termőföld elővásárlási jog


Eraboo # 2020.10.03. 13:22

Tisztelt drbjozsef!

Köszönöm szépen a 2020. 09. 16-án írt válaszát, így már teljesen érthető.

Az ügymenetben közben annyi történt, hogy Adatszolgáltatásra kaptam felhívást az illetékes NAK-tól.

Az Adatszolgáltatás beadványra vonatkozóan nem találtam információt, ezért szeretnék segítséget kérni, hogy formailag rendben legyen, emiatt semmiképpen se legyen figyelmen kívül hagyva.

Az Adatszolgáltatás beadvány tulajdonképpen egy nyilatkozat ami két tanus magánokirat kell legyen, vagy egy 'Adatszolgáltatás' megnevezésű dokumentum, amit elegendő nekem aláírni?

Előre is köszönöm a választ!

drbjozsef # 2020.10.03. 16:09

Eraboo,

Ezt nem tudom pontosan, de az Fftv. 21.§-a részletesen leírja az elfogadó nyilatkozat követelményeit. Olvasd el alaposan, mert ha nem felel meg, elutasítják.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Frenk85 # 2020.10.08. 16:37

Tisztelt Fórumozók!

Lenne egy kérdésem amire egyelőre nem találtam sehol se megoldást. Szóval nekem van egy föld telkem aminek a határa eléggé össze vissza van (nem egyemnes)Mellettünk az önkormányzatnak van egy földje. Ezzel szeretném kipótolni Kb 1200 M2-ről lenne szó. Az önkormányzat benne is lenne a dologban. A probléma ott kezdődik, hogy bérbe van adva (Persze a bérlő nincs benne). Ha minden igaz idén lejár a szerződése újra kell hosszabítania. A bérlő családi gazdálkodó, így mindenhogyan megelőz engem plusz a régi bérlőt előny illeti meg ha jól tudom. Szóval 2 megoldást látok nem tudom mennyire járható.

  1. Önkormányzattal megeggyezek valami telek rendezéssel esetleg cserével így a bérlő elvileg nem szólhat bele (ez lenne a macerásabb mert nekem eléggé kiesnek a telkeim az érdekszférából.
  2. Megpróbálom kibérelni valami extrém magas áron hátha sokalja azt a pár M2-ért. Majd pár év múlva megveszem.

Esetleg valami javaslat vagy ötlet hogy tudnám megvalósítani, hogy megkapjam?

László88 # 2020.11.02. 19:53

Üdv, azt szeretném kérdezni jár e állami támogatás legelő minősítésre?

potaj88 # 2020.11.04. 14:30

Kérdéssel fordulnék hozzátok elővásárlási jog kérdésben.

Nyilvántartásba vett földműves vagyok, azonban csak néhány hete. X településen lakom és kinéztem Y településen két szántót ami nagyon ideális volna számomra. A kérdés élhetek e elővásárlási joggal a jelenlegi vevővel szemben.

A száraz tények:

  • üzemközpontom a lakhelyem lett a nyilvántartásba vétellel egy időben kb 1 hónapja, de a lakhelyem X település már több mint 3 éve
  • X és Y település között kevesebb mint egy 1km távolság van a közigazgatási határok között
  • a jelenlegi vevő nem minősül földművesnek
  • szántó besorolású ingatlanokról van szó
  • jelenleg nincs bevételem földműveléshez köthető dologból lévén most kezdeném a dolgokat

Előre is Köszönöm!

drbjozsef # 2020.11.05. 06:28

potaj88,

Megfelelsz az Fftv. 5.§ (7) pontjában definiált földművesnek? A 3 évnek látom nem, de van szakirányú, a végrehajtási rendelet szerinti végzettséged?

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

potaj88 # 2020.11.06. 15:03

Igen, rendelkezem Aranykalászos Gazda képesítéssel.

drbjozsef # 2020.11.06. 18:40

potaj88,

Szerim igen, élhetsz.

Megfelelsz az Fftv.18.§(1) bekezdés "e" pontjának.

Ha a vevő nem földműves e törvény szerint, akkor elővételi jogod van vele szemben.

Természetesen, ha jelentkezik másik elővásárló is, aki az "e" pont előtti résznek megfelel, akkor ő lesz a vevő.

Az elővétel benyújtásához keress szakembert, fontos hogy alakilag is kifogástalan legyen az elfogadó nyilatkozat.

hajdu9 # 2020.11.11. 07:12

Tisztelt Fórumozók!

