adózás, illeték és pénzügyek


dr.tuske # 2010.08.26. 11:15

sziasztok,
üzletrész átruházás következtében egyszemélyessé váló kft. változásbejegy­zésekor mennyi illetéket kell fizetni (15.000 vagy 50.000?? Láttam korábbi hasonló kérdést 2008-ból és választ is KBS-től, csak most ellentétes tapasztalatokról kaptam hírt. Én továbbra is a 15.000,– mellett tenném le a voksom…Köszi a hozzászólásokat! (Jah, Gy-M-S megye, mert ugye mindenhol más a „joggyakorlat“ :))

andris11 # 2010.08.26. 10:58

Rexor köszi, de az önellenőrzést ismerem. 132 § (1) nem jöhet szóba, mert semmilyen változás nem történt a levonási jogot követően, eredetileg volt rosszul kiállítva a számla.

Csak azt nem tudtam, hogy a régi vagy az új Áfa tv-t kell-e alkalmazni, de majd még keresgélek.

Köszi még egyszer!

Rexor # 2010.08.26. 10:37

Pont a 132. (1) az a gumiszabály, ami miatt nem kell önellenőrzést benyújtani.

Kbs a dolog menete a következő:

1. Kiállít egy mínuszos előjelű stornószámlát (amivel kvázi "érvénytelenítjük" a régi számlát)

Tehát volt 100 áfa alapom, azon 20 áfám, amiről csinálok egy -100 alapú és -20 összegű stornószámlát.

Ezután kiállítok egy új számlát (sőt számlát sem kell kiállítanom, mert valószinűleg mentes az adó alól az új szolgáltatás).

andris11 # 2010.08.26. 10:22

Hát...

2006-ban kiállítok egy számlát, tévesen áfásan. Elkérem a vevőtől az áfát, bevallom és befizetem.

Most, mikor rájövök, hogy nem lett volna szabad áfát felszámítani, szeretném a 2006-os bevallást módosítani annyi áfával, amennyit akkor tévesen bevallottam. Ha erre rákérdeznek, megmutatom a helyesbítő számlát. A visszajáró áfát vagy beszámítom az engem egyébként tényleg terhelő fizetendő áfába, vagy ha ilyen nincs, visszakérem.

Akinek felszámítottam, az meg 2006-ban levonásba is helyezte azt az áfát, így a módosítás miatt csökken a levonásba helyezhető áfája, ha tetszik, nő az áfa kötelezettsége.

A negatív áfa tartalom nem tudom, hogy micsoda.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.26. 10:05

Rexor a szakember.
Azzal együtt nem értem. Attól se a 2006-os, se az idei adókötelezettség attól nem lesz kevesebb, hogy most kiállítunk egy nullás ÁFA-tartalmú számlát az akkori teljesítésről.
Vagy azt akarod mondani, hogy az új számlát negatív ÁFA-tartalommal kell kiállítani? Elég érdekes lesz.

andris11 # 2010.08.26. 09:56

Köszi, csak két észrevétel:
Az új számla kiállítási időszaka csak akkor jöhet be, ha

  • az adó alapja utólag csökken (új Áfa tv. 78. § 3.) vagy
  • ha az adó összegét meghatározó tényezőkben utólag, az adólevonási jog keletkezését követően történik változás (új Áfa tv. 132. § 1.)

Itt egyik sem történt, mivel már eredetileg is "nullásan" kellett volna kiállítani a számlát.

Így szerintem csak az általános szabály marad, vagyis, hogy az adót a teljesítéskor kell megállapítani. És itt az eredeti ügylet teljesítési időpontját kell venni, mert a helyesbítő bizonylat egyszer tartalmazza az eredeti ügylet időpontját, másrészt a bizonylat kiállításának napját, ami persze el fog térni.

Pont arra irányult a kérdés, hogy mivel az ügylet 2006-ban történt, az akkori törvény vagy az új Áfa tv. rendelkezéseit kell figyelemebe venni.

Egyébként szerintem kell az önellenőrzés, mert a kiállító a 2006-ban tévesen bevallott adót csak önellenőrzéssel rendezheti vissza.

