adózás, illeték és pénzügyek


Buci88 # 2011.04.02. 10:15

Tisztelt válaszadó!

Szeretném megkérdezni, hogy: Haláleseti rendelkezés után kell-e adót fizetni és ha igen akkor milyen összeg után?
A haláleseti rendelkezés banki számlára szól. Ez az összeg nem esett hagyatéki tárgyalás alá.
Köszönöm mielőbbi válaszát!

kicsiwuki # 2011.03.19. 09:31

Elnézést,hogy kétszer tettem fel a hozzászólást.
Horváthné

kicsiwuki # 2011.03.19. 09:26

Üdvözlöm önöket!
Tanácsot szeretnék kérni egy vitás helyzetre ami köztünk és a helyi önkormányzat között keletkezett.
Ez év februárjában lejárt az építési engedélyünk a /ház felső részére/ és kaptunk ez év február 27.-én egy felszólítást ,hogy hosszabbítsuk meg az engedélyt./Itt kell megjegyeznem,hogy őrület,hogy az önkormányzat embere mindig,és kizárólagosan csak vasárnap hordja az önkormányzatos leveleket,amit mi abszurdumnak élünk meg,mert szeretnénk a hétvégét a gyermekeinkkel tölteni,és nem a kézbesítőt lesni/
Szóval,megkaptuk a levelet két nap múlva Március 1-én leszaladtunk befizetni.A levél tartalmazta az pontos összegeket,ránk vonatkozóan 10.000 ft-os okmánybélyeget kellett vennünk a kérvényre.Levittük az önkormányzathoz,átvették,azt mondta a hölgy rendben van és azt hittük minden rendben.
E hét csütörtökön a postás hozott egy ajánlott levelet amibe a következő állt:
Felszólítanak minket,hogy 15 napon belül fizessünk be még 5000ft-ot az építési engedély meghosszabbítására.Döntésük ellen fellebbezésnek helye nincs és ha nem tesszük meg büntetést kell fizetnünk.
Férjem lement a hivatalba rákérdezni,hogy akkor ez most mi,hiszen ök írták,hogy 10,000 mitől lett az 15,000 hirtelen.Az önkorminál a két férfi aki az építésüggyel foglalkozik,kikérték maguknak,hogy reklamálni merünk,és arra hivatkoztak,hogy január 27.-én a jogszabály megváltozott és azért kell többet fizetnünk.Erre párom:de mi február végén kaptuk a levelet önöktől????Akkor valaki hibázott?
Elkezdtek vele kiabálni,hogy mit képzel magáról,fizesse be és kész./itt teszem hozzá,hogy az egyikük épp egy íróasztalnál ült és csirkecombot evett,és a vita hevében még arra sem volt hajlandó,hogy megszakítsa az evését,teli szájjal veszekedett/Párom megkérte őket ne kiabáljanak vele,azt mondták,ők ott és akkor kiabálnak azzal és akivel akarnak.Hihetetlen volt az egész.Azt mondták neki nyugodtan menjen panaszra a polgármesterhez vagy a jegyzőhöz, úgy sem lesz belőle semmi.Beszéltünk a polgármesterrel aki ledöbbent a viselkedésükön,és a jegyzőhöz irányított minket,mondván ő a közvetlen főnöke ezeknek az embereknek.Szerdára kaptunk időpontot.Azért a polgármester megjegyezte,hogy milyen kár hogy nem tudjuk bizonyítani ezt a viselkedést.Hogy bizonyítanánk?Járjuk innentől kezdve mindig diktafonnal a hivatalba,megelőzvén ezeket az eseteket?
És az az igazsághoz tartozik,hogy ha úgy küldik a levelet,hogy hiba történt a rendszerben,vagy valaki hibázott ,tévedett akkor is morog az ember de nyel egyet és kifizeti a pénzt.De így?Hogy azonnal,és megkérdőjelezhetetlenül és szinte úgy ír,hogy mi vagyunk a hibásak?Ráadásul ez a viselkedés?
Kicsit ahhoz hasonlítanám,hogy elmegyek a boltba veszek 100 forintért valamit,kifizetem,majd két hét múlva követel a boltos még 50 ft-ot tőlem.Önök mit tennének?Befizetnék?Nem mi hibáztunk,mi azt fizettük ki amit ők írtak?És az,hogy valaki nem végezte a munkáját és nem tudta az illeték nagyságát,ennek én igyam meg a levét?
Köszönettel?
Horváthné Zsóka

