doktori cím


Legislator # 2008.11.24. 19:59

Nem nekem vannak rögeszméim.

Sosem mondtam, hogy egyetértek ezzel a jelenlegi helyzettel. Kábé tízszer írtam le a helyzetet, de ez a téma örök.

És itt zárjuk le.


Sunshine after the rain.

KrisztiánBp (törölt felhasználó) # 2008.11.24. 20:47

Végre, akkor tehát nyilvánítsuk lezártnak.

De általánosságban tenném hozzá, hogy attól, mert agresszív hangnemben írsz a fórumra, nem lesz ám nagyobb súlya a mondanivalódnak, sőt ....
(persze ez csak egy vélemény)

Kacsa1111 # 2008.11.24. 20:58

nem attól van nagyobb súlya a mondanivalójának...:)


Kacsa11

KrisztiánBp (törölt felhasználó) # 2008.11.25. 08:14

Csak azért nem reagálok, mert megígértem, hogy vitát nem viszek egyetlen topicba se. Kacsa, ha te is meg tudnád állni, nagyon jó lenne. Köszi. Mindenfajta vitának most már van külön topicja!

KrisztiánBp (törölt felhasználó) # 2008.11.25. 09:38

Legislator!

Hogy lásd, én próbálok objektív lenni és a témánál maradni:

Az ebben a topicban elhangzott egy beírás miatt elnézsédet kértem, ugyanis a megfelelő helyeken ezt a kérdéskört körbe jártam, és igazad van abban, hogy a mai magyar helyesírásban a dr és Dr nincs szabályozva. Bár ennek ellenkezőjét se állítottam soha, csak magánvéleményként mondtam, hogy nemá Dr-t használjon egy mezei orvos vagy jogász.

Viszont utána jártam, és igazad van, ha neki tetszik, használja nyugodtan, merthogy jogilag se és helyesírásilag sincs szabályozva Magyarországon (sajnos szerintem), ezzel együt azon véleményemet fenntartom, hogy akkor egyszerűen csak pofátlanság a Dr-t használni, hacsak nem DSc az illető.

Úgyhog yennyiben elnézést!
Üdv:

Legislator # 2008.11.25. 09:43

O.K., ebben nincs vita köztünk. A szabályozás hiánya eléggé rossz üzenet, az inkonzekvens használat sem javít a helyzeten.


Sunshine after the rain.

Impossible # 2009.01.06. 07:58

Krisztiánnak megint sikerült annyira objektívnek lennie, hogy ezzel a nick-kel is törölték. lol
Na most jót röhögtem.

"Legislator!

Hogy lásd, én próbálok objektív lenni és a témánál maradni:"

Leg,

egyébként nekem meg PhD-hallgató mondta, hogy ha meglesz a fokozata, akkor "Dr.", de pl. hunfrakk nevű fórumozó egy helyen részletesen kifejtette, hogy mondat elején a dr. jur. is írhatja Dr.-nak a helyesírási szabályok szerint. Egyetemen pl. az összes PhD-nélküli tanársegéd IS Dr.-nek van írva, sőt, vannak, akik a szakvizsgához kötik a dr./Dr. megkülönböztetést (erre pedig közjegyzők weboldalain lehet felfigyelni). Szóval teljes a káosz, és ez pont az az eset, amikor egyszerre többeknek is lehet igaza. Idevágó jogelméleti olvasmány: Az egyetértés hiánya és a döntések racionalitása (már nem tudom, ki írta). :D

Kacsa1111 # 2009.01.06. 08:58

Pedig ezt a vitát egyszerűen is el lehetne intézni:
csupán a nagy doktor legyen nagy D...:)))


Kacsa11

Legislator # 2009.01.06. 11:46

Világos! A többiek menjenek a...levesbe. De szerintem csak a DSc. lehetne Dr. most is de iure. A dr. címet pedig csak dr. jur., dr. med., dr. vet. stb. formában lehessen használni, lehetne még dr. PhD. iur. és Dr. DSc. iur. is, és akkor a probléma nem lenne többé probléma, maximum porbléma lol.


Sunshine after the rain.

bajussz # 2009.01.08. 23:25

én, mint jogot végzett, kis dr-t írok, ha írok, ugyanis nem szoktam használni, még hivatalos helyeken sem leírva.

Kiszi # 2009.01.09. 00:08

Engedjétek meg, hogy én is belekontárkodjak a kérdésbe. A "kisdoktori" és "nagydoktori" csupán egy szleng, egy laikus megfogalmazása a dr. iur.-nak, illetve a DSc.-nek, amelyek nem az írásmódra vonatkoznak!!!
Sehol semmi nem írja elő, hogy a sima jogi végzettségűeknek kicsivel kéne írni és az akadémiai doktorokat sem jogosítja fel semmi arra, hogy naggyal írják. Ergo mindenki úgy írja, ahogy neki jól esik, mert én is falnak szaladok ettől a dr. iur.=dr., DSc=Dr. felfogástól. Ezt csak valaki bedobta a köztudatba és ettől kezdve mindenki, aki nem gondolja végig, ezt majmolja (nem tudom miért).

