Építési engedély


nanemaaa # 2018.08.09. 08:19

Csak az a kérdés, hogy mennyire naprakész az önkori weblapja. A nemzeti jogszabálytár mindig naprakész.

nanemaaa # 2018.08.09. 09:24

Az.

arboczd # 2018.08.22. 12:08

Kedves Fórumtársak!

Igencsak eltévedtem a engedélyezési eljárás rendeleteiben. Egy 8x4m-es 6db pilléren álló monolit vasbeton teraszt szeretnék építtetni s mindenki mást mond, hogy mi a teendőm. Azt mindenki megerősítette, hogy engedélyhez nem kötött, de abban már van eltérés, hogy bejelentés köteles-e illetve ha nem, akkor e-napló köteles-e.

Kérlek segítsetek tisztázni a dolgot.

Köszönöm

nonolet # 2018.08.22. 18:31

Az attól függ... kevés az infó.
pl. a magassága sem mindegy

nanemaaa # 2018.09.03. 13:21

A kérdés ott kezdődik, hogy mit nevezel te terasznak? Az építésügyi hatósági jogszabályok értelmében a „terasz a rendezett terepen vagy épületrész zárófödémén kialakított helyiséghez, önálló rendeltetési egységhez vagy azok közös közlekedőihez kapcsolódó, járható szilárd burkolatú külső tartózkodótér”, ergo épület bővítésről beszélünk, ami pl családi ház esetében egyszerű bejelentés köteles. De ha a terasz már megvan, és arra csak egy utólagosan felszerelt védőtetőt akarsz építeni, akkor nem engedély és nem bejelentés kötelese.

ikarus32 # 2018.09.24. 01:09

Sziasztok!

A házamat bővítem egy 20M2-es helységgel amely konyhaként fog működni.
Eme helységbe három irányból lehet majd bemenni:
1.bejárati ajtó
2.belülről a nappaliból
3.a hozzá épített 20m2-es teraszról
A konyhába nem vinnénk gáz csak az áramot,vizet,vizes fűtőrendszert (nem kellenne gázterv)

Kérdéseim:
1.ha az építmény könnyűszerkezetes elemekből lenne építve kell építési engedély?
2.ha téglából vagy Ytongból lenne építve szükséges az építési engedély?

Kérlek ha tudtok válaszoljatok.

Köszönöm.

Üdv.

nonolet # 2018.09.24. 07:38

KELL, minden lakás BŐVÍTÉSHEZ kell...

Csak az átalakítás mentes.

nanemaaa # 2018.09.24. 07:39

Ha jól értem, családi házról van szó. Ez esetben tök mindegy, hogy miből lesz a bővítmény, papírból, vagy betonból, mindenképpen egyszerű bejelentéshez kötött az építés.

ikarus32 # 2018.09.30. 08:19

Köszönöm a választ, az egyszerű bejelentés mitz takar, légy szíves írjátok meg,

szükséges hivatalos terv, statikus, ilyen-olyan ellenőr vagy csak bejelentem hogy csinálom és kész?

Köszönöm a választ.

ikarus32 # 2018.09.30. 08:32

ingyenes a művezető és az e napló?
csak a tervezőre és a kivitelezésre kell számolnom költséget?

köszönöm

nanemaaa # 2018.10.02. 07:51

Az egyszerű bejelentés az elektronikus építési napló készenlétbe helyezésével valósul meg, melyhez csatolni kell a kiviteli terveket.

nanemaaa # 2018.10.02. 07:52

A felelős műszaki vezető a kivitelező alkalmazottja kell, hogy legyen, ergo ezért külön nem kellene fizetned. De ha teheti, a kivitelező ezt is leszámlázza neked. ;) :D

Adaszi # 2018.10.30. 09:24

Sziasztok!

