Fórum adózás, illeték és pénzügyek régebbi elöl     új hozzászólás

Adó, illeték : Ingatlan adásvétel, haszonélvezeti jog

munkavál # e-mail 2018.01.27. 07:57

Anyám ajándékozásai után most peren kívül egyezséget ajánlott a testvérem. A kérdésem az, hogy mennyi illetéket kell fizetni a kötelesrész után.

nonolet # e-mail 2018.01.26. 23:31

"46.Gazdasági tevékenység:
valamely tevékenység üzletszerű,
illetőleg tartós vagy rendszeres jelleggel történő folytatása,
amennyiben
az ellenérték elérésére irányul, vagy azt eredményezi,
és annak végzése független formában történik."

Márpedig itt nem ingó eladásról van szó, hanem a fentiről.
Hisz ÉPPEN ezért vesz és ad el... azaz kereskedik.

nonolet # e-mail 2018.01.26. 23:23

"akkor sem, ha üzletszerű."

Ez kizárt...

drbjozsef #   2018.01.26. 19:08

Olvassátok el az SZJA törvény 58 paragrafusát.

https://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Kitér a gazdasági tevékenységre is. De arra nem vonatkozik se a (7) se a (9) pont.

Nem kell megfizetni az adó 30.000.- Ft alatti részét, és meg sem kell állapítani a jövedelmet, ha 600.000.- Ft alatt van folyóévben a bevétel. Akkor sem, ha rendszeres, akkor sem, ha üzletszerű.

Andrea,
kérd el a NAV határozatát az ismerősödtől, és lássuk mire hivatkoztak. Ha ingóságként adja el, akkor nem kell(ett volna) adóznia utána.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

nonolet # e-mail 2018.01.26. 13:31

Nade ez másról szól !!!! az ingó értékesítésről...
(már meglévő dolgok alkalmi eladásai, nem haszon szerzési céllal)

- -

A kérdező viszont...

"interneten vásárolt valamiket (ingóság) veszek
és aztán azokat eladom"

Azaz (minden bizonnyal)

• haszonszerzési céllal beszerzett cuccokat
  • kíván eladni
  • rendszeresen

Ez pedig helyből üzletszerű! az első darabtól kezdve.

drbjozsef #   2018.01.26. 12:18

Bigbo

naptári évben keletkezett bevételed nem haladhatja meg a 600.000.- Ft-ot. Ez esetben az üzletszerű működést sem kell bevallani, sem adózni.
Vigyázz, ez bevétel, nem jövedelem!

http://ado1szazalek.com/…kesitese-398

nonolet # e-mail 2018.01.26. 11:01

BigBo

NEM LÉTEZIK HOBBY szint!!!

Ez egy biznisz haszonszerzési céllal?

Igen, akkor >> ez egy vállalkozás.

Kész, ennyi.

Rexor # e-mail 2018.01.26. 10:37

Akkor nem.

Gondos # e-mail 2018.01.26. 10:34

2012-ben örököltem.

Rexor # e-mail 2018.01.26. 10:27

Kérdés, hogy mikor örökölted.

Gondos # e-mail 2018.01.26. 08:32

Üdvözletem!
2017-ben eladtam a korábban megörökölt lakóházamat. Több éve nyugdíjas vagyok. Kérdésem, hogy a ház ára után kell-e adót fizetnem.

BigBo # e-mail 2018.01.26. 01:11

Köszönöm a gyors választ.

Ez akkor is érvényes, ha csak "hobbi" szinten csinálja az ember, tehát én speciel emellett tanulok, és havi szinen is nagyon kevés összeg jönne be ebből - ami még megélhetésre se elég.

nonolet # e-mail 2018.01.25. 23:04

Naná! hogy kell, de miért is ne kéne?!!!!

Hát az adótörvényekben... van leírva.

Kezdd az ÁFA törvénnyel.

Aztán jöhet az SZJA és/vagy a TAO törvény és/vagy a KATA törvény a vállalkozási formától függően.

BigBo # e-mail 2018.01.25. 20:27

Sziasztok!

Kicsit #off kérdésem lesz, de nem találtam megfelelő forumot:
Ha interneten vásárolt valamiket (ingóság) veszek és aztán azokat eladom, akkor ezek után kell fizetnem adót?
Ha igen mennyit? Hol van ez leírva?

Esetleg hol tudom megkérdezni?