kicsiwuki # 2011.03.19. 09:23

Üdvözlöm önöket!
Tanácsot szeretnék kérni egy vitás helyzetre ami köztünk és a helyi önkormányzat között keletkezett.
Ez év februárjában lejárt az építési engedélyünk a /ház felső részére/ és kaptunk ez év február 27.-én egy felszólítást ,hogy hosszabbítsuk meg az engedélyt./Itt kell megjegyeznem,hogy őrület,hogy az önkormányzat embere mindig,és kizárólagosan csak vasárnap hordja az önkormányzatos leveleket,amit mi abszurdumnak élünk meg,mert szeretnénk a hétvégét a gyermekeinkkel tölteni,és nem a kézbesítőt lesni/
Szóval,megkaptuk a levelet két nap múlva Március 1-én leszaladtunk befizetni.A levél tartalmazta az pontos összegeket,ránk vonatkozóan 10.000 ft-os okmánybélyeget kellett vennünk a kérvényre.Levittük az önkormányzathoz,átvették,azt mondta a hölgy rendben van és azt hittük minden rendben.
E hét csütörtökön március 17.-én a postás hozott egy ajánlott levelet amibe a következő állt:
Felszólítanak minket,hogy 15 napon belül fizessünk be még 5000ft-ot az építési engedély meghosszabbítására.Döntésük ellen fellebbezésnek helye nincs és ha nem tesszük meg büntetést kell fizetnünk.
Férjem lement a hivatalba rákérdezni,hogy akkor ez most mi,hiszen ök írták,hogy 10,000 mitől lett az 15,000 hirtelen.Az önkorminál a két férfi aki az építésüggyel foglalkozik,kikérték maguknak,hogy reklamálni merünk,és arra hivatkoztak,hogy január 27.-én a jogszabály megváltozott és azért kell többet fizetnünk.Erre párom:de mi február végén kaptuk a levelet önöktől????Akkor valaki hibázott?
Elkezdtek vele kiabálni,hogy mit képzel magáról,fizesse be és kész./itt teszem hozzá,hogy az egyikük épp egy íróasztalnál ült és csirkecombot evett,és a vita hevében még arra sem volt hajlandó,hogy megszakítsa az evését,teli szájjal veszekedett/Párom megkérte őket ne kiabáljanak vele,azt mondták,ők ott és akkor kiabálnak azzal és akivel akarnak.Hihetetlen volt az egész.Azt mondták neki nyugodtan menjen panaszra a polgármesterhez vagy a jegyzőhöz, úgy sem lesz belőle semmi.Beszéltünk a polgármesterrel aki ledöbbent a viselkedésükön,és a jegyzőhöz irányított minket,mondván ő a közvetlen főnöke ezeknek az embereknek.Szerdára kaptunk időpontot.Azért a polgármester megjegyezte,hogy milyen kár hogy nem tudjuk bizonyítani ezt a viselkedést.Hogy bizonyítanánk?Járjuk innentől kezdve mindig diktafonnal a hivatalba,megelőzvén ezeket az eseteket?
És az az igazsághoz tartozik,hogy ha úgy küldik a levelet,hogy hiba történt a rendszerben,vagy valaki hibázott ,tévedett akkor is morog az ember de nyel egyet és kifizeti a pénzt.De így?Hogy azonnal,és megkérdőjelezhetetlenül és szinte úgy ír,hogy mi vagyunk a hibásak?Ráadásul ez a viselkedés?
Kicsit ahhoz hasonlítanám,hogy elmegyek a boltba veszek 100 forintért valamit,kifizetem,majd két hét múlva követel a boltos még 50 ft-ot tőlem.Önök mit tennének?Befizetnék?Nem mi hibáztunk,mi azt fizettük ki amit ők írtak?És az,hogy valaki nem végezte a munkáját és nem tudta az illeték nagyságát,ennek én igyam meg a levét?
Köszönettel?
Horváthné Zsóka

Petradomi # 2011.03.18. 09:17

Tisztelt szakértők!

Szeretném még megkérdezni, ha az illetéket megfellebbeztük és a másodoku hatóság új eljárás lefolytatására utasitotta az elsőfokot - mivel nem vették figyelembe a kiskorú első lakás kedvezményét, valamint a haszonélvezetet - , kell-e az eltelt időre kamatot fizetni, mivel at adásvétel 2009-ben történt?
Köszönöm szépen a választ

Dr.Attika # 2011.03.17. 13:58

Kedves "grenka"!
Szerződéssel megszüntethetik a közös tulajdont,de a bank nem fogja megszüntetni a barátnőd adósi helyzetét. ( Jobb két adós, mint egy alapon.) A megoldás az, ha a barátnőd férje "szolgáltat" egy kezest vagy más fedezetet.

grenka # 2011.03.17. 12:42

Sziasztok!

