tulajdonjog megszerzése elbirtoklás útján


MajorDomus # 2016.04.15. 19:16

Csak előbb alapítani kellene.

lajcsó # 2016.04.15. 19:19

"Szolgalmi jogot is el lehet birtokolni."
Persze, hogy el, de ahhoz kell két telek (uralkodó-szolgáló)!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.15. 20:16

Itt van egy szolgáló és több uralkodó.

spielman3 # 2016.07.02. 11:54

Elképzelhető elbirtoklási ügy Spanyolországban:

Az elbirtoklás feltételei első látásra nagyon szépen fennálnak:

1.: Adott egy ingatlan, melynek tulajdonosa helyben ismert, de aki külföldre, másik kontinensre távozott és ingatlanát, mely egy belterületi ház, több évtizede teljesen magára hagyja.

2.: A tulajdonosnak a helyi közösség tudomása szerint nincsen törvényes örököse sem.

3.: A potenciális elbirtokló hajlandó lenne az ingatlant megvásárolni is, de a tulajdonossal kapcsolatot felvenni képtelenség.

4.: A helyi közösség támogatná a potenciális elbirtoklót, hiszen olyan személyiség- és hivatási profillal rendelkezik, mellyel és melynek hatásaival igen jól illeszkedne a város adott pontjához kapcsolódó elvárásokhoz.

Viszont kérdés, hogy esetleg a tulajdonos visszatérése és egy nem kizárható jogvita esetén egy spanyol bíróság nem pártolná e jobban a spanyol állampolgár tulajdonost, mégha a potenciális elbirtokló is majdnem éppúgy tud spanyolul.

Bármi információnak vagy forrásnak örülnék.

Burn Out # 2016.07.02. 12:01

az itteni ügyvédek, jogászok biztos naprakészek a spanyol polgári törvénykönyv rendelkezéseit illetően :)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.02. 12:02

Si, senor. :D

spielman3 # 2016.07.02. 12:18

Most ekkor nincs Európai Únió?

Igaz ez még viccnek sem jó kérdés, pl. egy ismerősöm, aki egy rakat ingatlant vett Spanyolországban, vidéki környezetben, ha mondjuk nem lesz EU, akkor nemcsak eleve harmadát érik majd a házak, de kérdéses lesz, hogy ő mint német állampolgár legálisan tulajdonosa e a házaknak stb....

És ez esetemben is egy kérdés, potenciális elbirtokló éppúgy nem rendelkezik spanyol állampolgársággal.

Biztosan tudjátok, mennyire régről gyökereznek illetve mennyire általánosak vagy harmonizáltak a magyar rendelkezések.....csodákra azért talán nem kell számítani?

szigsany # 2016.07.19. 14:02

Kérdés!

Adott egy társasház, 4db. lakással. 2db. lakás önkormányzati tulajdon, 2db. magánszemély tulajdona.
Ebből az egyik személy feltehetően külföldön van, évek óta nem használja az ingatlant. Utolérni nem lehet! Lakása üres, elhagyott, rendezetlen. Hajléktalanok költöztek be, szemetes és erősen felújításra szorul. A szomszédok panaszkodnak joggal a gaz, szemét, és fertőzés veszély miatt.
Mit tehet az önkormányzat?
Kitakarítja rendbe szedi, felújítja a saját költségén. Utána van valami joga hozzá, elbirtokolhatja, kiadhatja, eladhatja ha nem éri el a tulajt évek óta?
Az áldatlan állapotot muszáj megszüntetni.
Vagy ÁNTSZ, Rendőrség bevonásával kiüríteni, lezárni és üresen hagyni míg megint be nem törnek és jönnek a panaszok!
Az ilyen üres, elhagyott lakásokra vonatkozik valami törvény?

ObudaFan # 2016.07.19. 14:53

A távollevő részére a gyámhatóság gondnokot rendelhet ki és a gondnok majd a távollevő költségére megteheti a szükséges lépéseket.

Istvan_031 # 2016.09.03. 20:38

Kedves Szakértők!

Elbirtoklás fogalomkörben kérném ki véleményüket!

