bolti lopás? mit tehetek?


Szomorú örökös # 2023.01.08. 06:51

Lukacs Evelin

Az a baj az elsőnél tök véletlenül nem szkennelödött be valami aztán ˇugymond vérszemet kaptam. Fel sem mértem a lebukás veszélyét

Nagy valószínűséggel észrevették, hogy valaki rendszeresen lophat és onnan kezdve egészen konkrétan jobban figyelték a kamerákat.

Lukacs Evelin # 2023.01.08. 07:27

Igen értem. És vállalom is. A rendőrség i jegyzőkönyvben ez szerepel : Ön megalapozottan gyanúsítható 1 rendbeli xxx törvény xxx bekezdése alapján kisebb értékre elkövetett lopás vétségével. Nagyon félek h az ügyészség ezt átminősíti üzletszerűen elkövetett lopásra és akkor tényleg börtönbe megyek...:(

Szomorú örökös # 2023.01.08. 08:13

Lukacs Evelin

Nagyon félek h az ügyészség ezt átminősíti üzletszerűen elkövetett lopásra és akkor tényleg börtönbe megyek

Szinte teljességgel kizárt, mivel egy rendbeli lopással gyanúsítanak csak a nyomozás alapján.
Pénzbüntetés lesz belőle, főleg hogy max. szabálysértési érték alatt követted el.

Lukacs Evelin # 2023.01.08. 09:37

De többször....az nem üzletszerű elkövetés? és nem adódnak össze az összegek?? ezt nem értem....

Szomorú örökös # 2023.01.08. 09:44

Lukacs Evelin

De többször....az nem üzletszerű elkövetés? és nem adódnak össze az összegek??

Szerintem a többivel most nem vádolnak. Már bocsi, de te írtad ide:

A rendőrség i jegyzőkönyvben ez szerepel : Ön megalapozottan gyanúsítható 1 rendbeli xxx törvény xxx bekezdése alapján kisebb értékre elkövetett lopás vétségével.

Lukacs Evelin # 2023.01.08. 10:01

igen...ez van a jegyzőkönyvben , de ott felis vannak sorolva hogy mikor mit nem huztam le minden egyes alkalommal és h mennyi pénzösszeggel karcsúsítottam meg....összesen elég sok volt sajnos....az össz összeg 120.000 forint....én ezért kérdezem h akkor miért nem üzltszerű...a rendőr nem hülye...hisz ő hallgatott ki...tudja mivan a jegyzőkönyvben és mit követtem el....ezért nem értem....

Lukacs Evelin # 2023.01.08. 13:23

köszönöm az eddigi válaszokat! Ügyész ismerősöm mindenre válaszolt. Nem kérek több kommentet. :) sziasztok

Majordomus # 2023.01.08. 21:27

Ezzel kellett volna kezdeni...

btracker # 2023.01.10. 19:34

Kedves Jogászok, Fórumozók. Egy korábbi bejegyzést szeretnék konkretizálni, amit "Lopas" felhasználó néven posztoltam, de valamilyen rendszerhiba miatt azzal a regisztrációval sehogyan sem tudtam újra belépni, és a jelszóvisszaállítás sem működik.

Bolti lopás miatt ez áll a jegyzőkönyvben a kihallgatásról:
A fentiek alapján ön megalapozattan gyanúsítható 1 rendbeli, a Böntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C törvény 370§ (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés a) pontja szerint minősülő kisebb értékre elkövetett lopás vétségének elkövetésével.

A jelentésben fel van tüntetve a cselekménnyel okozott kár, ami 201991 Ft, rongálási kár nem keletkezett. Az eltulajdonított tárgyak a bolt birtokába visszakerltek, azok eladható állapotban maradtak, így a lopási kár megtérült.

A vallomásomban szövegében ..."az elkövetést elsmertem, és nagyon sajnálom. Erre semmilyen magyarázatot nem tudok mondani, csak annyit, hogy nagyon sajnálom. Kérdésre elmondom, hogy sem iratismertetésen, sem szembesítésen nem kívánok részt venni, valamint a 30 napos időköz mellőzéséhez hozzájárulok. A káértéket teljes mértékben elfogadom..."
Miután majdnem végeztünk, még említették a közvetítői eljárást, így mivel jó ötletnek tűnt, kézzel ráiratták a lap aljára, hogy azt indítványozom.