Azzal a kérdéssel fordulnék felétek, hogy utólagosan van lehetőség építési engedély kérésére?
A helyzet a következő lenne:
Garázs és műhely építsét kezdtük el, eredetieleg nem haladta volna meg a 100 légköbmétert, de végül nagyobb lett az építmény a tervezettnél, így most nagyjából 170 légköbméter. Tégla falazatú, és jelenleg még félkész állapotú (a falak állnak és a tető nemsokára rákerül).

Előre is köszönöm.

kontúrkontár # 2018.11.01. 21:44

Kedves Fórumozók,

Egy budapesti társasház legfelső szintjén, a 4. emeleti lépcsőházból a hátsó folyósóra kilépve jobbra illetve balra nyilik egy-egy lakás. Ezen a szinten csak ez a két lakás van. A lakások bejáratai kb. 4-4 méterre fekszenek a lépcsőház bejárati ajtajának közepétől (jobbra illetve balra) vagyis kb. 8 méterre egymástól).
Ez a külső folyosó elég széles és a hó, eső is egyfolytában tépázza. Szeretnék szakemberrel terveztetni és építettni egy kulturált kinézetű (nem ócska), kis fedett üveg előteraszt, melyet egy ajtóval is ellátnánk. Referenciaként csatolok egy fényképet valami hasonló ötletről.
A kérdésem az lenne, hogy kell-e ehhez építési engedély, illetve, hogy lehetne ezt az ötletet életre kelteni? Vannak olyan méretek, kivitelezési megoldások melyekkel ki lehetne kerülni az építési engedélyt (ha ilyesmihez az szükséges)?

http://indafoto.hu/…1d6f654/user#…

Nagyon szépen köszönöm a választ, tanácsot!

nanemaaa # 2018.11.05. 11:32

Adaszi
Lehet. Úgy hívják, hogy fennmaradási engedély.

nanemaaa # 2018.11.05. 11:36

kontúrkontár
Épület bővítésnek minősül, így mérettől függetlenül építési engedély köteles tevékenység. Kivéve, ha természetes személy saját lakhatását célzó kizárólagos bővítését eredményező bővítési tevékenység, mert akkor egyszerű bejelentés. De terveztetni így is, úgy is kell. Az általad leírtak alapján a két lakáshoz tartozó közlekedő kerülne helyiséggé alakításra, így ez építési engedély köteles.

Adaszi # 2018.11.07. 08:09

Kedves nanemaaa!

Köszönöm a választ.
Még annyi kérdésem lenn ezzel kapcsolatba, hogy ennyek mennyi a költsége rám nézve?
Próbáltam utánaolvasgatni, és láttam hogy elvileg büntetést is szabnak ki, de azt már nem tudtam értelmezni a kormányrendeletbe, hogy ennek mennyi is a mértéke.
Az épület nettó alapterülete 77m2. Garázsnak és műhelynek épül.
Műemlék vagy ilyesmi nincs a közelben.

nanemaaa # 2018.11.07. 14:58

Adaszi

200.000 + 100.000 x 77 x 50% = 4.050.000,-Ft a közölt adatok alapján.
Hozzá jön még a terveztetés, az illeték, az esetleges szakhatóságok szolgáltatási díja, a hiteles tulajdoni lap költsége.

Állmodozó # 2018.11.19. 07:56

Tisztelt Nanemaaa .

Hogy kezdjem , vettünk egy gazos telket egy rossz kis házzal. . Majd építünk rá egy kis régi stílusú házikót , felkiáltással . Mi magunk , nem vállalkozó horror összegért . Csak ezt akkor nem tudtuk. Közben rájöttünk . Sok emberrel beszélgettem azóta hivatalossal , magánnal , építési hatósággal , mindenki mást mond . Elsö kérdés . Van az a álláspont hogy ,"bonytsd el a házat , de egy falat hagyj meg belöle" az nem új építés akkor nem kell regisztrált vállalkozó meg 15 millió forint . És itt ebben a kérdésben ez a lényeg . Építőipari vagyok minden szakmából van sok jó ismerős . Így megcsinálom a házat a feléből . Ugyanolyan persze mint a régi .(30nm) Csak lehet e ?. Hogy lehet legolcsóbban legegyszerűbben megoldani . Van más variáció is . Azt utána .