Szeretném ha segítenének egy nagyon kedves barát házaspár válik.
AZ a probléma hogy 14 millió forintért vettek közösen egy lakást, 6 millió önerővel / 3-3 / és a többi 8 millió hitelből. a beköltözés után már fél évvel de vállnak.
A fiú szeretné megváltani a 1/2 tulajdoni hányadot a " feleségétől " a 3 millió forintért és a hitelt fizetné tovább egyedül.
mi a járható út? milyen megállapodást kössenek,ami alapján bejegyzik a fél tulajdonjogot a fiú nevére?
Milyen illetéket kell fizetnie és mennyit?

Köszönöm

Petradomi # 2011.03.17. 12:28

Tisztelt Tanácsadók!

2009. 12. hó 3-án adásvételi szerződést kötöttünk – férjemmel közösen – nagynénémmel egy 26 nm-es házrészre kiskorú gyermekünk részére. A kialkudott vételár 3.900.ooo.- ft. volt. Nagynéném akkor 62 éves volt és kikötötte a holdig tartó haszonélvezetét, azzal, hogy a mi 50–50-%-os haszonélvezetünk csak az Ő halála után éled fel.

Most nagyon nagy bajban vagyunk, mert az apeh felértékelése alapján 120.000.- Ft illetéket szabtak ki, azzal, hogy az ingatlan lakatlan, mert a nagynéném nincs állandóra bejelentve a kis házrészbe, ezért lakatlannak veszik, és nem veszik figyelembe, hogy nagynéném élettársa 4 éve ott lakik, és bejelnetett tartózkodási helye. Ezért is nem tudjuk mi birtokba venni az ingatlant.

Az apeh ezt a körülményt a terhünre rója, és a helyszini szemlén – pedig meggyőződött róla hogy életvitelszerűen lakva van az ingatlan – a 3.900.000.- Ft-ot meg akarja duplázni, azzal, hogy a lakatlan ingatlan értéke 50 %-kal magasabb.

120.000.- Ft illetéket vetett ki az apeh, mi megfellebbeztük és most volt a második helyszini szemle. Ugyanaz az előadó jött ki aki először és mondhatom, hogy már eleve ellenszenvesek voltunk neki, mert úgy vette, hogy felül bíráltuk az Ő döntését.

Nekünk az az érzésünk, mintha be akarná bizonyítani, hogy akkor is neki van igaza.

Kérem segítsenek, hogy a vételárhoz képest van egy holtig tartó haszonélvező, egy életvitelszerően ottlakó, tartozkodási hellyel rendelkező személy, és egy kiskorú tulajdonos, jogos-e a 120.000.- Ft-os illeték kiszabása?

Érdemes-e keresni az igazunkat, vagy szél ellen nem lehet.....?!

köszönettel

zizike31 # 2011.03.10. 13:48

Kedves Hozzáértők!
Nekem olyan problémám lenne, hogy a párom nem ugyanazon a munkahelyen dolgozott egész évben és adatlapot kapott ki, azon fel van tüntetve a munkaviszonyból származó rendszeres bérjövedelem érdek képviseleti tagdíj nélkül a
d oszlopba az adóelőleg alapjánál van az összeg.Az adóbevalláson is a d oszlopba kell írni azt az összeget és elosztani 1.27-el az eredményt pedig az a oszlopba?És van egyéb jogcímen kapott jövedelme ami az adatlapon szintén a d oszlopba van írva, az az összeg kell szerepeljen az adóbevallás d oszlopában is?
Válaszát előre is köszönöm.

gotus # 2011.03.09. 12:49

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy a külföldi kórházi ellátás után fizetett összeg (300€) levonható-e az SZJA-ból? Ha igen milyen mértékben, hol kell szerepeltetni, illetve a számlát le kell-e fordíttatni?
válaszát előre is köszönöm.

