Munkajogi kérdések.


Sombokor # 2022.03.20. 06:58

@Kovács_Béla_Sándor

Már ha eddig nem használt még el belőle idén.
Illetve itt ezen a fórumon olvastam olyat is, hogy az is időarányos, tehát ha most felmond, az csak kb. 3 nap (mínusz amit már felhasznált belőle).

Egyébként (és ez is valódi kérdés, nem vitatkozom), ez a rendelkezés kikényszeríthető felmondás esetén is? A 125. § maga nem fogalmaz meg kivételt, így önmagában, betű szerint azt jelenti, hogy munkavállalói felmondás esetén a munkavállaló rendelkezése alatt lévő 7 nap is megváltható. A 15 nap persze rövidebb mint a felmondási idő, így kötelezve van a munkáltató a kiadásra...

Kovács_Béla_Sándor # 2022.03.20. 11:16

Ahogy mondod. De azzal vitatkoznék, hogy a 7 napot időarányosan kellene számítani.

enigma # 2022.03.21. 12:27

Sziasztok,

Felmerült egy elég nyomós kérdés bennem. Előbb egy kis kontextus.

IT Szektor, magyar KKV, home - office bevezetés járványidő alatt. Mindeközben közös megegyezéses alapon (szóban) megállapodás történt az otthoni munkavégzés pandémia utáni gyakorlásáról. Munkáltató egyoldalúan visszarendelt mindenkit, 5 nap on-site munkavégzésre, a járványügyi intézkedések eltörlésével, ellenére a többezres esetszámoknak. Programozó munka.

Kérdés: ha nem teszek eleget a "parancs"-nak, továbbra is a korábban megegyezettek szerint járok el (ami 2 nap on-site, 3 otthon), közben elszámolhatóan / transzparensen / ellenőrizhető módon végzem a munkám (ahogy eddig is), megtagadhatja a munkáltató a bér kifizetését azokra a napokra, amikor nem jártam bent? (alkalmazotti státusz)

Köszi mindenkinek előre is

drbjozsef # 2022.03.21. 12:36

enigma,

Persze.Köteles vagy időben, munkavégzésre alkalmas állapotban a munkahelyen megjelenni.
Néhány eset után akár azonnalival fel is mondhat.
A munkabeosztást, beleértve a munkavégzés helyét, a munkáltató szabja meg.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.03.21. 18:02

Szerintem már egy napi igazolatlan hiányzás is megalapozza az azonnali hatályú felmondást. Ebben egyre szigorúbb a bírósági gyakorlat.

DP # 2022.03.22. 13:01

Üdvözlök mindenkit!

Egy kérdéssel fordulnék a hozzáértőkhöz, ami számomra nem tiszta. Főiskolai végzettségem van, de jelenleg közfoglalkoztatásban dolgozom. Találtam egy írói, szövegírói munkát, ahol határozatlan idejű megbízási szerződéssel tudnék munkát végezni. A kérdésem az lenne, hogy ez ütközik a közfoglalkoztatotti státuszommal? Tehát elveszíteném a közfoglalkoztatotti státuszom, vagy párhuzamosan ezt a munkát is végezhetem mellé?

Tisztelettel:

Dávid

drbjozsef # 2022.03.22. 16:29
Majordomus # 2022.03.22. 21:00

Úgy tűnik a kettő együtt nem megy.

drbjozsef # 2022.03.23. 05:17

Úgy tűnik - bizonyos feltételek mellett - de.
Miért nem olvasod el? - vagy ha nem olvasod el, inkább ne szólnál hozzá.

Majordomus # 2022.03.23. 08:48

Tilos?

drbjozsef # 2022.03.23. 09:11

"szólnál"
Ez egy ún. óhajtó szószerkezet.
Nem tilos, de mindenkinek (!) jobb lenne.

DP # 2022.03.23. 13:27

Köszönöm szépen a válaszokat, és az információt!
Azért sem volt tiszta nekem a leírt munka, mert elvileg bármikor nemet mondhatok a beérkező felkérésekre, és csak annyit vállalhatnék, amennyit akarnék, vagy úgy gondolom az időmbe belefér. Csupán ez a "határozatlan idejű megbízási szerződés" fogalom kavart be a gondolataimba.

Majordomus # 2022.03.23. 19:52

Nem kell elolvasni...

esocsepp12 # 2022.03.24. 15:54

Kedves Fórumozók! Kérdésem lenne, ha a munkáltató cég kényszertörlési elj. alá került tavaly ősszel, a munkavállaló munkaviszonya nem került megszüntetésre a mai napig, annak ellenére, hogy a munkáltató arról tájékoztatta szóban a munkavállalót, hogy meg fogja neki szüntetni, így állományban maradt, amiről idén szerzett tudomást munkaügynél. A munkaviszonya nem került megszüntetésre, nincsenek kilépő papírjai, így nem tud elhelyezkedni és munkanélkülit sem igényelni, a 40 napos bejelentési határidőből is kicsúszott. A munkáltató szóban csak hitegette, hogy majd megkapja. Mit tud most tenni a munkavállaló? A mai napig elmaradt, több havi munkabérre jogosult? Ki tudja kijelenteni?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.03.24. 16:49

A mai napig elmaradt, több havi munkabérre jogosult?

