne, hogy a bíróság erre megadja-e nekem, a személyes költségmentességet? Az összeg amit kapok 27000Ft /hó
Ugyanis van egy peres ügyem, ahol ezt kérni szeretném.
Köszönettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.05. 17:27

Tudod, hogy nem. Nehéz is elhinni, hogy pont ez történt, könnyen lehet, hogy valami "apróságot" nem tartasz fontosnak közölni.

wicca94 # 2011.10.05. 17:19

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A problémám a következő,és szeretnék választ kapni,arra,hogy mihez van joga egy pénzintézeti ügyintézőnek.
Édesanyámnak utaltam át egy bizonyos takarékszövetkezethez pénzt,ezt viszont visszaküldték,hogy megszűnt a számlája.Ugyanitt volt nekem is egy hitelem,és utaltam 45000 Ft-t a számlámra.és itt jön a probléma.Felhívtam a tak.szövetkezetet az édesanyám ügyében,és akkor tudtam meg,hogy ők önkényesen a tudtom és beleegyezésem nélkül,az átutalt összegből 24000 Ft-t áttettek az édesanyám hitelszámlájára.Ehhez volt joguk meghatalmazás,megkérdezés nélkül önkényesen áthelyezni?
A legfelháborítóbb,hogy nem is közölték velem,ha nem adódik ez a telefon beszélgetés akkor meg sem tudom?
Tisztelettel:wicca94

hammondspieler # 2011.09.26. 12:01

Tisztelt Ügyvér Úr !
Gyors válaszát köszönettel megtisztelőnek tartom.
Tartozásunk szerencsére nincs. Tehát a megszerzett tulajdoni hányad tehermentes.
1/ Így tehát jogszerű a vagyongyarapodási illeték ?
2/ Nem tudtam, hogy a megnevezés -volt feleségem helyzetét illetőleg- jövedelem adó fogalmi körébe tartozik.
Köteles lenne ebben az esetben ezt az Adóhatóság felé jelenteni, vagy a 'Jelentés' hivatalos úton megtörténik a bíróság részéről. (noha a házasságot felbontó bírósági végzésben nem olvasható a részletekre kiterjedő mindkét fél által aláírt vagyonmegosztási nyilatkozat.
Válaszát megköszönve tisztelettel !
Gábor

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.26. 10:44

Kedves Gábor!

  1. Jogszerű lehet. Csak akkor nem kell a házassági közös vagyon megszüntetésekor megszerzett tulajdoni hányad után vagyonszerzési illetéket, ha az illető valójában nem szerez vagyont. (Mert például a kapott nagyobb hányad fejében a közös tartozásból is nagyobb részt vállal. Itv. 25. §)
  2. No, azt biztosan nem. Esetleg jövedelemadót.
hammondspieler # 2011.09.26. 10:16

Tisztelt Ügyvéd Úr !
Vagyonközösségünket megszüntető okiratban volt feleségem aláírásával igazolta,hogy lemond a családi házunk fele-fele arányban megosztott tulajdonjogáról. Aláírásával elismeri, hogy ellenértékeként én , mint a volt házastársa, 20 Millió forint értékében ezt a vagyonértéket Tőle megváltottam. Ez a kifizetés a valóságban végbe is ment.

  • miután a földhivatal a nevemre történt teljes tulajdonjogi átírást a NAV felé jelentette, egy vagyongyarapodási illetéket állapítottak meg, melyre engem mint teljes, egy személyben bejegyzett tulajdonost köteleznek.

1/. Ez egy törvényes , és az állam által jogosan követelt vagyongyarapodási illeték ?
2/. Kötelezik e a volt feleségemet is, hogy a még, törvényes házasságunk ideje alatt tőlem átvett , a fennt említett összeg után,- szintén vagyongyarapodási illeték megfizetésére.
Törvényes válásunk mind azután ment végbe, miután anyagilag teljesen megosztoztunk. Én maradtam a volt közös házunkban , ma már teljes tulajdonjoggal rendelkezve, volt feleségem pedig időközben a tőlem , ill. a közösen megbeszélt ellenértéket a saját házának felépítésére fordította. Ennek tulajdonjoga, egy a szülei által örökölt, csak is az Ő nevére bejegyzett tulajdonjog volt. De az akkori építmény csak szerkezetkész állapotban állt. Ebből a pénzből tudta volt feleségem a házat teljes egészében elkészíttetni, és lakhatóvá tenni.
Ez természetesen sem a válási okiratunkban nem szerepel, sem a házastársi vagyon közöséséget megszűntető okiratban nem szerepel. Csak az , hogy Ő ezt megkapta, és semmiféle követelése a továbbiakban nincs.
Tisztelettel köszönöm a felvilágosító segítségét !