Előre köszönöm a segítséget. :)

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.01.25. 17:12

Ami a vásárláskor nem építési telek, az később már hiába változik azzá.

www.kbs-ugyved.hu

PKata73 # e-mail 2018.01.25. 14:42

Tisztelt Szakértő!
2017-ben telket vásároltam ami tulajdoni lap szerint "kivett beépítetlen terület", helyrajzi térképen KN-1 besorolású dísznövény kertészeti besorolás alá tartozik. A telket építési teleknek szánjuk, arra családi házat tervezünk építeni. A vásárlást abban a tudatban tettük, hogy a telek átminősítése lakóövezetbe folyamatban van. A NAV felé lenyilatkoztuk, hogy 4 éven belül beépítjük. Az illetékmentességet elutasították arra hivatkozva, hogy az adás-vétel időpontjában a telek nem felel meg lakó ingatlan építésére. Kérdésem, hogy van-e jogorvoslati lehetőség figyelembe venni az átminősítés folyamatát, esetleg halasztást kérni annak befejeződéséig (tavaszra várható)? Van értelme fellebbezni? Köszönöm válaszát!

drbjozsef #   2018.01.22. 17:29

vissza nem fizetendő támogatás levonása, 35 év alatti első lakáshoz jutása. kb ennyi. Új építésű illetékmentes, esetleg, de ezek mind elég korlátozottak főleg a szerzett ingatlan értékével

Rexor # e-mail 2018.01.22. 14:48

Pl. lakás eladása vásárlása esetén csak a különbség után kell fizetni az illetéket. A többit te is meg tudod nézni az illetéktörvényből.

nagyp3t1 # e-mail 2018.01.22. 12:53

Köszönöm a válaszokat. Illetékalapot milyenesetekben lehet csökkenteni? Valószínűleg engem nem érint csak kíváncsi vagyok.

Rexor # e-mail 2018.01.22. 12:20

Nem, illetéket semmilyen költséggel nem lehet csökkenteni. max. illetékalapot bizonyos esetekben (nemn a felsoroltakban).

drbjozsef #   2018.01.22. 11:30

Ezek közül, legalábbis.

Rexor # e-mail 2018.01.22. 10:09

Az illeték nem csökkenthető semmivel.

nagyp3t1 # e-mail 2018.01.22. 09:59

Tisztelt Szakértő!

Azt szeretném kérdezni, hogy 2018-ban az új ingatlan megszerzése után fizetendő illeték összege csökkenthető-e:

• ügyvédi költségről kiállított számlával
  • zárcseréről kiállított számlával
  • tisztasági festésről kiállított számlával
  • egyéb számlákkal (?)

Tételes leírást sajnos nem találtam sehol.

Köszönöm!

drbjozsef #   2018.01.07. 11:50

2015 ig akkor birosági uton megitéltek neki 2 millio értékben tulajdonjogot (bejegyezték).

Ilyen állat nincs. Mit jegyeztek be? Sejtésem szerint 1/4 tulajdoni hányadot. Merthogy a 2015-ös érték gondolom jóval több, mint az eredeti 8millió, de nem az számít, hanem a vételkori viszonyok. Az ingatlannyilvántartásba nem értékeket jegyeznek be, hanem tulajdoni hányadokat. Mi van most bejegyezve a tulajdonosokhoz a tulajdoni lapra?
(ugyfelkapuval ingyen is meg tudod nézni online)

Ha így van, és jól értelek, eladsz most egy olyan lakást, aminek a 3/4 tulajdonjoga 2005-ös szerzés, és a 1/4 része 2017-es szerzés.

A 3/4 rész után nincs semmilyen fizetendő és bevallandó adó, mert 5 évnél régebbi a szerzése az eladáshoz képest.

Az 1/4 rész után a szerzéskori érték itt a 4.150.000 Ft, már ha ez van az ítéletben/szerződésben, és a felvett hitelt maradéktalanul erre fordítottad. Ha tényleg el tudod adni 14,5millióért, akkor annak az 1/4 részre jutó értéke 3,625millió forint, tehát olcsóbban kell eladnod, mint ahogy szerezted, tehát elvileg ez után sem kell adót fizetned.

Ha a fentiek igazak, akkor még bevallanod sem kell semmit az adóbevallásban. Egyszerűen csak tedd el a szerződéseket, ítéleteket, és kész.

Egyébként, ha mégis lenne fizetendő adód, akkor az, egy másik lakás vásárlásával már 2008 óta nem csökkenthető semennyivel. Legfeljebb az illetékfizetésnél számíthat, hogy adtál el másik lakást.

Imi0203 # e-mail 2018.01.07. 10:10

Tisztelt Szerkesztöség
Az alábbi kérdésemre keresnék választ.
2005 ben vásároltam egy panel lakást 8 millio forintért ami ugy tevödött össze hogy örökségböl kapott 4 millio forint 2+2 millio (hugom és én) + 4 millio hitel amit csak én vettem fel és 10 év alatt vissza is fizettem maradéktalanul.A hugom neve sehol sem szerepelt egészen 2015 ig akkor birosági uton megitéltek neki 2 millio értékben tulajdonjogot (bejegyezték).
2017 ben szintén hitelfelvétel kellett hozzá hogy a 4 millio 150 ezer forintos követelését kifizessem igy most már egyedüli tulajdonosként vagyok bejegyezve a tehermentes lakásomba melynek jelenlegi értéke 14,5 millio forint.
Szeretném megtudni hogy ha most 2018 ban értékesíteném mi az ami után adoznom kellene és az eladás után mennyi idö mulva kell mindezt rendeznem illetve ha kissebb értékü ingatlant vennék akkor mi az adozás folyamata

Valaszukat tisztelettel köszönöm..