Építési engedély


nanemaaa # 2017.10.17. 07:11

robi80
Egyszerű bejelentés alapján csak lakóépület építhető. A melléképület amennyiben nem emberi tartózkodás céljára szolgál és a legmagasabb pontja nem éri el a 4,50 m-t, akkor 100 lm3 alatt mindenfajta engedély nélkül építhető. Viszont az építési szabályokat be kell tartani.

Jutka70 # 2018.01.30. 15:37

Tisztelt Cím.

Azt szeretném kérdezni, tervezünk kettő 100 m3, meg nem haladó, emberi tartózkodásra nem alkalmas épületet.

Mennyi a minimális egymás közötti rész elhagyása, hogy az alap és a falazat ne érjen össze.

A 2x100m3 különálló helyiségnek, lehet egy légtere? De külön bejárattal rendelkezne.

Ennek a kettő épületnek lapos tetője lenne, egybe lehet építeni a két tetőt?

Köszönöm megtisztelő válaszát előre is.

További szép napot.

Üdvözlettel: Lengyel Gizella

Jutka70 # 2018.01.30. 15:38

természetesen, nem lenne szélesebb mint 5,4 m és csak a mi oldalunkba lenne építve. Terv:7x5,4x2,6 m. meg azt szeretném kérdezni nettó 100 m3, annak van bruttója?

nanemaaa # 2018.01.31. 08:54

Amit te írsz, a közös légtérrel és a közös tetővel már egy darab 200 lm3-es épület, ami természetesen építési engedély köteles. A különálló azt jelenti, hogy külön álló, tehát nincs közös szerkezete, viszont van önálló határoló szerkezete (fala). Egyebekben nincs előírás a két épület közötti távolságra, egyszerű szakmai előírás alapján a dilatációs hézag elegendő távolság. Természetesen minden nettónak van bruttója, legfeljebb az nincs meghatározva.

Jutka70 # 2018.01.31. 09:50

Köszönöm megtisztelő válaszát. Azt lenne még a kérdésem, nem lenne egy közös tető, fal és alap sem érne össze, egy légtér sem lenne, az lehetséges hogy a kettő között lenne egy ajtó? így az választaná el a két légtért?

nanemaaa # 2018.02.02. 08:30

Jogszabály nem zárja ki, de ha azt vesszük alapul, hogy az épületnek a másik elbontása esetén is rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmasnak kell lennie, akkor mindkét épületre kellene az ajtó.

László88 # 2018.02.03. 10:08

Üdv.

Az lenne a kérdésem. Könnyű szerkezetes, nem emberi tartózkodásra alkalmas építményhez szükséges e, bármiféle engedély? Felépítménye, fenyő gerenda és lindábh. 205,43. Köszönöm.

nanemaaa # 2018.02.05. 08:14

100 lm3 alatt nem. Viszont ez nem mentesít az építésügyi és egyéb előírások betartásának kötelezettsége alól.

László88 # 2018.02.05. 10:02

érte, akkor mindenképp építési engedély köteles, már e felett? hiába könnyű szerkezetes?

nonolet # 2018.02.05. 10:30

Igen.

Vagy, ha éppen lakóépület lesz, akkor "Egyszerű bejelentés" köteles.

László88 # 2018.02.05. 12:44

értem, ez haszonállatoknak lenne, végül, szinte ugyan az kell mint egy családi ház bővítéséhez? rajz+statikus+gépész+villamosság+kivitelező?

nonolet # 2018.02.05. 19:29

Ha átléped az engedély nélküli méret határát, akkor igen.

Az állatok esetén egyébként is még több más betartandó szabály is szóba jöhet, mint a lakóépületnél.
(akár kell engedély, akár nem)

Mert kell(het) védőtávolság, stb. is.

demarko # 2018.02.08. 14:12

Sziasztok!

Egy elég érdekes problémám van, és nem igazán érzem stabilnak a „lábam alatt a talajt”, ezért kérnék tőletek tanácsot.

Családi házat építenénk, ami 300m2 alatti alapterületű, így nem kell építési engedélyt kérni. Viszont most bevezették az építészek számára a kötelező szakmai konzultációt.
A tervezet minden előírásnak megfelel. Az építészünk elment a főépítészhez, aki csak minimalista házat enged építeni. Azt mondta, hogy a szín nem megfelelő, csak fehér és fekete lehet.
Az előírások között sehol ilyen nem szerepel, az utcaképbe is beleillik, mivel gyakorlatilag nincs még utca.
Az építészünk megijedt, és átszinezte a terveket, de nem nyerte el a tetszésünket.
Elmentünk a főépítészhez egyeztetni a dolgokat, de nagyon elvarázsoltnak tűnik. Mindenféle óvodáról, irodaházról, közösségi épületekről mutatott képeket (amik értelemszerűen más követelményeknek kell megfeleljenek) és olyan ötleteket adott, amik önmagukban is sértik az arculati kézikönyv, építési szabályzat előírásait.
Emellett már olyanokat is emlegetett, hogy nem akar műanyag ablakot, meg barna színű fabetétet sem (fessük be fehérre), stb.

Ahogy én utánanéztem megtehetjük, hogy az egyszerű bejelentés után, építés közben, módosítunk a terven és simán felépítjük a házat. Valószínűleg senki sem venné észre, esetleg később megbüntetnének.
Mi szeretnénk korrektül eljárni, de...