A kérdésem a következő:

  1. Milyen büntetésre számíthatok (soha nem volt még semmi közöm a rendőrséghez)
  2. Ha pénzbüntetés lehet belőle, akkor kb. milyen összegre kell elkezdenem félretenni?
  3. Jól tudom, hogy lesz egy a bűnügyi költség, amit szintén meg kell fizetnem? Itt nagyságrendileg kb. milyen összegre számítsak?

4 Amíg nem születik meg az ítélet, addig ugyanolyan tiszta erkölcsi bizonyítványt kaphatok, mint az elkövetés napja előtt?
5 Mit jelent a "30 napos időköz mellőzéséhez hozzájárulok"
6. Kb mennyi ennek a rémálomnak a lefutási ideje?
Köszönöm a segítő hozzászólásokat, bocsi, hogy ilyen részletes lett :)

Majordomus # 2023.01.10. 20:31

Valószinűleg pénzbírsággal megúszod.

Az ügy 6-8 hónap alatt lezajlik még a mai aktatologatós világban is.

btracker # 2023.01.11. 10:56

Kedves Majordomus. Köszönöm a gyors választ. De mégis milyen összegre kell számítani (bírság, bűnügyi költség) és mi az a 30 napos mellőzés. És az erkölcsi bizonyítványos kérdésben tudsz segíteni?
Köszönöm.

Majordomus # 2023.01.11. 20:30

A 30 napos időköz arra szolgál, hogy további indítványokat, észrevételeket tegyen az iratok átadásától (2020.07.24.-től). E nélkül hamarabb kerül sor az ügyészségi döntésre!

Kb.50100 ezer ft között ez az eljáró jóindulatán múlik s a megszabott jetetösszegek között.

Majordomus # 2023.01.11. 20:30

A 30 napos időköz arra szolgál, hogy további indítványokat, észrevételeket tegyen az iratok átadásától (2020.07.24.-től). E nélkül hamarabb kerül sor az ügyészségi döntésre!

Kb.50-100 ezer ft között ez az eljáró jóindulatán múlik s a megszabott jetetösszegek között.

btracker # 2023.01.12. 13:54

Kedves Mjordomus! Az általad írt 2020.07.24. dátum elírás? Vagy nem is nekem szántad a hozzászólást? Ha mégis nekem, akkor a bűnügyi költség egy ilyen ”egyszerű" esetben kb mennyi lehet? Köszi a segítséget.

Majordomus # 2023.01.12. 20:39

A ráforditott munka arányától függ max pár tízezer.
A dátum itt nem lényeges csak a definició.

Meggondolatlan # 2023.01.16. 18:29

Üdvözlöm!
Másfél hónapja az Auchanban önkiszolgáló kasszánál való fizetést követően szólt a biztonsági őr, hogy a rendszer kiszűrt bennünket (feleségem, én és kiskorú gyermekem), és átvizsgálta a csomagunkat. Ekkor 3 tej helyett csak egy volt lehúzva... Mondta, hogy azt rendezzem. Visszamentem, kifizettem. Ezt követően nem engedtek el bennünket, mivel a felvételeket visszanézve további előző 7 alkalommal történt hasonló dolog miatt kihívták a rendőrséget, melyekkel összesen kb. 5-7000 ft-os kárt okoztunk. Csak az én adataimat vették fel a biztonságiak, mondván hogy elég az egyikünké, de csak a két tejről írták jegyzőkönyvet. A kiérkező rendőrök nem tettek feljelentést, mert elvileg csak a két immár rendezett tejről tudtak. Viszont később az egyik rendőr mivel ismerős volt, mondta, hogy az Auchan vagy az őrök szerinte tettek feljelentést. A biztonságiak kérdezték, hogy megtérítjük e a kárt, amire persze igennel feleltünk. Azt is mondták, hogy ez üzletszerűen elkövetett lopás. Volt hogy nem csippantottuk le a terméket, volt hogy hamburger zsemle helyett sima zsemlét ütöttünk be. Sajnos mindig hárman voltunk.
Egy-két hét elteltével megkérdeztem a biztonságiak vezetőjét, hogy mi lesz ilyenkor. Azt válaszolta, hogy kapunk majd egy kártérítési összeget büntetéssel, amit ott is be tudunk fizetni. Azóta semmi sem történt, senki sem keresett. Egyébként továbbra is oda járunk vásárolni, de már nem.hasznaljuk az önkiszolgáló kasszát.
A kérdésem az lenne, hogy büntetlen előéletűek vagyunk, ennek ellenére mire számíthatunk?. Párom katonaságban dolgozik mint civil alkalmazott, én pedig az egészségügyben. Megússzuk e pénzbüntetéssel vagy komolyabbra kell e számítanunk (felfüggesztett, esetleg börtön)? Lesz e bírósági tárgyalás emiatt? Veszélybe kerül a munkahelyünk? Szükségünk lesz e ügyvédre? Természetesen mindent beismerünk.es sajnáljuk, hogy ilyen butaságot csináltunk. Nem tudjuk megindokolni miért tettük, nem vagyunk rászorulva, nem terveztük....

