albérlet kiadása adózással


tolli # 2011.05.02. 17:24

Sziasztok,

most vásárolt lakásomat ki szeretném adni albérletbe.Magánszemély vagyok,nem értek az adózási dolgokhoz.Ha pl. 70e Ft lenne a bérleti díj,mennyit kell ez után adóznom,mikor és milyen formában?
Lehet 70 + áfát is kérnem? Vagy hogy van ez?
Elnézést, de hosszabb külföldi tartózkodás után fogalmam sincs, itthon mi hogyan működik.
Válaszokat köszönöm.

nandy # 2011.05.02. 18:22
Pebetti # 2011.06.20. 07:22

Sziasztok,
Az albérlet kiadásának adózási szabályaival nagyjából sikerült tisztába kerülnöm, a kérdésem arra vonatkozna, hogy mi történik, ha későn. Azt már tudom, hogy az adót negyedévente kell befizetni. Tudna valaki segíteni, hogy mi a teendő, ha ez elmaradt, és már lassan fél éve állítom ki a számlákat, de negyed év után nem lett befizetve az adó? Van rá lehetőség, hogy ezt utólag pótoljam? Milyen következményei lehetnek ennek?
Előre is köszönöm a segítséget!

mateo # 2011.07.05. 08:27

Régi topic, de reméljük...

Kicsit vátoztak a bérbeadás adózási feltételei, engem konkréten nam az adóügyi része érdekel, azt tisztán, bevallottan intéztem eddig is és eztán is..

Osztatlan közös tulajdon esetében az ingatlan bérbeadásnak milyen feltételei vannak?

  • A saját lakrészemet a társtulajdonosok beleegyezése nélkül is kiadhatom?
  • Elég extrém a kérdés, de: Mivel osztatlan közös a tulajdon, tarthatnak igény a társtulajdonosok a befolyt bevételre?
  • A társtulajdonosok emelhetnek-e kifogást az ellen hogy én kiadtam a résztulajdoomat 3-ik félnek, és ez őket zavarja valahogyan? (nem követtem el semmit ( sem pedig a bérlőim) amivel rászolgáljak, de nem jó a viszony társtulajdonosokkal )

Köszi:

M

Titiána # 2011.07.19. 10:01

nandy: köszi a linket.
Idén vennénk tömböt, hogy ne kelljen minden hónapban nyomtatni az átvételit, azt szeretném kérdezni, hogy ebben is rögzíteni kell a bérlő anyja nevét, szül év, cím, stb. stb.? Hány oldalas?

Illetve, ha van tömb, negyedévente bevallunk, akkor mi a helyzet a nyári hónapban? Júl-aug? Nem keletkezik bevételünk. Ekkor nem szeretnénk kiadni, 2 hónapos bérlővel csak a gond van.

Amit nem értek, hogy miért 27 %-ot írnak, illetve az egészségügyi hozzájárulást?
Nekünk azt mondták, hogy ha 30 000 a bevétel, akkor x1,27X0,16. Az 1,27-et nem értem.

Titiána # 2011.07.20. 11:29

Azt is szeretném kérdezni, hogy a negyedéves bevallás mikortól indul? Úgy értem, júliussal kezdődik, de remélhetőleg szeptembertől ki tudjuk adni a lakást, akkor majd valljuk be októbertben vagy szeptemberben? Ez a bevallás is olyan lapokon történik, mint a május 20-i?

Titiána # 2011.07.20. 11:31

Az APEH-nál mondták, hogy váltsunk ki adószámot, majd hozzátette később, hogy nem is fontos, jó az, ami van. Most akkor melyik a jobb, egyszerűbb? Van vmi különbség?
Szeretném beleírni a szerződésbe, hogy a bérleti díjat, rezsit az apeh felé bevallom, írnátok vmi jobb szöveget? Gondoltam, a bevallásnak vagy a számlatömbnek úgyis lesz vmi száma, esetleg ezt is szerepeltetem a mondatba.