Mit tanácsolnátok?

Válaszotokat előre is köszönöm.

nonolet # 2018.02.08. 15:45

Egyszerű bejelentés esetén főépítész véleménye nem kötelező... az csak egy vélemény.
Megvolt, köszönet érte.

Ráadásul egyszerű bejelentés esetén
MIÉRT is ment oda a terveződ?!
Hisz, nem kell, csak lehet kérni konzultációt.

De ezeket a terveződnek is KÉNE tudnia.

Tájképnek... főleg a 2. link.

http://koos.hu/…zikonyv-tak/

http://koos.hu/…endelet-tvr/

nonolet # 2018.02.08. 15:50

Ja és "Építési engedély" sem kell...
Hisz egyszerű bejelentés lesz.

Csak az előírt terv csomag és a bejelentés kell!
Azaz nem tud a főépítész bele szólni semmibe.

Mivel nem kell engedély (nincs hatósági kontroll)...

Így értelemszerűen:
a jogszabályi előírások betartásáért a tervező felel!!!
(nomeg az építtető)

- -

Óvatosan a menet közbeni változásokkal!

Mindegyik új bejelentést kíván, 15 nappal ELŐRE...
Különben könnyen nagy baj lehet belőle egy ellenőrzéskor.

demarko # 2018.02.08. 18:36

Köszönöm szépen a válaszaidat!
A gyorsaságot külön is!

Megnéztem a linkeket. Az oldalt már nézegettem más bejegyzés kapcsán, de ezeket még nem láttam.

A második linken kommentelő hölgy, ugyan nem a mi esetünket írta le, de fogadni mernék, hogy azonos kerületi tapasztalatát részletezi.
Nekünk ugyanazekkel (többek között) jött a főépítész.

A tervezőnk azért ment oda, mert idéntől 1 alkalommal kötelező szakmai konzultációt írnak elő a főépítésszel.
Bár, olvasva a kommenteket, még ez is értelmezés kérdése.
(Szomorú, hogy a főépítész nem él a konzultációval, hanem inkább visszaél vele.)

Erre a 15 napra majd figyelni fogunk.

Még egyszer köszönöm szépen!

László88 # 2018.02.08. 21:04

Üdv. tudom, elég alap kérdést teszek fel. de, hogy tudom kiszámolni a m3? (hogy ne legyen több mint 100 m3) egy engedély nélküli, nem emberi tartózkodásra alkalmas építmény? köszönöm.

László88 # 2018.02.08. 21:32

hosszúság 7m x szélesség 5,4m x magasság 2,6 m = 98,28 m3??

nonolet # 2018.02.08. 22:06

HA szabályos téglatest...

De nem vagy 6.-os sem?
Vagy mitől nem megy a testek térfogat számolása?!

Kérdezd meg a gyereket vagy a szomszéd 6.-ost.

László88 # 2018.02.08. 22:09

így számoltam. de kaptam egy téves számítást is. de akkor jól számoltam.

nonolet # 2018.02.09. 08:22

Mondom: HA!!! szabályos téglatest.

De azt valahogy kétlem.

Mivel a tető szokott lejteni, azaz nem téglatest a tér.
Ezért a térfogata se ilyen egyszerű...

László88 # 2018.02.09. 10:45

természetesen nem téglalap, trapéz, ott meg ha minden igaz m1+m2xhasznos alapterület/2?

nonolet # 2018.02.09. 11:07

helyesen...
(m1+m2)*hasznosalapterület/2

pozsega # 2018.02.15. 09:54

A fórum segítségét szeretném kérni egy helyzettel kapcsolatban.
Még 2002-ben szüleim építési engedélyt kértek egy kb. 60m2 alapterületű melléképület (garázs) építésére. Az engedélyt meg is kapták, az épület szerkezetkészen fel is lett építve.
Viszont nem találtam semmilyen használatbavételi papírt róla, valószínű nem is lett rá kérve. Nem is tudom, hogy kellett-e vagy sem.
Mi ilyenkor a teendő?
A történet itt nem ér véget, ugyanis a jövőbeni tervünk az lenne, hogy ebből a melléképületből lakóingatlant csináljunk. Van erre lehetőség? Erre is érvényes az egyszerűsített bejelentés?
Így az ingatlanon két külön álló lakóingatlan alakulna ki. A HÉSZ elvileg engedi: „Az építési övezetben az alábbi funkciójú épületek, építmények helyezhetők el:

  1. legfeljebb kétlakásos lakóépület, vagy kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó épület, összesen legfeljebb 2 rendeltetési egységgel.

Előre is köszönöm a segítséget.

nonolet # 2018.02.15. 11:09

1.
Előbb legalizálni kell a garázst.

  • hatósági bizonyítvány kérés a létéről és funkciójáról
  • földmérővel térképre rajzoltatás

(ez úgy 50-70 eFt a földmérői díjtól függően)

2.
Utána lehet az átépítési terveket megcsináltatni az építész tervezővel.

3.
Aztán megkérni az építési engedélyt!
(mivel ez így nem csak bejelentős buli)

- -

A másik út, hogy elbontod a garázst
és aztán
bejelentéses úton építhetsz.