doktori cím


Dr.Attika # 2008.02.14. 08:17

Apeh ellenőrzést közlő levélben szerepel:
Tisztelt Asszony/Úr! megszólítás.
A címzett egyértelműen Nő, leánykori nevét használja és nincs férjnél.
Gondolom Ti is úgy gondoljátok, hogy ez egy taplóság a közigazgatási szerv részéről.
Lehet vitatkozni, hogy egy Nő esetében Asszony, kisasszony, Hölgy megszólítás dukál e, de azon nem, hogy Ágnes keresztnév mögött nőnemű személy "található".

Legislator # 2008.03.01. 05:20

Amire Ti gondoltok, az az úrhölgy. Aki nem egy nővé operált férfi, hanem úrihölgy.


Sunshine after the rain.

Legislator # 2008.03.01. 05:26

Kedves Elmer!

A nagydoktori cím az egy köznyelvi dolog. (Még a rédi tudományok doktora cím "mellékterméke".) Az MTA doktora cím kifejezés rövidítése a DSc. Tehát a DSc. semmivel "sem jár", ez a fokozat rövidítése. Egyébként melyik karon készülnek annyian a DSc.-re a CORVINUS oktatói? Ezt nem dobják csak úgy az ember után...


Sunshine after the rain.

Legislator # 2008.03.01. 05:30

rédi=régi


Sunshine after the rain.

Dr.Attika # 2008.03.01. 07:43

Legislator!
Idézek az egyetem doktori leveléből:

"Önt"- itt nevem szerepel- az alant írt évben , hónapban és napon az
ÁLLAM-ÉS JOGTUDOMÁNYOK DOKTORÁVÁ avattuk."
Innentől ez vagyok és agyaloghatunk különböző idegen országban használatos címek kapcsán, de nincs jelentősége.

Pumesz # 2008.03.01. 14:45

Én úgy hallottam,hogy azok a joghallgatók,akik 2006-ban kezdték meg tanulmányaikat,nem kapnak automatikusan doktori címet a diplomájukhoz miután végeztek,és ennek megszerzéséhez/idézem,ahogy ezt egy internetes portálon olvsatam!!/:"ehhez további erőfeszítéseket kell tenni!".Mondjuk erről sohol máshol nem találtam leírást!Ráadásul itt sem írják konkrétan,hogy mit értenek a "további erőfeszítések" alatt!!!Nem tudom,hogy ki,mit hallott ezzel kapcsolatban!??

dr Zákányi Csaba # 2008.03.01. 16:24

Nekem a rektor mélyen a szemembe nézett és azt mondta "Orvosdoktorrá fogadom". Kisbetűvel mondta, ezért én 20 éve így használom. Erről a "nagydoktor - kisdoktor" izéről én is hallottam, de csak úgy, mint Bang a mennyországról.

Dr.Attika # 2008.03.03. 06:39

Beszédben hogyan lehet felismerni a kis vgy a nagy betűt?

kismókus # 2008.03.03. 09:27

Pumesz:

Én úgy hallottam,hogy azok a joghallgatók,akik 2006-ban kezdték meg tanulmányaikat,nem kapnak automatikusan doktori címet a diplomájukhoz

Áruld már el, kérlek, hol olvastad te ezt; nagyon kíváncsivá tettél! (Igaz, nem 2006-ban kezdtem...)

Pumesz # 2008.03.03. 10:02

Beteszem neked ide a linket:http://www.fisz.hu/…sz/index.php?…!
Egyébként a www.fisz.hu oldalon/azon belül van egy olyan link,hogy jogi pálya bemutatása/ olvastam,de mondom,ezen kívül sehol máshol nem,illetve a 2006-os évről nem is olvastam,azt már csak hallomásból tudom,bár senki nem tud semmi konkrétat mondani erről a dologról!!!!

_Wasp_ # 2008.03.03. 10:29

pfff...szerintem marhaság.

