albérlet kiadása adózással


drbjozsef # 2018.12.04. 06:42

Ha a szerződés lejártakor,az természetes,az már nem ha évközben többször emel.

Az már nem természetes? De kit érdekel, mi a természetes? Legfeljebb az evolúcióbiológusokat. Ez jogi fórum, nem egy TIT előadás.

Akkor és úgy emel, ahogy akar, akár minden második nap is - kivéve, ha erről megállapodtak a szerződésben. Ha nem, bármikor emelhet.

Sombokor # 2018.12.04. 19:08

MajorDomus

Határozatlan idejű szerződés, úgyhogy nincs olyan, hogy amikor lejár. Szerintem határozott idejű szerződés bérleti díját nem lehet menet közben megemelni, ha az emelés lehetősége és mikéntje nincs külön kikötve a szerződésben.

Eredetileg amúgy határozott idejű szerződés volt az enyém is, és inflációkövető emelés volt benne kikötve. De a határozott idő letelt, és határozatlan idejűvé vált, mivel maradtam, és ez ellen a bérbeadó nem tiltakozott.

És kb. fél évente vizsgálja felül az árat. Ez nem jogszerűtlen. Az más kérdés, hogy mennyire örülök neki, de az egyéni szociális probléma.

MajorDomus # 2018.12.04. 20:00

Én is határozott időröl beszéltem,mást nem is kötök.

Lehet hogy más lakást kellene nézned.

Hol laksz?
Mekkora a lakás -m2-?
Mennyit fizetsz/hó?

MajorDomus # 2018.12.04. 20:01

Én is határozott időröl beszéltem,mást nem is kötök.

Lehet hogy más lakást kellene nézned.

Hol laksz?
Mekkora a lakás -m2-?
Mennyit fizetsz/hó?

drbjozsef # 2018.12.05. 05:42

Az szuper ha Te arról beszélsz, bár előtted senki más nem arról beszélt, és Te is ezzel kezdted, és csak utána tértél rá arra, Te hogy csinálod. Sebaj.

MajorDomus # 2018.12.05. 17:45

A szerződés lejártáról beszéltem,az pedig csak a hstározott idejünél tud lejárni.

Értő olvasás.....

matthiasi # 2018.12.06. 08:23

Bérleti szerződés van, viszont mindig készpénz a preferált és egyszer sem kaptam bizonylatot a befizetett díjakról.” írja
istvanp

Kérni kell ilyen egyszerű.
Legközelebb ha fizetése kér fel meg kell említeni, hogy de hát én már fizettem.
elcsodálkozik a bérbeadó. ok. mond neki hogy fizetek, de valami nyugta kell. Értelmes ember megérti.
Úgy is nevezik, hogy átvételi elismervény.
A nav-hoz viszont semmi közöd !!

MajorDomus # 2018.12.08. 00:01

istvanp

előbb utóbb hajléktalan leszel,ilyen hozzáállással!

Zöldövezeti11 # 2018.12.08. 20:29

Micsoda igazságtalanság !
Van akinek kettő, sőt annál több lakása is van. Másnak pedig egy sem !!

Méltatlankodnak egyesek !!

MajorDomus # 2018.12.09. 11:23

Senkinek sem tilos venni !

ma már nem osztogatnak a ,,tanácson,, lakásokat
az ,,arra érdemeseknek,, !

Szomorú örökös # 2018.12.09. 12:35

MajorDomus

Senkinek sem tilos venni!

Ez így van, bár nem értem, hogy miért ragaszkodnak nálunk annyira a magántulajdonhoz, holott egész Nyugat-Európában jól bevált gyakorlat a lakásbérlet. Mondjuk az már más kérdés, hogy ott a bérleményeket szinte sajátjukként becsülik meg, fizetik tisztességesen a rezsit és a bérlet akár örökölhető is egyes országokban, ergo a tulajdonosok sincsenek annyira kiszolgáltatva, mint nálunk. Sőt biztosítva van náluk a hosszútávú lakásbérlet is mindamellett, hogy maga a lakás bérbe vétele szigorú feltételekhez van kötve, eleve nem akárki bérelhet lakást. Németországban pl. ha nem vagy állampolgár, vagy esetleg nincs megbízhatóan stabil állandó jövedelmed, akkor kell valaki, aki kezességet vállal érted, azaz a nevét adja a történethez.

