Munkajogi kérdések.


wers # 2020.07.15. 06:21

Melyik részét kifogásolod? Azt, hogy értékelik a munkavállalók teljesítményét, vagy azt, hogy titokban.

Mindkettő jogszerű főként a titokban. Mármint az eredmény csak egyénenként a munkavállalóra és a munkáltatóra tartozik, nem publikus.

Sniper79 # 2020.07.15. 06:32

Titokbant úgy értem hogy a munkavállalók nem tudnak róla, így az eredményt se tudják.

drbjozsef # 2020.07.15. 07:33

Ha ez az értékelés kifejezetten a munkavégzéssel kapcsolatos, akkor nem hogy nem jogszerűtlen, hanem kifejezetten logikus, ajánlott is. Nyilvánosnak sem kell lennie, még az értékelés tényének sem.

Ha olyan van benne, ami dehonesztáló lehet a munkavállalóra, és nem a munkavégzéssel kapcsolatos ("a nagymellű dugnivaló szőke", vagy ilyesmik) az lehet esetleg jogszerűtlen - de ha nem nyilvános, akkor még ez esetben sem feltétlenül.

Sniper79 # 2020.07.15. 08:45

Köszönöm a válaszokat. Szép napot

wers # 2020.07.15. 09:26

Szerintem ha egy munkavállaló meg szeretné ismerni a róla készült értékelést azt nem nagyon tudná a munkáltató megtagadni. Semmi oka sincs rá.

Szekely # 2020.07.15. 15:17

Azt szeretném kérdezni, hogy jogába áll e a munkáltatónak az öltözőt bezárni munka idő alatt. Így a munkavállaló nem fér hozzá a személyes dolgaihoz. Pl:női dolgozók az intim dolgaihoz sem.

Eliza2 # 2020.07.16. 06:13

Tisztelt Tagok !

Az következő ügyben kérném a segítségüket : testvérem 2012 novemberében elhelyezkedett egy céghez heti 40 órában . 2015 - ben kapott egy munkaszerződés módosítást ami szerint őt és kollégáját egy munkaerő kölcsönző cégen keresztül alkalmazzák tovább heti 40 órában . .Július 3 - án behívta a főnöke az irodába és közölte hogy másnaptól nem kell dolgozni menjen . Július 10.- én bement a kilépős papírjait aláirni amit a munkaadó közös megegyezéssel írt meg , ezt nem írta alá . Így nem kapta meg a fizetését sem sem a szabadságpénzét , illetve végkielégitését Ezután bement a NAV - hoz és ott szembesült vele hogy 2020 áprilisa óta módosítva van a szerződése 8 óra helyett 4 órára de erről nem tudott nem írt alá semmit . Illetve 2015 - óta külömböző cégekhez volt bejelentve . Kérdésem mi a teendő most hogy megkapja kilépős papírjait mert így most még a munkaügyi központba sem tud regisztrálni , illetve jelen esetben a 4 vagy a 8 órás munkaszerződés érvényes ? Köszönöm szépen válaszukat .

wers # 2020.07.16. 06:40

Július 3 - án behívta a főnöke az irodába és közölte hogy másnaptól nem kell dolgozni menjen

Nekem még az is kétséges, hogy egyáltalán felmondott-e jogszerűen a munkáltató.

A többi meg főleg.

Én bemennék munkára készen a munkahelyemre, és elbeszélgetnék a "főnökkel". Leginkább azzal, aki hivatalosan foglalkoztat és képviselheti azt a céget.

Ha eredménytelen, akkor elköszönnék, hogy akkor majd a hatóság fogja keresni. (Kormányhivatal)

Eliza2 # 2020.07.16. 06:59

Köszönöm szépen a valaszt , a jelenlegi munkaadója küldte el , mikor bement a papírjait aláirni fölszólitotta hogy személyes dolgait munkaruháit is vigye el . A kormányhivatalon belül hová kell fordulni ?

drbjozsef # 2020.07.16. 07:16

Eliza2,

Munkaügyi és Munkavédelmi Főosztály - Munkaügyi Ellenőrzési Osztály

Auruun # 2020.07.16. 08:08

Tisztelt Fórumozók!

Munkáltatóm megtiltotta, hogy bárki külföldi útra vállalkozzon a szabadsága alatt. Ezt még meg is értjük és támogatjuk, a jelenlegi helyzet miatt.

Azonban újabb agymenése, hogy csak úgy mehetünk szabadságra belföldön, ha a szabadság letelte után tesztet végeztetünk (saját költségen), illetve a velünk nyaraló családtagjaink is. És ezt meg kell ismételnünk egy hét múlva.

