albérlet kiadása adózással


drbjozsef # 2018.05.01. 14:16

Akkor sehogy.

Ajándékozás vagy öröklés jogcímen szerzett ingatlan esetén nem lehet értékcsökkenést elszámolni a bérbeadáskor. Csak ha vásárolod az ingatlant.

Vagyis neked storno az előbbi, számold el a számlákat költségként, amennyire tudod és maga az adó(előleg) engedi.

Rexor # 2018.05.03. 08:48

Ennek fuss neki mégegyszer.

nonolet # 2018.05.03. 08:51

Az idén a 2017-es év után lehet/kell az adót bevallani és rendezni.

A korábbi évek után már csak ÖNELLENŐRZÉSSEL tudod bevallani az adót!

Az önellenőrzésben kiszámolt adót befizeted.
Plusz az önellenőrzés miatti "büntit" (pótlék) is.

A késedelmi pótlékot majd idővel a NAV kiszámolja és ráteszi a késedelmi pótlék számlára.
Akkor kell megfizetni.

Azonban nyilván nincs annak akadálya,
hogy
te is megsaccold a késedelmi pótlék összegét
és előre ráutald a késedelmi pótlék számlára.

- -

Ügyfélkapuval az https://ebev.nav.gov.hu oldalon tudod megnézni a NAV-os számláid állását.
Illetve ott tudsz késedelmi pótlék számolást is indítani.

Mégpedig a

  • szolgáltatások
  • adószámla és pótlék adatok
  • késedelmi pótlék

menüpontban.

Itt nézhető meg az adószámlák állása is.
A bevallások terhelése és a teljesített pénzbefizetések is.

(várd meg a jobb szélen a kék színű "Elkészült eredmények!" feliratot és katt rá, mert idő kell az eredményhez, utána tudod megtekinteni csak...)

- -

HA nincs még ügyfélkapud, akkor itt kezdd el...
https://ugyfelkapu.magyarorszag.hu/regisztracio

Kishegyesi # 2018.06.21. 11:17

Sziasztok. Elnézést ha olyasmit kérdezek amit már korábban megválaszoltatok, csak nem volt időm végig olvasni a fórumot.
Két hónapja adtam ki az első ingatlanomat, az adózásával kapcsolatban érdeklődnék.
Mivel most az elején sok volt a költségem a Tételes költségelszámolás lenne nekem a gazdaságosabb, de később a 10 % -os költséghányad lenne a jobb. Hogy lehet a kettő között váltani? Januárban vagy év fordulóval?
Illetve kinyomoztam hogy az adó előleget erre a számlaszámra kell utalni: 10032000-06056353-00000000
De a közlemény rovatba mit írjak.
Segítségeteket előre is köszönöm.

nonolet # 2018.06.21. 14:09

Értelemszerűen:

  • az adószámod, ha van

vagy
adókártya számod, ha nincs adószámod
Hisz ezek azonosítanak, mint adózót.

A NAV füzetek között van erről szóló.

https://www.nav.gov.hu/…20180115.pdf

Szomorú örökös # 2018.06.21. 17:38

Kishegyesi

kinyomoztam hogy az adó előleget erre a számlaszámra kell utalni: 10032000-06056353-00000000

Én adóelőleget soha nem fizettem még - vállalkozó vagyok. Mindig az éves adóbevallásként felmerült adót befizettem és soha nem volt gondom. Nyilván a NAV szeretné évközben is használni azt a pénzt, amit „adóelőleg” formájában a tisztelt és roppant becsületes adózók befizetnek, de én úgy gondolom, soha nem fog senki megbüntetni azért, mert év közben nem fizettél adóelőleget. A lényeg, hogy mindent bevallást időben beadsz, majd az abban felmerült fizetendőt befizeted.

Ja, és most, mint KATA vállalkozó, végképp nem adóelőleget fizetek, hanem egy havi egységes összeget.