Szóval csak az alkalmazandó törvényben vagyok bizonytalan. : (

Rexor # 2010.08.26. 08:21

KBS: pont az a lényeg, hogy nem kell önellenőrizni, mivel csökken a fizetendő áfa összege.

Rexor # 2010.08.26. 08:18

Ki kell állítani egy stornószámlát, majd egy új számlát. A stornószámlát és az új számlát abban sz időszaki bevallásban kell figyelembe venni, amelyben kiállították (illetve a másik fél rendelkezésére bocsátották).

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.26. 08:14

Magától értetődően az akkor hatályos mértékkel kell számolni. Vagy kevesebb lesz az adott időszakra fizetendő ÁFA az adott számla adótartalmával, vagy annyival nő az adott időszak visszaigényelhető ÁFÁ-ja. Az eredmény ugyanaz: ÁFA adónemen ezt az összeget jóváírják az adózó számláján.

andris11 # 2010.08.26. 08:07

Sziasztok!

Ha egy 2006-os számlát tévesen, áfásan állítottak ki, miközben "nullásan" kellett volna és most vették észre, akkor az önellenőrzést és a figyelembe veendő időszakot az új vagy a 2006-ban hatályos, régi Áfa tv. szerint kell megállapítani?

Köszi előre is!

Lyonee # 2010.08.25. 20:10

Ha tudod, hogy mennyi lesz a jövedelmed,
és jár az adójóváírás, miért engeded át kamatmentes használatra?

Jim0109 # 2010.08.22. 13:20

Tisztelt nandy!

Köszi az infót, de úgy látom teljes félreértetted a kérdésem.
A kérdés az, hogy a jövő évi adóbevallás leadása után mind a 181200 Ft-ot megkapjuk vagy csak egy részét? Tehát van e felső határa annak, amikor egy-összegben igénylem vissza az adójóváírást?
A kérdés azért merült fel bennem, mert nem bízom az állambácsiban, hogy lehetőséget ad ekkora összegű adójóváírás egyben történő visszaigénylésére. :)
De lehet, hogy csak túl bizalmatlan vagyok, mert már a 32. réteg bőrt is lenyúzza rólunk. :(

Üdv: A.J.

nandy # 2010.08.22. 12:31

Van felső jövedelemhatára, de ha csak a havi bruttó 140 ezret kapja, és nincs más jövedelme (pl. bérbeadás, nyugdíj, másodállás stb...), akkor teljes egészében jár a 15.100,-Ft.

A munkavállaló döntése alapján vagy igénybe veszi év közben az adójóváírást, vagy év végén kéri egyösszegben.
Én személy szerint (ha nincs és várhatóan nem is lesz más jövedelme) nem tartom jó ötletnek, hogy év közben nem kéri. Ha csak jövő évben kéri vissza, arra az apeh nem fizet kamatot.

Visszamenőleg viszont nem lehet kérni év közben az adójóváírást, szóval 8 havi mindenképpen már csak jövőre, visszaigényléskor lesz meg.

Jim0109 # 2010.08.22. 11:45

Tisztelt Mindenki!

Szeretném a hozzáértők segítségét kérni!

SZJA adókedvezmény visszaigényléséről van szó.
A párom havi bruttó jövedelme 140000 Ft és ugye járna neki havonta 15100 Ft adójóváírás, melyet szándékosan nem vettünk igénybe.
A kérdésem az lenne, hogy az adó-visszatérítéskor mind a 12 havi adójóváírást (181200 Ft) visszakapjuk vagy van e ennek valamilyen felső összeghatára?
Érdemes e szeptembertől igénybe venni a havi adókedvezményt?

Válaszukat előre is köszönöm!

nandy # 2010.07.20. 17:43

Illetve most nem is mondtak akkora hülyeséget...
Magyarán ha a bérlő csak bérleti díjat fizet, rezsit nem, akkor az értelemszerűen nem is lehet nálad bevétel.

nandy # 2010.07.20. 17:41

felhívtam az Apeh információs számát

Ajajj... ez már rosszul hangzik. Mint azt nyilván a hívás elején el is mondta az automata: a kapott tájékoztatás nem minősül állásfoglalásnak, mindenki csak a saját felelősségére használja...

(Mondjuk akkor minek egyáltalán információs vonal???)

