albérlet kiadása adózással


terefere # 2007.12.14. 07:41

Sziasztok,
A következő kérdésben szeretném a segítségeteket kérni:
Szeretném a lakásomat legálisan kiadni, úgy hogy adót is fizetek.
Milyen nyomtatványra van szükségem, és mekkora mértékű adót kell majd fizetnem?
A rezsifizetést hogyan tudom megoldani adózás nélkül, ha nem szeretném (lehet, hogy a bérlő nem vállalja ezt) a bérlőt a szolgáltatókhoz bejelenteni?
Üdv,
Brigi

ObudaFan # 2007.12.15. 11:08

A bevételnek az egésze jövedelem, amely után az adó mértéke 25 százalék.
Az adót a kifizető állapítja meg, vonja le, fizeti be. Az adóévi összes ilyen bevételre vonatkozóan a magánszemély adóbevallásában választhatja az összevont adóalap részeként az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó rendelkezések alkalmazását. Ebben az esetben a kifizető által levont vagy a magánszemély által megfizetett adó adóelőlegnek minősül.

Zoltanuss # 2007.12.15. 13:54

Helló terefere !
Kiegészítés az előzöekhez :
Bemégy a területileg illetékes adóhivatalhoz , bejelented a tevékenységet, kapsz egy un. adószámot a az adóazonosíton felül, és kapsz egy pár db. csekket, számmal, neveddel.
Vásárolsz egy számla tömböt , csak az engedélyeddel tudod.
Kifogsz egy megbizható bérlőt.
Negyed évente fizeted az előleget - gyakorlatilag a bevétel 25 %-a.
Adóévvégén - májusban - vallasz és kiegyenlíted a tartozást.
Vigyázz a közüzemi számlákat ne szedd, mert ez után is adózhatsz ( ez ugyan szerintem kettős adózás, de jogalkotóink ilyen kicsiségekre nem adnak) - azt fizesse a bérlő - megfelelő kontrollal.
Ennyi
Z.

terefere # 2007.12.15. 17:05

Sziasztok,
Köszönöm mindkét választ.
Tehát, ha jól értettem a számlafizetést:

  • ha a szolgáltatók postán küldik a csekkeket a kiadott lakásom címére az én nevemre, és azokat az albérlő fizeti (Szabályos ez így?), akkor ezután nem kell adóznom,
  • viszont ha az új címemre kérem a számlákat, én befizetem ezeket, és ezt a pénzt beszedem az albérlőtől, akkor már adóznom kellene.

Üdv,
Brigi

ObudaFan # 2007.12.16. 10:29

Szerintem írasd a bérlőre a közüzemi szolgáltatásokat, mert ha helyetted fizeti a számlát a bérlő, az olyan, mintha te fizetnéd.

monalisa1 # 2007.12.16. 20:39

És ha egy idő után esetleg nem fizeti azokat, legalább alapos okod van az albérletet felmondani - a tartozást jogi úton követelheted tőle.

ObudaFan # 2007.12.17. 18:23

Ez ennél bonyolultabb, mert elsősorban a közműszolgáltató követelheti tőle. Más kérdés, hogy van olyan szolgáltató, amelyik nem köti vissza a vezetéket, ha a tulaj nem fizeti ki a bérlő helyett a szolgáltatás díját, és akkor már a tulaj követelhet.

SzRobert # 2008.01.02. 12:38

Lakóingatlant adnék bérbe.

Ahogy néztem a bérbevevői elvárásokat,
van egy lakás felszereltségi szint, amit keresnek:
hűtő, tűzhely, ...
a kiadandó lakásom pedig "teljesen üres".

Vállalnám is, hogy beszerezzem a szükséges eszközöket, dolgokat, de hogyan írhatom le ezek beszerzési-árát költségként?
Hiszen ténylegesen a lakás-kiadás érdekében vásárolom meg.

matthiasi # 2008.01.03. 09:46

Helló!

Használt butort érdemes csak berakni.
A magyar bérlő ugyan elvárja a minőséget, de nem becsüli meg.
Leírni az adóból ? Sehogy !!
Van viszont egy réteg aki tényleg ragaszkodik a sajátjához, hozza a butorát.
Ki kell fogni az ilyent, mert azért létezik ez is.

