Adó, illeték : Ingatlan adásvétel, haszonélvezeti jog


drbjozsef # 2018.05.10. 06:23

Alibaba,

szerinten nem. A tulajdonrészek nincsenek nevesítve, amikor külön elidegeníted. Szerintem Te választhatod, melyik részt, melyik szerzéssel állítod szembe, úgyhogy simán mondhatjuk azt, hogy a most eladott részt 15 éve szerezte, és nincs adófizetési kötelezettsége (és kvázi a 2016-ban örökölt részt ajándékozta el).

Ez a kedvezőbb összességében, mert a megajándékozott gyermeknek mindenképpen az eladási ár 25%-a után adóznia kell, vagyis nála 1.781.250.- Ft lesz az adóalap.

Atti74 # 2018.05.16. 05:53

Sziasztok! Elnézést ha rossz topicba írok, de nem találtam jobbat. :-)
Szóval árverésen vásároltam egy ingatlant de a földhivatalnak nem adtam le a B400-at, és a végrehajtó sem küldte el. Ennek ellenére a tulajdonjog bejegyzésre került, és az illetéket is befizettem.
Kell pótolnom mindenképp a B400 leadását, vagy tekinthetem ezzel lezártnak az ügyet? Köszönöm előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.16. 06:20

Ha már megfizetted az illetéket, akkor minek? (A B400-as lényegében önbevallás az illetékkivetéshez.)

Mondjuk, nekem rejtély, hogy vetették ki az illetéket, ha a szerzést be sem jelentetted.

lajcsó # 2018.05.16. 10:30

"Kell pótolnom mindenképp a B400 leadását, vagy tekinthetem ezzel lezártnak az ügyet?"
Ha már az illetéket a B400 adatalap nélkül kivetették, akkor lezártnak tekintheted az ügyet!
Ha szükség lett volna rá akkor az adóhivatal felszólított volna a beadására.
Az adóhivatal bizonyára az árverési jegyzőkönyv alapján állapította meg az illetéket.

Atti74 # 2018.05.16. 10:34

Köszönöm a válaszokat!

Sz.Csilla # 2018.05.29. 10:55

Szép napot! Illetékkel kapcsolatban szeretnék információt. Adott egy külterületen lévő zártkerti ingatlan, a tulajdonlapon az épület mint gyümölcstároló szerepel, de a valóságban egy nyaralóról van szó, amit 2010-ben vettünk meg a férjemmel.Akkor még nem voltunk összeházasodva és mivel én nem vagyok magyar állampolgár így nem lehetett 1/2 - 1/2 részben az én nevemre is írni. Összeházasodtunk 2012-ben. Most van folyamatban a honosításom és miután megkapom a magyar állampolgárságot szeretnénk a fele részt rám iratni. Az lenne a kérdés milyen formában ajánlatos ezt megcsinálni (pl.ajándékozással) hogy minél kevesebb illetéket kelljen fizetni érte? Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.29. 11:08

Házastársak között minden átruházó ügylet illetékmentes. (De egyébként sem okos dolog anyagi megfontolásból fiktív szerződést kötni.)

Atti74 # 2018.05.30. 16:13

Üdv! B400 beküldésének van határideje? Ha igen mennyi idő? A 3 éven belül történt vétel esetén járó illetékmentességet szeretném feltünteni, ehhez elég a 6 A oldal kitöltése? Az 5 A B C oldalak üresen maradhatnak? Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.30. 16:57

A tulajdonjog bejegyzési kérelemmel nem nyújtottátok be? Nemigen szokta a földhivatal anélkül elfogadni.

Atti74 # 2018.05.30. 17:03

Árverési vétel. Még nem tartunk ott, hogy a végrehajtó kérte volna a bajegyzést.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.30. 17:10

Akkor majd azzal. De igazából az illetékről szóló fizetési meghagyás kézhezvétele után is ráértek nyilatkozni a kedvezményről.

FFJudit86 # 2018.06.01. 13:49

Házastársak közötti ingatlanadásvétel esetén mennyi adót kell fizetni?
Férjemtől vásárolnám meg az ingatlan 1/4 részét, ő az ingatlant 3 évvel ezelőtt kapta ajándékozással az édesanyjától(12 millió ft van a szerződésben).

drbjozsef # 2018.06.01. 19:37

Judit,

házastársak között minden ügylet illetékmentes. Azt tehát nem kell fizetni a szerzőnek.
Az eladó az eladási ár 25%-a után fizet 15% adót - tehát teljesen függetlenül az ajándékozásiba írt értéktől -, ha a három év azt jelenti, hogy 2015-ben kapta, akkor ennek csak a 60%-át kell befizetni.

nonolet # 2018.06.01. 19:46

Házastársnak között kell adót fizetni... ?

Valahogy kétlem.
Nem logikus.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.01. 20:19

A vagyonszerzési illeték kedvezménye nem vonatkozik az eladásból származó jövedelem adójára.