Kérdésem, hogy előírhatja-e a munkáltató kötelező jelleggel a teszt elvégzését? Amennyiben a velem utazó ezt megtagadja, lesz-e bármilyen hátrányos következménye velem szemben?

Megjegyzem, naponta tömegközlekedek, szerintem ott nagyobb az esélye a megfertőződésnek.

Köszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.16. 08:19

Előírhatja, de akkor ő viseli a költségeket.

wers # 2020.07.16. 08:20

a jelenlegi munkaadója küldte el

Nekem még mindig nem egyértelmű, ahol a munkát végzi, vagy a munkaerő kölcsönző?

Annak kell írásban felmondania a munkaszerződést, akivel azt kötötte. Ha a teljes felmondási idő tartamára felmenti a munkavégzés alól azt is írásban kell megtennie.

Zoli8801 # 2020.08.18. 21:54

Kedves jogászok!

Rendkívüli munkaidőnek számít, ha beosztás szerint éjjeles műszakban dolgozom egy héten, majd a munkáltatóm éjjel szól, hogy másnap délután kell mennem?

Jucus70 # 2020.08.19. 07:00

Sziasztok.
Vissza tarthatja-e a munkáltató a múlt havi bért, ha lopás miatt rendőrség által feljelentés történt?
Köszönöm
Üdv Jucus

wers # 2020.08.19. 07:14

Jucus70

nem

Jucus70 # 2020.08.19. 07:17

Wers nagyon köszönöm a választ.

wers # 2020.08.19. 07:22

Zoli8801

Akár az is lehet, ennyiből nem lehet rá választ adni. Így messziről az sanszos, hogy nem lesz az rendkívüli.

wers # 2020.08.19. 07:26

Jucus, szívesen. Ha esetleg lenne követelése tőled akkor szólítson fel a teljesítésére, ha nem teszed akkor fmh, és végrehajtással érvényesítse.

Gyanítom le fogja vonni. Nem jogszerű.

Jucus70 # 2020.08.19. 07:43

Wers nagyon köszönöm, azt elfelejtettem leírni, hogy a páromról van szó, a lopás ami meghiúsult munka területen történt.

Zoli8801 # 2020.08.19. 10:33

Kedves Wers!

Mindenesetre kértem elrendelőt róla. Én abból indultam ki, hogy 96 órával korábban kell közlniük a változást a munkaidőbeosztásban. A műszakpótlékot, illetve az utazást 20-án reggel (taxi) spórolják csak meg vele, bár nyilván nem látok rá az üzleti tervre. Van csoport, akit nem váltottak vissza, de őket azért mert a többi műszakból nem tudtak mit kezdeni az emberekkel azon a soron. Tehát lesz éjjel munka, nem zár be a gyár.

Jucus70 # 2020.08.27. 16:51

Sziasztok.
A múltkori kérdésemhez kapcsolódik a mostani. Kérlek segítsetek.
A páromat lopás miatt feljelentette a rendőrség, a munkaterületről kitiltották.
A lopás meghiúsult. A kivitelező a párom munkaadóját kötelezte az okozott kár megtérítésére. A munkaadó a páromtól követeli ezt az összeget.
Ķérdésem az lenne, hogy követelheti-e a munkaadó a büntetését a páromtól?
Illetve a ki nem fizetett bér és a vissza tartott kilépő papírok miatt hová kell fordulni?
Köszönöm szépen a segítséget.

drbjozsef # 2020.08.27. 18:18

Jucus70,

Ha meghiúsult a lopás, akkor miféle kár történt?

Egyébként, általánosságban, persze, ha jogellenesen kárt okoz, akkor azt meg kell térítenie, még jóhogy.

A bér és a bérpapírok hiánya miatt a kormányhivatal munkaügyi főosztályához fordulhat.

Jucus70 # 2020.08.27. 23:01

drbjozsef köszönöm szépen a gyors választ. Meghiúsult igen, mert nem hozta el a levágott kábelt. Ezzel ugye kárt okozott, mert a kivitelező szerint az egész kábelezést újra kell csinálni. Akkor ha jól értelmezem, ki kell fizetni a munkaadónak a munkaadóra kiszabott újra kábelezés összegét, plusz azt is amit majd a rendőrség kiszab rá?

drbjozsef # 2020.08.28. 05:02

Ja hogy nem a lopás volt a legnagyobb tett... így értem.

Igen, jó eséllyel az okozott kárt behajtják rajta.