Közös tulajdon megszüntetése.


drbjozsef # 2018.09.06. 19:04

haszonélvező nem engedi eladni

Se az engedélye, sőt, még tudnia sem kell róla, hogy eladja valaki a tulajdonrészét. Persze, haszonélvezettel terhelten, az meg ritkán megy, de az elv az ez.

MajorDomus # 2018.09.07. 19:46

Kár a gőzért!

KissB33 # 2018.09.17. 16:34

Kedves Fórumozók!

Édesanyám halálával örököltünk az apám a testvérem és én egy üzlethelyiséget. Itt apám és a testvérem azóta is egy boltot üzemeltet. Apu nevén van a vállalkozás.
Engem mivel kiskorú voltam mindenből kihagytak.
Azóta sem dolgozom a vállalkozásban és nem is kaptam belőle pénzt. Jól menő vállalkozás, folyamatosan fejlődik.
Ennek már tíz éve.

Most el szeretném adni a részem a testvéremnek, de nem tudunk megegyezni az összegben.

Visszamenőleg van jogi alapom arra hivatkozni, hogy nem fizettek nekem bérleti díjat?
A vállalkozás hasznából járt volna nekem bármi?
Illetve, ha nem sikerül megegyezni és nem adom el neki mit tehetek?
Meg lehet akadályozni, hogy az én részemen a vállalkozást tovább folytassák?
Vagy hogyan lehetne egy kicsit rájuk ijeszteni?
Van bármilyen ütőkártyám?

Köszönöm a segítséget!

ObudaFan # 2018.10.13. 07:16

Visszamenőleg van jogi alapom arra hivatkozni, hogy nem fizettek nekem bérleti díjat?

Édesapádnak nincs haszonélvezeti joga a te részeden? Ilyen helyzetekben általában van, és akkor nem lehet ilyen követelésed.

A vállalkozás hasznából járt volna nekem bármi?

Abból biztosan nem. Ha nincs a részeden haszonélvezet, akkor járhatott viszont bérleti (használati) díj.

Illetve, ha nem sikerül megegyezni és nem adom el neki mit tehetek?

Amíg haszonélvezet van a részeden nem sokat. HA nem lesz haszonélvezet, akkor közös tulajdon megszüntetése iránt pert lehet indítani.

Meg lehet akadályozni, hogy az én részemen a vállalkozást tovább folytassák?

Aligha.

beiglee # 2018.10.14. 00:07

Szeretnek egy kis segitseget kerni ha lehetseges .
Apam halala utan ketten a testveremmel megorokoltuk a haznak az 50% at azaz 25-25%ot. Azota eladtam a hazat ugy,hoogy anyukam is alairta a szerzodest ( o 50% ban volt tulajdonos ) es az en 25% at azaz a haz 75%ban el van adva . A testverem valkahol Uj Zelandon el de nem tartja senkivel sem a kapcsolatot. Probaltunk uzenni neki de nem valaszolt semmire sem . Teljesen megszakitotta a kapcdolatot. Mi ilyenkor a teendo ? A tulajdon megszuntetesen gondolkozunk a vevovel de nem tudjuk mit tegyunk . HAllottam olyat is , hogy a tulajdonjog megszuntetesekor esetleg en vissza igenyelhetek valamennyi osszeget ha bizonyitottan koltottem a hazra ( felujitas stb ) . Ez igaz ? Mennyi ideig tarthat ez a herce hurca ? Koszonom ha tudna valaki8 valami tanacsot adni. Sajnis nem egyszeru ez a dolog:(

Dr.Attika # 2018.10.14. 06:52

Nem is bonyolult. Mivel Önök eladták a tulajdoni hányadukat így már az ügyben semmilyen eljárási jogosultságuk nincs. Az új tulajdonos indíthat pert a közös tulajdon megszüntetésére. Ha az alperes ismeretlen helyen tartózkodik akkor a bíróság ügygondnokot fog kirendelni. Legegyszerűbb az elbirtoklási kereset.

Dr.Attika # 2018.10.14. 07:38

Ha az elbirtoklást megejtik az eladás előtt akkor a vételár is lehetett volna több 25%-nál. A vevő így nagyon jól járt. De gondolom ezt elmondta a szerződést készítő ügyvéd is.

nonolet # 2018.10.14. 09:40

Ehhh...
Milyen elbirtoklás?!

TUDTÁK, hogy nem az övék és nem is tekintették a sajátjuknak!!!

Szóval: nincs (nem volt) elbirtoklás.

- -

Közös tulajdon megszüntetése iránti per a megoldás.

De ehhez előbb meg kel próbálni elérni a "rokon"-t.
(akár a nagykövetség útján, ha ismeretlen a címe)

Ha nem lesz meg, akkor mehet az ügygondnok kérése.

Aztán a "megítélt" vételárat letétbe teszik majd neki.

Dr.Attika # 2018.10.14. 12:54

Olvasd el a közös tulajdon elbirtoklásának kérdéseit ezt követően nyilatkozz vak ló bátorságával.

nonolet # 2018.10.14. 16:28

TUDTÁK és nem gondoltak soha az ELBIRTOKLÁS-ra... ennyi.

drbjozsef # 2018.10.15. 05:04

TUDTÁK és nem gondoltak soha az ELBIRTOKLÁS-ra

Ha nem tudsz valamiről, akkor hogy gondolsz annak elbirtoklására?

nonolet # 2018.10.15. 09:14

Tudták, hogy nem az övék és nem lépetek fel soha tulajdonosként, sőt keresték a kapcsolatot még nemrég is az "elveszettel".

