Szabadság kiszámítása


ricsi # 2004.05.25. 17:31

Négyműszakos munkarendben dolgozom és fizetett ünnepnapon a főnököm leállítja az üzemet és nekünk plusz pihenőt ad ki.Kényesen ügyel arra, hogy ne kelljen többet fizetnie, mint amennyit muszáj.Most például pünkösd vasárnap és hétfőn éjszakás lennék, de mind a két napra plusz pihenőt írt ki.Négy éve alig van fizetett ünnepem.Ilyenkor nem dolgozunk, de nem is kapunk egy fillért se.Ez éven csak január elseje és május elseje volt fizetve.Arra hivatkozik, persze úgy hogy ne értsük a lényeget, hogy két havi ciklusokban számolják a munkarendet, és minden hónapban egy szombatnak és egy vasárnapnak szabadnak kell lennie.Ez érthető is, de miért pont mindig a fizetett ünnepekre esnek ezek a napok?

the big cat # 2004.05.25. 18:22

Munkaidőkeretben dolgozol, a tövényes munakidőt a munakidőkereten belül a munakidőkeretbe eső ünnepnapok levonásával kell számítani, és azokat nyolc óra távolléti díjjal fizetni.

A munkáltatód törvénytelenül jár el, mert nemcsak pihenőidőt kell biztosítania az ünnepnapon, de azt ki is kel fizenie. Ezért hívják FIZETETT ünnepnek.

ricsi # 2004.05.27. 08:36

Tudnál nekem abban segíteni, hogy hova fordulhatnék ezzel a problémával?

the big cat # 2004.05.27. 12:33

Munkaügyi bírósághoz. Előbb persze ügyvédhez.

Szidi # 2005.02.07. 11:28

Engem a pótszabadság érdekelne a következő esethez. Anyuka otthon marad a 3 gyerekkel gyesen, akkor apuka kaphatja-e a 7 nap pótszbadságot? A törvény nem elég világos: "gyermekek utáni pótszabadság annak a szülőnek jár aki a gyermekek nevelésében nagyobb részt vállal és ezt bejelentik a munkáltatónál." Ebben az esetben ki vállal nagyobb részt? Mi az eljárás ilyenkor? Hol találok erre utaló bármit? Előre is köszi a segítséget.

Karika # 2005.02.07. 15:07

Meglepő, de jár az apukának a gyermekes pótszabadság. Az, hogy az anyuka otthon van a gyerekekkel gyesen, ezt a jogosultságot nem befolyásolja.

the big cat # 2005.02.07. 17:51

Miért nem világos a törvény? Egyszerűen csak a törvényt kell olvasni, és nem valami kivonatos kommentárt, amiben nincs benne teljes egészében atörvény szövege.

A pótszabadság annak a szülőnek jár, aki a szülők döntése értelmében a gyermekek neveléséből nagyobb részt vállal. Azaz a szülők döntik el, ki az aki nagyobb részt vállal a gyermek neveléséből, ezt nem kell indokolni, amunkáltatónak nincs mérlegelési joga, ha apuci kijeleneti, hogy márpedig ő vállal több részt, ide a szabit. Egyébként racionális indoka is lehet, mert a dolgozni járó szülő, aki az anyagiakat teremeti elő a család megélhetéséhez, ezzel épp vállalhat nagyobb részt, ha már mindenáron méricskélni kell.

A törvényben egyébként ez a nagyobb részt vállal kitétele értelmetlen, szükségtelen, a szokásos kodifikációs hiba, mivel a szülők döntésének diszkrétté tétele már elegendő volna annak meghatározásához, hogy ki veheti igénybe a szabit. De a másik munkáltatótól kell hozni egy igazolást, hogy amásik szülő ott nem veszi igénybe, ezt akro is hozni kell, ha fizetetlen szabin van anyu, mert ez a szabadság akkor is járna neki.

John # 2005.02.08. 05:31

Sziasztok!

Munkahelyemen azt mondták évekig, hogy ezt a pótszabadságot én nem kaphatom meg, mivel a feleségem munkanélküli, ezért Õ van többet a gyerekekkel. Utólag érvényesíthetők-e valahogy ezen elmaradt napok ? Illetve 2 gyerek után hány nap jár évente?

John

Karika # 2005.02.08. 15:20

John!

Három évre visszamenőleg érvényesítheted a követelésed.

Scully # 2005.10.23. 10:43

Sziasztok!

Tegnap találtam meg ezt az oldalt, nagyon jó!

Szeretnék tanácsot kérni mivel nincs jogász ismerősöm.