arycat # 2011.03.02. 17:22

Jó napot kívánok!
A következő problémával fordulnék Önhöz. Én egy gázszolgáltató cégnél dolgozom október óta, januárban bevonták a működési engedélyüket 3 hónapra. A főnököm Budapesti lakos és januárban mikor kitört ez a botrány azt mondta hogy hoz nekünk (többen vagyunk érintettek) valamilyen kilépő nyilatkozatot amit alá kellene írnunk. Nem jutott el hozzánk!
Január óta nyomozunk a munkáltatónk után de az egyetlen telefonos elérhetőség megszakadt ugyan is a telefonszámán előfizető nem kapcsolható.
Novemberben érdeklődtem a TBnél hogy be vagyok e jelentve és IGEN be vagyunk jelentve. A problémám azzal van hogy én semmit nem írtam alá sem ilyen kilépő nyilatkozatot, felmondani pedig végképpen nem mondtam fel (nem is tudnék kinél és hol).
A kérdésem az lenne hogy ugye hamarosan be kell vallani az adónkat, én azonban nem tudom megszerezni azt a papírt amit a munkáltatók adnak minden éveben a munkavállalónak az adóbevalláshoz. Valamint a bejelentéskor fontos mindenféle papírom nála van. Mit tegyek ilyen esetben és legfőképpen az adóbevallásomat hogyan készítsem el???
Köszönettel
Aranka

jenoveva # 2011.02.25. 10:29

üdvözlet!
tanácsot szeretnék kérni.
szántóföld vásárlás előtt állok, mind a jelenlegi tulajdonú, mind a megvásárolni számdékozott terület osztatlan közös tulajdonban van, rengeteg tulajdonossal, de más-más parcellában. evek óta bérlóje vagyok annak a területnek, amit most megvennék.már évek óta próbálkoztam vele, hogy cserével rendezzem egy szövetkezettel, akinek egyikben is másikban is van tulajdona, de sikertelenül.
Most, hogy észrevette a kifüggesztett hirdetményt, jelenkezett, hogy előszőr elcseréli az eladóval (most miért lett sürgős?), és utána történjen a vétel, illeték fizetés miatt ez lenne elónyósebb.
Ha én regisztrált vagyok, és 5 évig nem adom el, nem kell illetéket fizetnem. Úgy gondoltam, először megveszem, majd birtokegyesítés címén már újra illetékmentesen cserélhetünk.
vélemény? ő azt mondja 5 évig nem is cserélhetek.
Köszönöm előre is a választ!

végrehajtó1 # 2011.02.19. 15:10

Pl. ha a fiam itthonra van bejelentve-barátnőjénél lakik pillanatnyilag- az Ő számláját is megterhelheti.
Lehetséges ez?

nem

Joga van-e inkasszálni, eddig úgy tudtam, hogy csak annyit emelhet le, amennyi a megélhest nem veszélyezteti”.
rosszul tudod

Szeretném tudni, mit tehetek, hogy erről leszedje az inkasszót, és tudjam a törlesztésemet fizetni, mert különben meg a házamat viszik el.

rendezd a tartozást.

Milyen adónemekben van tartozás?

forgalmiviszonyoknakmegfe # 2011.02.13. 02:31

Vajon a korábbi években elmúlasztott (önkéntes nyugdijpénztári befizetés után járó)adóvisszaigénylés utólag érvényesithető-e?
Milyen szabályok vonatkoznak erre?

Köszönöm szépen,
Üdvözlettel

végrehajtó1 # 2011.02.07. 13:11

aajudit

Ne bonyolitsd!

Hanem add be ujra.

sziera # 2011.02.07. 12:53

Kedves aajudit!

Az APEH elfogadja az igazolási kérelmet, ha az egészségügyi problémákról van orvos által kiadott igazolás. Ebben az esetben az APEH vagy visszavonja az eljárást megszüntető végzését, vagy új eljárást indít. Célszerű lenne egy közeli APEH kirendeltségre bevinni az összes rendelkezésre álló dokumentumot.

mari58 # 2011.02.07. 09:26

Munkahelyem felszámolás miatt megszűnt, emiatt 2009.évi béremet és a végkielégitést 2010-ben kaptam meg, tehát a mostani adóbevallásban kell szerepeltetnem. Kérdésem vehetek-e figyelembe adójóváírás szempontjából hónapok számát (3 hónap lehetne)?
2009-ben még nem volt bruttósított bér az adóigazoláson 270 e Ft szerepel,akkor ezt az "a" vagy a "d" oszlopban kell beírni?

aajudit # 2011.02.04. 10:38

Tisztelt Szakértők!