Kishegyesi # 2018.06.22. 09:44

Köszönöm a gyors válaszotokat.
Én inkább fizetek ADÓ előleget nem egy nagy összeg. Illetve így látszik a szándék az adó fizetésre éven belő is, ha esetleg a bérlővel rosszul alakulnak a dolgok, és mondjuk fenyegetőzik.
De az eredeti kérdésemre nem kaptam választ. Elolvastam azt a pdf.-et, de ott sem térnek ki erre. Vajon lehet olyat, hogy az egyik negyed évben tételesen a másikban meg költséghányados adózást alkalmazok?

drbjozsef # 2018.06.22. 12:13

Én nem tudom, de szerintem egy adóévre egyet választhatsz, menet közben én nem csereberélnék. Egy csomó áthúzódó számolást így is megboríthat (amortizáció pl.) utána.

Szomorú örökös # 2018.06.22. 14:46

Kishegyesi

Vajon lehet olyat, hogy az egyik negyed évben tételesen a másikban meg költséghányados adózást alkalmazok?

Évközben magánszemélyként szerintem nem váltogathatsz, mert szerintem csakis az adóév végén változtathatod meg a következő adóévre vonatkozóan.

Évközbeni változásra csakis akkor van lehetőséged, ha vállalkozóként vagy tételes és mondjuk következő hónaptól már a KATA hatálya alá szeretnél tartozni. Illetve ha átléped az alanyi mentes ÁFA határt, mert akkor onnan kezdve muszáj ráadásul még két azt követő évig ÁFA körbe tartoznod.

MajorDomus # 2018.06.22. 18:28

adóéven belül nem lehet változtatni!

drbjozsef # 2018.06.23. 05:13

Kishegyesi,

egyébként szerintem igen ritkán jó a 10% költséghányad magánembernél. Biztos jól számoltál?
Átírattad az összes mérőórát a bérlőd nevére?
Mert ha nem, akkor neked bevétel a gáz-víz-villany-tv-közös költség, ami egyben kiadás is, ha tételesen számolsz - DE adózni kell utána, ha nem tételesen számolsz !

A sok költésegeddel is lehet játszani, bár nekem nem volt ilyen, úgyhogy most fejből nem tudom pontosan, utána kellene olvasni az SZJA törvényben, de a nagyobb berendezéseket akár 2 évre lebontva is elszámolhatod, a nagyobb felújításokat meg ha nem számolod el egyben, akkor beépítheted a lakás amortizációs elszámolásába (feltéve, ha nem örökölted, vagy ajándékozással szerezted az ingatlant). Csak mert az idei számlákat csak idén számolhatod el, ha több, mint a bevételed, akkor a többit elbukod az elszámolásból.

Kishegyesi # 2018.06.27. 10:43

Kedves drbjozsef!
Egy ház részt adtam bérbe, nem tudom külön mérni a fogyasztásokat, csak a villanyórát. A többit csak tippelem. Így nem kértem külön rezsit sem, benne van a bérleti díjban.
Az önadózáshoz is segítséget fogok kérni valakitől, ezért gondoltam, hogy abból a szempontból is könnyebb a 10% költséghányaddal számolni.

drbjozsef # 2018.06.27. 11:12

Végülis jó akkor, ez pont az az eset talán.
Szerintem nem sokkal könyebb költséghányaddal számolni, mint tételesen, utóbbihoz kell egy marék számla, és le kell vonogatni a végén a bevételből, és kész. Mondjuk a 0,9-cel való szorzás valóban egyszerűbb.

Akkor lehet ez jó neked, ha év közben a kiadásaid (elromlott készülék, cserélendő bútor, mittudomén) kevesebbek, mint a bevétel 10%-a.

Egyébként én a helyedben a teljes 3havi díj után befizetném a negyedéves SZJA előleget, és az adóbevallásban utólag a köv. év elején visszaigényelném amit lehet. Ekkkor még simán el lehet dönteni, hogy hogyan töltöd ki a bevallást : tételessel, vagy költséghányaddal. Szerintem előre nem kell semmit eldönteni, a hátránya, hogy kicsit több adóelőleget kell beutalni.

Egyébként, megjegyzem, egy-egy számla bárhonnan leeshet a baráti-ismertségi körben, amiről egy (három, öt) évvel később nincs az az adóellenőr aki megmondja, hogy ez a karnis az ami a számlán van, vagy nem az. Vagy pár doboz festék, zártszelvény, csavar, mittudomén. HA van ilyen, a tételes rögtön visszahoz egy kicsivel több pénzt.

