doktori cím


andzsinszan # 2005.05.28. 07:35

Ez meg azért van, mert egy Magyar Jogban elég nehézzé elképzelhető, hogy lakatos fog írni:)) egymás között nem használjuk a címeket, mert mindek?

Banyamancs # 2005.05.28. 12:13

Voltam én már Jogászegyletben, ahol úgy mutatkoztak be egymásnak a kollégák, hogy használták a dr.-t! :-))) Meg kell tanulni ezzel is együtt élni.

dr. Bubo # 2005.05.28. 18:45

Egyetértek azzal, hogy egymás között felesleges, bár volt olyan főnököm (közigazgatásban), aki úgy szignált, hogy XY dr. vagy XY dr.-nő... Egyetem után orvosokkal, gyógyszerészekkel dolgoztam együtt, ahol tényleg csak a titkárnő nem volt dr., ebből adódóan senki nem használta szóban, vagy bemutatkozáskor a dr-t.

domi # 2005.05.31. 15:15

HI!

Miért van az, hogy az orvosok, jogászok (föleg jogászok) az egyetem után egyböl "doktori cimet" kapnak, míg én mérnökként "csak" oklevelet........????

dr. Bubo # 2005.05.31. 18:17

A tradició sokat számít, ez a felsőoktatási törvényben úgy jelenik meg, hogy "98. § (1) Az egyetemi végzettséget igazoló doktori címet az orvosok, fogorvosok, állatorvosok, jogászok nyerhetik el; ezeknek rövidített jelölése: dr. med., dr. med. dent., dr. vet., dr. jur."

Az iskolák fejlődéséről és az azokhoz kapcsolódó doktori címről Gazda István több cikket is írt.

Banyamancs # 2005.05.31. 18:42

A jogászok a társadalom doktorai.

domi # 2005.05.31. 19:59

A mérnökök pedig a technika, technológia "doktorai", vagy nem???????????

andzsinszan # 2005.05.31. 20:44

Ez azért van így mert évezredes tradíció. Kérdezd meg a nagy egyetemek alapítóit miért van ez így. Egyébiránt minden szabályozás kérdése: a németeknél csak a szakvizsga után jár a doktori cím, egyébiránt te is lehetsz doktor, írsz egy szép PhD-t és már doktor is vagy:))

GuMipOkE # 2005.05.31. 20:51

Ez egy társadalmi tradíció.
Az egyetemi orvos és jogász képzés sok száz éves múltra tekint vissza. Ez egy történelmi "öröksége" ezeknek a professzióknak.
Egyéb szakterületek egyetemi oktatásának Magyarországon nincs ekkora múltja.

A jogászok csak doktori címet kapnak a diplomájukkal (dr.), és nem a tudományos fokozatot, amit Dr-el jelölnek.

Ha "megcsinálod" a PHD-t, akkor te egyből a Dr-t kapod... ;o)

GuMipOkE # 2005.05.31. 20:53

Gyorsabb voltál Andzsinszan! 28)

Legislator # 2005.06.01. 06:38

Biztos, hogy egy PhD. nagy D-vel írhatja?


Sunshine after the rain.

the big cat # 2005.06.01. 06:51

Ez a törvény.

horika # 2005.06.01. 07:26

"Miért van az, hogy az orvosok, jogászok (föleg jogászok) az egyetem után egyböl "doktori cimet" kapnak, míg én mérnökként "csak" oklevelet........????"

Furcsa lenne az, hogy "okleveles jogász", vagy "okleveles orvos", nem?

"Egyébiránt minden szabályozás kérdése: a németeknél csak a szakvizsga után jár a doktori cím,"

Ez biztos? Egyébként a doktori cím odaítélése és általában a felsőoktatás szabályozása szövetségi vagy tartományi kompetencia? Szerintem utóbbi. Nekem nagyon úgy rémlik, hogy Bajorországban a szakvizsga előtt álló jogászok is használták a dr-t.


horika

the big cat # 2005.06.01. 07:39

Van egy olyan érzésem, hogy címek adományozása a Németországban hagyományosan nagyon erős egyetemi autonómia körébe tartozik.