Szomorú örökös # 2023.01.16. 19:10

Meggondolatlan

Azt is mondták, hogy ez üzletszerűen elkövetett lopás.....Nem tudjuk megindokolni miért tettük, nem vagyunk rászorulva, nem terveztük

Így van! Jól meg kell gondolni, hogy mit csináltok legközelebb. Ez nem játék, mert az üzletszerűen elkövetett lopás már minősített eset összeghatártól függetlenül. Lehet jó heccnek tűnt, de mégsem az.

Meggondolatlan # 2023.01.16. 19:19

Milyen büntetésre számíthatunk?

Majordomus # 2023.01.16. 20:43

Pénzbírsággal megússzátok és nem lesz priusz sem.

Meggondolatlan # 2023.01.16. 21:18

Tisztelt Majordomus!

Köszönöm a válaszát, megnyugtatott.
Nagyon remélem, hogy ennyivel megússzuk, mert amiket olvastam, aszerint kevés esélyt láttam rá. Soha többé hasonlót se.....!!!
Pár kérdésre még szeretném, ha válaszolna.
Ha tényleg csak pénzbírság lesz, ebben az esetben már nagyobb összegben kell gondolkoznunk?
Azért lehet belőle bírósági ügy?
Meg fognak hurcolni bennünket,.sokáig elhúzódhat?
Ügyvédre szükségünk lehet?
Munkahelyünk megmarad?
Mi lesz ennek az egésznek a menete?

drkatona # 2023.01.17. 18:45

Tisztelt Meggondolatlan!

Ebben az esetben helye van közvetítői eljárásnak. A kárt megtérítik, és az ügy megszűnik bármiféle büntetés nélkül.

Üdvözlettel,

dr. Katona Csaba ügyvéd
https://www.drkatonacsaba.hu/…ed-budapest/

Majordomus # 2023.01.17. 20:31

Még viszonylag sima az ügy.

Meggondolatlan # 2023.01.18. 07:21

Köszönöm a válaszokat!
Remélem az Auchan is elfogadja közvetítői eljárásban a kár megtérítését.....

Lukacs Evelin # 2023.01.19. 07:50

Kedves Meggondolatlan!

Hasonló cipőben járok mint Te. Ez nem üzletszerű lopás ha egy helyről és külön külön 50.000 alatti, hanem egyszerűen összeadódik. Ez egy rendbeli lopás vétsége. De a jegyzőkönyvön amit a rendőr adott rajta kéne lennie.

Meggondolatlan # 2023.01.20. 08:43

Kedves Evelin!
Még nem hívtak be kihallgatni, és az akkor kiérkező rendőrök sem írtak jegyzőkönyvet, csak a biztonságiak, de abban is csak a legutolsó alkalommal akkor rendezett 2 tej miatt. Előtte evileg 7 alkalom volt, alkalmanként kb. 1000ft. Remélem tényleg egyszerinek veszik, mert én úgy tudom, hogy ha több alkalommal hasonlóan követem el, az üzletszerű.... Ezt egyébként mondta a biztonsági is, hogy ez az. Azt is mondták, hogy kapok majd egy levelet, benne lévő büntetés összegével amit ott az Auchanban is be lehet majd fizetni. Nem bánnám, ha a rendőrségre se kellene menni, és tényleg így még lehetne oldani. Önnek volt kihallgatás? Milyen következményei lesznek/lettek?