szja örökölt ingatlan értékesítés után


drbjozsef # 2019.05.12. 17:06

Dzsudit55,

Ha olcsóbban adtad el, mint szerezted (öröklésnél ez a hagyatéki érték), akkor nincs jövedelem, nincs adókötelezettség, ezért nincs bevallási kötelezettség sem, nem kell beírnod semmit az adóbevallásba.

Nincs teendőd. Rakd el a szerződést jól, ennyi.

Gabriella84 # 2019.05.14. 07:38

drbjozsef

Köszönöm a gyors választ. Még egy kérdésem van. Ha a mi testvérek részének összege összesen a hagyatéki végzés szerint 8 millió, tehát a lakást 16 millióra értékelték fel akkor, viszont most 26 millióért adnánk el, akkor ki milyen összeg után fizeti majd az adót? Köszönöm

drbjozsef # 2019.05.14. 08:25

Gabriella84,

Édesapád ugye valszeg nem fizet, ha 5 évnél régebben van a nevén.
(Ha van haszonélvezet, az után sem kell, ha a Ti javatokra ingyenes mond le róla, mert egyenesági rokonok között minden ügylet illetékmentes).

Te 4millió értékben szereztél, és 6,5millióért adod el, a különbözet után kell 15% adót fizetni, vagyis 375.000.- forintot.

A testvérednek ugyanennyit.

M.Gyöngyi # 2019.05.14. 14:56

Tisztelt Jogi Főrum!

Édesapámtól 2015-ben örökölt ingatlant 2018-ban értékesítettem, amely után most SZJA fizetési kötelezettségem keletkezik. Az lenne a kérdésem, hogy örökléssel szerzett ingatlan értékesítésénél a "megszerzésre fordított összeg és a szerzéssel összefüggő egyéb kiadások" közé a közjegyzői díjon felül be lehet-e számítani a temetési költségeket is? Ezzel kapcsolatosan sajnos nem egybehangzó a NAV munkatársainak állásfoglalása (az egyik szerint igen, a másik szerint nem), ezért kérem mielőbbi szíves állásfoglalásukat.

Köszönettel,

Gyöngyi

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.14. 16:48

Szerintem a hagyatéki terheket bele lehet számítani a megszerzés költségeibe. Egyébként is önbevallásos.

CsMoncsa # 2019.05.17. 07:37

Tisztelt Jogi szakértők!

Az lenne a kérdésem, hogy édesanyám örökölt az (elhunyt) barátnőjétől egy ingatlant (1/2 részben). A másik 1/2 részt az elhunyt testére örökölte. Az ingatlan felbecsült értéke 5 M Forint volt. A hagyatéki tárgyaláson megegyeztek, hogy édesanyám nem kíván beköltözni az említett ingatlanba, így az elhunyt testvére (egy alacsonyabb áron) megvette édesanyám részét (1,2 M Forintért). Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben fenn áll-e az a tény, hogy olcsóbban adtad el, mint az öröklésnél a hagyatéki értéke. Azaz ekkor nincs jövedelem, nincs adókötelezettség, nincs bevallási kötelezettség sem?

Előre is köszönöm a választ!
Tisztelettel: CsMoncsa

drbjozsef # 2019.05.17. 12:36

CsMoncsa,

Ha ez így szerepel a hagyatéki végzésben, hogy elfogadja az örökséget, és adásvétellel adta el, akkor igen, SZJA-t nem kell fizetni (se bevallani, nincs jövedelme - viszont a teljes hagyaték után fizeti az illetéket).
Ha osztályos egyezségként került bele, akkor meg eleve nincs szja, mert nem adott el semmit, és még az öröklési illeték is kevesebb.

CsMoncsa # 2019.05.17. 14:18

Tisztelt József!

Köszönöm a gyors választ!
Igen, meg is találtam az ügyvédi Rendelkezés várt örökségről 5. pontjában, hogy "a jelen szerződés szerinti tartalommal megkötött osztályos egyezség jogerőre emelkedését követő munkanapon..."
Így az utóbbi tényállás áll fent.

Nagyon szépen köszönöm még egyszer!

Tisztelettel:
CsMoncsa

Andras.Szabo.0621 # 2019.05.20. 17:32

Tisztelt Jogifórum!

