Szabadság kiszámítása


_Lala_ # 2007.03.13. 00:32

Röviden:
Úgy kell a szabadságot számolni, hogy pont annyi időre mentesüljél a munkavégzés alól, mint amennyire a rendes munkarendben dolgozók.
Pl.: ha valaki napi 4 órában dolgozik (heti 20 órában), akkor minden szabadnapján 4 órányi munkavégzés alól mentesül. Tehát ugyanannyi nap szabadsága van, mint a teljes munkaidőben dolgozónak, csak nála egy nap fele annyi melót jelent.

Másik példa: ha valaki normál 40 órás heti munkaidővel rendelkezik, és 10 nap szabadságot vesz ki, akkor két hétig nem kell dolgoznia, és így 80 óra munkavégzés alól mentesül.

Ha ezzel szemben két hetente nem 40 órát dolgozik, és nem 5x8-as bontásban, hanem mondjuk 42 órát (12+12 / 96-os bontásban), akkor ha 10 nap szabit vesz ki, akkor ugyanúgy két hétnyi munka alól, azaz esetünkben 84 óra munkavégzés alól kell mentesíteni.

Tehát ott rontották el a számolást, hogy nem 40 órát dolgozol hetente, mert a 12-24-12-48 az hetente 42 óra meló. Így neked a 20 nap szabi 20 * 8 * 42/40 = 168 órát kéne jelentsen.

izsakig # 2007.03.13. 09:50

De ha a tv úgy fogalmaz, hogy 20 NAP, akkor miért kell enyire bonyolítani!

Lényeg: akárhogy is számolok, megillat a 20 nap, vagy csak 14 ??

Sücy # 2007.03.13. 11:02

izsakig, azért egy valamire figyelj... ahhoz, hogy neked legyen egy hét szabi, egy normál dolgozónak 5 napot kell kivennie... nehogy már neked csak 3,5-et kelljen...
20 db. 8 órás szabi az kicsit kevesebb, mint 14 db. 12 órás szabi. (a különbség abból adódik, hogy te 42 órát dolgozol egy héten, a nyolcórás csak 40-et)
Ha te 12-ket dolgozol, akkor 14 db. 12 órás napot vehetsz ki.

Az általad beidézett LBH nem vonatkozik rád: az arra vonatkozik, aki mindennap dolgozik x órát. te nem ebbe tartozol. Ha mindennap 12 órát dolgoznál, akkor lenne igazad. punktum.

Mihalickó # 2007.03.13. 15:09

Az a helyzet, kedves izsakig, hogy a szabadságot munkanapban és nem munkaórában kell kiadni.

NEKED 20 NAP SZABADSÁG JÁR, aki mást mond, az nem ért hozzá!

AudreyN # 2007.03.13. 15:47

Kedves Szakértők!

A " fizetett szabadság"-hoz kapcsolódóan annyi lenne a kérésem, hogy FELMONDÁSI IDÕ ALATT mik a törvényi rendelkezések, ha
a"munkavállaló rendes felmondása esete áll fenn" felmondási idő május 31-ig tart, de ápr. 6. az utolsó munkában töltött nap (a szabadság 11 nap máj.31-ig ):
a.) munkavállaló kérheti -e a kifizetés helyett a fizikai távollétet, vagy annak egy részét?
b.) munkaadó felajánlhatja-e (bár eddig még nem tette) a szabadság igénybevételét, hogy ne kelljen kifizetnie - vagy annak egy részét?
c.) valóban meghosszabbodik a felm.idő az igénybevett szabadsággal?
d.) kinek mi a kötelessége vagy lehetősége?
Mivel elég mérges a jelenlegi hangulat, csak olyanra szorítkoznánk, ami megjár, pluszt vagy gesztust már nem várhatunk, de ha nem ütközik törvénybe a szabadság kérése a felm.idő alatt - akkor miért ne???

KÖSZÖNÖM MEGTISZTELÕ VÁLASZUKAT!

ObudaFan # 2007.03.13. 15:55

A munkavállaló kérheti az éves szabadsága 1/4-ének kiadását az általa meghatározott időpontra - akár a felmondási időre is - de a munkáltató fontos okból mégis kérheti, hogy végezzen munkát. A többire nézve ilyenkor a munkáltató dönt, hogy pénzben megváltja, vagy kiadja. Viszont a szabadsággal nem hosszabbodik meg a felmondási idő.

Kála # 2007.03.14. 06:29

Kis kieg.: az 1/4 tekintetében kérni ugyan kérheti, de a munkáltató csak akkor köteles eleget tenni a kérésnek, ha legkésőbb 15 nappal a szabadság kezdete előtt bejelentette igényét.

ikke # 2007.05.17. 07:42

Sergítségeteket kérem,
Akit napi 2 órában foglalkoztatnak, /5*2=10 óra hetente (részmunkaidős)/ azt mennyi szabadság illeti meg, ha egyébként a napi 8 órára 30 nap illetné meg?
Most írnánk a munkaszerződést, és pontosan szeretnénk tudni, hogy ebből később ne legyen munkaügyi vita. Köszönöm szépen.

Kála # 2007.05.17. 08:27

Nincs különbség, tehát 30. (De nyilván a szabadságos napokon is csak a 2 órának megfelelően kiszámolt díjazás jár.)