Titiána # 2011.07.20. 11:39

http://www.apeh.hu/…eges2011.pdf
Itt meg is találtam az egyik választ, miszerint a negyedévest a köv. hónap 12-ig kell bevallani.

Jól értelmeztem, hogy ha számlatömböt veszek, akkor kell az adószám az apeh-tól, nem elég a saját?

bonn2004 # 2011.09.08. 11:48

Kis segítséget szeretnék kérni.

Ingatlan Bejelentési kötelezettség
Az Art. 22. § (16) bekezdésének 2010. augusztus 16-ai hatályba lépésétől kezdődően a
magánszemély adózó mentesülhet az adószám megszerzéséhez előírt bejelentési
kötelezettség teljesítése alól, ha a következő feltételek együttesen teljesülnek:

  • nem egyéni vállalkozó (sem az ingatlan bérbeadási tevékenysége vonatkozásában,

sem más tevékenységére tekintettel),

  • tevékenysége kizárólag – az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXVII.

törvény (a továbbiakban: Áfa. törvény) 86. §-a szerinti – adómentes ingatlan
bérbeadás (haszon-bérbeadás),

  • az ingatlan bérbeadásra vonatkozóan az adóalany nem él az adókötelessé tétel

választásának jogával,

  • nem létesít kereskedelmi kapcsolatot az Európai Közösség más tagállamában

illetőséggel bíró adóalannyal. (Kereskedelmi kapcsolat e tekintetben: a
termékbeszerzés és értékesítés valamint a szolgáltatásnyújtás és -igénybevétel.)

Édesapám kiadott bérbe egy kis lakást. Nem kért adószámot, s ugye nem is jelentkezett be az Apehba mivel érvényesek apukámra ezek a fenti kritériumok.telefonon is érdeklődtem az Apehnál,s ott is ezt mondták, hogy nem kell egyik se, csak egy beviteli pénztárbizonylatom irtam a bevételt, apum nevével s adószámával együtt, mint bérbeadó.
Az időszak 2011.01.01-2011.06.30. volt, ekkor volt nálunk albérlő.
Telefonban annyit mondtak még hogy utaljuk el a pénzt, s jövőre valljuk be a 1153-son a 2011.-i bevételt.
idén negyedévet követően elutaltuk az Szja-t,ugyebár ez az időszak két negyedévet ölel fel.Egyszer utaltunk április 12-ig, majd július 12-ig.A három havi bevétel után 10 %-s költségátalányt választottunk, hiszen számlát nem adtunk, mivel nincs is adószámunk, majd a bevételt ezután 1,27 szoroztuk, majd a 16 % adó, s ami kijött azt utaltuk el.
Akkor tényleg csak elég volt ez az utalás, s bevallani csak jövőre kell vagy pedig idén 2011 évvégén?
tudtommal negyedévenete bevallani csak vállalkozóknak kell.
Kérlek aki erről tud valamit irjon, mert most kicsit ideges vagyok.
Köszönöm, Szilvi

bonn2004 # 2011.09.08. 11:50

Ezt az Apeh információs füzetéből másoltam ki.
"Ha a bérlő magánszemély, vagy ha a kifizető a bérleti díjból nem vonta le az adóelőleget,
akkor a bérbeadónak kell az önálló tevékenységből származó jövedelem szabályai szerint
megállapított 16 százalék adóelőleget negyedévenként a negyedévet követő hónap 12-ig az
adóhatósághoz befizetnie.!!!!!A bevallásról nem ir.
Bevallani gondolom a vállalkozóknak kell.

C a s a b l a n c a # 2011.09.08. 12:35

Legutóbb május 20-ig kellett a bevallásban leadni és ott feltüntetni, fizetni lehet, hogy tényleg negyedévente kell az adóelőlegjét. Ha nem fizetel adóelőleget, akkor mi van? Majd egyösszegben május 20-ig befizeted, "adóutólag". (Nyilván a Munkáltatód már nem készítheti az SZJA-bevallásodat, neked kell.)