Gábor

gabor.hegeds@gmail.com (törölt felhasználó) # 2011.09.26. 09:47

Tisztelt Ügyvéd Úr !
Vagyonközösségünket megszüntető okiratban volt feleségem aláírásával igazolta,hogy lemond a családi házunk fele-fele arányban megosztott tulajdonjogáról. Aláírásával elismeri, hogy ellenértékeként én , mint a volt házastársa, 20 Millió forint értékében ezt a vagyonértéket Tőle megváltottam. Ez a kifizetés a valóságban végbe is ment.
-miután a földhivatal a nevemre történt teljes tulajdonjogi átírást a NAV felé jelentette, egy vagyongyarapodási illetéket állapítottak meg, melyre engem mint teljes, egy személyben bejegyzett tulajdonost köteleznek.
1/. Ez egy törvényes , és az állam által jogosan követelt vagyongyarapodási illeték ?
2/. Kötelezik e a volt feleségemet is, hogy a még, törvényes házasságunk ideje alatt tőlem átvett , a fennt említett összeg után,- szintén vagyongyarapodási illeték megfizetésére.
Törvényes válásunk mind azután ment végbe, miután anyagilag teljesen megosztoztunk. Én maradtam a volt közös házunkban , ma már teljes tulajdonjoggal rendelkezve, volt feleségem pedig időközben a tőlem , ill. a közösen megbeszélt ellenértéket a saját házának felépítésére fordította. Ennek tulajdonjoga, egy a szülei által örökölt, csak is az Ő nevére bejegyzett tulajdonjog volt. De az akkori építmény csak szerkezetkész állapotban állt. Ebből a pénzből tudta volt feleségem a házat teljes egészében elkészíttetni, és lakhatóvá tenni.
Ez természetesen sem a válási okiratunkban nem szerepel, sem a házastársi vagyon közöséséget megszűntető okiratban nem szerepel. Csak az , hogy Ő ezt megkapta, és semmiféle követelése a továbbiakban nincs.
Tisztelettel köszönöm a felvilágosító segítségét !

Gábor

nakata # 2011.09.18. 03:38

Azt nem tudom,hogy a munkáltató mit csinált,arról nekem semmim nincs.Csak bírósági végzésem van,gondolom azért nem kaptam kamatot mert? nem tudom de ez nem is érdekel már lényeg ,hogy vége .
Köszönöm,hogy segítettél.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.17. 13:16

Nem csak adó, járulék is. De miért nem vonta ezt le maga a munkáltató? (És miért nem kaptál kamatot?)

nakata # 2011.09.17. 11:36

Azt látom,hogy nekem mennyit fizetett,tehát ez után adózok 16%.Mivel kamatot perköltséget nem kaptam igy semmi levonás az egész után fizetek.Jól gondolom.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.17. 06:23

Akkor mi a kérdés? Azt már mondtam, hogy az ítélet bruttó bérről szól.

nakata # 2011.09.17. 02:28

Bocsi honnan látnám,csak egy bírósági végzésem van,azon egy összeg ami elmaradt munkabér plusz 4 havi átlagkereset.Ha arra gondolsz kaptam-e a régi cégemtől valami elszámolás félét,hát nem .Az sem valószíni,hogy kapok hiszen kivonult hazánkból.Csak ennyit tudok?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.16. 19:20

Nem úgy értem. Csak látod, hogy mennyit fizetett a munkáltató.

nakata # 2011.09.16. 13:15

Kedves KBS
Honnan tudom meg mit kaptam ?A végzésen csak az van,hogy kiegésziti a mn.segélyt az elöző keresetemre plusz 4 havi átlagbérnek megfelelő összeget ítél meg.Ez alapján én csak elmaradt munkabért kaptam.Hogy ez bruttó vagy nettó?
Köszönöm válaszát

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.14. 16:44

Feltéve, hogy nettót kaptál. Ha mégis bruttót, akkor magadnak kell befizetni a munkavállalót terhelő járulékokat, adóelőleget.

nakata # 2011.09.14. 14:00

Kedves KBS
Köszönöm válaszát,akkor ha jol értem a megkapott összeg útán nekem már semmi tennivalóm nincs .

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.14. 05:10

Kell. Mint rendesen. Igazából a munkáltatónak ilyenkor is nettót kell kifizetnie, a többit pedig a TB-nek, NAV-nak utalnia.

nakata # 2011.09.14. 03:49

T.cím
Megnyert munkaügyi pernél mi a teendő?
Kell adózni ,mennyit .
Válaszokat előre s közsönöm.

Rexor # 2011.09.12. 13:44

Visszamenőleg is követelheti az 5 éves elévülési időn belül. 2010-ben 4.500 Ft volt havonta.

Pofi77 # 2011.09.12. 13:41

Tisztelt Cím!

Munkanélküli vagyok már több mint 2 éve, dolgozni nagyon szeretnék, de egyszerüen nem kapok munkát a szakmámba. A TB-t nem fizettem magam után, amióta a segély megszünt.

Kérdésem az, hogy, ha elkezdeném fizetni a havi egéségügyi biztosítást és a TAJ kártyám megint aktív lesz, az APEH visszamenőleg 2 évre követelheti-e a havi 5100 ft-t, amióta nem dolgozom? Vagy, követelheti csak a tárgy évre, pl. a 2011-re? Vagy, csak elkezdem fizetni és onnan a naptól aktív a TAJ kártyám?

Válaszukat előre is köszönöm!

Üdvözlettel:
Pofi