adózás, illeték és pénzügyek


hálóőre # 2011.08.09. 13:20

Tisztelt Fórumozók.

Ha a szülő készpénzt ad a saját gyermekének / egyenesági leszármazott /, akkor azt hány napon belül kell bejelenteni az APEH felé és milyen pappírokkal kell igazolni?

A kötelesrészből kilehet-e zárni az egyenesági leszármazottat / pl. akkor, ha garázdaságot követett el a szülő sérelmére és ennek következtében a gyermeket kártérítésre kötelezte a bíróság /?

Válaszotokat megköszönve: Hálóőre.

Klemin # 2011.08.09. 12:14

Nagyon szépen köszönöm a segítséget.
Még sosem kellett utólag adóbevallást készítenem, úgy látszik eljött az ideje. Mindenféleképpen megfellebbezem a bírságot, ha lesz.
Mindenkinek szép napot!

Scipió. # 2011.08.04. 21:56

Tisztelt Fórumozok!
Az lenne a kérdésem, hogy az egymás melletti haszonélvezeti jogok összeadódnak-e?(illetéket kell fizetnem a megvásárolt ingatlanra)
Édesanyám és Édesapám 65 év alattiak, és Én ha jól tudom, akkor 6/20-ad Édesanyámé, 6/20-ad Édesapámé ezt összeadva 12/20 a haszonélvezeti jog az ingatlanomon.
Jól tudom?
Várom a válaszotokat!

üdv, Scipió

nandy # 2011.08.04. 10:13

Klemin,

Hiába nyilatkoztál úgy, hogy munkáltatói adómegállapítást kérsz, a munkáltató (kifizető) nem köteles azt megcsinálni.
De ha nem csinálja meg, akkor köteles lett volna erről tájékoztatni téged, valamint arról is, hogy milyen úton-módon tudod rendezni a bevallásod.

MIndenesetre csináld meg minél előbb, add be, és ha bírságolnak, akkor írj fellebbezést, az általad említett okra hivatkozva.

Amidala01 # 2011.08.04. 09:25

Klemin, először is keresd meg azt a nyilatkozatot, ha tényleg létezik


könyvelek

brukk # 2011.08.03. 19:04

Édesanyám 2006-ban örökölt ingatlant ezt 2008-ban eladta.Kifizette az APEH-nak utána az adót.Amikor csinálták az adás-vételit az ügyvéd azt mondta hogyha gyermeke vagy ő vásárol ingatlant 5 éven belül ez az adó visszaigényelhető!Valóban?
Válaszát köszönöm

Klemin # 2011.08.03. 17:25

Szép napot kívánok!
Tanácsot kérnék adóbevallás ügyben.
Tavaly kezdtem egy munkaügy által támogatott tanfolyamot és úgy emlékszem aláírtam egy nyilatkozatot, hogy a munkaügy készítse el adóbevallásomat. Ma jövedelemigazolást kértem az adóhivatalból és kiderült, hogy nincs a rendszerben nevemen adóbevallás.
Teljesen ledöbbentem. Eddig magamnak készítettem a bevallást és hirtelen a tavalyi adóbevallás beadására emlékeztem. Itthon jutott eszembe, hogy az idén nem én készítettem.
Mi most a teendő?
Ha tud valaki tanácsot adni, azt nagyon szépen megköszönöm.

Shamanic # 2011.07.30. 08:46

Kedves Fórumozók! Problémám a következő: fitnesz oktatóként fogok dolgozni a jövőben. (nem teljes munkaidőben, alkalmi munkavégzésről van szó) Ám ebből annyi bevételem nem lesz, hogy érdemes legyen ezt vállalkozásban végezni. Hallottam egy olyan lehetőségről, hogy tehetem mindezt "adószámos magánszemély"-ként. Erről szeretnék valami információt kérni. Mivel jár ez, hogy kell majd adóznom, jelent-e ez valamiféle plusz terhet a aktuális megbízóm, kifizetőm számára?

