szja örökölt ingatlan értékesítés után


drbjozsef # 2019.04.16. 07:03

Ha földhivatali eljárási díj, akkor 6.600.-, nem 66.000.-.

De tényleg nem számít.

9.9M-9M = 900ezer a teljes különbözet, ennek 5/18-ada után kell adózni, és igen, 60% és 15%.
Vagyis ha jól tévedek 22.500.- forint.

szallac # 2019.04.16. 07:10

drbjozsef
Köszönöm! (66eFt-ról kaptam számlát, de tényleg mindegy ebből a szempontból.)

akos_m # 2019.04.28. 14:58

Sziasztok!

Megerősítést szeretnék kérni, hogy jól kalkuláltam-e az adófizetési kötelezettségemet.

Édesapám 2015-ben hunyt el, egy lakóingatlant örököltünk egyenes ágon négyen, így a rám eső tulajdonrész 25%. Az ingatlant a közjegyző 13,4 mFt-ra értékbecsülte, mi szóban azt a hagyatéki tárgyaláson nem fogadtuk el és 16,0 mFt-ot mondtunk rá, de nem kértünk fel értékbecslőt. Ha jól értem, a 13,4 mFt-ot kell mérvadónak tekintenünk a számításkor.

A lakást végül 2018-ban adtuk el (2017. decemberében szerződtünk, de 2018. márciusában lett kifizetve és a tulajdonjog bejegyezve). Az eladás 20,0 mFt áron történt.

Számításom: (20,0 - 13,4) * 15% * 60% / 4 = 148 500 Ft

Kérdések:

  1. Jól gondolom, hogy a 13,4 mFt-os értéket kell figyelembe venni? Vagy van lehetőség ilyenkor a 16,0 mFt-ra hivatkozni? Szerepel a hagyatéki jegyzőkönyvben a 16,0 mFt-os.
  2. Jól számoltam a 148 500 Ft-ot? (Természetesen ha 16,0-t lehet figyelembe venni szerzésnek, más jönne ki)
  3. A temetés költségeit, a földhivatali díjat, valamint a közjegyzői díjakat le lehet még vonni az adóalapból?
  4. Édesanyám esetében még annyi kérdés merül fel, hogy ő az örökhagyó túlélő házastársa, holtig tartó haszonélvezeti jogra jogosult. Ez változtat bármin a fizetési kötelezettségét tekintve?

Nagyon szépen köszönöm a segítséget/megerősítést.

drbjozsef # 2019.04.28. 17:42

akos_m,

  1. Nem. A közjegyzőnek ehhez semmi köze, az ingatlan értékbizonyítványát a polghiv adó osztálya állítja ki, nála lehetett volna panaszt tenni ellene - ezt mondjuk mondhatta volna a közjegyző. A 13.6M-val kell számolni.
  2. Nem az számít, mikor szerződtetek, az sem, mikor fizetik. Egy valami számít : az a nap, amikor az ügyvéd benyújtotta a szerződést a földhivatalba. Ha az még 2017, akkor 90%, ha 2018, akkor 60% a szorzó.
  3. A hagyaték megszerzésével összefüggő kölségek elszámolhatóak. A közjegyző díja és a földhivatali díj biztosan, a temetési költségben nem vagyok biztos, de azt hiszem azt is. HA máshol nem számoltátok el.
  4. SZJA szempontból? Attól függ hogyan és ki váltotta meg azt (feltételezem, nem annak fenntartásával adtátok el). Ez benne kell legyen abban a szerződésben.
drbjozsef # 2019.04.29. 09:42

bermuda,

A "szerepel"-t nyilván úgy kell érteni, hogy szóvá tették, a közjegyző meg beleírta, hogy a megjelentek ezt szóvá tették. Oszt annyi. Mit se számít.

wers # 2019.04.29. 11:16

??„ A közjegyző ebben az esetben tesz még egy kört az értékbecslés miatt” Biztos? Nekem nem körözött tovább.

Hogy számszerűsítve írta-e be a hagyatékiba, hogy szerintünk mennyi az ingatlan forgalmi értéke nem emlékszem.

drbjozsef # 2019.04.29. 12:54

Szerintem ha az érdekeltek ragaszkodnak ahhoz, hogy benne legyen a végzésben az egyet nem értésük, akkor beleírja. Nem leányregény, hanem hagyatéktárgyalási jegyzőköny, és ebből lesz a végzés. Mi is beleírattunk mindenfélét, például ingóságokat.

Biztos nem fut a közjegyző sehova. A jegyzőnél (polg. hiv.) lehet panaszt benyújtani, legfeljebb kérni a közjegyzőt, hogy addig függessze fel az eljárást 30 vagy 60 napra.

drbjozsef # 2019.04.30. 06:12

Azon nem. Értelme sincs, de ez a közjegyző ezek szerint nem a segítő típus volt, beleírja amit kérnek, csak haladjunk. Nyilván ő is tudta, hogy semmit sem számít. Így gyorsabb, mint magyarázni nekik.

ancs66 # 2019.05.02. 04:52

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Az alábbi esetben kérném véleményét, megerősítését:

2018-ban örököltem egy ingatlan 50%-át, amit 2018-ban el is adtam. A lakás 50 %-a apai örökség volt (több mint 5 éve), a másik 50 % mint anyai örökség keletkezett 2018-ban, így lett az enyém.