Édesanyámtól örököltem egy ingatlant. Ő ezt anno 5 m forintért vette. Mikor vette még fiatalkorú voltam és 1/6 rész tulajdon jogom lett az ingatlanban a többi édesanyámé. Halála után az egészet megörököltem Eladásra került 2018 júniusában. 7,5 m ftért becsértéke 5,5 m (ez az érték szerepelt a hagyatéki papíron). Az eladáskor nekem azt mondta az ügyvéd hogy ebből nekem, mivel egyenes ágon örököltem nem kell illetéket fizetnem és adóznom a becsérték és az eladási érték különbségének tizenvalahány %át kell.(Nem fektettem ingatlanban) így kérdésem az lenne hogy akkor mennyi adót kell fizetnem pontosan? Helytálló az amit az eladáskor mondott az ügyvéd? Válaszukat előre is köszönöm!

drbjozsef # 2019.05.20. 18:31

Egyenesági rokon esetén minden ügylet illetékmentes : ha édesanyádtól örököklted, akkor nem kell illetéket fizetni a szerzésért.

Heyltálló.

Ha eladod, akkor a hagyatéki érték és az eladási ár különbözete után kell adót fizetni, 15%-ot, DE ennek is csak az 5/6-od részét, mert az 1/6 rész után, ami már a tied volt, nem kell adózni (ha jól sejtem, hogy az már több mint 5 éve a neveden van).

Tehát ha minden igaz (7,5M-5,5M)(5/6)0,15.
Vagyis 250.000.- forintot.

A baj az, hogy ezt az idei adóbevallásban kellett volna bevallani (ingatlan értékesítésből származó bevétel (7.5M), költség (5.5M) jövedelem (1.666.667.-Ft), adója (250.000.), van erre külön sor), és megfizetni pont a mai napig. Szóval ha csak nem rongyolsz be postára egy kitöltött adóbevallással és 250.000.- ftot nem dobsz fel sárga csekken a nav-nak ma éjfélig, akkor késésben leszel...

Rercsike # 2019.05.21. 21:45

Tisztelt Jogi Fórum!

Édesanyámtól örökölt ingatlan eladásával kapcsolatban kérdezném, hogy amennyiben jelenleg külföldön élek és adózom, miként kell adóznom a hagyatéki érték és az eladási ár különbözete után.
2017-ben örököltem 26.200.000.- értékben.
2018. februárjában került eladásra a lakás 30.000.000-ért.
Az adóbevallásomat az angliai cég 2018.04.01-2019.03.31. közötti időszakra elkészítette, a 2018. 01.01-2018.03.31. időszakban nem volt jövedelmem, erről az időszakról sehol nem készült edddig bevallás.

És még egy kérdés: ilyenkor lehet/érdemes még valahol fellebbezni az örökléskori alacsony becsérték miatt, mert ez nem a valós piaci értéket tükrözte?

Előre is köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2019.05.22. 05:29

Rercsike,

ilyenkor lehet/érdemes még valahol fellebbezni az örökléskori alacsony becsérték miatt, mert ez nem a valós piaci értéket tükrözte?

Nem. Lehetett volna még a hagyatéki végzés jogerőssé válása előtt.

Gondolom Angliában az angol adóbevallásodat csinálták meg.
Mivel Magyarországon szereztél adóköteles jövedelmet, itt is be kell nyújtani adóbevallást. Pontosabban, be kellett volna, mert a 2018-as eladás után kettő nappal ezelőtt volt a határidő.

Keress egy könyvelőt itt Magyarországon, aki pár ezresért megcsinálja és benyújtja. Összesen 1 sort kell gyakorlatilag kitölteni.

oligaliga # 2019.05.22. 05:36

Andras.Szabo.0621

drbjozsef bejegyzéséhez még csak annyit, hogy nem mindegy, édesanyád mikor halt meg. Ha 2016-ban, vagy előtte, akkor az adóalap és értelemszerűen a fizetendő adó is kevesebb lesz.

Bobe1965 # 2019.05.22. 10:59

Tisztelt jogászok!
Egy másik fórumon már választ kaptam arra a kérdésemre, hogy ha édesapám 2017. októberében halt meg, de az utána örökölt 1/4 ház tulajdonjoga csak 2019. februárjában lett bejegyezve a nevemre, akkor is a 2017. októbere a szerzés ideje.
További kérdésem az, hogy a hagyatéki végzésben a teljes ingatlant 16M Ft-ra becsülték, vagyis az én örökségem ennek a negyede, 4M Ft. 2019. áprilisában az ingatlan eladásra került. Ebből az én örökségem 3,5M Ft-ot ér. Vagyis kevesebbért adtam el, mint amennyi a hagyatéki érték volt. A közjegyzőt én fizettem, és a temetési költségek felét, mindegyikről számla van kiállítva a nevemre, összesen cc. 500.000.- Ft.
Kérdésem, hogy a fenti adatok alapján keletkezik-e adófizetési kötelezettségem, amit egy éven belül be kell fizetnem? Ha igen, akkor mennyi? (Számítási képletet megköszönnék!)

wers # 2019.05.22. 11:11

ha kevesebb az eladási érték, akkor nincs jövedelem = nem kell adót fizetned

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.22. 11:12

Nincs jövedelem - nincs adó. És akkor a szerzés időpontja mindegy is.