MI.

Pöttöm-ke # 2008.01.06. 18:13

Sziasztok!
Jajj, segítség kellene... albérlők laktak a lakásunkban, de elváltak. A nő a férfinél hagyta a pénzét. Miután elmentek, kiderült, hogy egy csomó számlát nem fizettek. Felhalmoztak kb 170.000 Ft tartozást. A kaució csupán 46.000, így nem fedezi... Nem hajlandó a férfi fizetni, sőt a telefont kinyomja, a szüleihez költözött, oda nem engednek be minket... Szerződést beköltözéskor kötöttünk velük. Hogy lehetne megszerezni tőle az összeget? Van rá reális esély?
Köszönök minden segítséget!!!!

monalisa1 # 2008.01.06. 18:49

Arra a száz valahány ezer forint különbözetre fizetési meghagyást kell beadni a bírósághoz, 3 (+3) % a perköltség.

Pöttöm-ke # 2008.01.07. 06:56

Köszönöm! Utána járok...

matthiasi # 2008.01.07. 07:37

A legfontosabb a lakás visszaszerése, a többi veszteség !
Késöbb ajánlott az óvatosság, azaz a számlák, befizetések rendszeres ellenőrzése.
Természetesen a 'veszteséget' szembe kell állítani a korábbi bevétellel !
Ennyi !
MI.

kerdezo99 # 2008.11.10. 10:03

Kedves Fórumozó Szakértő Urak!

Több helyen olvastam, hogy az apeh, akár egy rosszindulatú szomszéd bejelentésére, vizsgálatot indíthat, ha úgy tűnik, a lakást kiadó személy nem fizet adót e bevétele után.
Kérdem én: ha ez a vizsgálat megállapítja, hogy valóban adóelkerülésről van szó, akkor a bérlő is megütheti a bokáját?
Akár visszamenőleg is? (a bérleti viszony lejárta után)

Köszönöm
üdv
kérdező

Zoltanuss # 2008.11.10. 10:29

Kicsi ma valószinűsége ennek, de a magyari apeh kiszámíthatatlan, náluk fordítva működik minden.
Az elmúlt évekeben milliókat kerestél adózatlanul állítja az apeh, nem ő fog bizonyítíni, hanem Te.
Ilyen országban élünk !

Vannak ajrópában más esetek is. PL. az olaszoknál a vevő is köteles megőrízni a bizonylatot, nyugtát az üzletből távozás után - mondjuk 100 méteren belül.
Érdekes !
De a digók a szeméttel nem boldogulnak !
Ők se tökéletesek !

emimese # 2008.11.19. 01:05

Tanácsra van szükségem: Legálisan kiadom a lakásomat és ezért adózom is, de hogyan tudom megcsinálni, hogy a rezsi után ne adózzak? Ha a közüzemi dolgokat a bérlőre iratom, akkor hogyan tudom nyomon követni hogy egyáltalán fizeti e??
Ha meg marad a z én nevemen, akkor meg adóznom kell utána ugye?

SolnesM # 2008.11.19. 09:42

T. emimese !

Nagyon egyszerű : nem Te fizeted be, ezért nem kell a mérőket átíratni. Adózni csak átvett pénz után kell.
Egyébként nem tudom megállná é az alkotmányosság próbáját ez a kettős adózás.
Egy pl. Kiadod a lakásod cirka 1000 ft ért. Ennek adója 250 ft. Ok. A bérlő elfogyaszt 1o eft áramot 15 eft gázt viz, csat 5 eft stb. Ez természetesen ÁFÁ- val van. 30 eft-ot jóhiszüleg átveszed és befizeted - adóval.
És még ez után kéne fizetned 0.25 x 30 eft = 7500 ft -ot. Azaz 1000 -250 - 7500 = -6750 ft.

Jó ilyen lakbér nincs, de az elvet akartam szemléltetni. És a törvényhozóink hozzáértését !

Vagy cinikusságát ??

