Munkajogi kérdések.


RAndi # 2013.06.05. 08:46

Már keresőképes leszek nemsokára. Az ügy pedig egy kissé szövevényesebb, mint ahogy röviden leírtam a lényeget.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.05. 07:14

Hogyne számítana be!? De a felmondási idő is telik a keresőképtelenség ideje alatt is.

(Jut eszembe: milyen munkáltatónak kell annyira a dolgozó, hogy keresőképteleneket is felvesz?)

RAndi # 2013.06.05. 06:41

Tisztelt Szakértő,

Az lenne a kérdésem hogy 2012.11.09 óta dolgozom 4 órában egy Kft-nél. 2012.12.06.-a óta beteg vagyok és sajnos táppénzes ellátásban részesülök.
Most viszont fel szeretnék mondani, mert találtam jobb állást. A munkáltató ragaszkodhat a 30 nap felmondási idő ledolgozásához ? Mivel még konkrétan 1 hónapot sem dolgoztam, és elvileg még akkor próbaidőm sem járt le, vagy beleszámít a táppénzen töltött idő is ? Mert ha nem akkor indoklás nélkül bármelyik fél azonnali hatállyal megszüntetheti a munkaviszonyt ?

Előre is köszönöm válaszát

Arerika # 2013.06.04. 10:43

Tisztelt Jogi szakértő!
Kérdésem a közalkalmazottak illetménynövekedésével kapcsolatos.
Jelenleg egy Oktatási Nevelési Intézményen belüli Pedagógiai Szakszolgálatnál dolgozom gyógypedagógusként (logopédiai szakirányon). Mellette rendelkezem óvodapedagógusi diplomával is.
A kötelező 21 óraszámból 7 órában foglalkozom óvodában és iskolában is fogyatékos gyermekekkel.(Ez meghaladja a 10%-ot. Kérdésem, hogy a 138/1992. (X. 8.) Korm. rendelet 14/A §-(2) e) pontja szerint megilletne -e az illetménynövekedés? Ha igen hány %? Visszamenőleg igényelhetem-e, és meddig? 2013 januártól az állam a fenntartó.Kihez kell fordulni?
Válaszát előre is köszönöm.

bluejuniper # 2013.06.02. 16:07

Kedves "Könyv",

Köszönöm válaszát.
Remélem az ügyintézés is hasonlóképp' könnyedén fog menni, ha arra kerül a sor...

bj

ObudaFan # 2013.06.02. 12:59

Hacsak az adott munkakörre nincs ilyen jogszabályi kizáró ok, akkor nem.

puszedli66 # 2013.06.02. 12:48

Tisztelt Jogászok!
Érdeklődni szeretnék, hogy ha a jelenlegi munkahelyemen- 2 éve dolgozom itt- tudomást szereznek arról, hogy régebben volt egy büntetésem, akkor e miatt /alapján felmondhatnak-e nekem ?A felvételkor nem volt semmiféle erre vonatkozó kérés, kérdés... A munkámat jól végzem,nincs probléma...
köszönöm a választ

Könyv # 2013.06.02. 08:48

bluejuniper!

Igen, napi 222 Ft, azaz 30 napra 6660 Ft. A befizetéshez a NAV csekket küld, természetesen átutalni is lehet, sőt, kártyával be lehet fizetni a NAV ügyfélszolgálatán.
Ha valamelyik hónapban nincs meg a 30 nap, akkor természetesen a meglevő napok szorozva 222 Ft-tal a befizetendő.
A neve egészségügyi szolgáltatási járulék, nem keverendő az eho-val.

De aki álláskeresési támogatást kap, annak nem kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni!

Az álláskeresési támogatás kritériumait a munkaügyi központban mondják meg.

bluejuniper # 2013.06.01. 19:01

Kedves Könyv,

Köszönöm válaszát.
Esetleg abban is tud segíteni, hogy a felmondási időre kifizetett "távolléti díj" összege meg kell hogy egyezzen az átlag kereset összegével?

  • 6660 Ft /hó összeg az eü.hozzájárulás minden munkanélkülinek?
  • Eszembe jutott még valami,az álláskeresési támogatásra kik jogosultak, hogy lehet igényelni?(amihez meghatározott munkaviszonnyal kell rendelkezni, bár nem tudom hogy az mennyi..)

bj

BLMM # 2013.06.01. 12:52

Tisztelt Jogászok!

30 éves köztisztviselői munkaviszonyom van,sajnos olyan beteg lettem,hogy lefognak rokkantosítani.
Kérdésem a következő:
1./munkaviszony megszüntetés hogyan történjen,hogy jól jár jak? (közös megegyezés,vagy én mondjak fel)
2.Milyen járandóság és mennyi illet meg?

várom mielőbbi választ!

Tisztelettel BLMM

Könyv # 2013.06.01. 07:57

bluejuniper, az előző hozzászólásomat azzal egészítem ki, hogy majd a 13T1011 nyomtatványon kell bejelentkezned az egészségügyi szolgáltatási járulék (magyarul: potyautas) fizetésére a NAV-nál.

Könyv # 2013.05.31. 20:38

A felmondási idő letelte után 45 napig még türelmi idő van, addig nem kell fizetni az ú.n. "potyautas"-t. (Egészségügyi szolgáltatási hozzájárulás).
A 45. naptól kell, be kell jelentkezni a megfelelő nyomtatványon az APEH-nál. Elektronikusan is lehet.
Tehát a kilépésedtől számított 45 napon át még érvényes lesz a TAJ kártyád.

