Építési engedély


nanemaaa # 2018.04.19. 13:32

A válasz az épület tréfogatában leledzik. Amennyiben az épület térfogata növekszik, akkor az bővítés és vagy építési engedély, vagy egyszerű bejelentés megtételéhez kötött. Ellenkező esetben átalakítás és nem engedély köteles.

RitaToth # 2018.06.18. 13:39

Tisztelt Szakértők,

Újépítésű társasháznál külön kértünk és kaptunk is statikai igazolást, hogy a teraszra jakuzzi helyezhető. Ezért 600e HUF-ot kellett megfizetnünk.

Mivel lehet megelőzni, hogy azok a lakók, akik nem fizették meg ezt a födém megerősítési díjat, ne helyezhessenek ki jakuzzit? A nappalink felett másik lakó tetőterasza van és félek, hogy ha nincs kellően megerősítve a födém, akkor a kanapémon landol ..

pl. SZMSZ tartalmazhatná, hogy statikai engedély köteles?
Válaszukat előre is köszönöm.

nanemaaa # 2018.06.20. 08:13

RitaToth

Azzal, hogy kaptál egy papírt arról, hogy a födém elbírja a jakuzzit, nem lett megerősítve a födém. Azt sem hiszem, hogy pl azért is szakvélemény készíttetésére kötelezhető az, aki nem elemes, hanem régi tölgyfa bútort akar betenni a szobába.

drbjozsef # 2018.06.20. 08:39

Én a 600rugóból arra következtetnék, hogy az építtető intézte, tényleg megerősítették azt a födémet, és erről van igazlása.
Nem tudok elképzelni olyan statikai vizsgálatot, ami ennyibe kerülne önmagában.

nonolet # 2018.06.20. 08:49

RitaToth

"Mivel lehet megelőzni, hogy azok a lakók, akik nem fizették meg ezt a födém megerősítési díjat, ne helyezhessenek ki jakuzzit? "

Rossz kérdés, pontosabban fölösleges... előre aggódni.

Szabály pedig most is van.
Azt kell betartani, ahogy te is tetted.

nanemaaa # 2018.06.21. 07:44

drbjozsef
Azt én se hiszem, hogy egy szakvélemény ennyibe kerülne. De tény, a beruházók határtalan leleményességgel rendelkeznek ahhoz, hogyan és mennyivel verjenek át egy laikus leendő lakás tulajdonost. ;)
Ezek után felteszem a kérdést, egy fürdőszoba födémet az alapján méreteznek, hogy azon zuhanytálca, ülőkád, vagy nagy méretű sarokkád lesz beépítve? :O

drbjozsef # 2018.06.21. 09:12

Jó kérdés. :)

nonolet # 2018.06.21. 10:29

A födémre alapvetően kg/m2 mutató van a hasznos terhelésre nézve.
Lakóépületnél asszem 400 kg/m2 ... a szokásos adat.

Ennek tudatában lehet dönteni a beépítendő cuccról.

henax # 2018.08.02. 04:16

Jó napot!

Szeretnék érdeklödni, hogy padlástér beépítése engedély/bejelentés köteles-e? Nem lesz bővítés(kutyaól)A tető síkjába 2 tetőtéri ablakot építenénk. Viszont a necesebb rész, hogy új feljáratott csinálnánk és átvágnánk a plafont illetve tetőszerkezetnél a tartó széket is átvariálnánk mert nagyon sok helyet elvinne a területből.

nanemaaa # 2018.08.02. 08:22

Nem. Csak a bővítés engedély köteles, az pedig térfogat növekedés esetén jön létre.

henax # 2018.08.02. 08:30

Köszönöm! Azt az információt kaptam hogy födém átvágásához, statikusi vélemény kell és kivitelezési terv?? Csak féltem hogy nem lehet nyúlni a tetőt tartó székekhez sem mert V alakúak és padlás közepére esnek, de akkor azokat ki lehet váltani ami nagyszerű :)

nanemaaa # 2018.08.02. 08:46

Azért szakembert nem árt igénybe venni, mert ha összedől, akkor sokba fog kerülni.

nonolet # 2018.08.02. 13:04

henax

Az EGYÉB!!! előírások azért betartandók.

Arra is van szabály, hogy mikor KELL a statikus kötelezően.

henax # 2018.08.06. 13:45

Hát kaptam mindenféle választ a polgármesteri hivatalban is. Az épitésügy azt mondja nem kell mert nem nő a térfogat. Viszont a főépitészeti iroda pedig azt mondja, hogy kell mivel padlás volt hiába nem növekszik a a térfogat a lakás hasznos alapterülete növekszik és ezért kell. Engedély nem viszont bejelentés köteles. Szóval nem lettem okosabb.

nonolet # 2018.08.06. 20:22

A főépítész félre beszélt... a jogszabály mást mond.

nanemaaa # 2018.08.07. 07:38

Ezek szerint az önkormányzat a beépített hasznos alapterületet növelő építési munkát településképi bejelentéshez kötötte. A településképi bejelentés nem építési engedély, ergo eddig mindenkinek igaza volt. ;)

nonolet # 2018.08.07. 08:55

A főépítész simán hülye.... gyakran előfordul sajnos.

henax # 2018.08.07. 09:03

Rendben:) Majd bemegyek önkormányzathoz és kérek egy igazolást, hogy tényleg nem kell. Más: Ha készen vagyunk munkálatokkal, hogyan kérhetem azt, hogy földhivatalban hozzáírják azt a pár 15-20 négyzetmétert a lakáshoz? 4 lakásos társasház és valami igazolás kell a lakszövnek is.

nonolet # 2018.08.07. 11:08

"4 lakásos társasház"

Hóhahóóóó... az egy kicsit más ügymenet.

Hisz a szövetkezet is érintett az ügyben.
Nélkülük nem fog menni a bejegyzés...

henax # 2018.08.07. 12:43

A lakszöv tud róla. Az alsó lakó lemondott a padlásrészről javunkra. Mindenki tudomásul vette+ aláírta, hogy a padlástér beépítésre kerüljön. A szövetkezett azt az infót adta, hogy csináljam meg nyilván kell nekem egy hatósági igazolás is, hogy kész van aztán földhivatalhoz és hozzájuk hogy bejegyezék ők is. Nem magamtól találtam ki, ezért is kell mindenről papír hivatalosan.

nonolet # 2018.08.07. 13:49

Olvasmány...

Társasházi Monopoly a padlástérről

I.
nem egyhangúan, de többségben!
http://jogado.hu/…-tobbsegben/

II.
jó ötletekkel tele van a padlás! Vagy mégsem?
http://jogado.hu/…vagy-megsem/

III.
padlásterek ingatlan-nyilvántartási bejegyzése
http://jogado.hu/…-bejegyzese/

henax # 2018.08.07. 14:04

Köszönöm bár sokkal okosabb nem lettem. A környezetben az összes ilyen társashát be van építve, nem hiszem hogy lehetetlen lenne

nonolet # 2018.08.07. 14:17

Nem lehetetlen, csak sok lépéses ügy.

A lépések sorrendje és tartalma pedig fontos.

nanemaaa # 2018.08.08. 12:39

henax
Ne az építési hatósághoz, hanem a főépítészhez menj, és ne azt kérdezd, hogy építési engedély köteles-e a beépítés, hanem azt, hogy településképi bejelentés köteles-e. Esetleg kérdezd meg a helyi rendelet számát, és keresd meg a nemzeti jogszabálytárban. Olvasd is el, hogy megértsd!

nonolet # 2018.08.08. 18:35

A helyi rendelet ott van az önkori honlapján is... ott kéne lennie.