Tehát az elbirtoklás kizárt.

Akár tudtak róla akár nem, mint jogi lehetőségről.

jácintka # 2018.11.24. 17:52

Tisztelt fórumózók!

Adva van egy közöstulajdonú ingatlan 50-50 % -ban.Haszonélvezettel terhelve.Az egyik tulajdonos 11 éve nem járt az ingatlanban és annak esetleges felújítási munkákban sem vett részt.Az eltelt idő alatt a másik tulajdonos végezte el és egyébb építkezéseket is.Most ügydöntöt ezt az állapotott szeretné megszüntetni ezért az ingatlant elszeretné adni.Mi a teendő ,hogyan érvényesítheti az általa épített és egyébb munkálatok összegét?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.24. 18:00

hogyan érvényesítheti az általa épített és egyébb munkálatok összegét?

Ha nincs megegyezés, akkor nehezen és körülményesen. Lehet, sehogy.

jácintka # 2018.11.24. 18:21

Kovács Béla Sándor!Köszönöm a válaszát ,de a nagykérdés az eladása az ingatlannak.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.24. 18:25

A saját hányadát mindenki eladhatja külön is (a társaknak elővásárlási joga van). De közös tulajdoni hányadot, pláne haszonélvezettel terhelten nem nagyon vesznek a népek.

jácintka # 2018.11.24. 19:33

A haszonélvező szintén szeretné ezt az állapitott mmegszüntetni.Ez nem jelentene akadályt az ingatlan eladásánál.

drbjozsef # 2018.11.24. 20:00

Az kevés. A közös tulajdon önmagában is elég ahhoz, hogy eléggé kevéssé piacképes legyen a dolog.

ObudaFan # 2018.11.25. 09:02

Ha a haszonélvező is rendezni szeretné a dolgot, viszont nem együttműködő a tulajdonostárs, akkor a közös tulajdon megszüntetése iránti per maradhat az egyetlen megoldás, még ha az lassú és drága is. Az árverési vételár felosztása, vagy a megváltási ár körében érvényesíthetőek a beruházások.
A perről bővebben itt: https://biroigyakorlat.blog.hu/…kapcsolatban

nyomi01 # 2018.11.26. 18:00

Tisztelt Fórumozók!

Egy ingatlan 2/3-os tulajdonosa vagyok.A másik tulajdonos akié a maradék 1/3 rész nem akar semmit kezdeni az ingatlannal,engem csak hátráltat mivel nélküle nem csinálhatok semmit.Tudtommal.Hogy kell elindítanom a tulajdonmegosztást?Mi alapján dönt a bíróság,hogy milyen módon osztják meg az ingatlant?Nekem,mint nagyon részben tulajdonos van valami előnyöm?Én szeretném használni,ő nem.Soha nem is segített a kötelező fűnyírásban se.Eladni nem akarja a részt.Bár sokat nem ér...Mit tehetek?
Köszönöm!

MajorDomus # 2018.11.26. 20:56

Igy semmit!

A tulajdon meg van osztva!
Tiéd a 2/3-d,az övé 1/3-ad.

Nem igazán értem mi a problémád,ha nem törődik a tulajdonával!

Te használod az egészet nem?
Akkor mi a gond? Nem nyirja a füve? Miért nyirja,ha te használod?

Ha jogilag akarod rendezni,kérdd a biróságtól a közös tulajdon megszüntetését, és fizesd ki a részét! Pont.

MajorDomus # 2018.11.26. 20:56

Igy semmit!

A tulajdon meg van osztva!
Tiéd a 2/3-d,az övé 1/3-ad.

Nem igazán értem mi a problémád,ha nem törődik a tulajdonával!

Te használod az egészet nem?
Akkor mi a gond? Nem nyirja a füve? Miért nyirja,ha te használod?

Ha jogilag akarod rendezni,kérdd a biróságtól a közös tulajdon megszüntetését, és fizesd ki a részét! Pont.

ObudaFan # 2018.11.26. 21:03

nyomi01

HA mindketten szeretnétek megváltani a másik részét, akkor is melletted szól a nagyobb tulajdoni hányad is és a használat is.
Egyebekben a közös tulajdon megszüntetése iránti perről itt: https://biroigyakorlat.blog.hu/…kapcsolatban

nyomi01 # 2018.11.27. 07:27

MajorDomus!

Nem használom,jelenleg nincs rajta semmi,csak a szomszédok miatt elvégzem a szerintem kötelező teendőket.
Vagy ha levágom a füvet akkor az használat?inkább maradjon gazba?Ha ez a helyzet akkor hagyom...
Viszont szeretnék egy kis pincét építeni.Ez miatt szeretném a megosztást.Vagy mi a hivatalos neve.

nyomi01 # 2018.11.27. 07:30

ObudaFan!

Ő nem akarja megváltani,eladni se.Értéktelen föld,inkább csak nekem van Apám miatt eszmei értéke.
Használat nincs,csak karbantartás.Bár lehet a törvény szerint ez már használat :(

Elolvasom a hivatkozást.
Köszönöm!