Problémám a következő:
Jóváhagyattam főnökömmel egy hét szabadságot úgy, hogy ebben a
hosszú hétvége is benne van, tehát összesen négy napot kértem.
Jelenleg még van 16 nap szabim, tehát marad tizenkét napom. Ez azt jelenti,
hogy októben vége felé járunk és én még nem vettem ki az éves
szabadságomnak a felét, amiről én rendelkezhetem. (Ha jól tudom)

Megnéztem a munkaszerzdődésemet és az alábbi pontot találtam
benne: A Munkavállaló heti rendes munkaideje 40 óra. A Munkáltató a
Munka Törvénykönyvének rendelkezései szerint a jogosult a munkaidő
beosztás meghatározására, beleértbe a többműszakos, illetve a
folyamatos munkarend bevezetését is. A Munkáltató esetenként
rendkívüli munkavégzést rendelhet el a Munkavállaló számára,
munkanapokon, a heti pihenőnapokon és a munkaszüneti napokon
egyaránt. A rendkívüli munkavégzés elrendelésére és díjazására a
Munka Törvénykönyvének rendelkezései az irányadók.

Kérdésem a következő. Mivel engem ígyis-úgyis kifognak rugni (már
keresnek a helyemre, mert nem vagyok szimpatikus a főnökömmnek.

Elmehetek-e szabadságra? Megtudják-e ezt valamivel torpedózni? Mit
mondjak és mire hivatkozzak (ne feledjük el, hogy mögöttük egy nagy-
nagy jogász cég áll) felkészülvén arra, hogy szó szerint bármire
képesek, amennyiben természetesen én felajánlom, hogy az én
munkám kész lesz a megadott határidőre. Véd-e engem a törvény és
hogyan? Illetve, ha elmegyek és utána kirúgnak azért, mert már
jóváhagyott szabadságomat töltöm, feljelenthetem-e őket a munkaügyi
bíróságon illetve látjátok-e esélyét, hogy közös megegyezéssel jöjjek
el, ugyanis nekem tanulmányi szerződésem van, ami miatt nem
szeretném az eddig tandíjamat kifizetni. Illetve kirúghatnak-e rendkívüli felmondással, mert úgy tudom ekkor ki kell fizessem a tandíjamat.

A Tanulmányi szerződésem a következő képpen rendelkezik:
Ha a tanulmányok folytatása közben a Munkavállaló munkaviszonya
munkavállalói felmondással, közös megegyezéssel, vagy munkáltatói
rendkívüli felmondással szűnik meg, akkor a Munkavállaló köteles
legkésőbb a munkaviszony megszünésének napján visszafizetni
mindazon költségetek, amelyeket a Munkáltató tanulmányaival
kapcsolatban kifizetett.

Mi a jó nekem? Nyilván, ha kirúgnak. Ebben az esetben mehetek
munkaügyi bíróságra? Iletve a fentiek figyelembe vételével, ha mégis
közös megegyezésre kerül sor és beleiratom, hogy nem nem tartozom
kifizetni a tandíjamat, akkor működik a közös megegyezés? Felülírja
mindez a Tanulmányi Szerződésemet?

Nem az a célom, hogy bírósára menjek, hanem hogy úgy tudjak majd
elmenni, hogy a lehető legjobban járjak. Illetve szabadságra
mindenképpen szeretnék elmenni, mert nekem az már ki van adva.

Csak hogy tudjátok, főnököm féltékenységből nem enged el szabadságra és mindezt sms-ben közölte velem, nem merte a szemembe mondani.

Plussz arra lennék még kíváncsi, hogy kötelezhet-e engem a munkáltatóm vagy főnököm, hogy megadjam privát mobilszámom és azon hivogasson akár munkaidőben.

Nagyon köszönöm!

Scully

the big cat # 2005.10.23. 15:53

Ez komolyan röhelyes...minek összerondítani minden fórumot ezzel?

luluka # 2006.04.08. 10:00

Szi.
Szetetnék tanácsot kérni:
Folyamatos munkarendben dolgozom 4 nap reggeltől estig/12 ó/ 4 nap pihenő 4 nap éjjel19-07 ig és 4 nap pihenő.
Ha 1 nap szabadságra megyek,hány nap szabadságot kell kiírni a munkáltatónak?Valamint,ha mondjuk 1 hét -tehát ha 4 napig nem megyek be dolgozni,mennyit kell kiírni?
Köszi előre is a segítséget

the supervisor # 2006.04.08. 11:10

A szabadságot munkanapban kell nyilvántartani, és abban is kell kiadni!