Kedves fórumtársunk, istvanp szerint úgy olvasom, hogy ő bérel egy lakást, ahol bár ő nem vallotta be, nagy valószínűséggel összeszűrte a levet a tulajjal valamiért és most így akar visszavágni neki. Ezzel valóban azt éri el, hogy repülni fog - akár az ablakon keresztül is - a lakásból, ha a tulaj megtudja. Márpedig miért is ne tudná? Ki tudhat a bérlőn kívül arról, hogy ő lakást adott bérbe? Nyilván neked van igazad, mikor azt írtad, hogy előbb-utóbb hajléktalan lesz a srácból.

SolnesM # 2018.12.09. 18:01

Sőt pl. Hollandiában bizonyos bérleteket kereseti igazoláshoz kötik. Azért hogy megfelelő jövedelemmel megfelelő lakást béreljen valaki.
nagy jövedelemmel néha nem lehet kicsi olcsó lakást bérelni

MajorDomus # 2018.12.10. 19:16

Egész Európában, Magyarországon és Litvániában a legmagasabb a magántulajdonu lakásban élők aránya,több mint 84 %.

miért?

gondolj bele !
egy normál 70 m2-es lakást 150 ezerért tudsz bérelni!
a piacon meg 30 millió.
ha megveszed,tied,albérletben inflációval,meg 15 év alatt kifizeted a lakás árát!

a nagy különbség,hogy nyugaton van lakásbérleti kultúra,nálunk meg csak albérlők vannak.
nagy különbség.

Brucsong # 2018.12.11. 12:56

Sziasztok! Újra itt.. :)

Nos, a NAV oldalról letöltött dokumentum és a Ti segítségetek alapján újra beszéltem a főbérlővel a bruttósítás kérdéséről...

Ők jelenleg a 10%-os költséghányadot alkalmazzák. Mint kiderült több bérlőjük van, szóval ők ezt választották, ezt tartják jónak.
Odáig eljutottunk, hogy 27% helyett 15%-ot adózik, de ennél tovább nem.

Nem érti, hogy miért ne számolhatna 15%-al magasabb rezsivel. Neki van egy költsége, és bár a szerződésbe nincs bele foglalva, hogy nem nettó rezsit fizetünk, hanem rászámol 15%-ot, de az sincs benne (véleménye szerint), hogy a falak fehérek és azok úgyis maradnak. Nem gondolja, hogy ezt külön bele kellett volna foglalni, és egyáltalán nem érti az én kérdésemet, hogy miért nem a fogyasztásomat fizetem VAGY miért nem általányt fizetek...
Mert, hogy jelenleg ez a 15% forintosítva 4-5 ezer forintot jelent pluszban nekem, amit picit pitinek tart, hogy ezen rugózok.

(A nyári időszakban 15-20 ezer Forint között alakul a számla, a téli időszakban pedig 30-35 ezer Forint. A fűtést úgy alakítottuk, hogy a szobában fűtünk 22 fok körül, kint (konyha, nappali) pedig egyáltalán nem, tehát akár 10-11 fokra is leesik a hőmérséklet. Mivel jelenleg várandós vagyok, így nem nagyon tudok 10-11 fokban főzni, félve attól, hogy megfázok. Tehát fűtünk kint is, 19-20 fokig.
Így jogosan (legalábbis szerintem) félek attól, hogy így mennyi lesz a számla.
Főleg, ha még 15%-ot számol rá...).

Tehát, lehet, hogy én vagyok a buta és én nem értem a helyzetet, de továbbra is az a kérdésem, hogy helyén van-e az, hogy:
100.000 Forint albérleti díj + Rezsi (fogyasztás alapján) + 15%-os SZJA az én kiadásom?
Ő 10%-ot költségként leszámol, velem pedig 15%-os SZJA-t fizettet.

Felvetette azt az ötletet is, hogy megemeli a lakbért, és akkor fizethetem a nettó rezsit (ami szerinte csak pár ezer forinttal lesz így kevesebb) és akkor álltam a költségeit.

Nem tudom mennyire érthető ez a sztori Nektek, néha úgy érzem kezdem elveszíteni a fonalat és mivel annyira meggyőzően beszél arról, hogy ez így van, és így normális, nem tudom, hogy már ki a hülye. :D

MajorDomus # 2018.12.11. 18:10

Brucsong
a tulaj biztosan nem(annyira) hogy nem a saját kárára téved. Miért nem keresel másik albérletet?

miért nem módositjátok a szerződést úgy,hogy a rezsiszámlák összegét fizeted ki?

mérhető a fogyasztás mindenből nem?
áram,viz,gáz ?

matematikailag vezesd már le neki!