A lakás eladási ára 8.000.000 Ft(hirdetési,stb.költség nem volt).

A lakás 50 %-a a hagyatékátadó szerint: 4.250.000.- Ft (hagyatéki teher 333.802.- temetési költség, de a számlák a gyerek nevén vannak).
Helyesen gondolom-e, hogy ebben az esetben nincsen szja fizetési kötelezettségem?
8.000 eFt/2=4.000 eFt (bevétel)
A hagyatékátadó végzés szerint az érték (50%) 4.250 eFt, így jövedelem nem keletkezett, ezáltal adófizetési kötelezettség sem.

Köszönöm!

drbjozsef # 2019.05.02. 07:09

ancs66,

Igen, helyesen, nincs teendőd, bevallani sem kell semmit.

ancs66 # 2019.05.02. 08:35

Kedves drbjozsef!

Nagyon köszönöm az infót!

akos_m # 2019.05.02. 19:30

Köszönöm mindenkinek a segítő válaszokat!

@drbjozsef: "SZJA szempontból? Attól függ hogyan és ki váltotta meg azt (feltételezem, nem annak fenntartásával adtátok el). Ez benne kell legyen abban a szerződésben."

Igen, SZJA szempontból érdekelne és nem annak fenntartásával adtuk el. Édesanyám nyugdíjas alapvetően adóbevallást sem készítene, a kérdés az, hogy neki is annyit kell befizetni SZJA-ként mint nekem, vagy rá valami más vonatkozik.

Köszönöm!

drbjozsef # 2019.05.03. 05:27

akos_m

Ne idézd a kérdést. Válaszold meg. Akkor esetleg te is kaphatsz választ.

drbjozsef # 2019.05.03. 11:37

bermuda háromszög,

Jó kérdés.

Szerintem ha a Te nevedre szólnak, akkor az értéknövelő beruházások számláit korlátlan időben, a felújítás számláit pedig az szja törvény szerinti 24 hónapon belül, de csak akkor, ha ezek összesen elérték az eladási ár 5%-át, egyébként nem.
Természetesen mindet csak x% arányban elszámolva.

Elvégre az egész ingatlanra TE költötted. Arra is, ami nem volt még akkor a tied.

Viszont az is igaz, hogy adott tulajdon szja fizetésében elszámolni olyan számlát, aminek a dátumakor az a rész még nem is volt a neveden, nos, az sem szokásos.

NettiEmma # 2019.05.06. 08:08

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Nagyapám után egyedüli gyerek lévén anyám örökölte a szülői ház 50%-át több mint 10 éve. Most, hogy a nagymamám meghalt a hagyaték során anyám szeretne lemondani a javamra a nagymama után járó 50%-ról. Így ketten lennénk tulajdonosok 50-50%-ban.

Amennyiben értékesítésre kerülne az ingatlan még ebben az évben rám is ugyan ezek a szabályok vonatkoznának, hogy a hagyatéki leltárban megállapított ingatlanérték 50%-a + a temetési költség (az én nevemre lenne kiállítva) és a majdani eladási ár (50%-a a rám jutó rész) különbözete lenne SZJA alapja?

Előre is köszönöm válaszát!

NettiEmma # 2019.05.06. 08:08

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Nagyapám után egyedüli gyerek lévén anyám örökölte a szülői ház 50%-át több mint 10 éve. Most, hogy a nagymamám meghalt a hagyaték során anyám szeretne lemondani a javamra a nagymama után járó 50%-ról. Így ketten lennénk tulajdonosok 50-50%-ban.

Amennyiben értékesítésre kerülne az ingatlan még ebben az évben rám is ugyan ezek a szabályok vonatkoznának, hogy a hagyatéki leltárban megállapított ingatlanérték 50%-a + a temetési költség (az én nevemre lenne kiállítva) és a majdani eladási ár (50%-a a rám jutó rész) különbözete lenne SZJA alapja?