Legislator # 2005.06.01. 15:32

Nos, ha ez így van, akkor van értelme PhD.-ra járni:). É n úgy tudtam, csak a DSc. írhatja Dr.-nek, hiszen az nagydoktor, de majd megnézzük.


Sunshine after the rain.

Legislator # 2005.06.01. 15:34

Banyamancs: a jogász a társadalom mérnöke, de ha jogorvoslatért kiált valaki, akkor jogorvos is:). Ez az egyetlen diploma amivel mérnök, meg orvos is az ember:), túl azon, hogy jogvégzett.


Sunshine after the rain.

domi # 2005.06.01. 18:10

igazatok van abból a szempontból, hogy az "okleveles orvos" vagy "okleveles jogász" furcsa lenne.......,de a "dr." elötag miatt az egyszerü emberek szemében "ti" különbek vagytok!!! Pedig elhihetitek a BME-t se könnyü elvégezni.................

andzsinszan # 2005.06.01. 18:48

Biztos, most van a kezemben egy PhD munka ami ezt taglalja. Egyébként Európajónéhány országában nem jár automatikusan a doktori cím a diplomához.
A PhD jelenti a nagy D-betűt, ergo mindenki aki használja a nagy D-t jogosulatlanul (lsd. az összes ügyvéd) törvénysértést követ, csak ennek nincsen következménye:))

horika # 2005.06.02. 07:34

"Pedig elhihetitek a BME-t se könnyü elvégezni................. "

Teljes mértékben elhiszem.
Eszembe jut viszont az, hogy az egyetemi éveim alatt együtt laktam egy BME-s jóbarátommal (villamosmérnök / távközlési mérnök). Túlzás nélkül mondhatom hogy én 1 évben tanultam annyit, mint 5 az év alatt. Államvizsgára rászánt 3-4 napot, még 2-4 hetet - vizsgánként. Sokat szivatott azzal, hogy minek 3-4 hetet tanulni pl. PJ államvizsgára... Persze ez nem jelenti azt, hogy ő vagy én okosabb, csak másfajta felkészülést igényel a két szak.
Ja, és lehet tippelni, hogy mennyivel keres jobban, mint én... :)))


horika

woodslave (törölt felhasználó) # 2005.06.02. 13:24

Sztem azért jár doktori cím tradicionálisan, mert az ügyvéd az emberek problémáit "orvosolja". Az egyszerű emberek szemében kellett, hogy tekintélye legyen a jogásznak, ezért doktor úr.

Rexor # 2005.06.02. 14:07

A pszichológus méginkább az emberek problémáit orvosolja, mégsem doktor :) De a jogászoknak megvan igy az az előnyük, hogy a discoban olyan ismerekedő szöveggel oda lehet menni a kiválasztott hölgyhöz, hogy "Doktor vagyok, megvizsgálhatlak?" Ha ezután nem küldenek el melegebb éghajlatra lehet folytatni. Javasolt zárkózottabb kollégáknak, akik nem mernek megszólítani egy hölgyet :)

Banyamancs # 2005.06.02. 18:44

Egy jogásznak van még ideje diszkóba járni? :-)))

Legislator!
Hát, nem semmi, amit összehoztál... :-)))

Legislator # 2005.06.03. 13:42

Kösz szépen, banyamancs, szeretem az ilyen kis limonádé-poénokat. Amúgy ma lettem túl egy régóta görgetett szigorlaton.


Sunshine after the rain.

domi # 2005.06.03. 14:56

horika, részben igazad van. A jogászoknál rengeteg információt kell tudni (törvények, rendeletek stb...), a mérnöki szakon pedig inkább érteni kell a dolgokat, nem bemagolni....,mert az itt nem segít......:)))))))))

chabba # 2005.06.03. 17:17

Megnéznék egy bírót, aki nem érti a pl. a Btk általánost, hanem csak bemagolta.
A jog egy összefüggő rendszer, és ha valaki nem érti a rendszert, elmehet CD jogtárnak, mert másra nem lesz jó