Kovács Kollega # 2018.08.03. 05:28

Sziasztok. Magyarországi ingatlannal, örökléssel kapcsolatban , elrontott ügyvédi adásvételi szerződéssel kihez lehet fordúlni?A helyzet a következő. Két éve halt meg édesanyám. Akkor örököltem a szülői házat. Megdöbbenésemre az anyai nagyszülői házból is örököltem 12/144- ed részt. Már akkor is tíltakoztam, de mivel a szülői házra volt vevő, muszáj volt elfogadnom az örökséget együtt. Annyit tudtam, hogy anyukám a két unokatestvéremmel, lemondott a nagyszülői " házról" ami már csak telek, ügyvéd előtt , nagybátyám részére, aki már szintén elhunyt. Az ügyvédi papírt nem találtam meg sajnos. Két éve én ezt hagytam is, baromira elegem volt , anyum, apum 4 hónap alatt eltemettem. Nem bírtam foglalkozni vele. Míg, most meg nem talált a csatornázási művek, miszerint fizessek be 16 ezret. Vagy végrehajtóhoz kerül az ügy. Újra nekiestem, hogy kerűlhetett rám az a telekrész? Földhivatal, ügyvéd aki a papírt készítette. Bizony az ügyvéd cseszte el. Anyumnak volt 2* 12/144- ed része, ő meg a szerződésbe 1*144- ed részt írt. Ez most derűlt ki. Anyum szegény észre se vette a bakit, a két unokatestvérem se. Tehát a lényeg. Most megyünk haza a férjemmel. Beszélek az ügyvéddel, kikérem a papírt, az ajándékozásit. Nekem ott a két unokatestvérem, akik bizonyítanák, hogy a szerződéskor, mindhárman lemondtak minden nagyanyai részről. Ilyenkor lehet- e korrigálni, vagy az ügyvédet felelősségre vonni? Mert itt nem a 16 ezres csekk a csatornaműfelé a lényeg. A nyakamon maradt egy értéktelen telek, aminek csak költségvonzata van, amiről az én édesanyám lemondott. Ezt még az ügyvéd is elismerte. Szeretnék úgy menni szerdán a megbeszélésre, hogy kicsit legyek képben, ne csak a kezét tárja fel: sorry! Köszönöm ha valaki tud érdemleges választ adni.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.03. 05:54

Nekik ajándékozod. Vagy még jobb, ha kifizetik ellenszolgáltatásul a rád eső tartozást.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.03. 05:55

(Megjegyzem várt örökségről nem az örököstársakkal, hanem az örökhagyóval még életében kötött szerződésben lehet lemondani.)

Kovács Kollega # 2018.08.03. 15:29

Ez nem várt örökség volt. Ez az, hogy nem is tudtam róla. Annyit, hogy anyum lemondott róla. Anyu meghalt, örököltem a családi házat, és ezt a nyavajás telket. Örökös társam nem volt . Eddig a legjobb tanács: ajándékozzam tovább. Na jó de kinek?

Dávid5 # 2018.08.03. 16:52

Kedves Fórumozók!

2017-ben ajándékozással nevemre került 1/2 ingatlan
( 5 millió forintban meghatározva bentlakással),
most 2018-ban nevemre kerülne ajándékozással az ingatlan másik 1/2 része is.( ugyancsak 5 millió forint, bentlakással) ( családon belüli )

A kérdésem a következő:

Amennyiben az ingatlant szeretném értékesíteni 2019-ben
( közös megbeszélés alapján a családdal )

abban az esetben kell-e illetéket fizetnem főleg hogy nyugdíjas leszek jövőre?
(kedvezményes nyugdíj-meglesz a 40évem)

És ha igen akkor kb mennyit?
Tehát 2*5millió ft-ért kerül a nevemre ajándékozással de az ingatlant pl 20millió forintért szeretnénk értékesíteni.

Válaszokat előre is köszönöm!

nonolet # 2018.08.03. 18:02

Kovács Kollega

Kinek?!

Értelemszerűen... annak akié a többi része is.

A költségeket meg nyilván állod helyette.
(ügyvéd, bejegyzés, illeték)

Kovács Kollega # 2018.08.04. 07:34

Az a rész senkinek nem kell, mindenki le/el szeretné passzolni. Kb 24- en vagyunk ilyen- olyan arányban tulajdonosok. Egy utca, ahol 5! ház van, ahonnét már mindenki elmenekűlt. Az önkormányzat extrém beruházásokkal: internet, csatorna stb, elérte, hogy csak költség legyen az ott lévő ingatlanokon. Sénki nem fizet semmit, közmunkán élnek, lopják az áramot stb.A kommunális adót is rajtam akarják behajtani Anyukám és két unokatestvérem is ezért mondott le róla a nagybáttyám nevére, neki nem volt gyereke, senki nem örökölte tovább az átkot.Egyenlőre annyit találtunk: az ügyvédet felelősségre lehet vonni, mert én egy forintot nem fizetek. Két élő tanúm van, hogy mindenki, mindenről lemondott a nagybáttyám nevére. Az ügyvéd meg elbaszta rendesen.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.04. 08:37

Szeretsz pert veszteni? Akkor csak csináld!

Kovács Kollega # 2018.08.05. 21:27

Akkor nyeljem be a békát? Fizessem a költségeket míg élek? Az a telek nem kell senkinek. Az egy átok.

drbjozsef # 2018.08.05. 21:49

Kovács Kolléga,

keresel valakit, aki megveszi tőled. Abból az utcából ahogy olvaslak bárki megvenné a telket papíron, ha Te adsz neki egy ötezrest, plusz fizeted a papírmunkát.