Köszönet a válaszokért...

babi2 # 2011.07.28. 07:45

Dr Attika!
Beszéltem a közjegyzővel, nagyon sajnálja, de mivel tudomása volt az elmondásunkból arról, hogy a szerződésbe bekerült összeg kamatot is tartalmazott volna, így ő csak ezt a megoldást tehette. Törvénytelenül nem járhat el. Ha azt mondjuk, hogy nincs kamat az összegen, akkor úgy írta volna be. Most már nincs mit csináljon,fizessem az adómat. Hát ez van!

babi2 # 2011.07.28. 05:04

Dr. Attika!
Ezt tettem. Mielőtt tegnap ide beírtam 21:42-kor kétségbeesett mondatomat, már elküldtem az e-mail-t a közjegyzőnek, a törvény szerinti lehetőség alapján kérve a szerződés módosítást. Ma reggel fogom hívni telefonon, nagyon kíváncsi vagyok, hogy mit szól hozzá. Véleményem szerint nincs olyan dolog, amin ne lehetne változtatni. Csak nem szeretném a módosításért az eljárási összeget újból kifizetni.
Megköszönöm Önnek, hogy felhívta a figyelmemet arra, hogy ezt lehetett volna számomra kedvezőbben is elintézni. Tegnap végigböngésztem a Ptk. ide vonatkozó részeit és próbáltam kiigazodni a 2011-re vonatkozó adózásból. Annyit talán sikerült kiböngészni, hogy a kamatjövedelem már egyéb jövedelem és az összevont adóalapba tartozik, után 27% eü-i hozzájárulást és 16% szja-t kell fizetnem és még a jó Isten tudja, hogy mit. Egyébként megkérdeztem a szerződéskötéskor a közjegyzőt, hogy milyen adóvonzata lesz, azt mondta, hogy nem tudja.
Még egyszer megköszönöm a figyelem felhívását, igazán nem vártam el sem Öntől, sem mástól, hogy kikalkulálja az adómat. Maradok tisztelettel.

Dr.Attika # 2011.07.27. 20:56

babi2!
Hagy ne legyek adókalkulátor. Ezzel a kamat kikötéssel adóbevallási kötelezettséget vállalt magára. Ha ezt egy közjegyző tanácsára tette, akkor menjen vissza hozzá és kérdezze őt. Főleg, ha ő erőltette a kamat kikötését.

babi2 # 2011.07.27. 19:42

Kérem válaszoljon Valaki, hogy most akkor mi a helyzet??

babi2 # 2011.07.27. 13:10

Dr. Attika!

Úgy mint egyéb bevétel, milyen adóvonzata van ennek az évi 86.000,- Ft kamatnak? Nyugdíjas vagyok, nincs semmilyen más jövedelmem.

Egyébként a közjegyző erőltette a szerződésbe a kamat beírását, mert szerinte mindenképpen kellett hogy szerepeljen. Én csak a kamattal megemelt összeget szerettem volna, mint alaptartozás, de szerinte úgy nem lehetett volna szerződni. Ha jól értem, akkor most így elintézte nekem, hogy fizessek, holott lehetett volna másképpen is, mintahogy a Ptk-ból kiolvastam (csak a késedelmi kamatot kellett volna megadni!).
Üdvözlettel.

Dr.Attika # 2011.07.27. 10:29

Ha szabad vitába szállnom. Adóköteles, de nem mint kamatjövedelem, hanem mint egyéb bevétel. A kamatot azért nem kell kikötni magánszemélyek között, mert a Ptk. azt a vélelmet állítja fel, hogy az kamatmentes. Lényegtelen, hogy hozzátartozókról van szó. Az éves adóbevallásban kell bevallani.

Rexor # 2011.07.27. 09:49

Nincs mit.

babi2 # 2011.07.27. 09:07

Köszönöm szépen válaszát.