20 éve két testvérpár 1/2-1/2 arányban tulajdonosa lett egy termőföldnek szülők halála miatti öröklés során.

Az egyik testvérpár (legyen továbbiakban "ügyintéző") az öröklés óta bérbe adja a teljes termőföldet. (A másik testvérpár ebbe szóban beleegyezett.)
A bérbeadásból folyó bevétel után az ügyintéző adót fizet, a föld után Ő adózik, Ő tartja karban, de a bérlő gondozza és gazdálkodik vele. (A bérlő bérleti díjából származó bevétel felét az ügyintéző testvér a másik testvér között megosztja.)

Lehetséges e, hogy az ügyintéző testvér 15 év után elbirtokolja a másik testvér 1/2 részét azzal a címszóval, hogy a teljes földterület ügyeit Ő intézi, Ő adja bérbe, Ő gondozza és Ő fizeti az adót, stb-stb?

(Annyit kell még tudni, hogy az ügyintéző testvér a tárgyalt 20 év alatt több alkalommal jelzálogot vett fel a teljes termőföldre, amire kezességet minden esetben a másik testvér vállalt.)

Dr.Attika # 2016.09.04. 04:06

Kedves István!
Nem következett be az elbirtoklás. A másik testvér is részesedik a bérből, a kezességgel maga is hasznosító.
Ügyintéző testvér sajátjaként birtokosnak nem tekinthető.

Kelist # 2016.09.06. 03:21

Jó napot kívánok!

A nevem Kelemen István és elbirtoklással kapcsolatban lenne kérdésem. Van egy közel 2 hektáros erdőterület, melynek 2 tulajdonosa van, egy házaspár. A pár férfi tagja 1905-ban a hölgy 1907-ben született. A tulajdoni lap szerint mindketten Kanadába költöztek. Figyelembe véve a magyar és kanadai átlagéletkort, sajnos kicsi rá az esély, hogy még mindketten az élők sorában lennének. Örökös vagy más tulaj, haszon élvező vagy bármilyen más jogcím nincs bejegyezve. Ezt a területet már két éve tartom karban, de sajnos ezt semmilyen hivatalos dokumentummal nem tudom igazolni. A kérdésem az lenne, hogy ezen terület elbirtoklását milyen módon lehetne érvényesíteni? Elég, ha bejelentem a területileg illetékes önkormányzatnál vagy erdészetnél?
Válaszokat előre is köszönöm!

ObudaFan # 2016.09.06. 04:26

Majd 15 év használat után bíróságtól kerheted a tulajdonjogod megallapitasat. A jelenlegi szabalyozas szerint a peeinditashoz még a megyei földhivatal engedélye is kell, de ki tudja, hogy lesz ez szabályozva majd akkor.

agi76m # 2016.09.13. 21:18

Tisztelt Szakértők!

Elbirtoklással kapcsolatban kérném ki a véleményüket.

Megpróbálom röviden és átláthatóan vázolni az esetemet.
Jelenleg tulajdonomban van egy családi ház, mely 2001. októberében (tartási szerződéssel, a Nagymamám akarata szerint) került a nevéről az én nevemre. Akkor még én is ott éltem, később a munkám miatt másik városban éltem. Ő továbbra is ott lakott, és én is segítettem rendszeresen neki (és ezt a mai napig teszem).
Megromlott egészségi állapota miatt a közelünkben él az év eleje óta, és a házat közös megegyezéssel el szeretnénk adni. És itt kezdődik a problémánk.

A tulajdoni lapon a telek mérete 320 m2, de valóságban a kerítésen belüli terület ennél jóval nagyobb. Kiderült, hogy még a Nagypapám (aki 2000-ben halt meg) a telket körülvevő gondozatlan bozótost rendbe téve, a területet megművelte, a kerítést átépítette, azt a sajátjukként használták.

Jelen állapotában nem tudjuk eladni a házat, mert a tulajdoni lapon más méretű telek "tartozik" a házhoz.