Köszönöm

nanemaaa # 2018.11.19. 09:15

Állmodozó
Meglévő épület felújítása, átalakítása nem építési engedély köteles építési tevékenység, így arra elvileg építési naplót nem kell nyitni. Viszont, ha az épület térfogata növekszik, az már bővítés, építési engedély köteles, és így építési napló is kell. Építési napló esetén kötelező a jogosult kivitelező, a kiviteli terv, stb.
A kalákában végzett építésnek az a veszélye, hogy valójában senki nem ért hozzá, és tervek nélkül senki nem tudja, hogy épít-e vagy bont.

Állmodozó # 2018.11.19. 13:12

Tisztelt Nanemaaa .

Köszönöm a gyors választ . De mégegy apróság . Tehát akkor semmi hivatalos dolog nem kell hozzá , azt értem . Elbonthatom nyugodtan akkor senki rám se fog nézni hogy mit csinálok ? Csak az a lényeg hogy a ház akkora legyen mint volt ? Konkrétan meddig lehet visszabontani , mert ugye legjobb az lenne természetesen ha teljesen új egybefüggő lenne az alap is . Visszatérve van mérnök is az ismeretségben aki megtervezné .

Köszönöm szépen .

Szomorú örökös # 2018.11.19. 16:44

Állmodozó

Elbonthatom nyugodtan akkor senki rám se fog nézni hogy mit csinálok ? Csak az a lényeg hogy a ház akkora legyen mint volt ? Konkrétan meddig lehet visszabontani , mert ugye legjobb az lenne természetesen ha teljesen új egybefüggő lenne az alap is

Hát „alapból” hibás a gondolkodás. Átalakításról, felújításról van szó a válaszban, amit korábban kaptál ma. Tehát ha teljesen lebontod az új alap kialakítása miatt, az már nem ez a kategória még akkor sem, ha ugyanakkora házat építesz a helyére. Lehet még meg is úsznád, csak az a baj, hogy amennyiben egy „jóindulatú” szomszéd bejelent, akkor csúnya bírságot fogsz kapni érte.

Állmodozó # 2018.11.20. 07:56

Tisztelt Nanemaaa .

Sejtettem hogy így van . De van egy másik lehetöség is mint írtam . Gabonatárolo , siló . Amihez nem kell se bejelentés se engedély ha jól értelmezem . A telken beljebb . Hely van bőven ????. Ez így van ? Sokan javasoltàk ezt is . Nem csak magán emberek .

Köszönöm

drbjozsef # 2018.11.20. 08:03

Ha gabonát fogsz tárolni benne, akkor jó lesz.

nanemaaa # 2018.11.20. 08:54

Állmodozó
Nem írtam olyat, hogy elbonthatod, csak azt, hogy felújíthatod, átalakíthatod. Bár természetesen el is bonthatod engedély nélkül, de akkor az új épület felépítéséhez már engedély kell.
Ha van mérnök is a "családban" akkor mi tart vissza egy engedélytől? Az a 10.000 Ft? Tényleg komoly anyagi ráfordítás lenne egy építkezés várható költségeihez képest. :D
Persze, építhetsz gabona silót is, bár bizonyos mérethatár felett az is engedély köteles. Építhetsz hajót is, vagy verseny kerékpárt. Csak azokat sem használhatod emberi tartózkodás céljára szolgáló épületként. A magyar emberek java abba fárad bele, hogy kitaláljon valami baromságot a helyett, hogy a járható utat használná. Erre akár többet is hajlandó költeni, mint egy legális engedélyre. Tök logikus. Megkockáztatom, hogy fogalmad sincs, hogy néz ki egy siló és mire való. :D