Adott egy külterületi rét művelési ágú földterület, ami kifüggesztésre került a helyi önkormányzatnál. A potenciális vevő és az eladók által kötött szerződésben a vevő a következőképp nyilatkozik az elővásárlási jogáról: "olyan földműves, aki helyben lakónak minősül". Az említett személy már évek óta mezőgazdasággal foglalkozik és több 10 ha területtel rendelkezik a település más részein.

A településről tudni kell, hogy egy kisváros, mely a "városközpont" mellett több városrésszel rendelkezik (ezek közigazgatásilag a városhoz tartoznak, a lakcímkártyán a város neve szerepel minden esetben). Én abban a városrészben lakom, ahol az adásvétel tárgyát képező földterület is elhelyezkedik, míg a vevőjelölt a "városközpontban" lakik.

További részletek: én jelenleg 28 éves vagyok, még nem rendelkezem saját termőfölddel, most szeretnék elkezdeni gazdálkodni. Ehhez a nyáron megszereztem az "Aranykalászos gazda" képesítést, tehát szakirányú végzettséggel rendelkezem.

Kérdés: élhetek-e a vevőjelölttel szemben elővásárlási joggal a fent részletezett helyzetben? A "helyben lakó földműves" besoroláson belül számít, hogy én az adott városrészben, azaz közelebb lakok a földterülethez, mint ő? Esetleg az előnyt jelent neki, hogy már évek óta gazdálkodik és jelentős mennyiségű földterülettel rendelkezik? Vagy nekem jelent előnyt, hogy fiatal, kezdő földműves vagyok?

Előre is köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2020.11.11. 07:42

hajdu9,

Fftv.
...
9. helyben lakó: az a természetes személy, akinek az életvitelszerű lakóhelye legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási területén az adás-vételi, a csere, illetve a haszonbérleti szerződés tárgyát képező föld fekszik;

10.helyben lakó szomszéd:

  1. aki helyben lakó és a tulajdonában vagy használatában lévő föld szomszédos az adásvételi, a csere vagy a haszonbérleti szerződés tárgyát képező földdel, vagy
  2. akinek az életvitelszerű lakóhelye legalább 3 éve azon a településen van, mely szomszédos az adásvételi, a csere vagy a haszonbérleti szerződés tárgyát képező föld fekvése szerinti településsel, és a tulajdonában vagy használatában lévő, a lakóhelye szerinti településen fekvő földje szomszédos az adásvételi, a csere vagy a haszonbérleti szerződés tárgyát képező földdel;

Településen belül nem számít. Ha jól értelek egyikőtök sem számít szomszédnak. Ily módon nem számít a többi feltétel, se nálad, se nála. Nincs a vevőjelölttel szemben elővételi jogod szerintem. (Még csak nem is választhat téged, mert a vevő és a vele azonos szinten lévő elővásárló között nem választhat, csak az egyes egy szinten lévő elővásárlók között).

hajdu9 # 2020.11.11. 08:05

drbjozsef,

Köszönöm válaszát! Így van, egyikünk sem számít szomszádnak, mindketten helyben lakó földművesek vagyunk. Ezek szerint (ha jól értem) elővásárlási joggal csak az élhet, aki a földforgalmi törvény 18§-a szerint "magasabb" szinten áll az elővásárlási sorrendben, mint a vevő?

drbjozsef # 2020.11.11. 10:38

Igen. Lásd Fftv. 22.§(2).

Az utolsó tagmondat kifejezetten "TÖBB elővásárlásra jogosult"-at ír, tehát az azonos sorrendű vevő és elővásárló közül nem választhat. A vevő viszi a földet. De ez logikus is, végülis vele kötött egy szerződést.

potaj88 # 2020.11.12. 21:06

Tud esetleg valaki ajánlani szakembert, ügyvédet vagy ezt a dolgot jól ismerő/értő akármilyen személyt?

potaj88 # 2020.11.12. 21:08

Bocsánat egy fontos lemaradt,az elfogadó nyilatkozat elkészítése témában keresek valakit aki tud segíteni.

