adózás, illeték és pénzügyek


Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.24. 06:13

Szerintem csak akkor, ha eleve továbbforgalmazási céllal szerezte be.

De miért nem kérdezed meg a pénzügyőrséget?

Sonatiko # 2011.06.23. 17:21

Bocsánat, de figyelmen kívül hagytam valamit:

jövedéki engedélyes kereskedelmi tevékenység:
...

  1. a szabadforgalomba bocsátott, az e bekezdés a) és b) pontjában nem említett egyéb jövedéki termék belföldön történő beszerzése, készletezése és továbbforgalmazók részére történő értékesítése, a (3)-(6) bekezdésben foglalt eltéréssel /2003. évi CXXVII. törvény/

Ebből nem az következik, hogy a természetes személy is csak akkor adhatja el a továbbforgalmazónak, ha engedéllyel rendelkezik?

Sonatiko # 2011.06.23. 16:57

Még az alábbiakban kérnék megerősítést, csakhogy nem értelmezem-e félre...

Egy természetes személy minden további nélkül eladhatja egy cégnek a tulajdonában lévő borokat. Amennyiben a cég például továbbforgalmazás céljára vásárolja meg a (szabadforgalomban lévő) borokat, akkor jövedéki engedéllyel kell rendelkeznie, hogy ezt megtegye.

5. § (1) A kereskedőnek rendelkeznie kell a forgalmazott termék - saját előállítású termék esetén a termékhez felhasznált nem saját előállítású termék - eredetét hitelt érdemlően igazoló bizonylattal. A kereskedő az ellenőrzést végző hatóság felhívására köteles az eredeti bizonylatokat, dokumentumokat öt napon belül bemutatni. /a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény/

A hivatkozott jogszabályhely miatt (is:D) viszont a cégnek tudnia kell igazolni az áru eredetét.

Jól gondolom?

Sonatiko # 2011.06.23. 16:26

Kedves Kbs!

Köszönöm a választ!

E.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.23. 14:11

Az a jövedéki adó lerovását bizonyítja. (Megint van jövedéki adó a boron?)

Az áru eredetét a magánszeméllyel kötött szerződés illetve szállítólevél igazolja. (De ha nem akarsz bajba kerülni, nem ártana, ha te is igazoltatnád vele, hogy ő honnan szerezte. Ha egy kamionról esett le, az nem az igazi...)

Sonatiko # 2011.06.23. 12:42

Tisztelt Fórumtagok!

Az alábbi esetben szeretném a kedves segítségeteket kérni.

Lehetséges-e az, hogy egy cég magánszemélytől vásároljon bort, mondjuk 2000 palackot?

a/továbbforgalmazási célból
b/anélkül

Olyan borokről van szó, melyeken zárjegy van,a borokat teljesen legálisan vásárolta a magánszemély.

Amennyiben kereskedelmi tevékenységet folytató cégről van szó, akkor a kereskedőnek rendelkeznie kell a forgalmazott termék eredetét hitelt érdemlően igazoló bizonylattal.
Tehát ha olyan magánszemélytől vásárolom, aki maga is vásárolta, mi ez a bizonylat? A sértetlen zárjegy gondolom nem számít annak?

Köszönettel, Enikő

Gabicsek # 2011.06.22. 20:52

Köszi Rexor!
Igaz, hogy elírtam a százalékot paragrafusra, de megértetted, mit kérdezek:) Akkor ezért nem találtam.

Rexor # 2011.06.20. 07:29

Nem az Szja törvény rendelkezik róla, hanem a 2010. évi XC. törvény.

Gabicsek # 2011.06.17. 16:10

Sziasztok!
Tudna valaki segíteni, hogy az Szja.tv-ben melyik szakasz rendelkezik a 98 §-os különadóról. Arra lennék kíváncsi, hogy az kikre és hogyan vonatkozik? Végigtekergettem a tv-t, de nagyon hosszú, nehéz megtalálnom.
Köszi.

mjuzo # 2011.06.09. 09:46

Kedves Fórumozók, Szakértők!

Tanácsot szeretnék kérni illetékfizetés ügyében. 2009.-ben vásároltam egy ingatlant élettársammal hitelre. Ez után ki is szabták az illetéket. Az adóhatóságnál kérelmeztük az illeték elengedését jövedelmünkre hivatkozva. Akkor élettársamnak kb. 1 hónap múlva meg is jött a határozat, hogy elengedték. Nekem semmi reakció másfél évig. 2011 tavaszán jött egy levél amiben adatlap kitöltését kérték, amit én nem töltöttem ki, hanem leírtam nekik levélben az anyagi helyzetem körülményeit. Napokban kézhez kaptam a határozatukat, amiben elutasítottak mindent, az illeték megfizetésére köteleznek és leírták hogy az ügyintézési határidő lejárta 2009. december. és késedelmi pótlékkal fenyegetnek. Van erre valakinek valami ötlete? Érdemes fellebbezni? Az ügyintézési határidó lejárta kapaszkodó lehet? Köszönöm.

bigdady # 2011.06.05. 08:59

vki az én kérdésemre?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.03. 19:05

A fellebbezés pénzkidobás lenne.
Egyébként a végrehajtó se fog tizenkettőnél több részletet engedélyezni.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.03. 19:05

A fellebbezés pénzkidobás lenne.
Egyébként a végrehajtó se fog tizenkettőnél több részletet engedélyezni.

kérdező74 # 2011.06.03. 18:20

Kedves Kovács_Béla_Sándor

Köszönöm a válaszokat, tehát a fizetési meghagyást kérő faktoring cégtől próbáljak ismét részletfizetést kérni?
Pár hónapja kértünk, de olyan magas volt a havi díj amit nem tudtunk vállalni, kértük a mérséklést, arra válasz nem jött, hanem a közjegyzői fizetési meghagyás!