SM

limma # 2008.11.19. 10:06

Ha bevétel van ugye a bérbeadás után, akkor ktg miért nincs? A közművek díjának annak kellene lennie, nem?

SolnesM # 2008.11.19. 16:13

limma

Kérdésed :
akkor ktg miért nincs? A közművek díjának annak kellene lennie, nem?

Igen vannak költségek, ezek az un. folyó kölségek, de vannak korábban felmerült költségek, ami évekkel korábban merültek fel. Erre van, amit irományom végén említek az un. értékcsökkenési (tán amortizációs költség). Na ez az, ami átlag polgár részére nem megy

Hogy ne legyen ennyire hihetetlen, egy másik példa :
Kiadja a lakását az adózó jóhiszemű állampolgár. Nem nagy a lakás és nem valami felkapott helyen van sőt nem is luxus kégli, de emberi tartózkodásra megfelel, az ára is 7 -8 millió., így 30eft - nál többet nem kap, hiába kér. A költségei viszont azonosak a rózsadómbi villáéval (fajlagosan) annyi az áram, a víz+ csat, a gáz díja, a hulladékszállításé is.

Egy átlagos hónapban a rezsi 30 eft ( fűtés 15 , villany 8 eft, víz + csatorna 4 eft, hulladék száll. 3 eft, az annyi mint 30 eft. Leadózik a pógár a lakbér után 25 % -ot, azaz 7.5 eft és szívességből elvállalja, hogy elviszi a postára a közüzemi számlakat befizetni, ami eleve egy adózott (ÁFÁ-val kiszámlázott szolgáltatásnak az ellenértéke ) és jön az APEH ezután újabb 7.5 eft - ért. Ekkor már csak 15 eft marad a tiszta bevétel.
Ne adj isten van internet is a lakásban telefonnal, ami lehet egy újabb 12 eft -os adózott számla, ez után az apeh jogtalan igénye újabb 3 eft.

Már csak 12 eft marad !
Na ezért is kerülik el az adózást a pógárok.. Természetesen lehet választani a költség alapú adózást is, de ott meg könyvelő kell, és nem tisztázott az ingatlan értékcsökkenése, mert elvileg tiszteséges helyen az is költség.
De tiszteséges orszában élünk ???

nandy # 2008.11.19. 16:28

Na, azért valamit tisztázzunk:

A bérleti díjból száűrmazó jövedelem megállapítására és az szja fizetésére az adózó kétféle módszer közül választhat:

  1. Forrásadós jövedelemként a teljes bevétel (rezsi is idetartozik) után 25% szja-t fizet.
  2. Önálló tev. jövedelmeként kezeli, ez esetben lehetőség van költséglevonásra. Levonhatja a rezsiköltséget is.

A 2. módszernek is van viszont hátulütője. Így ugyanis megemeli az összevont jövedelem adóalapját (forrásadósként nem). Előfordulhat, hogy 36%-os adót kell fizetnie. Plusz elvesztheti az adójóváírást.

Érdemes átszámolni mindkét lehetőséget.

Zoltanuss # 2008.11.19. 17:52

Ok. eddig, de nem csak rezsi kölség van !

Egy lakásnál a költségek időben nem mindig esnek egybe a használattal !
Meg a legtöbb embernek dunsztja sincs az könyveléséről !