Brucsong # 2018.12.11. 18:33

MajorDumos

A másik albérlet (sajnos) szóba került, csak két hónap a felmondási idő, ami pont a baba érkezésére tehető. Elég macera lesz az újszülött babával költözni, de ha nem jutunk közös nevezőre, akkor nem lesz más lehetőség.

A fogyasztásunk mérhető és a szerződésben úgy is van megfogalmazva:

"A bérleti szerződés havi bruttó 100.000 Forint."
"A bérleti díj nem tartalmazza a bérlemény villany, fűtés, meleg víz és hideg víz rezsiköltségét, szemétszállítást. A rezsit a Bérlő a bérleti díjon felül fizeti. A bérlemény villany, fűtés, meleg víz és hideg víz rezsiköltségének megállapítása mérőkkel történik."

Tehát a fogyasztásunk után kéne fizetnünk, szó sincs +15%-ról.. De Ő erre azt mondja, hogy a falak színe sincs benne lefektetve, hogy fehér... (Csak nem érti, hogy a falak színe engem nem érint anyagilag.)
Azt állítja, hogy amikor mi kivettük a lakást ő mondta, hogy rá számol, de ez nyilván nem igaz, hiszen erre a - szerintem - nonszensz dologra emlékeznénk.

Nem tudom, hogy találkozott-e már valaki ilyennel. Kinyomtattam neki a NAV oldaláról leszedett dokumentumot, kiírtam innen az egyik hozzászóló - egészen jó - leírását az adózással kapcsolatban, kis finomítással. És nem érti, hogy mi a problémám.

Tehát, ha jól értelmezem, akkor mi fizetünk 100.000 Forintot + Rezsi (fogyasztás alapján) + 15% SZJA-t amiből Ő 10%-ot költségként leír.
Így továbbra is azt nem értem, hogy a szerződésben leírtak alapján, és azon kívül általánosságban nekünk kell-e az Ő 15%-os személyi jövedelemadóját fizetnünk? Jól csinálja a Bérbeadó ezt a fajta számolást?

Nyilván szerinte igen, és sajnos az élet drága, a költségeket pedig Ő is csökkenteni akarja. És nem érti, hogy ez a pár ezer forint nekünk miért ekkora probléma.

MajorDomus # 2018.12.11. 20:36

A saját szempontjából persze hogy jól csinálja,csak téged ver át!

Vezesd le neki matematikailag!

Szomorú örökös # 2018.12.12. 05:13

Brucsong

A másik albérlet (sajnos) szóba került, csak két hónap a felmondási idő, ami pont a baba érkezésére tehető. Elég macera lesz az újszülött babával költözni, de ha nem jutunk közös nevezőre, akkor nem lesz más lehetőség.

Különösebben most nem szeretnék ebbe a témába beleszállni, de azt érzem, hogy van két álláspont, ami rohadtul nem közeledik egymáshoz. A tulajdonos kér egy bizonyos összeget, te meg kevesebbet szeretnél fizetni. Ha kellően makacs a tulaj, akkor nem teheted meg, hogy kevesebbet fizetsz, mint amit ő kér, mert akkor még nagy valószínűséggel szülés előtt kereshetsz magadnak másik bérletet - bár lehet erre utazik a tulaj is. Te erővel nem tudod kényszeríteni, hogy ő ne kérjen annyit, amennyit akar sajna - hiába érzed azt, hogy átver - mert övé a lakás, ő dönti el a fizetnivalót, hiába hivatkozol arra, hogy a fogyasztásotok alapján kevesebbet kell(ene) fizetni. Próbálkozni lehet persze, de lassan inkább arra utaznék, hogy ne kelljen azt a két hónapot se letölteni, mint felmondási idő, hanem azonnal mennék a helyedben másik albérletbe, ahol csak annyit fogsz fizetni, amennyit valóban elhasználsz energiát.

Brucsong # 2018.12.12. 09:31

Szomorú Örökös

Igen, két álláspont van, ez biztos.
Én alapvetően nem a kevesebb fizetnivalóért küzdök, hanem a "felesleges", vagy "nem jogos" fizetnivalóért.
Nem hallottam még soha olyat, hogy a rezsit így felszorozzák és emelnek rajta.