Előre is köszönöm válaszát!

drbjozsef # 2019.05.06. 11:16

NettiEmma,

Igen, azzal a kiegészítéssel, hogy lemondani nem tud anyukád a hagyatékról (azt az örökhagyó életében tehette volna), hanem vissza kell utasítsa a hagyatékot. Ekkor kiesik az öröklésből, és Te lépsz a helyére - már ha egyedüli gyereke vagy.

james51 # 2019.05.06. 13:01

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Sajnos a hibámból elveszett a Fórumba írt bejegyzésem. Ezért rövidítve újra igyekszem beírni a kérdésemet. Öröklési szerződéssel 2018-ban megszereztem egy lakás tulajdonjogát. A lakást a hagyatékátadó végzésben szereplő érték felett 700 ezer Ft-al többért értékesítettük még 2018-ban. A számlákon szereplő temetési költség, a közjegyzői díj és az ingatlanértékesítői díj összege meghaladja a 700 ezer Ft-ot. SZJA bevallásban mit kell szerepeltetnem?
Kérem szíves válaszát. Üdvözlettel james51

rencsooooo # 2019.05.08. 20:44

tisztelt fórumozók,

segítséget szeretnék kérni, 2016-ban örököltem apukámtol egy ház 1/2 tulajdoni hányadát, melynek értéke a hagyatéki végzés szerint 7 és fél millió ft. Ezt most szeretném eladni, mostani ára 20 millió ft lenne, szeretném megtudni hogy mennyi adót kellene fizetnem ha ezen az összegen értékesíteném, a másik tulaj 1/2 részben az élettárs, neki nincs adózási kötelezettsége. A szja-t a 20 millió vagy a fele 10 millió után számolnák?
illetve 10 milliós jelzáloghitelem van az ingatlanon, ez úgy tudom nem döntő az adózásnál

köszönöm előre is a választ

drbjozsef # 2019.05.09. 05:48

james51,

Szerintem öröklési szerződés esetén az általad említett költségek elszámolhatók (hacsak nem mást kötelezett a temettetésére, de feltételezem ez nincs, és a Te nevedre szólnak a számlák), ezért nincs adóköteles jövedelemed. Ez esetben az adóbevallásba semmit sem kell beírni. Tedd el a szerződést, a hagyatéki végzést meg a számlákat.

drbjozsef # 2019.05.09. 06:02

rencsooooo,

HA édesapád 2016-ban halt meg, ÉS a hagyatéki végzésben az ő 1/2 részét értékelték 7,5 millióra, ÉS most az EGÉSZ ingatlant adjátok el 20 millióért, AKKOR az szja bevallás megfelelő sorába neked 10 millió bevételt, 7,5 millió költséget, 1,5 millió Ft jövedelmet (az eltelt 3 év miatt a különbözet 60%-át kell venni), és 225.000.- Ft megfizetendő adót kell beírni.

Ha Te fizetted a közjegyző díját, a temetési költséget, ingatlanközvetítő díjat (esetleg legalább 1 millió forintnyi felújítást eszközöltél az ingatlanon az utóbbi 24 hónapban), és erről saját névre szóló számlád van, akkor még az is levonható a különbözetből, és csak a maradék 60%-ának a 15%-a az adó.

Gabriella84 # 2019.05.10. 14:02

Sziasztok!
Van egy ingatlan, apukám és anyukám fele-fele arányban volt a tulajdonos. Anyukám tavaly elhunyt és az ő részét fele-fele arányban a tesómmal örököltük. A kérdésem az, hogy ha most ezt az ingatlant eladjuk és veszünk egy másikat, (ami olcsóbb,) akkor is kell-e adóznunk, mert 5 éven belül eladjuk? Ha igen akkor kinek adózni utána, így, hogy 3 tulajdonos van?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.10. 14:46

Ha kell, akkor mindenkinek.

drbjozsef # 2019.05.10. 15:40

Gabriella84,

Ha édesapádnak több mint 5 éve van a nevén a saját része, akkor annak eladása után nem kell adóznia.
Viszont édesapád kapott a ti részetekre haszonélvezetet, ha arról lemond pénzért, akkor az után az összeg után kell 15% adót fizetnie.

Ti, testvérek, ha többért adjátok el a részeteket, mint a hagyatéki végzésben szereplő értéke, akkor a különbözet után nektek is kell 15% adót fizetni.

Mindegy mire költitek a pénzt, a másik lakás vásárlása miatt járó adókedvezményt tíz éve eltörölték.

Dzsudit55 # 2019.05.12. 16:10

Tisztelt Jogi Fórum!
Örököltem egy 1/2 ingatlant édesanyám részéről, aki 2018.májusában hunyt el, a másik fele már több mint 5 éve a tulajdonomban volt.
Az ingatlant 2018. decemberében eladtam 6 millió ft-ért. A hagyatéki végzésnél 6.4 millióra értékelték fel.
Kérdésem a következő:

  1. Az örökölt 1/2 ingatlan után kell-e szja-át fizetnem?
  2. Mikor kell az adóbevallásban jelenteni?

Ebben az évben vagy 2020-ban?
A felértékelt ingatlan után kell-e adózni vagy az eladási érték után? 3.2 millió vagy a 3 milió után?
3. Mit írhatok le az adóból? Temetési költséget, közjegyzői díjat?
4. Esetleg, ha új ingatlan vásárlásába fordítom a pénz, akkor is kell szja-át fizetnem?
Kőszönöm a válaszát!