Kishegyesi # 2018.06.27. 12:13

drbjozsef

Köszi így fogok tenni. Már vannak számláim a felújításról. Még jöhet bármi. Arra is gondoltam, hogy ha csak minden második víz, gáz számlát számolok el rezsinek abból lehet valami problémám. Hisz azzal nem járnék messze a valóságtól. Nem tudom hogy számolják el azok akik csak egy szobát adnak ki?

drbjozsef # 2018.06.27. 12:47

Ezzel csínnyán bánnék. Ha nem szedsz rezsit, hanem a bérleti díj "része", akkor a saját nevedre szóló közüzemi számlákat nem számolnám el. Bár végülis ő is használja, de jó kérdés. Nem tudom szoba kiadásnál hogy számolják el. (Gyanítom : sehogy, mert nem adóznak utána, szvsz a túlnyomó többség).

Mate101101 # 2018.10.09. 17:36

Sziasztok
Egy kérdésem lenne: Az adót az albérlet után mikor kell/ meddig kell befizetni?

drbjozsef # 2018.10.09. 19:53

Mate,

Kiadott lakas utan kotelezo ev kozben adoeloleget fizetni negyedevenkent. Tehat minden januar, aprilis, julius es oktober 1-12 kozott be kell fizetni az elozo 3 honap adojat. Kulon erre adott NAVos szamlaszamra kell utalni, az adoazonositoddal a kozlemenyben.

Aztan el kell szamolni a normal szja bevallasban az egesz evre, ha voltak extra kiadasaid, utolag is visszaigenyelhetsz az adoelolegkent befizetettekbol (is).

Brucsong # 2018.11.29. 13:53

Sziasztok!

Egy kérdéssel fordulok hozzátok.

Bérlünk egy lakást, havi 100.000 Forintért. A bérleti szerződésben úgy szerepel, hogy havi bruttó 100.000 Forint, plusz a rezsi ránk eső részét fizetjük. Külön mérőóra van, de nem a mi nevünkön.
Azt tudjuk, hogy ilyenkor a Bérbeadó adózik utána mint bevétel, viszont a kérdésem az, hogy azt a bérlőre kiszokták-e róni?

A Bérbeadónk konkrétan 27%-ot dobott rá a rezsinkre, amit most mondott csak el nekünk (tavaly április 13-án vettük ki a lakást). Már azt tudjuk, hogy 27% helyett 15%, viszont ő ezt velünk ki is fizetteti.

Ez tényleg így megy? A Bérbeadó a kvázi saját SZJA-ját kifizettetheti velünk?
A szerződésben semmiféle plusz nincs feltüntetve.

Előre is köszönöm a segítséget.

Üdvözlettel:
Dóri

Szomorú örökös # 2018.11.29. 16:53

Brucsong

Bérlünk egy lakást, havi 100.000 Forintért. A bérleti szerződésben úgy szerepel, hogy havi bruttó 100.000 Forint, plusz a rezsi ránk eső részét fizetjük...A Bérbeadónk konkrétan 27%-ot dobott rá a rezsinkre

Nem teljesen egyértelmű, úgyhogy pontosítani kéne. A bérleti díjra tette rá vagy a rezsire? Mert nem ugyanaz. A bérleti díj havi fix összeg, a rezsi meg az energiafogyasztásotok. Előbbi nyilván közös megegyezéssel - de csakis azzal - változtatható, ami ugyebár azt jelenti, hogy ha emel és te nem fogadod el, akkor vége a szerződésnek, mert életre szóló bérleti díjjal kötötted. A rezsi viszont mindig számla alapján elszámolandó.

Brucsong # 2018.11.29. 19:26

Szomorú örökös!

A rezsit emelte meg 27%-al.
A bérleti díj nem változott.

Először csak annyit mondott, hogy bruttósít.. Amikor rákérdeztem, hogy ez pontosan mit takar, akkor elmondta, hogy ő úgy tudja, hogy a rezsi után is adóznak, így az 27%-al magasabb.