Hát az attól függ.

Majordomus # 2022.03.24. 19:00

Olvasd el a munkaszerződésedet!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.03.24. 19:25

Az kevés lesz.

dethroner # 2022.04.04. 17:30

Jó napot/sziasztok!
Március 9-21 között táppénzen voltam. Ezen idő alatt volt ugye a március 14-i hétfői munkanapáthelyezés március 26-ra. Ha én ezen a 14-én táppénzen voltam, akkor kellett volna dolgoznom 26-án?

Szomorú örökös # 2022.04.04. 18:32

dethroner

Már volt itt ezzel kapcsolatos kérdés. Azért kellett volna dolgoznod 26-án, mert hivatalosan munkanap volt egy jogszabály szerint. Semmi köze ahhoz a naphoz, amit ledolgoztál vele. Egyébként itt van az a topik, ahol pont erről volt szó:

https://www.jogiforum.hu/forum/16/155377

Kovács_Béla_Sándor # 2022.04.04. 18:39

Az a munkaidőbeosztásodtól függ. Mindenesetre munkanap volt.

Majordomus # 2022.04.04. 18:57

Ha dolgoztál fizetést kapsz érte. Ha nem,fegyelmit.

efi99 # 2022.04.04. 19:17

dehtroner
Fordítsd meg és már meg is lesz a válasz.
Ha te pl dec 11 szombaton beteg lettél volna a bedolgozós szombaton és ezért nem tudtad volna előre bedolgozni a dec 24-et, akkor neked felgyógyulásod után dec 24-én be kellett volna menned az üres irodába dolgozni?

Majordomus # 2022.04.04. 20:05

Érdekes ötlet. Még orvost is hivnának hozzá....

hazvas # 2022.04.05. 10:46

Üdvözlök Mindenkit!

Egy vállalkozási lista legalsó láncszemeként dolgozom vállalkozóként, a fölöttem lévők szolgáltatást nem nyújtanak, ill. kizárólag továbbjátszanak az összeg nagy részét lefölözve a semmiért.
Nekem a lánc legalján lévő céggel van szerződésem, akinek a szolgáltatást végzem, annak pedig a lánc legtetején lévővel.
A cég, akinek szolgáltatok, szeretne átvenni, kihagyva a felesleges közbeiktatott elemeket.

A kérdésem az lenne, hogy
1, a mellékelt szöveg figyelembe vételével alkalmazotti jogviszony létesíthető-e a kérdéses céggel(erre vonatkozóan nincs utalás a szövegben, különben ellentételezést kellett volna felhozni?),
2, illetve ha a szolgáltatást direktben nekik végezném, megállja-e a helyét a szövegben megfogalmazott követelés?

Előre is köszönöm a segítséget.

"A Vállalkozó kötelezettséget vállal, hogy a Szerződés megszűnését követő 1 éven belül kizárólag a Megrendelő előzetes írásbeli hozzájárulásával nyújt szolgáltatást a Megrendelő azon ügyfelei számára, melyek érdekében a Vállalkozó a Szerződés alapján bármely tevékenységet végzett. A szerződő felek megállapodnak, hogy a jelen pontban rögzített kötelezettség megszegése esetén a Vállalkozó a Megrendelő felé xxx összegű kötbér fizetésére köteles, mely a kötelezettségszegés bekövetkezését követő napon esedékes.

Felek a jelen szerződés hatálya alatt, valamint e jogviszony megszűnését követő egy éven belül sem közvetlenül, sem közvetve, sem máson keresztül nem buzdíthatnak vagy bírhatnak rá a másik Féllel együttműködő személyt arra, hogy a másik Féllel való kapcsolatát megszüntesse és/vagy hogy vele vagy más harmadik személlyel hasonló jogviszonyt létesítsen. A jelen szerződés hatálya alatt, valamint e jogviszony megszűnését követő egy éven belül a Felek, a Felekkel kapcsolt vagy egyéb módon közös érdekeltségbe tartozó vállalkozás sem közvetlenül, sem közvetve, sem máson keresztül nem létesíthet továbbá a másik Féllel a jelen keretszerződés hatálya alatt munkaviszonyban, vállalkozási, megbízási vagy egyéb közreműködésre irányuló jogviszony alapján együttműködő személlyel hasonló jogviszonyt. Az e pontban foglaltak a Vállalakozó tagjaira, vezető tisztségviselőire, az adott eseti megrendelésen dolgozó munkavállalóira, alvállalkozóira, megbízottjaira, egyéb teljesítési segédeire is vonatkoznak. Amennyiben valamelyik Fél megszegi az e pontban meghatározott rendelkezéseket, a szerződésszegő Fél köteles a másik Félnek xxx forint kötbért. A jelen pontban foglalt egyes kötelezettségek teljesítése alól a jogosult Fél előzetes írásbeli nyilatkozatával felmentést adhat."

Kovács_Béla_Sándor # 2022.04.05. 13:12

Mint már annyiszor elmondtam: egy konkrét tényállással többre mennénk.