Tündyke38 # 2010.07.20. 17:17

Szia Rexor!
Köszönöm a válaszod!Időközben felhívtam az Apeh információs számát,és azt a felvilágosítást adták,hogy ha a bérleti szerződésben csak a bérleti díj szerepel,vagyis átvállalom a rezsiköltséget,akkor csak a bérleti díj után kell adózni.Ez így jobban hangzik már.Az összevont adóalap nekem jó lesz,mert,mint írtam nincs más jövedelmem.Mégegyszer köszönöm a segítséget!Üdv,Tündyke!

Rexor # 2010.07.20. 09:29

Kedves Tündy,

Nem kell a bérlők nevére írni az almérőt.Elég, ha számlával tudjátok igazolni, hogy mennyi volt a rezsiköltség. De mielőtt az összevont adóalapot választjátok, azt is számoljátok e ki, hogy biztosan megéri e nektek.

Tündyke38 # 2010.07.20. 09:22

Kedves nandy! vagy bárki aki tud segíteni!
Másik rovatról hozzád irányított monalisa.Tanácsot kérek,kérlek segíts ha tudsz.Saját telkünkön van egy régi építésű ház,amit mikor megvettünk,melléképületté nyílvánítottunk,mert csak így kaptunk építési engedélyt az új házunkhoz.Most helyrehoztuk,és egy 3 tagú török család venné ki.Kell neki bérleti szerződés,mert letelepedésit szeretnének kérni.Nem ragaszkodnak a teljes összeg feltüntetéséhez.Most tudtam meg(a fórumokat böngészve),hogy a rezsi is beleszámít a bevételbe.Mivel más jövedelmem nincs,az összevont adóalap szerint adóznék.A kérdésem az,hogy hogyan írjuk meg a bérleti szerződést,hogy renben legyen?Az órákat nemtudom a nevükre íratni,mert a kisházba csak almérők vannak.Vagy azt is lehet?Holnap délelőtt intéznénk a szerződést,apeh-ot,mindent,ezért lenne nagyon sűrgős.Ha nandyn kívűl bárki más tud segíteni,annak is nagyon örülnék!Nagyon köszönöm előre is!

nandy # 2010.07.14. 14:06

Nem.

kori2323 # 2010.07.14. 13:58

Sziasztok!

A problémám: pár hónapja felszámolásból vettem egy gépjárművet. 500 ezerért, sajnos volt egy balesetem,a biztosító megállapította a gazdasági totálkárt, az autót felértékelte 1.000.000 ft.-ra. megkaptam ma levelet miszerint a biztosító fizet 530.000,- ft.-ot és a roncost valaki megvenné 500.000,- ft.-ért. kérdésem az: ez után nekem kell adóznom, minhogy igy vagy úgy de januárban 500.e-ért vettem egy autót most meg a dupláját kapom érte?
Köszönettel Kori

Totalrecall # 2010.07.13. 13:30

Üdvözlök Mindenkit.

Szeretném a hozzáértő(k) segítségét kérni.

Nyugdíj mellett ápolom a szomszédasszonyom.
Ezért kapok havi, egy bizonyos összeget.
Ez adóköteles jövedelem-e ? Ha igen, hogyan adózik.
Ha elhalálozik (sajnos betegségéből következően ez záros időn belül bekövetkezik), az ingóságok után kell-e adózni. Ha igen, hogyan kell majd ?.
Ház és egyébb ingatlanok a gyermeke nevén vannak.
Az ingóságokról készült irat.
Előre is köszönöm a segítséget

SZoZSo # 2010.04.28. 01:56

Sziasztok!

Kérdés: 2009ben nem kértem adójóváírást, most ezt megkapom egyösszegben, már amennyire jogosult vagyok?
Kb 9hónap lenne. 11340x9

Köszi a válaszokat

Impossible # 2010.04.27. 09:45

Na, én is erre gondoltam, de akkor ez azt is jelenti, hogy nem kell kitöltenem semmit erről?

Rexor # 2010.04.27. 09:26

Nagy valószinűség szerint nem tudod megbecsülni a szerzéskori értékét, tehát veszed az eladási érték 25%-t, ez lesz az adó alapja, és ez után számolsz 25% adót (50 ezer forintig nem kell megfizetni az adót).