Halkan jegyzem meg, a munkaszerződésbe simán bele lehet írni az Mt. szerinti szabadságnál többet is (sőt igazából ilyenkor van értelme egyáltalán belevenni a szeződésbe).

hugi0331 # 2007.07.20. 12:03

Segtséguket kérném a következőkben.Hétvégi részmunka időben dolgozom./heti 20óra csak szombat és vasárnap/.Éves alapszabim 28nap.Kérdésem hogy ebben az esetben 2007.07.29.-ig mennyi szabi jár a részmunkaidőre?És 1nap szabi hány óra?

szabadello # 2007.09.28. 10:03

Szeretném a segítségüket kérni!
Munkavállalónk 1 hónapos határozott idejű munkaszerződését 3 nap után közös megegyezéssel megszüntettük. 30 nap az alapszabadsága. Hány nap szabi jár neki erre a 3 nap ledolgozott munkanapjára? Hogy számolok ilyen esetben?
Előre is köszönöm a gyors válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.28. 12:27

Mivel kerekíteni kell, egy. De a közös megegyezés azért megegyezés, mert a feltételeit a felek közösen határozzák meg.

efi99 # 2007.09.29. 08:44

Azért ne haragudj, nem semmi kérdés, a munkáltató gondolom érdekesen fog kinézni a fejéből. Valaki dolgozik 3 napot erre kb 0,03 nap szabadság járna időarányosan és akkor ezt ki akarja venni / fizettetni...

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.29. 08:53

A közös megegyezésben meg lehet próbálni elérni, hogy ne tartson rá igényt. De miért mondana le a munkavállaló valamiről, ami rendes felmondás esetén is megilletné.

Ha nem tetszik a dolog, nyugodtan dolgoztathatjátok a határozott idő leteltéig.

pityx # 2007.10.02. 15:40

Szabadság elszámolása.

Az lenne kérdésem, hogy a szabadságra jutó bért, hogyan kell kiszámolni, abban az esetben, ha van egy 130 000.ft-os személyi alapbérem + készenléti díj,+túlóra. Csak a személyi alapbérem a mérvadó, vagy bele kell számolni a + juttatásokat is? .én úgy tudom, hogy átlabért kell számolni a + juttatásokkal együtt, és ennek arányában kell a szabadság napokra eső összeget kiszámolni. A munkáltatóm csak a személyi alapbér után fizeti a szabadságot.
Előre is köszönettel!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.02. 16:17

Jól tudod. A munkáltató meg rosszul fizet.

Idna # 2007.10.02. 17:00

Szabadsággal kapcsolatban lenne nekem is kérdésem:
Felmondási idő alatt lehet-e szabadságot kérni?
Ebben az évben még csak egy napot vettem ki és a felmondási időt nem akarom olyan légkörben ledolgozni!
A segítséget előre is köszönöm!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.02. 18:33

Lehet. De a munkáltató csak az összesnek a negyedét köteles kiadni, azt is csak akkor, ha az időpontja előtt legalább 15 nappal kéred.

Hmouse # 2007.10.06. 15:50

A szabadságmegváltás.

Önkormányzatnál dolgoztam mint munkaügyi központ által támogatott munka törvénykönyve szerint foglalkoztatott informatikus. A polgármester volt a foglalkoztató.
Miután a támogatás megszűnt, elküldött táppénzre és mellette behívott dolgozni azzal az ígérettel, h. meghosszabbítja a szerződésemet. Be is jártam, de a szerződés csak nem lett meghosszabbítva. A leszámoló papírokat 3 hónapra rá kaptam meg.
A bennmaradt 5 nap szabadságomat szóban többször kértem és mindig csak a majd volt a polgármester válasza.
Ezek után még volt egy munka, amiről telefonon szóban megállapodtunk, h. mennyi lesz a tarifa, ezt elvégeztem, de azt sem akarja kifizetni.
Több mint egy hónapja levélben is kértem a ki nem fizetett szabadságom rendezését, ami a mai napig nem történt meg.
Nem tudom, h. járt volna-e 13. havi fizu és ruhapénz?
Ilyen esetben mit kellene lépnem?

Busó # 2007.11.16. 21:47

Kedves Mindenki!

A következő kérdésem lenne. Kettő napot dolgozunk kettő napot nem 12 órás műszakban. Folyamatos munkarendben. A munkáltatónk két műszakra tehát 2*12 órára három nap szabadságot von le tőlünk. Ha az Mt azt írja, hogy munkanap akkor miért vonnak le 3 napokat.

Aki tud 12 órás szabi számolásban segíten az írjon.

Előre is köszönjük.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.16. 22:50

Helyesen teszi. De nem "két műszakra vonja le" - hanem három napra adja ki a szabadságodat. Mert három nap, az három nap.

efi99 # 2007.11.17. 09:53

Mert a munkanap kitétel az nem a "te munkanapod", hanem, amikor a gyár dolgozik. Tehát ha te H,K majd P,Szo dolgozol, de a gyár nyilván folyamatosan, akkor szabi kiírható úgy, hogy H,K,Sze. (Másképp nem is lehetne, hiszen 1 szabi "egyenlő" 8 óra).
Egyébként van ennek megfordítottja is, érdekes, hogy ezen senki sem csodálkozik: ha a kollégád beteg vagy szabin van, lehet, hogy Sze-n helyettesítened kell, pedig az sem "munkanapod".

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.17. 10:10

Ha dolgozol hétfőn és kedden, akkor nem írhatnak neked ki szabadságot. Éppenséggel akkor írnak ki, ha nem dolgozol. Akkor viszont valóban szerdára is, hiszen - meivel egy munkanap 8 óra - három munkanapot voltál szabadságon.

efi99 # 2007.11.17. 11:45

Izé, én is így értettem, tehát, ha a példában Hé és Ke van otthon munka helyett, akkor szabi: Hé,Ke,Sze.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.17. 11:51

Akkor elnézést. :)