Ez a cím semmit nem jelent, de egy szép hagyomány. Hasznos is: pl megnyugtathatja azt, aki életét, vagyonát egy szakember tudására teszi fel.

Egyébként nem hiányozna senkinek. Az orvosdoktorok/fogorvosok/állatorvosok is ugyanúgy tudnának gyógyítani cím nélkül, de mégis... bizalommal tölti el az ügyfelet. Ami pl az orvoslásban fél siker :)
(szerintem)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Dr.Attika # 2008.03.03. 21:57

Pumesz!
Nem tudom, hogy mit idéztél be, mert rákantitva nem jelenik meg, de felesleges is. Az orvosok és jogászok doktori címét már egyszer az ötvenes években megvonták. Az embereknek olyan mértékű felháborodása követte ezt az intézkedést, hogy a kommunista gazemberek is meghátráltak és visszaállították a doktori címet. Hogy mi volt az emberek indoka ezt házi feladatként én magam feladom Neked.

Pumesz # 2008.03.04. 12:14

Dr.Attika!
Hehe...
Arról nem tehetek,hogy képtelen vagy megtalálni,amikor ott van a link!A másik/amit kihangsúlyoztam!!!!!!/,hogy ez nem egy légből kapott ötlet volt,tehát nem magam találtam ki,ha még mindig nem esett volna le!!!!Csak kíváncsi voltam,hogy esetleg hallott-e erről valaki,valamit!

kismókus # 2008.03.04. 12:27

A többiek hozzászólásait is olvasva szerintem felejtsd el. Ha mégem tudod túltenni magad rajta, érdeklődj a kiszemelt kar tanulmányi osztályán.

hunfrakk # 2008.11.05. 20:56

A helyesírás szabályai szerint így írandó helyesen
a doktori címmel rendelkező egyén neve
a mondat közepén:

A díszteremben felszólalt dr. Kis Ede is.

Van aki totál helytelenül
e dr.-re azt mondja:
"kisdoktor" ez,
és igenis van "nagydoktor",
kinek doktori címét nagy kezdőbetűvel kell írni
mondat közepén is.

A nem is olyan régi PhD-t sem nevezhetjük "nagydoktornak",
az MTA doktora cím a csúcs,
ami kb. 40 jogásznak van meg e honban

hiába van pl. MTA doktora címe
mondjuk XY-nak,
mondat közepén akkor is csupán a dr. dukál neki

személyazonosító igazolványon is egykutya a sima dr. és a csúcs MTA dr.

Véleményetek?

KrisztiánBp (törölt felhasználó) # 2008.11.05. 21:26

Ez leginkább hagyomány. Úgy tudom, az olaszoknál, ha valaki MA azaz egyetemi végzettségt szerez, automatikusan megkapja mellé a dr-i címet. Pontosan mivel hatalmas különbésg van egy dr és egy Dr között, engem éppenséggel nagyon tud irritálni, amikor valaki ezt rosszul használja vag ytudatlanságból vagy mert jobban néz ki. Amikor meglátom a háziotvosi pecséten a nagy Dr-t, rosszul vagyok, de ezek is vegyesek, mert ennyire látszik a káosz, ők sincsenek ezzel tisztában, van amelyik orvosi pecséten "dr" van és van amelyiken pedig "Dr". De ha megkérdezed az utca emberét, 99,99 % azt se tudja, hogy létezik ilyen is meg olyan is ...

Ha mondat közben van, akkor ez a helyesírási módodsulás megzavart most hirtelen, ahogy bele gondoltam. Fogalmam nincs, de mivel tulajdonneveket is nagybetűvel írunk mondat közben is, na ez pedig a tulajdonnév egy címe, nem vagyok biztos abban, hogy átváltana ettől kis "dr"-rá. De tényleg most elbizonytalanodtam, na majd magyartantár ismerőst megkérdezem erről.
K

Papiniana # 2008.11.05. 21:36

Azt hallottátok, hogy valószínűleg hamarosan a gyógyszerészek is megkapják a doktori címet? Most tárgyalja az Ogy. a javaslatot. Tehát nem sokára, ha dr. X.Y.-ról olvasunk, fel kell tennünk magunknak a kérdést és bizony nagyon el kell gondolkodnunk: vajon az illető dr.med., dr.med.dent., dr.vet., dr.jur. vagy esetleg dr.phar....