Egyébként én is egyet értek bajusszal, még a személyimet sem írattam át, pedig a családban sokszor ezzel b...ogattak, bár már kezdenek leszokni. A doktori cím viselésére ugyanis a jogszabály csak feljogosít, de nem kötelez!!! Ezért is jó lenne elmagyarázni a Budapesti Ügyvédi Kamarának a jog és a kötelezettség fogalma közti különbséget, ugyanis ott állítólag addig nem adnak ki ügyvédjelölti igazolványt, amíg nem doktoros személyivel mész oda!

Hunfrakk!
Tetszett az MTA kapcsán felhozott személyi példád! :))
Kitalálod ki vagyok? Az e-mail címből biztosan! Évfolyamtársak voltunk!

Egyjogász # 2009.01.09. 01:37

Gondolom akkor Te nem sokat képviselsz bíróságon, mert egy kicsit uncsi, amikor 1245-dször néz rád az aktuális bíró úgy, mint egy svábbogárra, és kérdezi meg, hogy "Maga nem jogász.....???".
(Már az egyetem elvégzése előtt is sokat képviseltem meghatalmazással, úgy hogy volt ebben részem elégszer...)

Egyébként helyi bíróság előtt egy céget bármelyik alkalmazott képviselheti meghatalmazással, de némely bíró személyes sértésnek veszi, ha a képviselő nem "dr".

hunfrakk # 2009.01.09. 08:01

Kiszi = Bandi ?

Egyjogász # 2009.01.09. 08:46

hunfrakk,

azt olvastad (valamikor decemberben írta be valaki, az akkor folyó a fórumozó jogászok akkor folyó fikázása kapcsán, de nem tudom melyik topicba), hogy van olyan jogász aki még azt is megengedi magának, hogy "hunfarok" néven fórumozzon?

Jót szórakoztam rajta, nem tudom, reagáltál-e:)

Impossible # 2009.01.09. 11:08

Hát ez marhajó! :D Mára kiröhögtem magam. :D

Kiszi # 2009.01.09. 12:07

Talált, sűllyedt!

Kiszi # 2009.01.09. 12:10

Kifelejtettem:
Egyjogász!

Az kis könyvecskés ügyvédjelölti igazolványban alapból benne van, nyomtatva a dr., csak a nevedet írják mögé tollal. Személyit még soha sem kértek. :) Ilyenkor persze, hogy úgy írja le az ember.

hunfrakk # 2009.01.09. 12:59

Bandi! Kánálás Elvtárs jól van? :)

Impossible # 2009.01.09. 17:58

Bandi szemüveges? Mert akkor nekem is van tippem, ki lehet. Persze itt nem fedem fel a személyét. :D

Kiszi # 2009.01.09. 19:05

Hunfrakk!
Kalányos jól van, ő is ügyvédjelöltként tengeti napjait. Veled mi van?

Impossible!
Nem vagyok szemüveges, de az egyetem és a meló hatására egyre inkább érzem, hogy elkerülhetetlen lesz... :(
Mindenesetre biztosan nem rám gondoltál.

hunfrakk # 2009.01.09. 20:49

de hogyan jöttél rá, hogy ki is vagyok?

Kiszi # 2009.01.10. 10:40

Már régebben néztem az e-mail címedet, amikor még a HIK-es volt, mert én még azt tudtam, csak azóta nem nagyon írtam. Már akkor tudtam, hogy te vagy, meg valamikor említetted ezt a Frakk nevet is, hogy interneten ezen a néven szoktál írogatni, ha írogatsz. Először megnéztem, met volt egy sima frakk, azt hittem az vagy, de nem. Aztán megláttam a honfrakkot és ott is megnéztem az e-mail címet és így nyilvánvaló lett.

Legislator # 2009.01.10. 11:04

Ftv. 63. § (6) Az orvosok, a fogorvosok, a gyógyszerészek, az állatorvosok, a jogászok oklevele doktori címet tanúsít. Ezek rövidített jelölése: dr. med., dr. med. dent., dr. pharm., dr. vet., dr. jur.

Ez kisbetűs írásmód.

Ftv. 69. § (5) A PhD fokozattal rendelkező személyek nevük mellett feltüntethetik a "PhD" vagy a "Dr." rövidítést, a DLA fokozattal rendelkezők pedig a "DLA" vagy a "Dr." rövidítést.

Az ellenpélda, a nagybetűs írásmód a PhD-k számára. Tehát a felsőoktatási törvényből kiolvasható, hogy a PhD-k írhatják nagybetűvel.

Mivel DSc. csak PhD lehet, ezért a DSc.-k is írhatják naggyal, a doctor iurisok, azonban csak dr. iur.-t írhatnak. Tehát dr.-t.


Sunshine after the rain.

Legislator # 2009.01.10. 11:06

Ti mind pázmányosok vagytok?


Sunshine after the rain.

Impossible # 2009.01.10. 11:24

Leg,

na akkor jól mondtam jómultkorjában, hogy a PhD a Dr. De mi az a DLA???