Lakásvásárlás után méltányossági alapon kérelmeztem az illeték elengedését vagy mérséklését. Az APEH hiánypótlásra szólított fel, levelüket két alkalommal (december 16-án és 23-án próbálták kézbesíteni) nem tudtam átvenni, ezért az eljárást megszütették. Az a kérdésem, hogy ez ellen fellebezni szükséges vagy igazolási kérelmet írni vagy mást? Decemberben a kislányom egészségügyi problémáival küzdöttünk, illetve karácsonyra elutaztunk, a kézbesítési cédulák valószínűleg elkeveredtek, ebben az időben mással kapcsolatban is kaptunk, amit később átvettünk, ezekkel keverhettem össze.

Válaszukat előre is köszönöm.

almostsaint # 2011.02.03. 22:32

Tisztelt Hozzáértők!

Az alábbi a helyzetem:
2010 szeptemberben meghalt édesapám, és megörököltem utána egy ingatlant. Az ingatlan több mint 20M-t ér. Kell fizetnem a 20M feletti rész után illetéket, vagy mivel egyenes ági leszármazott (vér szerinti fia) vagyok, nem kell a 20M felettiért sem. Sajnos konkrétumot ezzel kapcsolatban sehol sem találtam, illetve legtöbb helyen azt olvastam, hogy 2010 júniusától eltörölték az egyenes ági leszármazottak illetékköteles­ségét. Viszont Felhívtam az APEH-t, ott azt mondták, hogy a 20M feletti rész után kell fizetnem. Most akkor pontosan hogy van ez?

Köszönöm szépen a segítséget!

végrehajtó1 # 2011.02.03. 21:27

fetaati1

Milyen adónemekben?

fetaati1 # 2011.02.03. 21:17

Tisztelt hozzáértők
Az édes anyám magán vállalkozó és 6 milliós adótartozást halmozott fel.Fizetni sajnos nem tud,autóját lefoglalták.Esetleg valaki tud ebben segíteni.Esetleg jó ügyvédet vagy könyvelőt.Segítségeket előre is köszönöm.

jenny55 # 2011.02.03. 10:51

Tisztelt Fórumozók!

Egyéni vállalkozó vagyok 36 órás munkaviszony mellett. A SZJA bevallásban eddig szerepelt a 4%-os különadó, most mi van, 2010-re nem kell fizetni? Szó volt róla, hogy megszűnik, de mi a helyzet. Van aki azt mondja, hogy csak fél évre kell bevallani és fizetni, na de melyik nyomtatványon!

Üdvözlettel Jenny

Arachnid # 2011.02.02. 10:41

Tisztelt Szakértő!

A diákmunka adózásával kapcsolatban lenne egy kérdésem. Azokat a diákokat, akik egy adóévben több iskolaszövetkezetnél is dolgoztak érinthetik pontosan ezért hátrányosan a következő évi SZJA bevallásnál?
Jó lenne tisztán látni ebben a kérdésben.

Válaszát előre is köszönöm

segítsetek # 2011.01.26. 08:43

Segítsetek

Mi van abban az esetben, ha nagyobb összegű pénzt adok / kapok kölcsön magán bankszámláról, magán bankszámlára?
(ha nem jelentem be sehová sosem tudja meg az illetékes hatóság, mert magán számlát nem vizsgálnak a bank nem jelenti le a tranzakciót)
Kölcsönadási szerződés két tanu jelenlétében és kész?
Nagyon jó ismerősöm az illető.
Szja, illeték egyéb adókötelezettség illetve bejelentési kötelezettség terhel-e?
Hogyan érdemes ezt kivitelezni?
Természetesen a szerződésben az szerepelne, hogy a kölcsönadás meghatározatlan időre történt.

Köszönöm.

myke0909 # 2011.01.12. 13:57

Tisztelt Szakértő!

Fontos tanácsra lenne szükségem. Magánvállalkozó vagyok 8 éve ! Sajnos anyagi helyzetem miatt 2 éve adóhátralékom keletkezett! Több mint 2 millió forint! És nem tudtam mostanában fizetni az apeh felé semmit! Van egy lizinges autóm aminek még a felét se fizettem ki azt kijött és lefoglata az apeh és elálverezi? Jogos ez hogy a hiteles kocsimat foglalják le amit még énse fizettem ki? És köteles vagyok e a banknak fizetni tovább a hitelt a kocsira ha már nállam sincs? Ha nem fizetem a kocsit tovább mien jogi következménye lehet ennek ?És hogy hajthassa be rajtam a bank? A válaszát várom mert nagyon össze vagyok zavarodva és nagyon tanácstalan vagyok! Előre is köszönöm!

Üdv Myke0909