SDOR # 2020.11.13. 06:00

Tisztelt szakértők.
Őnkormanyzat értékesít föld tulajdont. Erdőt konkrétan. Testületi határozatban. Egy vevő kíván élni az élő vásárlási jogával. Az önkormányzat arra hivatkozik hogy őket nem köti semmi hogy kinek adják el a földet, erdőt.
Köszönöm válaszukat.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.13. 06:47

De.

potaj88 # 2020.11.19. 14:16

Tanácsaitok alapján egy ügyvéddel megírtuk az elfogadó nyilatkozatot a kérdéses ügyben. Jövőben ha hasonló helyzet áll elő ahol elővásárlással szeretnék élni, az ügyvédi ellenjegyzés akkor is szükséges? vagy ezt kiválthatom két tanúval? Az ide vonatkozó paragrafusokban teljes bizonyító erejű magánokirat az előírás amely elvileg két tanúval is megvan ügyvédi ellenjegyzés nélkül is. Ezt meg tudnátok erősíteni, jól értelmeztem a dolgokat?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.19. 16:54

A földhivatali bejegyzéshez úgysem lesz elég a két tanú.

potaj88 # 2020.11.19. 17:30

Tudomásom szerint ha én kerülök ki "nyertesként", új adásvételit kell írni és ahhoz persze majd kell ügyvéd. De az én kérdésem az elfogadó nyilatkozatra irányult. (nem kertelek, a cél hogy ne fizessek egy olyan papírért minden esetben aminek a kimenetele kétséges, vagy sikerül vagy nem, jelentkezik e előkelőbb rangsoron másik elővásárló vagy nem, természetesen az adásvételinél nem akarom ezt "megúszni")

drbjozsef # 2020.11.20. 06:48

Nem kell új adásvételi. Miért kellene?

drbjozsef # 2020.11.20. 06:56

Egyébként valóban, a törvény "legalább teljes bizonyító erejű magánokat"-ot ír, és ennek megfelel a két tanús nyilatkozat.

Azért szoktuk itt tanácsolni az ügyvédet, mert a hatósági jóváhagyási szerv szeret kukacoskodni. A legkisebb alaki hiba eredményezhet elutasítást, és akkor már nem nagyon van hova fordulni.

potaj88 # 2020.11.20. 14:43

A kukacoskodást hallottam sajnos, viszont ha az ügyvéd véti a hibát javításra gondolom akkor sincsen lehetőség, mivel a 60 nap után fog az összes paksaméta továbbmenni a szervekhez.

Ildikó975 # 2020.11.21. 04:29

Üdvözletem! Elővásárlási jogot gyakorolva megvásároltunk egy földet. A földhivatal nem jegyzi be a tulajdonosváltozást, mert szerinte kell bejegyzési engedély az eladóktól a részünkre, akivel nekünk semmilyen kapcsolatunk nincs. Az eladók a vevő részére (aki helyére beléptünk elővásárlási joggal) már megadták a bejegyzési engedélyt. Szerintetek meg kell adni az eladóknak a részünkre is a bejegyzési engedélyt? Tud valaki jogszabályi alapot írni erre? (megyjegyzem a földhivatal először az eredeti vevővel hagyta jóvá az adásvételit, mert "benézték" állítólag, hogy ki van rangsorban előbb, majdnem perre kellett menni, de telefonáltam és visszavonták a határozatot... mindenesetre érdekes volt)

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.21. 07:43

Szerintem nem kellene, de van egy "ökölszabály": földhivatallal, cégbírósággal nem vitatkozunk.

Péter abc # 2021.01.31. 19:50

Tisztelt olvasók!

Az alábbi szituációval kapcsolatban sajnos nem találtam korábbi véleményt, jogi iránymutatást, ezért kérem, hogy aki esetleg már találkozott hasonló problémával, segítsen értelmezni a helyzetet.

Köszönöm szépen előre is!

Adott egy mezőgazdasági területen lévő, azonban zártkerti művelés alól kivett lakóépület, udvar, gazdasági épület. A földet, területet használom, hasznosítom. Ezen ingatlanon haszonélvezeti jogom van és nemrég bejelentésre is kerültem, ez lett az állandó lakcímem. Regisztrált földműves vagyok.

A közvetlenül szomszédos telek eladásra kerül, amely nincsen kivonva művelés alól.

A kérdéseim az alábbiak:

(1) Van-e meghatározott alsó időkorlát a tekintetben, hogy az állandó lakóhelyem mióta az az ingatlan, vagy nincsen. Azaz, érvényes lehet-e rám az FVT következő bekezdése és az elővásárlási jogomat tudom-e érvényesíteni.

helyben lakó szomszéd:

  1. aki helyben lakó és a tulajdonában vagy használatában lévő föld szomszédos az adásvételi, a csere vagy a haszonbérleti szerződés tárgyát képező földdel, vagy

(2) Attól függetül, hogy fent említett, saját tulajdonban lévő, hasznosított terület “kivett” minőségű, érvényesíthetem-e a szomszédos terület adásvétele esetén az elővásárlási jogomat?