Kérdésem, a közjegyző részletfizetési kérelem késedelem miatt elutasító határozatára küldjem meg 7000Ft-os illetékbélyeggel a fellebbezést, vagy várjam meg a végrehajts értesítőt és akkor kérjek részletfizetést? Gondolom a vh ráteszi a díjakat rendesen!

Köszönöm válaszát, előre is!

bigdady # 2011.06.03. 15:06

Magyarul:

magánszemélyként való adószám kiváltás érdekel, mert ezzel kiváltható nyugtakönyv és negyedévente kell a tiszta haszon után adóelőleget fizetni, tudtok erről valamit?
Mindezt vállalkozás létrehozása nélkül.

bigdady # 2011.06.03. 05:13

Sziasztok!

Egyik ismerősöm egyetem mellett táskákat var és ezeket értékesíti. Ehhez össz vissz egy adószámot váltott ki az apehtól és hivatalossá tette "vállalkozását". nem kellett egyéni vállalkozóvá lennie stb.

Amenniyben én pl masszázs szolgáltatáson gondolkodom mint iskola melletti kis mellékkereset, akkor én is kikérhetek egy ilyen adószámot? Mire kell hivatkozni a nav-nál? Megoldható? (én viszont levelezős vagyok, nem tudom számít-e.)

Ötlet? Más javaslat? Köszi

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.02. 13:29

A másik nagy gondom, hogy a munkahely azt mondta, ha bármi letiltás érkezik hozzájuk akkor kirúg

Akkor várd be a letiltást, és szurkolj, hogy tényleg rúgjon ki. Két-három évi bérhez juthatsz munka nélkül.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.02. 13:27

A hitelezővel próbálj megegyezni a részletfizetésben; ha ez sem megy, akkor még a végrehajtásban is kérheted ezt a kedvezményt.

kérdező74 # 2011.06.02. 11:31

Üdvözlök mindenkit!

Segítséget szeretnék kérni, bankkártya hitel miatt amit nem tudtunk fizetni, fizetési meghagyást kaptunk a közjegyzőtől!Sajnos kicsúsztam a 15 napos határidőből (9 nap), de írtam a közjegyzőnek elismertem a tartozást és részletfizetést kértem. A válasz: mivel a jogosult a részletfizetés engedélyezési iránti kérelmet az ellentmondásra nyitva álló határidőn túl nyújtotta be, a közjegyző azt mint kizárt kérelmet érdemi vizsgálat nélkül elutasította.
Mit tudok tenni? Fellebbezni lehet, érdemes (7000FT) ha igen mire lehet hivatkozni, miért késtünk? (Meghalt az édesapám azokban a hetekben rendeztük a temetést és azt se tudtam mi történik körülöttem.)
A másik nagy gondom, hogy a munkahely azt mondta, ha bármi letiltás érkezik hozzájuk akkor kirúg ( már egy emberrel meg is tette illeték miatt tiltotta az apeh a fizuját)!!!!
Mit tudok tenni?
Köszönöm szépen előre is!!

bigdady # 2011.06.02. 05:19

Sziasztok!

Egyik ismerősöm egyetem mellett táskákat var és ezeket értékesíti. Ehhez össz vissz egy adószámot váltott ki az apehtól és hivatalossá tette "vállalkozását". nem kellett egyéni vállalkozóvá lennie stb.

Amenniyben én pl masszázs szolgáltatáson gondolkodom mint iskola melletti kis mellékkereset, akkor én is kikérhetek egy ilyen adószámot? Mire kell hivatkozni a nav-nál? Megoldható? (én viszont levelezős vagyok, nem tudom számít-e.)

Ötlet? Más javaslat? Köszi

Auruun # 2011.06.01. 08:51

Igen, pontosan fizettem. A bemásolt sort az ügyintézőnek felolvastam aki erre azt mondta, hogy nem számít. A határozat csak egy évre szólt. Ekkora balgaságról még nem hallottam. Semmilyen időbeli megkötés nincsen a határozatban. A mostani levelük egy egyszerű felhívás, sem végzés, sem határozat.

Rexor # 2011.06.01. 08:41

Mindig pontosan fizetted a kamatmentes részletet? Mennyi van még hátra? Ha ez van a határozatban, akkor a határozat keltétől pótlékmentesen fizetheted a részletet (de ha elmulsztod fizetni, akkor rádverhetik a kamatokat is).

Auruun # 2011.06.01. 08:16

Egyetlen mondatot kiemelnék a határozatból:
"A fizetési könnyítés a határozat keltének időpontjától pótlékmentes."

Akkor most mégsem az?

Auruun # 2011.06.01. 08:12

Annyi szerepel, hogy 2009-re X Ft-ot elengedtek. Az egy szóval sem szerepel, hogy újra kell kérnem minden évben. Személyesen is voltam náluk 2009-ben, akkor sem mondták.
Állítólag küldtek nekünk erről papírt tavaly novemberben, de nem kaptunk semmit.

Rexor # 2011.06.01. 08:08

Mi van a határozatban a késedelmi pótlék elengedésével kapcsolatban?