A terület valószínűleg a városé. Egy ismerősöm javaslatára megkerestem az Önkormányzat jogi osztályát, ahol ténylegesen kiderült, hogy a város tulajdona az elbirtokolt terület. Ott azt tanácsolták, hogy írjak egy levelet a Polgármesternek vázolva a tényeket azt tanúkkal igazolva. Megtörtént. Válaszában az Önkormányzat nem ismeri el az elbirtoklás tényét tekintettel arra, hogy az ingatlan közterület - forgalomképtelen.

Kérdésem az lenne, hogy esetemben érdemes Bírósághoz fordulni, tarthatok e igényt a kb 30 év alatt megművelt területre, amit a város nem "hiányolt"? Tudnak valamilyen megoldást javasolni?

Segítségüket és válaszukat előre is köszönöm!

Üdvözlettel:
Balogh Ágnes

Attila111111 (törölt felhasználó) # 2016.09.13. 22:06

T.Agi76m
Állami tulajdont nem lehet elbirtokolni!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.14. 04:53

Miért ne lehetne? Még abban sem egyértelmű a gyakorlat, hogy a forgalomképtelen vagy korlátozottan forgalomképtelen ingatlant nem lehet.

matthiasi # 2016.09.14. 06:50

Attila111111 !

Nem az a lényeg, hogy állami / ami nem, mert önkormányzati / hanem hogy forgalom képes vagy sem.

pl. közutat nem lehet eladni, mert nem forgalom képes.
Na de majd a bíróság.

lajcsó # 2016.09.14. 10:53

"Kérdésem az lenne, hogy esetemben érdemes Bírósághoz fordulni,"
Ha ragaszkodsz a területhez, akkor nincs más választásod.

"Állami tulajdont nem lehet elbirtokolni!"
Le vagy maradva kb. 25 évvel! Állami/önkormányzati tulajdont 1991-óta el lehet birtokolni!

"Nem az a lényeg, hogy állami / ami nem, mert önkormányzati / hanem hogy forgalom képes vagy sem."
Ez sem lényeg, mert ez a forgalomképtelenné minősítés a származékos tulajdonszerzésre vonatkozik. Ezzel szemben az elbirtoklás eredeti tulajdonszerzés!

Attila111111 (törölt felhasználó) # 2016.09.14. 13:42

T.Lajcsó!

Lecsúsztam a térképről, én még abban a hitben voltam, hogy állami, illetve önkormányzati földeket nem lehet elbirtokolni. Elnézést kérek agi76m-től a félretájékoztatásért. Tévedtem, nem vagyok jogász.

agi76m # 2016.09.15. 08:20

Köszönöm a hozzászólásokat!
Semmi baj, Attila111111, én sem tudtam, azért kérdeztem :)!

Természetesen ragaszkodnék a területhez.
Azt lehet tudni, hogy mennyi idő, amíg rendeződik a tulajdoni lapon is? Hónapok alatt, vagy évek?
És azt tudja esetleg valaki, hogy mennyibe kerül egy ilyen eljárás?

Köszönöm!

lajcsó # 2016.09.15. 13:16

"Azt lehet tudni, hogy mennyi idő, amíg rendeződik a tulajdoni lapon is? Hónapok alatt, vagy évek?"
Ezt megjósolni lehetetlen!
"És azt tudja esetleg valaki, hogy mennyibe kerül egy ilyen eljárás?"
Ez a perértéktől függ! Lásd: Illetéktörvény!

ObudaFan # 2016.09.15. 13:45

Az illeték a követelt ingatlan értékének 6%-a, de azért lehetnek egyéb költségek is.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.15. 16:45

Mivel nem egy komplett ingatlant, hanem csak egy részét akarja elbirtokolni, alapból kell a vázrajz meg a telekalakítás is.

lajcsó # 2016.09.15. 20:47

"alapból kell a vázrajz meg a telekalakítás is."
Lehet, hogy ezzel kellene kezdeni! Tisztázni kellene, hogy az elbirtoklás tárgya egész ingatlan, vagy az ingatlan meghatározott része!? Mert nagyon nem mindegy!

agi76m # 2016.09.15. 20:59

Nem az egész ingatlan, csak a telek egy része. Az eredeti terület ki lett "egészítve" oldalt és az alsó részén. Az eredetileg 320m2 lett kb 700m2.
Első lépésként mit javasol?
Köszönöm válaszát!