Bobe1965 # 2019.05.22. 11:14

Kedves Kovács_Béla_Sándor és kedves wers!
Köszönöm a gyors választ. A szerzés időpontját csak azért nyomoztam ki, mert eddig úgy hallottam, hogy ha a szerzéstől számított 5 éven belül eladom az örökölt ingatlant, akkor Szja-t kell fizetnem utána.
Ha mégsem kell - mint önök mondják - ez szinte hihetetlen számomra :)

wers # 2019.05.22. 11:20

A szerzés időpontját csak azért nyomoztam ki.....

:) feltehetted volna egyszerre a kérdést, akkor már hamarabb megnyugodhattál volna

Bobe1965 # 2019.05.22. 13:08

Kedves wers!
Ezek szerint ha nem adnám el a házat, akkor kellene csak Szja-t fizetnem? Vagy akkor sem kellene?
Bocsánat, de egy kicsit elveszek ezekben a jogi útvesztőkben!

Rercsike # 2019.05.22. 20:06

Kedves drbjozsef!

Köszönöm a gyors választ!

drbjozsef # 2019.05.23. 08:12

Bobe1965,

Ezek szerint ha nem adnám el a házat, akkor kellene csak Szja-t fizetnem? Vagy akkor sem kellene?

Dehogy. Ha nem adod el, miért kellene?
Egyszerűen csak 5 évvel a szerzés után adómentesen adható el, minden mástól függetlenül. Ez az információ kellett volna elsőre.

Bobe1965 # 2019.05.24. 10:47

drbjozsef
Nagyon szépen köszönöm! Bizony. Pont ez a fontos információ hiányzott. Ez így sehol nincs leírva. Mindenhol azt olvastam, hogy be kell fizetni az Szja-t. Arról nem volt szó, hogy csak akkor, ha eladom.
Én ezt úgy értelmeztem, hogy maga az ingatlan öröklése is jövedelemnek számít.
Hálás vagyok, hogy megnyugtatott, köszönöm szépen!

wers # 2019.05.24. 11:04

Örökléskor illetéket kell fizetni, amit hagyatéki végzés alapján a nav szab ki, de csak akkor, ha törvény ez alól felmentést nem ad. (pl. egyenes ági öröklés)

Eladásnál két szempont, ha drágábban adod el, mint amilyen értéken örökölted, akkor van jövedelem, az adóköteles.

Itt jön a második szempont, az 5 év. Mivel te nem drágábban adtad el, ezért mindegy, mikor örökölted.

huzso # 2019.08.11. 15:56

Tisztelt Jogi Fórum !
Lehetséges-e az örökbehagyónak/hagyóknak még életükben illeték és adómentesen az ingatlanukat átadni az egyenesági örökösnek? Illetve, ha lehetséges, akkor az érték megállapítás ilyenkor hogyan történik, az 5 éven belüli értékesítést figyelembe véve? köszönöm válaszukat

drbjozsef # 2019.08.11. 17:56

huzso,

Egyenesági rokonok között minden ügylet illetékmentes. Adásvétel is, ajándékozás is, öröklés is.

Esetetekben értelemszerűen az ajándékozás a célszerű. 5 éven belüli továbbértékesítés esetén viszont ez a hátrányosabb.

Ha vásárolnád, akkor az adó a vételár és a későbbi eladási ár különbözete lenne. De ha nem fizetsz érte, nem szerencsés ezt választani. Ugyanez öröklésnél is : a hagyatékban felértékelik, és ennek és az eladási ár különbözete után kell adózni.

Ajándékozással, illetékmentesen szerzett ingatlan eladása esetén az eladási ár 25% az adó alapja. Ez lényegesen több lehet, mint a fenti kettő.

Pusztán pénzügyi szempontból az öröklés a "legjobb", utána az adásvétel, utána az ajándékozás.

De ha a cél pont öröklés előtt elintézni, és úgy, hogy az lehetőleg a szabályoknak is megfeleljen, az ajándékozás a célszerű.

De ide még bezavarhat más is. Például ajándékozásnál a köteles rész. Mi lenne a célja az ügyletnek, miért akarjátok elintézni ezt a dolgot még a tulajdonosok életében?