Ha újból munkába állsz, akkor a munkáltatód bejelent és ennek alapján az APEH, vagyis NAV, automatikusan törli a kötelezettségedet. Tehát kijelentkezni nem kell.

bluejuniper # 2013.05.31. 16:07

Tisztelt jogászok, szakértők.

Szeretnék érdeklődni, hogy a felmondási idő alatt kell e fizetni az egészségügyi hozzá járulást? Vagy miután letelt, másnaptól kezdve?
/Nem szeretném ha a TB támogatottság megszűnne..vagy ha van TAJ számom(függetlenül a jogviszonyom rendezettségétől)az orvosnál térítésmentesen el fognak látni..?/
A második kérdésem az lenne hogy a felmondási időt naptári napokban számolják?
..és végül a felmondási időre kifizetett "távolléti díj" összege meg kell hogy egyezzen az átlag kereset összegével?

Megköszönve a szíves segítséget:

bj

crumerum # 2013.05.31. 16:04

Tisztelt dr.Bodnár Lilla!
Köszönöm a válaszát!
A kérdésem másik fele, hogy közalkalmazottként a felmondási idő kérhető-e a 62. évem betöltése után is, vagy csak előtte?
Előre is köszönöm az újabb segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.31. 09:44

Mert nincs is rá külön rendelkezés, nincs lényegi különbség.

Gyuszu # 2013.05.31. 09:22

Akkor ez azt jelenti, hogy a foglalkoztatására vonatkozóan a Munka Törvénykönyvének rendelkezéseit kell alkalmazni, az adott személy vonatkozásában is?
Elnézést, hogy értetlenkedek, csak párszor már átnéztem az Mt-t és nem találtam erre vonatkozóan külön rendelkezést.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.31. 08:58

Az uniós tagállam, azonos elbírálás alá esik a magyar állampolgár munkavállalókkal.

Gyuszu # 2013.05.31. 08:53

Román állampolgár.

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.05.31. 08:38

Ez függ attól, hogy mely ország állampolgára a foglalkoztatni kívánt személy.

______________________________________

Budapesti ügyvéd

www.bodnarugyvediiroda.hu

Gyuszu # 2013.05.31. 08:22

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy külföldi állampolgár Magyarországon, magyar székhelyű cégnél történő foglalkoztatása, addig amíg nem szerzi meg a magyar állampolgárságot (jelenleg folyamatban van) lehetséges-e?
A közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény értelmében úgy tudom (jobban mondva azt a tájékoztatást kaptam), hogy nem. Van rá egyéb mód, hogy az ilyen személyt foglalkoztassa egy cég? Illetve mik az erre vonatkozó törvényi rendelkezések?
Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.30. 15:31

A korábbi Mt.-ben expressis verbis benne volt, hogy nem igényli a munkaszerződés módosítását, ha azért változik a munkavégzés helye, mert az adott telephely vagy székhely megszűnik. Az új Mt.-ben ez így nincs benne, de szerintem a gyakorlatban továbbra is érvényesülni fog.

(Egyébként nem vitás, hogy átmenetileg minden további nélkül kötelezhető a munkavállaló a szerződéstől eltérő helyen történő munkavégzésre a szerződés módosítása nélkül is.)

Zorkácska # 2013.05.30. 09:41

Tisztelt Kovács Béla Sándor Úr!

Szerintem a munkaszerződés módosítást a munkavégzés helye megváltoztatása miatt kellene módosítani, mert a felkínált másik üzletág a városon belül található ugyan, de más címen, mint ami a eredeti munkaszerződésemben szerepel.Ezért nem írtam alá a munkaszerződés módosítást.
Üdv.Zorkácska

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.05.29. 11:28

crumerum

A felmondási idő is szolgálati időnek számít a nyugdíj számításánál.

__________________________________________

Budapesti ügyvéd

www.bodnarugyvediiroda.hu

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.28. 15:25

Miért kellene a munkaszerződést módosítani? Pontosabban mit kellene benne módosítani?

Zorkácska # 2013.05.28. 08:49

Segítséget szeretnék kérni!
A munkáltatómnál öt üzletág van. Annál az üzletágnál ahol dolgozom átszervezés miatt az eddigi munkakörömet megszüntették. Az üzletágon belül felajánlottak más munkakört, de azt nem fogadtam el. Ezután egy másik üzletágnál ( ami szintén a városban van, csak más címen) felajánlották, hogy a régi munkakörömben, a régi béremmel alkalmaznak. Én ezt sem fogadtam el, azt szeretném, ha a cég felmondana és kifizetnék a végkielégítést és a felmentési időt.Ezt viszont ők nem akarják. Azt mondják, hogy ők tudnak engem tovább foglalkoztatni a munkaköröm és bérem változatlanul hagyása mellett, csak másik üzletágnál. Én viszont nem írtam alá a munkaszerződés módosítást azzal a kifogással, hogy más munkahelyre nem megyek. Így nem tudunk tovább mozdulni, egyikünk sem enged. Kinek van igaza, és ilyenkor mi a teendő?
Válaszukat előre is köszönöm.