Rexor # 2011.09.08. 12:41

Casablanca,

Az van, hogy mivel az adóelőleg is adófizetési kötelezettségnek mkinősül, így ha nem fizeti meg határidőben és ezt a NAV szúrja ki, adóbírság plusz késedelmi pótlék lehet a dolog vége. Gondolom sejted, hogy nem azért találták ki az adóelőleg intézményét, hogy ebből kívánságműsor legyen...

bonn2004 # 2011.09.08. 13:33

Egyértelmű, ha dolgozol,a munkáltatód bevallja a jövedelmed után levont járulékokat s az szja-t.
Majd megfizeti is őket tárgyhót követő 12-ig.
Ezt ő a 08-on vallja be. Értem én , hogy azt május 20-ig te is bevallod, egyértelmű.
De a lényeg itt az volt ,hogy édesapám aki nyugdíjas adta ki a lakást albérletbe, Nah ugye ő nem adózik a nyugdíja után, most az albérleti bevétel után megfizette az szját.De a kérdés az lett volna hogy nem kellett volna neki is valami hasonlóan bevallani valamin, hogy mi után fizetett szját. Elég volt az hogy befizette, s majd ha jövőre május 20-ig bevallja. A befizetés miatt nem aggódunk, mivel az megtörtént.

bonn2004 # 2011.09.08. 13:37

És persze ha apu dolgozna a munkáltatója már nem csinálhatná meg a bevallását, mivel más jövedelme is van, azt is értem,h magának kell megcsinálni. Csak nem nagyon értek az adózáshoz....magánszemélyekre gondolok, A céges adózást értem.08-sokat én szoktam csinálni a cégemnél...

Rexor # 2011.09.08. 13:41

Kedves bonn,
Nem kell bevallást benyújtani az előlegfizetésről (majd elég a rendes éves bevallásban feltüntetni ezt jövőre).

bonn2004 # 2011.09.08. 16:33

Kedves Rexor. köszönöm válaszod, de ezen az oldalon keresztül irtam neked privát üzenetet is, kérlek nézd meg. KÖszönöm

bonn2004 # 2011.09.09. 10:23

Az szja bevallásnál jövőre melyik bevételemet kell majd beiirni, ugyanis mi a 10 %-s költségátalányt választottuk? A bevételünk 6 hónap *15,000 Ft vagyis összesen 90,000 Ft volt, aminek a 90 %-a bevételünk, vagyis 81,000Ft, ami után adóztunk is, negyedévet követően elutaltuk a pénzt.Nem tudom, hogy ingatlan bérbeadásnál, hogyan is kell feltüntetni hogy tételes költségelszámolást, vagy 10% -s átalányt választottunk.

Másik kérdésem, mivel magánszemély adta ki magánszemélynek a lakást, ugye nem kértünk adószámot, nem is adtunk számlát, nem kérünk vissza áfát, mi csak a beviteli pénztárbizonylaton irtuk a bevételt, s ebből kifolyólag fizettük ki az szja-t, elég ez az Apehnak?
Itt nem kell csinálni még olyasmi bevallást mint a foglalkoztató a 08-son, ahol ugye a járulékokat bevallja utánunk?Csak beirom a bevételt a bizonylatra, majd negyedévente a bevétel után adót fizetek s ennyi?
tudom az szja-t majd jövőre valljuk be? de honnan fogják tudni hogy miért ennyi szja-t utaltunk idén, feléjük nincs lejelentve hogy ennyi volt a bevételünk havonta?A bevételi pénztárbizonylaton lesz majd amit ellenőrizhetnek, ha kell. A telefonban is ennyit mondtak erről. Jól gondolom a dolgokat?az szja befizetésen kívűl és a jövő évi adóbevalláson kívűl nincs is más teendőnk?

arigomboc # 2011.12.12. 22:45

Az lenne a kérdésem, hogy ha van rendes albérlet szerződésem, és rendesen fizetem a díjakat, de a főbérlőm nem ad róla számlát, és gondolom ezek alapján, hogy nem is adózik utánam, akkor milyen szankciók illethetik őt ezért?
Köszönöm

lajcsó # 2011.12.13. 07:32

Az, hogy a bérbeadód nem ad számlát, abból még nem következik az, hogy nem is adózik a bevétele után.