Papiniana

hunfrakk # 2008.11.05. 21:43

mivel hatalmas különbésg van egy dr és egy Dr között

hát ez az, hogy éppenséggel SEMMI különbség nincs köztük

ez egy babona, hogy magasabbrendű a Dr, mint a dr.

Impossible # 2008.11.05. 23:34

hunfrakk,

a "dr." egyetemi doktori cím, ami nem tudományos fokozat, sokan írják ezt így: "Dr." Ez viszont nem szabályszerű, a szabályos így néz ki: "dr." VAGY "dr. jur." A "dr. jur." helyett is sokan írják így: dr. iur. ("latinosan"), de ettől még ez sem szabályszerű.
"Dr." a nagydoktorit jelenti, szóval PhD. esetében írható.
Tehát LÉNYEGI különbség van dr. és Dr. között, csak sokan tévesen használják, és keverik ezeket.

hunfrakk # 2008.11.06. 07:35

már csak az kellene, hogy tényszerű állítással alátámaszd állításod

nem gondolhatod komolyan, hogy a PhD "nagydoktori"

az e témákat boncolgató jogszabályok egyértelműek e kérdéskörben,

csak a totálisan laikusok ismételgetik a berögződött valótlanságokat

hunfrakk # 2008.11.06. 07:38

miért lehetne nagy Dr.-t írni mondat közepén annak, kinek tudományos fokozata van?
hol van az leírva, hogy az már "nagydoktori"
bizony, SEHOL

hagyomány? ugyan!
a helyesírás szabályait az MTA állapította meg,
ők mind professzorok, csúcs tudományos fokozatokkal, mégis így döntöttek -

Legislator # 2008.11.06. 08:13

Impi,

A nagydoktori (DSc.) ma az MTA doktora fokozatot jelenti, régen a tudományok doktora tudományos fokozatot jelentette. A "nagydoktor" amolyan köznyelvi szó, csak PhD. fokozattal (rég: kandidátusi fokozattal) rendelkezők lehetnek nagydoktorok. (Akinek kandidátusija van, az is lehet még DSc. természetesen). MTA levelező tag csak DSc. lehet.

Hunfrakk,

A szokást nem kell indokolni, csak a tőle való eltérést. Azért egy végzettséggel adott puszta (nuda)doktori cím, vagy egy szerzett dr. univ., bölcsészdoktor stb. nagyon alatta van a DSc.-nek (PhD.-nak), csak Mo.-n nem tartják be ezt a dr./Dr. különböztetést. Egyébként a név után írt PhD., DSc., (angolban) MHAS rövidítés jelzi, hogy "ki mi".


Sunshine after the rain.

hunfrakk # 2008.11.06. 08:24

azt vettem észre, hogy azok írják nagy kezdőbetűvel mondat közepén is a dr.-t, akik tíz év alatt, levelező tagozaton, rite-vel végeztek

aki pedig professzor, MTA dr.-a az sokszor nem ír semmiféle dr.-t

Legislator # 2008.11.06. 08:43

A nagydoktor helyett használható az akadémiai doktor kifejezés is.

Hunfrakk,

Én itt a hivatalos használatra gondoltam (publikációkban, egyetemi oktatói listákon).


Sunshine after the rain.

Incitatus # 2008.11.06. 08:48

Azt azért tegyük hozzá, hogy sem az akadémiai törvény, sem az MTA Doktori Szabályzata nem ismer Dr. rövidítést (csak DSc-t). Abban igaza van Hunfrakknak, hogy a cím használat és a tudományos teljesítmény általában fordított arányban áll egymással. Bár az orvosokat nehéz lenne ebben überelni: Prof. Dr. XY dr. habil. PhD dr. H.C. etc.