Hozzáteszem az fel sem merült a Bérbeadóban, hogy visszamenőleg azt a 27%-os emelést vissza adja nekünk. Merthogy Ő októberig 27%-al emelte a fizetnivalót.

És nem gondolom, hogy ez így jogos. És ismétlem, nem lenne problémám, ha a szerződésben és a kezdetekkor ezt tisztázzuk. De ez nem így történt. Másfél év itt lakás után el-el ejti, hogy 27%...
Ráadásul azt is gondolom, hogy fogalma sincs, mit hogyan számol, ha eddig azt sem tudta, hogy 15% az amire ő gondol.

drbjozsef # 2018.12.12. 11:09

Ugyanaz a bullshit.

Vagy tök hülye, vagy tök hülyének néz titeket.

Bérleti díj bruttó, nincs is több kérdés.

Közüzemi díjak után NEM kell adót fizetnie, se 27%-ot, se 15%-ot - hacsak nem tényleg hülye. Ha 10% költségátalányt vállalt, és a mérőórák az ő nevén vannak, akkor egyébként igen, neki bevétel az általad fizetett rezsi, és adóznia kell belőle, mert nem költségelheti le. De baszki, ez nem a Te hibád, ő választotta. Választhatja a tételes elszámolást, plusz egy excel tábla havi 25 másodperces munkával plusz adóbevallásnál plusz öt perc, és kész, nem kell adót fizetni utána.

Arról ugye nem is beszélve, hogy a rezsiszámlák 27%-os ÁFÁ-ját természetesen te megfizeted, hisz az benne van az árban, a bruttó számlát fizeted, ahogy ő is a szolgáltatónak.

drbjozsef # 2018.12.12. 11:12

Abban viszont örökösnek igaza van, hogy ha tényleg le akarja ezt nyeletni veled, akkor emeli a díjat, vagy felmond, vagy bármi ilyesmi, a mostani piacon ő van inkább nyeregben.

Mondjuk érdekes kérdés, hogy ha csak ezért felemeli X %-kal a bérleti díjat (esetleg szerződésbe veszi, hogy a költségátalány miatt fizess +25%-ot rá a rezsiszámlákra), és aztán mégis visszaáll a tételes elszámolásra, akkor visszaadja a pénzt?

Totális hülyeség, hogy veled fizettett többet, hogy ő azt befizethesse az államnak adóban úgy, hogy nem is kellene.

drbjozsef # 2018.12.12. 11:14

Szerintem a legjobban akkor jársz, ha felajánlod neki, hogy vezeted az excelt, és még az adóbevallását is megcsinálod ha a tételes elszámolást választja. Ha utánaolvasol, simán menni fog, de ha nem, akkor egy könyvelő 5000 Ft-ért megcsinálja (kb. plusz 4 sort kell beírni az adóbevallásba).

És mindenki jól jár.

drbjozsef # 2018.12.12. 11:15

(Azt már csak halkan jegyzem meg, hogy ha felmerül valami költség, márpedig évente egy-egy mikró/hűtő/mosógép tönkremehet, kellhet bútor, csavar, kellhet javítani valamit, cirkót tisztítani, etc, etc..., akkor az elszámolható lesz tételes elszámolás esetén, és súlyos tízezrekkel csökkentheti az éves adóját is.)

MajorDomus # 2018.12.12. 20:49

Ez igy van,ezért nem választom én sem a 10 % költségátalányt.

Brucsong # 2018.12.16. 23:31

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat.

Ugyanezekre jutunk mi is. Nem értjük , hogy miért csinálja ezt. Ő pedig nagy szemekkel néz rám, amikor megkérdőjelezem Őt. Döbbenet.

"Ez egy csomag, ez egy szövetség, kölcsönös bizalom..." Ilyen szöveggel jön nekünk. Miközben, ha azt mondom, hogy a szerződésben nincs ilyen, és nekünk sem mondta ezt, amikor kivettük a lakást.

Arról nem beszélve, hogy függetlenül attól, hogy Ő bazi tisztességesen fizeti az adót, most októberig 27%-al emelte a havi rezsit, nem is 15%-al. És eszébe sem jut, hogy az a 12%-os különbözet gyakorlatilag "lehúzás".

Nyilván nem hagyjuk ennyiben, megpróbálunk tovább beszélni erről vele, de benne van a pakliban, hogy megemeli az albérleti díjat. Szóval igen, Ő van nyeregben. Elszomorít néha az emberi butaság.