1 nap szabadság=8 óra, attól függetlenül, hogy a munkavállaló teszem azt részmunkaidős (pl.: 4 óra), vagy készenléti jellegű munkakörben dolgozik (pl.:12 óra)

luluka # 2006.04.18. 17:18

Köszönöm a válaszod:)
De ismét egy "fogas kérdés!
Ha ebben/ az alábbi/ munkarendben dolgozom akkor mi van a fizetett ünnepekkel?
Mondjuk: husvét hétfőn éjjel dolgozom este 7-másnap reggel hétig, akkor ez hogy van elszámolva?Ez munkanap,vagy fizetett ünnep?Vagy sehogy,csak símán a ledolgozott időt fizetik?
Köszönöm előre is.

the big cat # 2006.04.19. 12:24

1 nap szabadság az inkább 24 óra, az hogy mennyi távolléti díj rá viszomnt igenis befolyásolt azáltal, hogy valaki mondjuk részmunkaidőben dolgozik-e.

luluka # 2006.04.19. 16:35

T. The Supervisor Köszi a hozzászólást.
A szabadságban biztos voltam,csak szerettem volna,ha megerősít valaki az igazamban.A fizetett ünnepekkel viszont ebben a munkarendben / 4 nap nappal 7-19 ig,4 nap szabad 4 nap éjjel 19-07-ig....stb/
nem vagyok tisztába,-ha dolgozunk,vagy ha éppen pihenő napon vagyunk,akkor azt hogyan kell elszámolni.
Az 5+2 munkarendnél/H-P munka Sz-V szabad/ tisztában vagyok az ünnepek elszámolásával.
Köszi.

the big cat # 2006.04.19. 19:43

1. Fizetett ünnepen valószínűleg nálatok is törvénytelen dolgozni, mert azon kizárólag csak oylan munakörökben lehet dolgozni, amik rendeltetésüknél fogva azon anapon is üzemelnek, tipikusan ilyenek a közművek. de ha már mégis dolgoztok, akkor aki dolgozik a fizetett ünnepen annak jár az alapbér, 100% túlmunakpótlék, és a távolléti díj, akinek viszont szabadnapra esik nem jár semmi, uyganúgy minta normál ötnapos munkarendben akkor, ha a fizetett ünnep hétvégére esik.

kilenc # 2006.04.19. 21:24

Kedves Big Cat!

A 100% túlmunkapótlék hogyan kerül ide ?

the big cat # 2006.04.20. 15:11

Hmmm, jó kérdés, valahonnan ez van bennem, meg fogom keresni miért.

luluka # 2006.04.22. 09:38

Köszike a hozzászólásotokat,-de sajna nem lettem okosabb:( Várom a megoldást
Közmű-nél dolgozókról van szó és hogy bonyolítsam,akkor a husvét hétfő éjjeli munka,csak este 7-éjfélig ünnep,mert kedd már nem az és a munkanap másik fele átnyúlik.
Tényleg nagyon várom a válaszotokat.

kilenc # 2006.04.22. 21:33

Kedves Big Cat!

Nem véletlen ilyen emlékeid vannak : ??

"Mt. 126. § (2) Rendkívüli munkaidőben történő munkavégzésnek minősül ... a munkaszüneti napon történő munkavégzés, ... "

De ez utoljára 2001.VI.30-án volt hatályos ...

the big cat # 2006.04.23. 12:40

Lehet...

kilenc # 2006.04.24. 06:51

Kedves luluka!

Ha jól értem, húsvét hétfőn 19-től dolgoztál..
Ekkor 19-24-ig, azaz 5 órára jár a munkaszüneti napi pótlék.

Ha havibéres vagy, akkor a "ledolgozott munkáért", ha órabéres, akkor 5 órára távolláti díj. Ez utóbbi legalább a besorolás 120%-a, (óránként) tekintve, hogy folyamatos munkarendben dolgoztok.

luluka # 2006.04.27. 13:16

Köszi Mindenkinek a hozzászólást.
Neked is Kilenc köszi.-igen jól értetted!! Hm akkor ez tuti?????Nem tudnád esetleg a jogszabályt nekem megírni?
Mert egyébként elég sok a szabálytlanság.

kilenc # 2006.04.28. 22:35

Kedves luluka!

Hmmm... nem tudom, melyik jogszabályra gondolsz. Sokallod, vagy keveselled az 5 órát ?

Talán a konkrét jogszabályhely ez lehet: (úgy értem, ezt szeretnéd.)

"Mt. 149. § (1) Munkaszüneti napon a munkaidő-beosztás alapján munkát végző

  1. havidíjas munkavállalót - a havi munkabérén felül - a munkaszüneti napon végzett munkáért járó munkabére,
  2. teljesítménybérrel vagy órabérrel díjazott munkavállalót - a munkaszüneti napon végzett munkáért járó munkabérén felül - távolléti díja illeti meg."