Titiána # 2011.12.13. 14:52

arigomboc: hogy adózik-e vagy sem, azt ő tudja. De tényleg nem kövtetkezik egyenesen a számla nem adása, hogy nem adózik. Legfeljebb nem adózik negyedévente - ha adna Neked számlát -, hanem majd bevallja adóbevallás előtt az előző évi bevételét.

SolnesM # 2011.12.13. 17:21

arigomboc ! arigomboc !
miért érdekel ?
A SZÁMLÁVAL el tudsz valahol számolni ?
Számlát én se adok, viszont nyugtát - átvételi elismervényt igen.
Aztán az év végén - jobban mondva az adózási év végén ( május 20 ig ) bevallom és a bevalott összeg után adózom.

mzperiksz # 2012.01.28. 13:20

Albérlet kiadása kapcsán szeretnék segítséget kérni.
A víz/villany/gáz órák átíratása a bérlő nevére, ez milyen jogi vonatkozással járna mind a tulajra mind a bérlőre nézve? (adóoptimalizálási elgondolásból) Ha a bérlő tartozást halmoz fel, akkor a szolgáltató ráterhelheti-e azt a tulajra, amennyiben nem fizeti ki a bérlő?
Továbbá, hogyan lehet a közös költséget elszámoltatni a bérlővel, hogy az ne számítson a bérbeadónak bevételként?

A választ előre is köszönöm.

sixtybi # 2012.01.30. 14:28

Sziasztok,

van most idéntől, hogy a kiadásból származó jövedelem csökkenthető a más településen bérelt lakás bérleti díjával.
Erről muszáj, hogy legyen számlám?
Én se adok a bérlőmnek, de attól még az adót fizetem utána.
És nem is kapok számlát a főbérlőmtől, de attól még szeretném csökkenteni az adóalapomat, hogy csak a különbség legyen adóköteles.
Ezt megtehetem? Elég, hogy van szerződésünk és életvitelszerűen ott lakunk? Vagy kell, hogy kérjek számlát is? Mert szerintem nem fog adni, úgy érzem, hogy ő illegálisan adja ki nekünk a házat.

Másik kérdés: a rezsiről szóló számlák az én nevemre készülnek, de a bérlőm fizeti (pontosabban nekem utalja, és én fizetem ki).
A rezsi nagyságának a függvényében elképzelhető, hogy EHO-s határba lépek?
Számomra logikus lenne, hogy csak a bérleti díjat vegyék figyelembe, de lehet az APEH másképp gondolná.
Mivel 80e-ért adjuk ki a lakást, éppenhogy az 1 millió alatt vagyunk éves szinten.
De ha valami fura jogszabályértelemezés következtében a rezsivel is számolni kell, akkor bőven túllépjük.
Köszi a segítséget.

bold # 2012.02.01. 16:49

Segítséget szeretnék, hogy 18 évet évet betöltött, de középiskolában tanuló gyermeknek ingatlan bérbeadása után hogyan kell adózni, mi az adó mértéke. Ill. milyen (fizetési)kötelezettségei (járulékok stb).lehetnek a kiadás kapcsán. Köszönöm

bokat # 2012.10.11. 11:52

Egy kis segítséget szeretnék kérni.

Van egy lakás, amiben 50%-ot tulajdonlok.
Sikerült kiadni albérletbe. Az albérleti díjon a másik tulajdonossal fele-fel arányban osztozkodunk időszakosan.
Nem akarok NAV gondot, de ebben az esetben kinek kell a tulajdonosok közül bevallani az albérleti díjból származó bevétel adóját?
Mindkettőnknek be kell menni az adóhivatalhoz és bejelenteni????
Valahol azt olvastam, hogy csak annak kell bejelenteni a NAV-hoz és annak kell adózni aki a lakcím bejegyzéshez aláírását adja.

Valakinek tapasztalat vagy egyéb info???

üdv