Rexor # 2011.07.27. 08:31

Kedves babi,

A lényeg, hogy magánszemélyek között történő kamatfizetés nem adóköteles.

babi2 # 2011.07.27. 08:09

Tisztelt Rexor!
Köszönöm a megnyugtató válaszát.
Most vettem észre, hogy nem írtam oda, hogy évi 6% a kamat, ugyanis 4 év alatt fogja a testvérem visszafizetni a kölcsönadott pénzt.
Gondolom az Ön által leírt adómentesség így is érvényes.
Szívélyes üdvözlettel.

Rexor # 2011.07.27. 07:47

Nem kell adót fizetni ezután.

babi2 # 2011.07.26. 19:51

Üdvözlettel!
Szeretném megkérdezni, hogy családtagnak adott kölcsön kamata után kell-e adót, vagy más járulékot (EHO,TB stb)is fizetni. 1,1 millió Ft-ról van szó, 6%-os kamattal. Csak éppen annyi kamatot kértem,amennyire le volt nekem is kötve a bankban. A szerződés közjegyző előtt lett megírva, zálogjog bejegyzéssel biztosítva a kölcsönt. Most olvastam, hogy nem is lett volna szükséges ilyen esetben kamatot szerepeltetni, mert kamat nélkül is adhatok kölcsönt családtagnak. Mai nap készült a szerződés, még meg lehet változtatni, ha ez igaz? Ha a NAV felé mégis lenne fizetési kötelezettségem, azt mikor kell bevallani? Nyugdíjas vagyok, már nem készítek adóbevallást.
Köszönettel várom szíves válaszukat.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.10. 16:24

0

Ágica1976 # 2011.07.10. 13:23

Kedves Fórumozók, Szakértők!

Tanácsot szeretnék kérni illetékfizetés ügyében.
A kérdésem a következő: mekkora illeték fizetésére számíthatok, ha Édesanyám elajándékozná nekem a lakását?
Ági

gizi22 # 2011.07.08. 09:40

Kedves Fórumozók!

Vásároltunk egy szántó elnevezésű földet, őstermelők vagyunk. Ma megkaptuk az illetékfizetésről szóló levelet. Nem kell megfizetni az illetéket, ugye? Úgy tudom, hogy nyilatkozni kell arról, hogy 5 éven belül nem idegenítjük + még valami teendő? Van erre formanyomtatvány? Előre is köszönöm! Szép napot mindenkinek!

Műkedvelők # 2011.07.07. 12:41

Segítséget szeretnék kérni.

2010.01.05-én kelt Adásvételi szerződés alapján a NAV kivetett 2010.12.01-én illetéket.
Sajnos a vásárolt ház rejtett hibákkal van tele, közjegyző által kirendelt szakértő HUF 10 M értékcsökkenést állapított meg (per folyamatban, kereset 2010.09.27-én beadva, felperesként meghallgatásom 2011.12.13-án történik...).
A közjegyző által kirendelt szakértői véleményre hivatkozva (melyet a bíróságnak is el kell fogadnia, olyan mintha ők rendelték volna ki) kértem a NAV szervezetét, hogy az illeték alapjának meghatározásánál eltérhetnek az Adásvételi szerződéstől (jellemzően az alulárazások miatt), a szakértői véleményt elfogadva, az ott megállapított összeggel csökkentsék az illetékem alapját. Ezen már lassan 7 hónapja gondolkoznak, ügyem megjárta Veszprém-É Pest-D Pest-Kecskemét-D Pest-Veszprém vonalat (az ingatlan a 3. kerületben van). Dönteni nem tudnak, telefonon azt javasolták, kérelmezzem az ART 160 § első bekezdése alapján a végrehajtás felfüggesztését amíg nincs bírósági döntés.

Kérdéseim :
Van esélyem ?
Miért én kérelmezzek (labda náluk) ?
Ha kérelmeznék az jelenthet később bármely más ügyben hátrányt (jelenleg is a HUF 100 e összegű egészségpénztári adóvisszatérítésem felfüggesztve) ?

Köszönettel a válaszokért

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.24. 06:13

Szerintem csak akkor, ha eleve továbbforgalmazási céllal szerezte be.

De miért nem kérdezed meg a pénzügyőrséget?