Azóta azt megtudtam, hogy tényleg adóköteles, de 27% helyett 15%.

De én nem tudtam, vagyis nem hallottam még olyanról, hogy ezt a 15%-ot nekünk kell kifizetni.

Szomorú örökös # 2018.11.30. 04:06

Brucsong

Először csak annyit mondott, hogy bruttósít.. Amikor rákérdeztem, hogy ez pontosan mit takar, akkor elmondta, hogy ő úgy tudja, hogy a rezsi után is adóznak, így az 27%-al magasabb.....Azóta azt megtudtam, hogy tényleg adóköteles, de 27% helyett 15%.....A Bérbeadó a kvázi saját SZJA-ját kifizettetheti velünk?

És ha ennyire okos vagy, mert „utána néztél”, akkor azt vajon tudod-e, mi a különbség a jövedelemadó és az ÁFA között? Ha a bérbeadó ÁFA körbe tartozik és a rezsit úgy számlázza le, mint a bérleti díjat, akkor bizony azon ÁFA van, amit nyilván nem ő fog megfizetni, hanem ti.

drbjozsef # 2018.11.30. 06:24

Szerintem Brucsong észrevette volna, ha rendszeresen 27% ÁFA tartalmú számlát állít ki neki a bérbeadó.

Szerintem ez kamu lesz.

Brucsong,

Az SZJA 15% (tavaly még volt 14% EHO, idén már nincs, de az is 29% lenne összesen).
Az ÁFA 27%.

Kérdés mit akar pontosan a bérbeadó.
Hogyan bérlitek a lakást? Egy magánszemélytől bérlitek, és mint magánszemély bérlitek?

A bérbeadó magánszemélyként is tartozhat az ÁFA körbe. De ebben az esetben minden olyan költségről amire felszámolja a 27% ÁFÁ-t, számlát kell kibocsásson. Kaptatok számlát (szabályos ÁFÁ-s számla, nem az a "számlalevél" amit a szolgáltatók küldenek) bármiről, amit fizettetek?

wers # 2018.11.30. 07:06

Abban igaza van, hogy a rezsi is jövedelem, amit a bérlő megfizet, de nem biztos, hogy adóznia kell utána.

Ha tételes elszámoló, akkor csak a 100.000 Ft után után fizeti az szja-t.
Ha a 10%-os költséghányad alkalmazását választja, akkor sem 27% jön rá a rezsire, vagyis nem is rájön,hanem ő adózik utána.

Többnyire jobban jár a tételes elszámolással, ahol minden felmerülő költségét elszámolhat, és csak a fennmaradó a jövedelem. Szerintem. De ez már legyen a bérbeadó dolga. Ne a bérlőé.

wers # 2018.11.30. 07:07

Rosszul írtam: a rezsi is bevétel. (adóköteles jövedelem nem biztos, hogy lesz belőle, sőt)

Brucsong # 2018.11.30. 07:55

Nos, akkor mégegyszer megpróbálom leírni. :)

Van x fogyasztásunk, a bérbeadó az x fogyasztásunkra rádobott 27%-ot. A téli időszakban vált gyanússá, hogy valami nem stimmel, mert nem nagyon voltunk otthon és spórolunk is, tehát igyekszünk keveset fűteni, azon belül is csak egy helységet, ahhoz képest mégis magasabb számla jött ki.

Nem kapunk tételes számlát, egy penzatveteli elismervenyt kapunk.

Magánszemélytől, magánszemélyként béreljük a lakást.

Nem tudom hogy adózik vagy hogy nem. Addig jutottunk, hogy hozzáad 27%-ot a mi fogyasztásunkhoz, mert ő ezután adózik... Azt már tudom, hogy semmiképp sem 27% amire ő gondol, hanem 25%,viszont a kérdésem az, hogy nekem kell megfizetni ezt a 15%-ot, mint bérlő?

Tehát ha Pisti kiad egy lakást, ami után adózik. A mérőórák az ő nevén maradnak, akkor a rezsit mindig úgy kalkulálja, hogy 15%-al többet kér a bérlőktől, vagy az a 15% az ő kiadása lesz?

De azt hiszem Wers megválaszolta a kérdésem.