podravka # 2008.12.01. 10:09

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni tőletek az alábbi ügyben: a párommal 8 hónapja élünk albérletben, szerződés kötéskor 1 évet írtunk alá, ha hamarabb költözünk el, akkor elbukunk 1 havi kauciót. 90 ezer Ft-ot raktunk le becsületesen az asztalra, remélve, hogy a szerződés sem egyoldalú, tehát a probléma adódik, akkor akár vissza is kaphatjuk az egész összeget. Sajnos a beköltözés után jöttek a bajok, a tulaj elfelejtette megemlíteni, hogy a szomszédokkal évek óta rosszban vannak, akik alkoholisták és cserébe minket szivatnak. Mi ezt tűrjük egy ideje, bíztunk benne, hogy jön a hideg, már nem lesznek kint a teraszon, így kötekedni sem fognak. Eljött a hideg, vele együtt a nagyobb gond, a lakás rettenetesen bepenészesedett, kezd lakhatatlan lenni. Minden penész és gomba szagú, a fa bejárati ajtó annyira vizes, hogy nem lehet rendesen bezárni, a szekrényben bepenészesedett a holmink, ki kellett dobnom a frissen megbontott teánkat is, mert az is penészes lett, egyszóval nem bírjuk tovább. A kérdésem az lenne, hogy ha odaállunk és közöljük velünk, el akarunk menni, ők pedig nem akarják visszaadni a pénzünket, mit tehetünk? Tutira feketén adták ki nekünk is a lakást, de nem vagyunk olyan szemetek, (mint ők:) ) hogy rögtön feljelentésről beszéljünk, illetve azt sem tudjuk, hogy minket büntethetnek-e? Most nagyon el vagyunk keseredve, mert úgy érezzük a szerződés nagyon is egyoldalú lett és minket nem véd semmi:( A pénzre szükségünk van, hisz ha másik lakásba szeretnénk menni, ott is elfognak kérni 2 havi kauciót. A válaszokat előre is köszönöm!

kadaj01 # 2008.12.01. 10:57

Lehet nem jól tudom, de a penész akkor alakul ki, amikor a lakásban túl jó a szigetelés, és nincs egy pici szellőzés sem, és melegben lévő pára lecsapódik. Vegyetek páraelszívó készülékeket.

podravka # 2008.12.01. 13:50

A lakás északi, a szigetelés belülről van, kívülről nincs szigetelve. A lakásban szinte állandóan nyitva van az ablak, gondolj csak bele, fizetünk albérletet, de mindegy lenne, ha kint ülnénk a teraszon, mert megfagyunk bent, csak hogy szellőzzön a lakás. A jelenlegi helyzetben nem fogunk fizetni 10-20 ezres nagyságrendben páramentesítőért, amire alapból egy jó lakásban nem lenne szükségünk. Megnéztük az árakat és drága, plusz annyira rossz a helyzet, hogy azon nem segít semmi. 1 hete tönkrement a mikró, a tv is zárlatos lett és a penész egészség károsító. A mi vagyontárgyaink mennek sorra tönkre, nem a tulajé:( Költözni kell és ezért érdeklődök, hogy a jog mennyire áll mellettünk, ha vitába torkollana a beszélgetés, nyílván nem pereskedésre gondolok. A szerződés sajnos arra nem tér ki, hogy mi van akkor, ha a tulaj nem tudja biztosítani a "szolgáltatást". Amúgy a szellőzés már csak azért is meg van oldva, mert az ajtó annyira nem zárható (kulcsra sem!), hogy alul van kb 2-3 cm rés, ami nem illeszkedik:)
Mint írtam, 1 év hűségszerződésünk van, tehát olyan segítséget várnék, amit fel tudunk használni, hogy visszakapjuk a kauciónkat. Ezért is kérdeztem, hogy ha a legrosszabb történik, akkor mi büntethetőek vagyunk-e, mert ők nem számlázzák a lakásbért?!

kuha # 2009.04.13. 18:50

Sziasztok!

NEkem is lenne egy "rezsiköltséges" kérdésem. Hivatalosan, számlával szereném kiadni a lakást, mert vállalkozás venné bérbe, neki meg ugye kell a számla.
A bérleti díj része világos, de mi van a rezsi költséggel?? Gondolom, az albérlő el akarja számolni a vállalkozásában a rezsiköltésgeket, de hogyan? Az összes nevemre érkező számlát számlázzam át neki, tételesen felsorolva (esetleg az eredeti számla másolatát csatolva), hogy miből tevődik össze a rezsiköltség???
Vagy egyszerűbb, ha a saját nevére íratja az órákat?
Azon kívül, hogy nehezebben tudom nyomon követni, hogy fizeti -e rendesen a számlákat, van-e, lehet-e valamilyen hátrányom abból, ha a saját nevére íratja az órákat???
Ez elég fontos kérdés, nem szeretném, ha emiatt nem jönne létre a bérlet....
Köszönöm!